بیماری های مقاربتی - عفونت کلامیدیا تراکوماتیس، سوزاک یا گونوره، سیفلیس | مجله سیب

+1 (949) 536-5799

The First Persian Medical Magazine by Healthcare Professionals In North America

Today Wednesday, 26 January , 2022
مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

بیماری های مقاربتی – قسمت دوم

تاریخ ارسال : ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

بیماری های مقاربتی - عفونت کلامیدیا تراکوماتیس، سوزاک یا گونوره، سیفلیس

بیماری های مقاربتی – (STDs (Sexually Transmitted Diseases

بیماری های مقاربتی به عفونت یا بیماری هایی گفته می شود که از یک شخص به شخص دیگری در حین فعالیت جنسی انتقال می‌یابد. هر چند که برخی ازآنها می توانند از طریق تماس با مایعات بدن یک فرد آلوده منتقل شوند. سالیانه بیش از بیست نوع بیماری مقاربتی میلیون ها مرد و زن را آلوده می کنند. بیماری های مقاربتی می توانند توسط ویروس ها، باکتری ها و یا انگل ها ایجاد شوند. در مجموع طبق محاسبات مركز كنترل و پيشگيری امراض آمريكا هر ساله 19 ميليون مورد جديد ابتلا به بيماری های مقاربتی گزارش می شود، كه تقريبا نيمی از آنها نوجوانان 15 تا 24 سال می باشند.

هر کسی که مبتلا به STD است، باید احتیاط لازم را برای جلوگیری از گسترش بیماری به دیگران مانند استفاده از کاندوم در حین نزدیکی انجام دهد. در شماره گذشته درباره بیماری های شایع مقاربتی ویروسی از جمله سه بیماری ایدز، تبخال ‌تناسلی و زگیل‌ تناسلی سخن گفتیم. در این شماره راجع به بیماری های شایع مقاربتی باکتریایی صحبت خواهیم کرد.

بیماری شایع مقاربتی باکتریایی

کلامیدیا، سوزاک وسیفلیس انواع شایع ازاین گروه هستند که توسط باکتری منتقل می شوند.

عفونت کلامیدیا تراکوماتیس

این عفونت شایع‌ترین بیماری مقاربتی در سرتاسر دنیا است. اکثر کسانی که به عفونت کلامیدیا دچار می شوند، دارای علائمی از جمله درد یا ناراحتی درحین رابطه جنسی، سوزش ادرار، درد در ناحیه زیر شکم و ترشحات سبزیا زرد از آلت تناسلی مردان یا واژن زنان هستند، که اگر درمان نشوند، به غده پرستات یا بیضه  و رحم می رسد و در زنان ممکن است عفونت لگنی را بوجود آورد که می تواند عامل ناباروری یا حاملگی نابجا  باشد. ازعفونت کلامیدیا به این دلیل که در بسیاری از موارد بدون علامت است، به عنوان «عفونت خاموش» نام برده می‌شود. این عفونت می تواند بدون اطلاع شرکای جنسی از عفونت یکدیگر، در صورت عدم رعایت اقدامات محافظتی به شریک جنسی منتقل شود. کلامیدیا با آنتی‌بیوتیک مخصوص قابل درمان است.

سوزاک یا گونوره

بیماری سوزاک یا گونوره، عفونت شایع دیگری است که توسط باکتری ایجاد می‌شود.علائم گونوره عبارتند از خروج چرک از واژن در زن و آلت مردانه در مرد و درد هنگام ادرار کردن است. پنی‌سیلین و برخی از آنتی‌بیوتیکهای قوی دیگر می‌توانند سوزاک را درمان کنند. اگر شرایط درمان نشده باقی بماند زنان می توانند عفونت لگن، ناباروری یا حاملگی خارج رحمی یا نازایی را تجربه کنند .سوزاک نیز می‌تواند مانند کلامیدیا به عفونت لگن بیانجامد و خطر حاملگی نابجا را افزایش دهد.

سیفلیس

علائم و نشانه های سیفلیس در چهار مرحله اتفاق می افتد: اولیه، ثانویه، پنهان و مرحله سوم. بیماری به نام سیفلیس مادرزادی وجود دارد که از مادر باردار مبتلا به سیفلیس به جنین منتقل می گردد. سیفلیس در هر مرحله می تواند سیستم عصبی را درگیر کند. سیفلیس معمولا در مراحل اولیه تشخیص داده نمی شود. علائم سیفلیس عبارتند از: قرمزی، خستگی، تب، سردرد، درد مفاصل، کاهش وزن و ریزش مو.

اولین علامت ظاهری معمولاً به شکل زخم های دایره ای شکل باز و بدون درد ولی بسیار عفونی بر روی آلت مردانه، اطراف و یا داخل واژن، اطراف‌ دهان، اطراف مقعد و گاهی حتی روی دستها بوجود می آید. اگر سیفلیس بدون درمان باقی بماند می تواند باعث بثورات گذرا و آسیب به چشم ها، اعصاب، رگ های خونی، استخوان ها، مفاصل، کبد و قلب شود.

این بیماری ابتدا به صورت دانه‌های پوستی موقت در بدن ظاهر می‌شود و پس از آن قلب و دستگاه عصبی را آلوده می‌کند. پیشرفت بیماری آرام است و حتی ممکن است سالها طول بکشد تا به درگیری قلب و دستگاه عصبی ختم شود. درمان این بیماری با آنتی‌‌بیوتیک امکان‌پذیر است.

نرخ ابتلا به سيفليس در ميان مردان هم جنس باز و دوجنسيتي‌ها بيشتر است.  برخلاف كلاميديا و سوزاك که عدم درمان جان بيماران مبتلا را تهديد نمي‌كنند، سيفليس اگر درمان نشود، كشنده است.

نکته اخلاقی:

اگر پزشک به شما گفت که مبتلا به یک عفونت مقاربتی شده اید، حتما شریک جنسی خود را مطلع کنید تا به اونیز این فرصت داده شود که مورد بررسی و در صورت نیاز، مورد درمان به موقع قرار گیرد. اگر به شریک جنسی خود اطلاع ندهید، ممکن است او در صورت ابتلا، در معرض بیماری خطرناک تری قرار گیرد و شما نیز مجدداً آلوده شوید.

در شماره آینده در مورد بیماریهای مقاربتی که از طریق انگل منتقل میشوند سخن خواهیم گفت.

منبع:

Sexually Transmitted Diseases, Journal of the American Sexually Transmitted Diseases Association

اشتراک گذاری :

ارسال نظر

  • نام و نام خانوادگی :
  • ایمیل :
  • پیغام :