مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

خواص بلوبری

تاریخ ارسال : ۰۳ شهریور ۱۳۹۷

فهرست مطالب

خواص بلوبری

بلوبری بدون شک از جمله پرفایده ترین میوه ها به شمار می آید. هر دانه بلوبری به تعبیری یک بسته کوچک مواد غذایی سرشار از ویتامین ها و مواد لازم برای بدن است. بلوبری تقریبا عاری از چربی، کلسترول و سدیم، ولی در عین حال سرشار از پتاسیم و ویتامین C می باشد. میزان کالری موجود در یک فنجان بلوبری (حدود ۱۵۰گرم) معادل ۸۰ کالری است. میزان فیبر غذایی موجود در یک فنجان بلوبری هم برابر۶/۳ گرم است که جوابگوی ۱۴ درصد نیاز روزانه بدن می باشد. قند طبیعی موجود در بلوبری هم بر خلاف برخی میوه ها باعث افزایش ناگهانی قند خون نمی گردد. بلوبری همچنین حاوی برخی مواد معدنی مورد نیاز بدن می باشد.

بلوبری دارای مقادیر فراوانی آنتی اکسیدان به صورت ویتامین C، anthocyanins و polyphenols می باشد. میزان ویتامین C موجود در یک فنجان بلوبری جوابگوی یک چهارم نیاز روزانه بدن می باشد. ویتامین C و مواد آنتی اکسیدان فراوان موجود در بلوبری، باعث خنثی کردن رادیکال های آزاد (free radicals)  در بدن می شوند، که از عوامل اصلی اکسیداسیون سلولی، ایجاد سرطان و پیری به شمار می آیند. مواد آنتی اکسیدان همچنین به از بین بردن سلولهای سرطانی (که به طور طبیعی و اجتناب ناپذیر هر روز در بدن تولید می شوند و باید از بین بروند) کمک می کنند.

مصرف مداوم بلوبری می تواند به سلامت قلب و عروق کمک نماید. مواد آنتی اکسیدان موجود در این میوه جلوی اکسیدشدن کلسترول LDL و سایر چربی ها را می گیرند. اکسیدشدن چربی ها مقدمه آسیب به دیواره رگها و شروع مراحل تصلب شرائین (atherosclerosis)، بالا رفتن فشارخون و آغاز بیماری های قلبی – عروقی می باشد. وجود پتاسیم فراوان در این میوه نیز باعث دفع سدیم از کلیه ها و کاهش فشارخون می گردد که عامل دیگری در کمک به سلامت قلب می باشد. مواد موجود در بلوبری به روشی دیگر هم به کاهش فشار خون کمک می نمایند و آن رقیق کردن خون و گشاد کردن رگها می باشد. باید توجه داشت با وجود خواص مفید بلوبری، افرادی که داروهای رقیق کننده خون (Blood Thinners) را مصرف می نمایند، نباید در مصرف این میوه زیاده روی نمایند.

بلوبری جزو میوه های شیرین با میزان کالری متوسط و فیبر غذایی فراوان می باشد. ترکیب و نسبت قندهای ساده موجود در بلوبری به نحوی است که باعث افزایش ناگهانی قند خون نیز نمی گردد. مجموع این خواص باعث می گردند که حتی مصرف بلوبری در سه وعده غذایی در طول روز، باعث افزایش وزن و یا بالا رفتن قند خون نگردد. افزایش قند خون و وزن، از عوامل مقاومت سلولهای بدن به انسولین و ایجاد دیابت نوع دو هستند.

یک مطالعه محدود بر روی افراد سالمند که نشانه های فراموشی و از دست دادن حافظه در ایشان آغاز شده بود، انجام گردید و به نیمی ازایشان هر روز عصاره بلوبری (wild blueberry juice) برای مدت ۱۲ هفته داده شد و به نیم دیگر (گروه شاهد) عصاره ای مشابه، ولی فاقد بلوبری داده شد. نتایج مطالعه نشان داد که گروه اول از لحاظ قدرت یادگیری و حافظه پیشرفت قابل قبولی در مقایسه با گروه شاهد داشتند. محققان معتقدند که افزایش سن باعث اثر رادیکال های آزاد، فرآیندهای التهابی و سایر آسیب های سلولی به سلولهای عصبی (نورون ها) می شود که می تواند یکی از دلایل فراموشی، آلزایمر و زوال عقل باشد. مواد آنتی اکسیدان موجود در بلوبری باعث جلوگیری از این اثرات مخرب می شوند و از این لحاظ بلوبری میوه ای مفید برای همه گروه های سنی و به خصوص سالمندان به شمار می آید.

از سایر خواص بالقوه بلوبری می توان به سم زدایی رژیم غذایی از وجود فلزات سنگین اشاره کرد. متاسفانه امروزه به علت بی مبالاتی واحدهای صنعتی و آلودگی محیط زیست، شاهد افزوده شدن ناخواسته فلزاتی نظیر سرب، جیوه، آرسنیک و کادمیم به مواد غذایی انسان هستیم. مواد موجود در بلوبری به خصوص آنتوسیانین ها (anthocyanins) می توانند در دستگاه گوارش با این فلزات ترکیب گشته، آنها را از طریق مدفوع دفع نمایند و از این طریق سیستم گوارشی ما را از وجود این فلزات مضر سم زدایی نمایند.

امتیاز دیگر بلوبری سادگی مصرف و قابلیت افزودن آن به سایر غذاها می باشد. به عنوان مثال این میوه را می توان به سریال صبحانه افزود و یا با ماست مخلوط کرد. اسموتی (Smoothie)  بلوبری هم نوشیدنی مناسبی برای صبحانه و یا میان وعده غذایی می باشد. برای وعده ناهار می توان این میوه را به انواع سالادها افزود و یا با سالاد مرغ میل نمود. بلوبری را همچنین می توان به تنهایی به عنوان یک میان وعده غذایی و یا به همراه آجیل و میوه های خشک مصرف نمود. سس بلوبری هم انتخاب مناسبی برای وعده شام و افزودن به مرغ و یا سیب زمینی پخته شده می باشد.

منبع:

https://www.blueberrycouncil.org/health-professionals/blueberry-nutrition

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5187542

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2850944

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر