(949) 536-5799

The First Persian Medical Magazine by Healthcare Professionals In North America

Today Friday, 23 July , 2021
مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

رژیم تغذیه ای و انواع درمان در بیماران مبتلا به لنفوم هوچکین ( قسمت دوم )

تاریخ ارسال : 25 نوامبر 2020

رژیم تغذیه ای و انواع درمان در بیماران مبتلا به لنفوم هوچکین

در قسمت اول این مقاله، به معرفی علائم، نشانه ها و روش تشخیص یکی از سرطان های درگیر کننده سیستم لنفاوی بدن یعنی بیماری هوچکین پرداختیم. در این مقاله، درباره روش های درمانی لنفوم هوچکین صحبت خواهیم کرد.

درمان بیماری لنفوم هوچکین

خوشبختانه بر خلاف سرطان لنفوم غیرهوچکین، لنفوم هوچکین در درصد بالایی از موارد به درمان پاسخ داده و بیمار به زندگی خود باز می‌گردد.
درمان این بیماری پرتودرمانی و شیمی درمانی با دارو های ضد سرطان است. میزان و مدت شیمی درمانی و پرتو درمانی براساس نظر پزشک و نیز بر اساس مقدار گسترش بیماری تعیین می‌شود.

شیمی درمانی

در روش شیمی درمانی معمولا چندین داروی مربوطه که تحت عنوان رژیم دارویی سرطانی نامیده می شود، به صورت خوراکی یا تزریقی برای بیمار تجویز می‌شود. رژیم درمانی کلاسیک و متداول برای درمان لنفوم هوچکین به رژیم ABVD معروف است که شامل چهار داروی Adriamycin، Bleomycin، Vinblastine و Doxorubicin می‌باشد. شیمی درمانی عوارض زیادی برای بیماران خواهد داشت به این دلیل که دارو های نام برده شده، علاوه بر سلول های سرطانی، سلول های سالمی که رشد و تکثیر زیادی در بدن دارند را از بین می برد. یک نمونه بارز آن ریزش مو ها در نقاط مختلف بدن خواهد بود. پزشک معالج در طی شیمی درمانی باید عوارض زیر را مد نظر داشته و آنها را به صورت منظم در بیمار ارزیابی کند:

عوارض ریوی، سرطان خون به دنبال یک رژیم شیمی درمانی، بیماری های قلبی و عروقی به ویژه نارسایی قلبی و بیماری عروق کرونر، ناباروری، کوچک شدن عضلات و ضعف عضلانی- عصبی، عفونت های متعدد به دلیل ایجاد ضعف سیستم ایمنی، افسردگی و اختلالات روان پریشی ناشی از آگاهی از بیماری، افزایش ریسک ابتلا به سرطان پستان و تیروئید با انجام رادیوتراپی

امروزه با پیشرفت علوم پزشکی، راهکاری موثر تر در تحویل دقیق داروها به سلول های سرطانی به کمک نانو ذرات در حال طراحی و توسعه می‌باشد که با موفقیت های زیادی همراه بوده است. این تکنولوژی توانایی رساندن مقدار تعیین شده و مشخص دارو به سلول های سرطانی را دارد و بنابراین عوارض بسیار کمتری برای بیمار به همراه خواهد داشت.

پرتو درمانی

پرتو درمانی روش دیگری است که در آن با تنظیم دستگاه بر روی تومور سرطانی و تابش اشعه های پر انرژی مانند اشعه X، به DNA سلول های سرطانی آسیب رسانده و لذا این سلول ها دیگر توانایی تقسیم و رشد خود را از دست خواهند داد. یک تومور کوچک با مرحله یا stage پایین می تواند فقط با رادیوتراپی درمان شود ولی اگر تومور پیچیده تر و مرحله بالاتری داشته باشد لازم است رادیوتراپی به رژیم شیمی درمانی اصلی افزوده شود.

 

درمان بیماری <yoastmark class='yoast-text-mark' data-lazy-srcset=لنفوم هوچکین” width=”560″ height=”374″>

 

 

پیوند مغز استخوان

ممکن است در شماری از بیماران لنفوم هوچکین، شیمی درمانی و پرتودرمانی موثر واقع نشود؛ در این صورت پزشک پیوند سلول های خون ساز مغز استخوان را به عنوان یک راهکار درمانی دیگر به فرد پیشنهاد خواهد کرد. در این روش از خون یا مغز استخوان سالم فرد، سلول های خونی برداشت می‌شوند و در جای دیگری از بدن فرد کاشته خواهند شد. به تدریج سلول های خونی سالم تکثیر شده و سیستم ایمنی فرد دوباره متولد خواهد شد.

پیش آگهی بیماری بعد از درمان

خوشبختانه به دلیل پیشرفت روش های درمانی و ماهیت بیماری، لنفوم هوچکین یکی از سرطان هایی است که به خوبی به درمان پاسخ می‌دهند و بیماران قادر خواهند بود پس از تکمیل دوره درمان به زندگی عادی خود بازگردند. انجمن سرطان آمریکا در یک بررسی بر روی کل افراد مبتلا به لنفوم هوچکین با stage های مختلف، میزان بقای 5 و 10 ساله را برای این افراد به ترتیب 86 و 80 درصد اعلام کرده است. بیماران با stage های 1 و 2 در صورت درمان حتی تا 90 درصد بقای عمر 5 ساله خواهند داشت.

رژیم تغذیه ای در بیماران مبتلا به لنفوم هوچکین

رعایت رژیم غذایی مخصوص در افرادی که به دلیل سرطان تحت شیمی درمانی قرار می‌گیرند از اهمیت بالایی برخوردار است. ضعف سیستم ایمنی می‌تواند مشکلات زیادی برای بیمار به وجود آورد. همچنین به دلیل تهوع و استفراغ بعد از شیمی درمانی، بیماران تمایلی به غذا خوردن نداشته و به مرور زمان دچار مشکلات تغذیه ای می‌گردند.
یک رژیم غذایی سالم در این افراد باید حاوی مقادیر کافی از کربوهیدارات های پیچیده مانند غلات، چربی های طبیعی موجود در مغز ها و روغن زیتون، پروتئین های ضروری کافی و مقادیر زیاد میوه و سبزیجات باشد. شیمی درمانی ممکن است باعث مشکلات گوارشی و اشکال در بلع غذا شود. یکی از راهکار های ارائه شده توسط متخصصین تغذیه به منظور غذا خوردن راحت تر، کوچک و خرد کردن وعده های غذایی در طول روز است که احتمال تهوع و استفراغ بعدی را کاهش می‌دهد. همچنین توصیه می‌شود که این بیماران از محتویات غذایی مایع بیشتر از مواد غذایی جامد استفاده کنند.

منبع:

1. Kaseb H, Babiker HM. Cancer, Hodgkin Lymphoma. [Updated 2019 Jun 26]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov /books/NBK499969/
2. http://www.nhs.uk/conditions/ Hodgkins-lymphoma/Pages/ Definition.aspx

ارسال نظر

  • نام و نام خانوادگی :
  • ایمیل :
  • پیغام :