(949) 536-5799

The First Persian Medical Magazine by Healthcare Professionals In North America

Today Wednesday, 3 March , 2021

ردیاب واکسن کرونا

مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

دارو های نسخه ای برای درمان بی خوابی مزمن ( قسمت سوم )

تاریخ ارسال : 14 نوامبر 2020

داروهای نسخه ای برای درمان بی خوابی مزمن

در مقالات پیشین، به تفصیل در مورد انواع بی خوابی و درمان های رایج رفتاری، داروهای گیاهی، مکمل های غذایی و داروهای بدون نسخه صحبت کردیم. در بخش پایانی این مقاله، داروهای نسخه ای برای درمان بی خوابی مزمن را بررسی می کنیم.

داروهای تسهیل کننده گیرنده گابا GABA در مغز

واسطه شیمیایی گابا GABA در مغزسبب کاهش هوشیاری و آرامش مغز واثر خواب آوری می شود. این دسته از داروها دارای عوارضی مانند توهم ،اختلال حافظه و اختلالات رفتاری خواب مانند راه رفتن، رانندگی، خوردن غذا و برقراری تماس تلفنی در خواب می باشند. داروهای زیر از دسته داروهای تسهیل کننده گیرنده گابا در مغز می باشند:

1- Eszopiclone با نام تجاری Lunesta : این قرص خوراکی با جذب سریع باید بلافاصله پیش از خواب مصرف شود. این دارو خواب آور به افزایش مدت خواب (8-7 ساعت) کمک می کند و از طرفی می تواند اثر وابستگی و اعتیاد آور داشته باشد. از مصرف همزمان الکل و غذاهای چرب یا سنگین با این دارو باید خوداری شود.

2- Zaleplon با نام تجاری Sonata : این کپسول خوراکی با جذب سریع باید دقیقا قبل خواب مصرف شود. گر چه این دارو خواب آور است اما کمکی به افزایش مدت خواب نمی کند، به عبارت دیگر سریع اثر میکند و سبب خواب می شود و به همان سرعت نیز اثرش از بین می رود. اثر این دارو تا حدود 4 ساعت باقی می ماند.این دارو نیزسبب وابستگی دارویی می شود. مصرف همزمان الکل و غذاهای چرب یا سنگین با این دارو باید خوداری شود.

3- Zolpidem  با نام های تجاری Ambien ،Edluar  ،Intermezzo ،Zolpimist : این دارو بصورت قرص خوراکی ( Ambien  ،Ambien CR زولپیدم ژنریک )، قرص زیر زبانی ( Intermezzo ،Edluar، زولپیدم ژنریک ) و اسپری خوراکی ( Zolpimist ) موجود است. این دارو نیز خواب آور و دارای اثر وابستگی دارویی می باشد. تنها Ambiem CR ( آمبین طولانی اثر ) می تواتد کمک به افزایش مدت خواب ( 7 الی 8 ساعت ) نماید. از مصرف همزمان الکل و غذاهای چرب و سنگین با همه انواع زولپیدم باید خودداری شود.

4- دسته داروهای بنزودیازپین Benzodiazepines : عموما این داروها برای درمان اضطراب تجویز می شوند. این دسته داروها با اثر اعتیاد آوری بالا و عوارض ناشی از قطع ناگهانی جزو گروه های دارویی پرخطر بوده و برای افراد مسن توصیه نمی شوند. از مصرف همزمان با الکل و سایر داروهای مخدر ( ضد درد ) اکیدا باید پرهیز نمود. داروهای زیر جزو دسته بنزودیازپین ها می باشند که دارای مجوز FDA به عنوان داروی خواب آور می باشند.

  • Temazepam (Restoril) : این کپسول خواب آور، به افزایش مدت خواب کمک می کند و ایجاد وابستگی دارویی می کند.
  • Triazolam (Halcion) : این قرص خواب آور و دارای اثر وابستگی دارویی می باشد ولی کمکی به افزایش مدت خواب نمی کند.
  • Lorazepam (Ativan) : این قرص برای درمان بی خوابی ناشی از اضطراب و استرس تجویز می شود.
  • Flurazepam (Dalmane) : این کپسول خواب آور بوده و ایجاد وابستگی دارویی می کند.
  • Oxazepam (Serax) : این کپسول عمدتا برای درمان اضطراب مصرف می شود و برای بیخوابی دارای مجوز FDA نمی باشد.
  • Alprazolam (Xanax) : این قرص برای اضطراب و اختلالات پانیک ( Panic ) تجویز می شوند. FDA مجوز مصرف این دارو را برای درمان بی خوابی صادر نکرده است. علی رغم مصرف مردم برای درمان بی خوابی، زاناکس داروی مناسبی برای درمان بیخوابی نمی باشد.

 

درمان بی خوابی مزمن

 

هشدارهای جدی در مصرف بنزودیازپین ها وجود دارد. از جمله می توان به عدم قطع ناگهانی بدون اطلاع پزشک، عدم مصرف الکل و داروهای ضد درد همزمان با بنزودیازپین ها و هشدار جدی در مصرف این گروه دارویی در افراد مسن که خطر اختلالات شناختی و حافظه، توهم، زمین خوردگی، شکستگی و تصادفات رانندگی را در بر دارند، اشاره کرد.

آگونسیت گیرنده ملاتونین : Ramelteom  با نام تجاری Rozerem قرص خوراکی است که با اتصال به گیرنده ملاتونین در مغز سبب برقراری ریتم فیزیولوژیک خواب و بیداری در مغز می شود. این قرص اعتیاد آور نمی باشد.  بهترین زمان مصرف آن 30 دقیقه قبل از خواب است.

مسدود کننده گیرنده هیستامین در مغز : Doxepin با نام تجاری Silenor قرص خوراکی است که با انسداد گیرنده هیستامین در مغز کمک به افزایش مدت خواب می نماید. Dozepin جزو داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای می باشد که از اثر خواب آوری آن بعنوان داروی خواب آور نیز استفاده شده و اعتیادآور نمی باشد.

مسدود کننده گیرنده Orexim : Suvorexant با نام تجاری Belsomra گیرنده orexin را مهار می کنند. orexin سبب بیداری و هشباری مغز می شود، قرص خوراکی بلسومرا خواب آورو افزاینده زمان خواب و دارای اثر وابستگی دارویی می باشد.

تلاش کردیم در مجموعه مقالات بی خوابی و درمان های آن، اطلاعات مفیدی در زمینه علل بی خوابی و روش های کنترل و درمان بی خوابی مزمن ارائه نماییم. درخاتمه مجددا توصیه می کنیم که در زمینه یافتن بهترین روش درمان بی خوابی از افراد متخصص کمک بجوئید.

 

دکتر محبوبه مشایخی

اشتراک گذاری :

ارسال نظر

  • نام و نام خانوادگی :
  • ایمیل :
  • پیغام :