مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

آلودگی هوا در کالیفرنیا – قسمت دوم

تاریخ ارسال : ۲۲ خرداد ۱۳۹۸

فهرست مطالب

در شماره گذشته در مورد میزان آلودگی هوای کالیفرنیا و دلایل آن توضیح دادیم. در این مقاله به بیان دستورات ایمنی برای محافظت در برابر آلودگی هوا می پردازیم.

محافظت در برابر آلودگی هوا: بهترین راه کار برای در امان ماندن از آلودگی هوا، برگزیدن مناطقی برای کار و سکونت است که دارای آلودگی شدید نمی باشند. جدول زیر ده منطقه ای را که دارای بالاترین میزان آلودگی از نظر ذرات معلق و اوزون هستند نشان می دهد. همان طور که مشاهده می شود لس آنجلس، لانگ بیچ، ریورساید، بکرزفیلد و فرزنو آلوده ترین مناطق در کل کشور می باشند.

اگر ناچار به سکونت یا کار در مناطق آلوده هستید، باید تا حد امکان از ورود ذرات معلق، اوزون، باکتریها و سایر آلودگی ها به دستگاه تنفسی خود جلوگیری نمایید. برای این منظور دستورات زیر را به کار ببندید:

بیشتر افراد قسمت عمده زمان شبانه روز را در داخل محیط سربسته در منزل یا محل کار می گذرانند، از این رو اگر از سیستم های تصفیه هوای استاندارد (Air Purifier) استفاده کنند ممکن است بتوانند بخشی از آلودگی را از هوای تنفسی خود حذف نمایند. اندازه های مختلفی از این دستگاه ها در بازار موجود می باشند. نمونه های کوچکتر که بین صد تا دویست دلار قیمت دارند، برای استفاده در داخل اتاق مناسب هستند (مثلا برای کارکنانی که امکان تغییرات در سیستم تهویه مرکزی و یا ایزولاسیون اتاق محل کار خود را ندارند). نمونه های بزرگتر برای نصب روی سیستم تهویه مرکزی هوا (Air Condition) طراحی شده اند و قیمت آنها بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ دلار می باشد. این دستگاه ها کل هوا را قبل از خروج از سیستم تهویه تصفیه می کنند. از آنجا که ذرات معلق دارای بار الکتریکی می باشند، دستگاه های مجهزتر به روش جذب و دفع بارهای الکتریکی، ذرات معلق، باکتریها و هاگ ها را به دام می اندازند و تصفیه می کنند. استفاده از این دستگاه ها به خصوص برای کودکان، سالمندان، افراد مبتلا به بیماری های تنفسی و کسانی که به آلرژی مبتلا هستند، توصیه می گردد.

متاسفانه بیشتر ساختمان ها در کالیفرنیا دارای عایق بندی مناسبی نیستند و آلودگی به راحتی از طریق پنجره ها و درب ها وارد ساختمان می گردد. از این رو سعی کنید که از پنجره های دوجداره و درب هایی که دارای عایق بندی مناسبی می باشند، برای جلوگیری از ورود آلودگی و گرد و غبار به ساختمان استفاده نمایید. در هنگام خرید یا اجاره خانه به نزدیکی آن به بزرگراه ها و بادخیز بودن منطقه توجه کنید و تا حد امکان از خرید یا اجاره منزل در این مناطق خودداری نمایید.
برای نظافت، جارو کردن و گردگیری از وسایلی که برای جذب گرد و غبار طراحی شده اند استفاده کنید. پارچه های مخصوص گردگیری که دارای شارژ الکتریکی مثبت می باشند، به نحو موثرتری غبار را به خود جذب می کنند. همچنین می توانید از جارو برقی هایی که تحت عنوان ضد گرد و غبار (Anti-Dust) در بازار موجود می باشند نیز استفاده کنید.
اگر ضرورتی ندارد در زمان هایی مانند بعدازظهر و غروب که آلودگی هوا بیشتر می باشد از منزل خارج نشوید. این موضوع در مورد افراد سالمند و مبتلا به بیماری های تنفسی مهم تر می باشد.
زمان هایی را به ورزش در هوای باز اختصاص دهید که آلودگی هوا کمتر است. زمان مناسب برای پیاده روی و ورزش در هوای باز (از نظر آلودگی هوا) صبح زود و شب می باشد.
بزرگراه ها دارای بالاترین میزان آلودگی می باشند. اگر در بزرگراه در ترافیک متوقف شده اید، به جای پایین کشیدن شیشه ها از سیستم تهویه هوای اتومبیل (Air Condition) استفاده نمایید.

مصرف مایعات باعث کمک به دفع آلودگی از سیستم تنفسی می گردد. در زمان هایی که فکر می کنید در معرض آلودگی بیشتری می باشید، مایعات بیشتری بنوشید.

ترکیبات آنتی اکسیدان نقش مهمی در خنثی کردن آلودگی ها در بدن و به اصطلاح سم زدایی آنها دارند. رژیم سرشار از سبزیجات، میوه ها و فیبرهای غذایی دارای ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها می باشند و به سم زدایی بدن شما کمک می کنند.
در آینده به توصیه های عمومی برای کاهش آلودگی هوای کل ایالت می پردازیم.
منبع:

http://www.sixwise.com/newsletters/05/09/07/the-25-most-polluted-regions-in-the-united-states.htm

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر