مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

خواص انار (Pomegranat)

تاریخ ارسال : ۰۵ شهریور ۱۳۹۸

در بیشتر منابع، ایران به عنوان خاستگاه انار ذکر شده است و البته این میوه در کشورهای شرق ایران مانند افغانستان و پاکستان تا شمال هند و هیمالیا هم کشت می شده است. اگرچه سابقه مصرف انار در شرق و خاور میانه به دوران باستان می رسد، ولی در اروپا و آمریکا تنها در دو قرن اخیر مورد مصرف بیشتر قرار گرفته است. ایران پس از هند دومین تولیدکننده و صادرکننده انار در جهان است. در این شماره به بیان ترکیبات و خواص متعدد انار می پردازیم.
ترکیبات انار: بیش از ۷۵ درصد وزن انار دانه شده را آب تشکیل می دهد. صد گرم انار حاوی ۸۳ کالری انرژی، ۱۹ گرم کربوهیدرات، ۷/۱ گرم پروتئین، ۳ میلی گرم سدیم، ۲۳۶ میلی گرم پتاسیم، ۴ گرم فیبر تغذیه ای، ۱۴ گرم قند، ۲/۱ گرم چربی کل و ۱/۰ گرم چربی اشباع شده می باشد. میزان چربی ترانس و کلسترول در انار صفر می باشد. انار همچنین دارای ویتامین های B و C و مواد معدنی شامل کلسیم، منیزیم، منگنز، آهن، فسفر و روی می باشد.
منافع انار برای سلامتی: انار منبع مناسبی برای تامین بخشی از آب، کربوهیدرات، فیبرهای تغذیه ای، ویتامین C، آنتی اکسیدان و انرژی روزانه مورد نیاز بدن می باشد. در اینجا به صورت خلاصه به بخشی از منافع انار برای سلامتی اشاره می کنیم:
خواص ضد التهاب، ضد عفونت و ضد سرطان: انار سرشار از مواد آنتی اکسیدان موسوم به پلی فنلها (Polyphenols) و آنتوسیانین ها (Anthocyanins) می باشد. آب انار تازه تقریبا بیش از هر آبمیوه دیگری حاوی مواد آنتی اکسیدان می باشد. میزان آنتی اکسیدان ها در آب انار تازه سه برابر بیش از شراب قرمز و چای سبز می باشد. انار تازه همچنین حاوی مقادیر زیادی ویتامین C می باشد. مواد آنتی اکسیدان و ویتامین C باعث خنثی شدن رادیکال های آزاد (Free Radicals) در بدن می شوند، که از عوامل اصلی اکسیداسیون سلولی، ایجاد سرطان و پیری به شمار می آیند. این مواد همچنین به از بین بردن سلولهای سرطانی (که به طور طبیعی و اجتناب ناپذیر هر روز در بدن تولید می شوند و باید از بین بروند) کمک می کنند. از سوی دیگر، وجود آنتی اکسیدان و ویتامین C در انار می تواند به کاهش واکنش های التهابی در بدن و کاهش خطر ابتلا به عفونت ها کمک نماید.
کمک به سلامت قلب و عروق و کاهش فشارخون: وجود ویتامین C و آنتی اکسیدان فراوان در انار می تواند جلوی فرآیند اکسیدشدن چربی ها ( به خصوص کلسترول LDL) در دیواره عروق را گرفته واز آسیب دیدن دیواره رگها که آغازگر بیماری تصلب شرائین (Atherosclerosis)، بالا رفتن فشارخون و شروع بیماری های قلبی – عروقی می باشد، جلوگیری نماید. از سوی دیگر، نسبت پتاسیم به سدیم در انار بسیار بالاست، که باعث می شود سدیم از کلیه ها دفع گردد و فشارخون کاهش یابد. رژیم های حاوی میوه ها و سبزیجات با میزان پتاسیم فراوان، امروزه بخش مهمی از رژیم های مناسب برای سلامت قلب و عروق را تشکیل می دهند.
کاهش التهاب در دستگاه گوارش: مواد آنتی اکسیدان موجود در انار می توانند به کاهش واکنش های التهابی در روده ها و دفع مواد زائد از دستگاه گوارش کمک نمایند. این خاصیت می تواند به کاهش علائم در بیماران مبتلا به بیماری های التهابی روده ها نظیر بیماری کرون (Crohn’s Disease) و کولیت اولسراتیو (Ulcerative Colitis) نیز کمک کند.
کمک به بیماران دیابتی: تحقیقات اولیه نشان داده اند که نوشیدن روزانه آب انار تازه (۵/۱ میلی لیتر برای هر کیلوگرم وزن بدن) می تواند وضعیت قند را در افراد دیابتی بهبود بخشد. قندهای فروکتوز و سوربیتول موجود در آب انار با وجود اینکه شیرین تر از گلوکز هستند، ولی باعث افزایش قند خون و ترشح انسولین در افراد دیابتی نمی شوند.
کمک به رفع التهاب در عضلات و مفاصل: خواص ضدالتهاب انار می تواند با کاهش التهاب در مفاصل، در کاهش مشکلات و علائم بیماری در بیماران مبتلا به آرتروز (Osteoarthritis) و رماتیسم مفصلی (Rheumatoid Arthritis) کمک نماید. افرادی که تمرینات سخت ورزشی انجام می دهند، معمولا دچار خستگی وآسیب های عضلانی می شوند. برخی تحقیقات اولیه نشان داده اند که مصرف روزانه آب انار می تواند باعث ترمیم این آسیبها گردد. به نظر می رسد خواص ضدالتهاب انار باعث اثرات فوق باشد.
جلوگیری از پیشرفت سرطان: مواد موجود در انار از نظر تئوری می توانند باعث خنثی شدن و حذف رادیکال های آزاد و جلوگیری از پیشرفت سرطان گردند. مطالعات زیادی با استفاده از قرص هایی که حاوی عصاره انار (Pomegranate Extract) هستند، در درمان سرطان های پروستات، سینه و چند سرطان دیگر انجام گرفته اند و برخی از آنها مدعی موثر بودن این درمانها می باشند. با این وجود برای اثبات تاثیر این درمانها، نیاز به تحقیقات گسترده تر کلینیکی وجود دارد. به هرحال در مورد سرطان پروستات، ممکن است مصرف روزانه آب انار باعث کاهش خطر ابتلاء مردان به این سرطان گردد.
نکاتی در مورد انار: سعی کنید حتی الامکان انار دانه شده را به صورت کامل و تازه میل کنید تا از حداکثر آنتی اکسیدان ها و ویتامین C موجود در آن بهره مند شوید. بیشتر آنتی اکسیدان ها و ویتامین C موجود در آب انار پس از مدتی از بین می روند، پس آب انارهای موجود در بازار بر خلاف تبلیغات زیادی که در مورد آنها می شود، دارای منافع ذکر شده برای سلامت انسان نمی باشند. افرادی که هضم دانه و هسته انار برای آنها ایجاد اشکال می نماید، می توانند آب انار تازه میل نمایند. از انار می توانید در درست کردن سالادهای میوه، دسرها و اسموتی های مختلف استفاده کنید. رب انار نیز یکی از بهترین طعم دهنده ای طبیعی برای غذاها می باشد.
منبع:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4007340/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/318385.php
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-392/pomegranate
کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر