مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

آلودگی هوا در کالیفرنیا – قسمت اول

تاریخ ارسال : ۱۴ فروردین ۱۳۹۸

فهرست مطالب

براي بسياري از ايرانيان که هواي تهران را تجربه کرده اند، هواي کاليفرنيا حداقل در ظاهر پاک و سالم به نظر مي  رسد. از سوي ديگر برخي از ساکنين کاليفرنيا از بالا بودن هزينه  هاي مربوط به محيط زيست (مانند هزينه بهسازي بنزين) که توسط ايالت اخذ مي گردد، شکايت دارند و اين هزينه ها را غيرضروري مي دانند. به مناسبت ماه مي که ماه هواي پاک نام گذاري گرديده است و براي افزايش آگاهي خوانندگان در مورد وضعيت هواي کاليفرنيا، در دو مقاله پياپي به بحث در اين باره مي پردازيم.

   

حقايق اوليه

آمارها در مورد آلودگي هواي کاليفرنيا گاهي ممکن است گمراه کننده باشند. از يک سو هواي کاليفرنيا در ميان پانزده ايالت آلوده در کل ايالات متحده قرار نمي گيرد و از اين لحاظ ساکنين کاليفرنيا بايد خوشحال باشند که بسياري از مناطق اين ايالت از هوايي نسبتا پاک برخوردارند. از سوي ديگر بسياري از مناطق پر جمعيت کاليفرنيا مانند لس آنجلس، لانگ بيچ، ريورسايد و ساکرامنتو جزو آلوده ترين مناطق در کل کشور مي باشند

علت آلودگي هوا در کاليفرنيا

کوه هاي مرتفع در شرق مناطق پرجمعيت کاليفرنيا همچون سدي طبيعي جلوي جريان طبيعي هوا را مي گيرند و باعث تجمع ذرات معلق در هوا و افزايش آلودگي مي شوند. بنادر بزرگي چون لس آنجلس، لانگ بيچ و سن ديگو جزو پر رفت و آمد ترين بنادر در کل ايالات متحده و لنگرگاه کشتي هاي زيادي مي باشند که از سوخت هاي فسيلي استفاده مي نمايند. به علاوه براي حمل کالاها از قطار، تريلي و کاميون استفاده مي گردد که همگي از گازوئيل استفاده مي کنند. از سوي ديگر کاليفرنيا نه تنها پرجمعيت ترين ايالت در آمريکا است که اين موضوع مصرف سوخت براي ايجاد گرما و سرما را در کل ايالت افزايش مي دهد، بلکه از سوي ديگر با داشتن بيش از 35 ميليون وسيله نقليه موتوري با اختلاف فاحشي داراي بيشترين تعداد وسايل نقليه در آمريکا نيز مي باشد. نيروگاه هاي حرارتي و بيشتر کارخانه  ها در مناطق صنعتي ايالت هم از سوخت هاي فسيلي استفاده مي نمايند. سوخت هاي فسيلي باعث افزايش ذراتي مانند دي اکسيد کربن، مونوکسيد کربن، اکسيدهاي نيتروژن و اکسيدهاي گوگرد در هوا مي گردند. اين نوع از آلودگي تحت عنوان آلودگي با ذرات معلق (Particle pollution) شناخته مي شود. نوع ديگري از آلودگي که خطرناک تر است و به آلودگي اوزون (Ozone pollution) معروف است، زماني اتفاق مي افتد که غلظت ذرات معلق در هوا به بالاتر از حد استاندارد مي رسد و واکنش هاي بين اين ذرات در حضور نور خورشيد باعث توليد گاز اکسيژن سه اتمي يا اوزون مي گردد. در حاليکه وجود اوزون در لايه هاي بالاي اتمسفر براي حيات انسان ها و ساير موجودات زنده ضروري است و جلوي عبور بخش بزرگي از اشعه ماوراء بنفش را مي گيرد، توليد اين گاز در مجاورت زمين بسيار خطرناک است و مي تواند مسبب بيماري هاي مختلف و حتي تهديدکننده حيات باشد. مناطق زيادي از کاليفرنيا مانند لس آنجلس، لانگ بيچ، ريورسايد و بکرزفيلد در صدر جدول آلودگي با اوزون مي باشند. اين موضوع به علت وجود کوه هاي مرتفع، ميزان بالاي ذرات معلق در هوا و تابش شديد نور خورشيد در بيشتر روزهاي سال مي باشد.

   

بهترين راه براي دانستن وضعيت هواي محل سکونت

همانطور که ذکر شد، وضعيت آلودگي هوا در مناطق مختلف کاليفرنيا بسار متفاوت است و در يک طيف گسترده از مناطق کاملا پاک تا مناطق بسيار آلوده قرار مي گيرد. از اين رو بهترين راه مراجعه به سايت هاي معتبري است که ميزان آلودگي هوا را گزارش مي کنند. مثلا با مراجعه به آدرس اينترنتي زير و با وارد کردن کد پستي مي توانيد از کيفيت هواي محل مطلع گرديد.

https://airnow.gov/index.cfm?action=airnow.local_city&zipcode=92801&submit=Go

اگر در مناطقي که داراي ميزان آلودگي زياد هستند کار يا زندگي مي کنيد، بهتر است براي محافظت از خود دستورات ايمني را به کار بنديد. در شماره آينده در مورد اين راه کارها و توصيه  هاي عمومي براي کاهش آلودگي هواي کل ايالت صحبت خواهيم کرد.

منبع

https://archive.epa.gov/socal/web/html/index-4.html

https://www.epa.gov/ground-level-ozone-pollution/ground-level-ozone- https://www.dmv.ca.gov/portal/wcm/connect/5aa16cd3-39a5-402f-9453-0d353706cc9a/official.pdf?MOD=AJPERESbasics#formation

http://www.sixwise.com/newsletters/05/09/07/the-25-most-polluted-regions-in-the-united-states.htm

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر