جدید ترین یافته ها از پیشگیری و درمان ویروس کرونا - داروی "کلروکین فسفات" | مجله سیب

+1 (949) 536-5799

The First Persian Medical Magazine by Healthcare Professionals In North America

Today Wednesday, 26 January , 2022
مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

جدید ترین یافته ها از پیشگیری و درمان ویروس کرونا

تاریخ ارسال : ۰۳ اسفند ۱۳۹۸

جدیدترین راه درمان ویروس کرونا

مسابقه انسان با ویروس کرونا

در مقاله قبلی در مورد بخشی از پیشگیری ها و درمان ویروس کرونا COVID-19 گفته شد. از دسامبر 2019 از شهر ووهان در چین آغاز شد و منجر به یک همه‌ گیری گسترده شده است. با بیش از 76000 هزار مبتلا از 28 کشور جهان و 2200 مورد مرگ گزارش شده در اثر ابتلا به آن. در حالی که دارو های مختلف در کارآزمایی ‌های بالینی وارد شده‌ اند، ساخت واکسن هنوز در مراحل توسعه اولیه قرار دارند.

تخمین زده می ‌شود که واکسن ویروس کرونا نزدیک به یک سال طول بکشد تا آماده ورود به بازار دارویی شود. از زمان شیوع و گسترش سریع ویروس کرونای جدید یا COVID-19 تلاش ها برای ساخت واکسن و درمان موثر ادامه داشته است. اما با این وجود، کماکان داروی قطعی و واکسن موثر در پیشگیری افراد سالم تهیه نشده است.

چرا طراحی و ساخت واکسن برای درمان ویروس کرونا دشوار است؟

به دلایل بسیاری ساخت واکسن برای یک بیماری ویروسی مانند COVID-19 چالش برانگیز است. تعداد بسیار زیادی از ویروس‌ ها بر خلاف سلول ‌های بدن انسان و حیوانات که حاوی DNA می ‌باشد، از قطعات ژنتیکی به نام RNA تشکیل شده ‌اند. به دلیل تک رشته‌ ای بودن RNA، قابلیت شکستن اتصال ‌های مولکولی، ترکیب و ساخته شدن قطعات جدید ژنتیکی در ویروس‌ ها افزایش چشمگیری پیدا می کند که می ‌تواند محققان را در تولید واکسن جدید علیه بیماری ناکام بگذارد.

این موضوع به ویژه زمانی خود را بیشتر نشان می ‌دهد که ویروس مربوطه مانند بیماری COVID-19 یا بسیاری از ویروس های آنفولانزا به تازگی در جامعه بروز کرده باشد. علاوه بر قابلیت ویروس‌ ها در تولید مواد ژنتیکی جدید، ویروس‌ ها همچنین قادرند این مواد ژنتیکی تازه تولید شده را با یکدیگر به اشتراک گذاشته و ویروس‌ های به مراتب پیچیده ‌تر و خطرناک تری را تولید کنند.

یک مثال خوب برای این موضوع، ویروس ‌های مختلف آنفولانزای خوکی و پرندگان هستند که در سال های گذشته باعث اپیدمی ‌هایی در برخی از مناطق و حتی جهان شده‌ اند. حتی اگر میزان جهش ویروس ها را در نظر نگیریم، تولید واکسن به طور کلی مدت زمان طولانی و در برخی موارد سال ها طول می ‌کشد. کوتاه ‌ترین بازه زمانی برای تولید یک واکسن بر اساس نظر اکثر کارشناسان، حدود یک سال است.

به این دلیل که طبق پروتکول مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، تولید واکسن باید شش مرحله از جمله مرحله بالینی را طی کند. موارد فوق از جمله مهم ترین موانع برای تولید واکسن مناسب به جهت پیشگیری از ابتلا به COVID-19 به شمار می ‌رود.

پیشرفت های دارویی در درمان ویروس کرونا COVID-19

سون یانرونگ از مرکز ملی رشد بیوتکنولوژی در چین اذعان می ‌دارد که داروی “کلروکین فسفات” می ‌تواند در درمان بیماری کرونا مفید باشد. این شواهد از مطالعات و بررسی ‌های انجام شده در چند مرحله در افراد مبتلا به ویروس در چین بدست آمده است. بیش از 10 بیمارستان از دو استان Guangdong  وHunan  در چین در این تحقیقات شرکت داشته اند. این مرکز اعلام داشته است که داروی کلروکین تاثیر درمانی قطعی و اثر بخشی قابل قبولی از خود نشان داده است.

داروی کلروکین فسفات برای درمان ویروس کرونا چیست؟

کلروکین یک داروی مهم در درمان بیماری مالاریا است که علاوه بر آن در بسیاری از بیماری ‌های عفونی دیگر نیز مورد استفاده قرار می ‌گیرد. مصرف کلروکین در بیماران مبتلا به ویروس علائم بیماری را در CT-scan ریه ها کاهش داده است. علاوه بر آن تب و دوره بهبودی بیماران نیز در پی مصرف کلروکین کاهش چشمگیری داشته است. مصرف دارو منجر به افزایش درصد تست منفی اسید نوکلئیک ویروس کرونا در افراد شده است.

