(949) 536-5799

The First Persian Medical Magazine by Healthcare Professionals In North America

Today Sunday, 17 October , 2021
مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا

اصلاح پیر چشمی توسط لیزر

تاریخ ارسال : 05 مهر 1396

ابتلا به پیر چشمی از اتفاقات مهمی است که کیفیت زندگی افراد بالای چهل سال را عمیقا تحت الشعاع خود قرار می دهد. فرد در عرض یکی دو سال دچار کاهش قدرت بینایی برای خواندن متون و انجام اعمال دقیق در فاصله نزدیک می شود. این موضوع احساس ناخوشایند افزایش سن و کاهش قابلیت های جوانی را در فرد القاء می نماید.

بهترین راه تصحیح این مشکل کماکان استفاده از عینک دید نزدیک می باشد ولی بسیاری از افراد تمایل به استفاده از عینک را ندارند . خوشبختانه در سال های اخیر پیشرفت های شگرفی در زمینه تصحیح پیرچشمی توسط دستگاههای لیزر حاصل گردیده است. در این مقاله ضمن بررسی علت ایجاد پیرچشمی، پیشرفت های درمانی در این زمینه را بررسی می نماییم.

پیرچشمی چیست؟ چشم انسان ساختمانی کروی دارد. امواج نور که از اشیاء به چشم می رسند حالتی موازی دارند، ولی پس از برخورد به سطح کروی چشم این امواج دچار شکست شده و به هم نزدیک می شوند و در انتهای چشم روی شبکیه متمرکز می گردند. برای دیدن اشیاء دور و نزدیک، تصویر این اشیاء باید دقیقا روی شبکیه بیافتد و اگر تصویر کمی عقب تر و جلوتر از شبکیه قرار گیرد، تصویر حالت تارو مبهم خواهد داشت. وظیفه عدسی کروی چشم به همراه بافت کروی قرنیه که روی عدسی را می پوشاند، کم کردن یا زیاد کردن انحناء این کره است تا تصویر دقیقا روی شبکیه بیافتد که به این عمل تطابق می گویند.

در سنین کودکی و جوانی عدسی چشم حالت انعطاف پذیر دارد و به خوبی با تغییر انحناء خود، عمل تطابق را انجام می دهد، ولی با افزایش سن و عموما پس از چهل سالگی، عدسی چشم انعطاف پذیری خود را از دست داده و نمی تواند تطابق را به درستی انجام دهد. لذا تصویر به جای شبکیه در پشت شبکیه می افتد که باعث تار شدن دید برای اشیاء و تصاویر نزدیک می گردد. پیر چشمی با استفاده از عینک دید نزدیک و مطالعه قابل حل است. با کمک عدسی عینک، نور در حد لازم شکسته می شود و دقیقا روی شبکیه می افتد. برای افرادی که تمایل به استفاده از عینک ندارند، روشهای جراحی پیشنهاد میگردد. در این روش ها میزان انحناء قرنیه با کمک جراحی لیزر افزایش می یابد تا امواج نور بیشتر شکسته شده و به جای پشت شبکیه، روی شبکیه متمرکز شوند.

افراد کاندید عمل باید چه شرایطی داشته باشند؟ افرادی که دچار بیماری های چشمی نظیر آب مروارید (کاتاراکت)، آب سیاه (گلوکوم)، خشکی متوسط تا شدید چشم و بیماری تبخال چشمی هستند، کاندید های مناسبی برای این عمل نیستند. کسانی که دارای قوز قرنیه (کراتوکونوس) و یا نامنظمی در سطح قرنیه هستند، ضخامت قرنیه آن ها نازک است و یا بیماری های نقص ایمنی، دیابت شدید و روماتیسم پیشرفته دارند شرایط لازم برای این عمل را ندارند. در سایر افراد معمولی نتایج درمانی در بیشتر موارد مطلوب و رضایت آمیز است.

کدام تکنیک ها و یا دستگاه ها برای تصحیح پیر چشمی به کمک لیزر توصیه میگردند؟ دو دستگاه لیزر به نام های فمتوسکند (femtosecond) و اگزایمر (Excimer) بهترین نتایج را در این زمینه نشان داده اند. لیزر اگزایمر لیزری بسیار دقیق است که با استفاده از امواج لیزر با انرژی زیاد، سطح قرنیه را تراش می دهد تا انحنای آن بیشتر گردد و نور را بیشتر متمرکز کند. لیزر اگزایمر برش هایی دقیق و بسیار نازک در حد یک دویستم ضخامت تار موی انسان را در زمانی بسیار کوتاه روی سطح قرنیه ایجاد می نماید و نتیجه مانند این است که یک لنز تماسی روی سطح قرنیه قرار گیرد و پیر چشمی تصحیح گردد. روش فمتولیزیک یکی از جدید ترین روش های موجود برای پیر چشمی است که تلفیقی از لیزر فمتوسکند و اگزایمر است . در این روش حباب های میکروسکوپی در قرنیه ایجاد می گردد تا برش با دقت بیشتری انجام گردد. این روش ها بسیار سریع و کم درد است و زمان بهبودی بسیار کوتاه می باشد. اغلب بیماران طی یک یا دو روز به فعالیت روزانه خود باز می گردند. دید فرد بعد از ۲۴ ساعت تقریبا عادی می گردد و شماره چشم در عرض چند ماه ثابت می گردد.

ملاحظات در استفاده از این روش ها: هر دو روش به خصوص روش فمتولیزیک نیاز به یک جراح ماهر برای حصول نتایج مفید دارند. هزینه عمل فمتولیزیک نیز از سایر روش ها بالاتر است. اگرچه عوارض این روش کمتر از روش های قدیمی است، بهتر است پیش از انجام این عمل، تمامی مشاوره های لازم جهت پرهیز از عوارض احتمالی انجام گردد.

منبع:

“Hyperopia” Homa Eye Clinic, 2017, homaeyeclinic.com/tag.
 

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

امیر عباس متولی گفته :

برای اصلاح پیر چشمی با لیزیک باید به کجا مراجعه کنم

باید به چشم پزشکی مراجعه کنید.

  • نام و نام خانوادگی :
  • ایمیل :
  • پیغام :