در بیش از 100 نفر شرکت کننده در این تحقیقات، عوارض جانبی جدی از این دارو دیده نشده است.

داروی های Favipiravir و Remdesivir در درمان ویروس کرونا

علاوه بر کلروکین، دو داروی دیگر به نام های favipiravir  (یک داروی ضد آنفولانزا) و remdesivir (داروی ضد ویروسی) نیز در بهبود علائم ویروس کرونا موثر است. بررسی های بالینی بیشتر برای favipiravir  و remdesivir کماکان در دستور کار محققان در چین می‌ باشد. ژاپن نیز از جمله کشور های شرکت کننده در تحقیقات برای یافتن داروی کارامد برای درمان ویروس کرونا به شمار می ‌رود. مطالعات در حال حاضر به بررسی تاثیر داروی ضد ویروس HIV در مقابله با ویروس کرونا می‌ پردازند. گزارش ها از چین حاکی از آن است که وزارت بهداشت چین داروی favilavir  را برای درمان بیماری COVID-19 تایید کرده است.

Clinical Trials. Covid-19: First coronavirus vaccine trial submission expected in April, 2020[Internet]
https://www.clinicaltrialsarena.com/news/covid-19-vaccine-trial-submission/

اشتراک گذاری :

ارسال نظر

رضوان گفته :

این دارو را که گفته اید چگونه میتوان تهیه کرد

درود بر شما
از تهیه این دارو در ایران بی اطلاع هستیم.

اگه ورونا گرفتید، برید دکتر می نویسه.
بدون نسخه نمی دن

صابر گفته :

باسلام..داروی کلروکین فسفات برای مالاریا هست ولی انگار تونسته جلوی کرونا رو بگیره.
این دارو در کشور تانزانیا فراوانه

درود بر شما
امیدواریم تا هر چه زود تر جامعه از لحاظ سلامتی و استرس به حالت خوبی برسد.

از رحمت خدا نومید نشوید

محمد جواد گفته :

پس با این حال کسانی که دچار این بیماری در ایران شده اند میتوانند این دارو هارا تهییه کنند و مصرف کنند؟

درود بر شما
در این مقاله اشاره به دارو هایی که در کشور های دیگر بر روی بیماران تاثیر داشته است.
به هیچ وجه به تجویز استفاده از دارویی نپرداخته ایم.

سپهر روشن گفته :

با سلام و احترام خدمت عزیزان .
طی اطلاعی که از طریق صفحه اینستاگرامی دوستان پرستار مرحومه نرجس به دست آوردم که اگه بخواین عکسشم موجوده دو نوع دارو استفاده شده بر روی بیماران که اونجور که نوشتن از بیرون خریداری کرده بودن بیمارستان موجود نیست
داروی کلروکین فسفات . با نام دارویی قرص هیدروکسی کلروکین فسفات که تو اکثر دارو خانه ها موجوده . و همچنین قرص تامی فلو یه قرص آنفولانزا هست که اینجانب نتونستم پیگیری کنم ببینم فروش دارن داروخانه ها یا نه .
ولی بهترین راهکارش اینه وقتی مریضمون بیمارستان بستری هست با پزشک مشورت بشه و از بیرون خریداری بشه . مصرف خودسرانه این داروها عوارض غیرقابل جبرانی داره .

درود بر شما
سپاس از نظر لطف شما

درود بر شما
سپاس از نظر لطف شما

صدیقه گفته :

سلام این دارو کی میاد ایران یا اینکه آیا امکان تولیدش در ایران هست یا خیر

درود بر شما
اطلاعی از این موضوع نداریم.

سینا گفته :

در انتظار ترخیص داروی کلترا هستیم. داروهایی چون اسلتاميوير، كلروكين و ريباورين به اندازه‌ی کافی، اوایل هفته‌ی آینده در اختيار معاونت‌ها قرار می‌گيرد.

سلام
ایا این داروی درمانی ابولا سارس مرس انفولانزا
برای درمان مبتلایان کرونا
در ایران استفاده میشود؟؟؟؟

درود بر شما
اطلاعی از این موضوع نداریم.

نظرات دیگران رو خوندم
ایا این داروی درمان سارس مرس ابولا و انفولانزا در ایران پیدا نمیشه؟

درود بر شما
اطلاعی از این موضوع نداریم.

سلام آیا بدون دارو بدن فرد مبتلا ميتونه این ویروسو شکست بده؟

درود بر شما
احتمال این مومضوع هست.

میثم گفته :

عالی بود تشکر.
به امید بهبودی همه ی بیماران و کاهش استرس همه ی خانواده های سرتاسر جهان

درود بر شما
سپاس

من دو سال این کلروکبن سولفات برای مشکل روماتیسم مصرف میکنم

با تشکر اطلاعات پزشکی خوبی گفتین.با تشکر.ان شاالله که هر چه سریعتر داروش و واکسنش در کل جهان درست بشه.و همه بیماران بتونن استفاده کنن.

درود بر شما
امیدواریم.

  • نام و نام خانوادگی :
  • ایمیل :
  • پیغام :