(949) 536-5799

The First Persian Medical Magazine by Healthcare Professionals In North America

Today Sunday, 17 October , 2021
مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا

دقت دستگاه های کالری شمار مچی تا چه حد است؟

تاریخ ارسال : 24 خرداد 1397

دقت دستگاه های کالری شمار مچی تا چه حد است؟
 
بسیاری از ما هر روزه یک دستگاه شمارشگر ضربان قلب و محاسبه کننده کالری را به دور مچ خود بسته و با خوشحالی میزان کالری سوزانده شده طی فعالیت های مختلف را محاسبه می کنیم. در این مقاله به بررسی میزان دقت این وسایل می پردازیم.
امروزه استفاده از وسایل و نرم افزارهایی که میزان فعالیت انسان و وضعیت عمومی سلامت او را تحت نظر گرفته و اصطلاحا مانیتور می کنند، بسیار رایج گردیده است. اگرچه استفاده از این وسایل و نرم افزارها به طور کلی باعث ارتقاء سلامت افراد می گردد، ولی باید دانست که آمار و ارقام برخی از این وسایل جنبه تخمینی داشته و از دقت زیادی برخوردار نیستند. برای بررسی میزان دقت این وسایل، محققان دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا به بررسی هفت وسیله مختلف پرداختند که به دور مچ بسته شده و میزان ضربان قلب و کالری سوزانده شده در طی فعالیت را اندازه گیری می کنند. نتایج این تحقیق متاسفانه دقت این دستگاه ها را مورد تردید قرار داد.
جزئیات تحقیق
محققان دقت هفت دستگاه مچی شامل Apple Watch، Samsung Gear S2، PulseOn، Basis Peak، Fitbit Surge، Microsoft Band و Mio Alpha 2 را مورد بررسی قرار دادند. تحقیق بر روی شصت فرد داوطلب شامل ۳۱ زن و ۲۹ مرد انجام پذیرفت. هفت دستگاه مورد نظر بر روی مچ داوطلبان بسته شد و میزان ضربان قلب و کالری سوزانده شده در حین راه رفتن و دویدن روی تردمیل (treadmill) و نیز استفاده از دوچرخه ثابت (stationary bicycle) با کمک هر یک از این دستگاه ها محاسبه گردید. همزمان وضعیت فعالیت قلب افراد و ضربان آن، توسط یک دستگاه تخصصی مانیتور قلبی تحت نظر گرفته شد. میزان کالری سوزانده شده در طی هر یک از فعالیت های فوق نیز، به کمک یک دستگاه تخصصی کالری شمار محاسبه گردید، که بر اساس میزان اکسیژن و دی اکسید کربن ورودی و خروجی در هنگام تنفس عمل می کرد. با استفاده از این دو دستگاه دقیق و استاندارد، ضربان واقعی قلب و میزان کالری دقیق سوزانده شده افراد محاسبه شد و سپس نتایج به دست آمده از هر دو روش با هم مقایسه گردید.
نتایج تحقیق
ضربان قلب اندازه گیری شده در هر دو روش بسیار به هم نزدیک بود و تنها حدود پنج درصد اختلاف نشان می داد، ولی نتایج میزان کالری سوزانده شده بسیار مایوس کننده بود. بهترین نتیجه به دست آمده از دستگاه های کالری شمار مچی ۲۷ درصد و بدترین نتیجه به دست آمده ۹۳ درصد با نتایج واقعی اختلاف داشت! یعنی نتایج دستگاه های کالری شمار مچی در بهترین حالت حدودا یک چهارم بیشتر از واقعیت بود (مثلا ۱۰۰۰ کالری سوزانده شده را ۱۲۵۰ کالری محاسبه کرده بود)، و در بدترین حالت تقریبا دو برابر واقعیت بود (مثلا ۱۰۰۰ کالری سوزانده شده را حدود  ۲۰۰۰ کالری محاسبه کرده بود). باید توجه داشت که این دستگاه ها هیچ گاه کالری سوزانده شده را کمتر از واقعیت محاسبه نمی کنند، چون رضایت مشتری برای آنها در اولویت قرار دارد. در مورد ضربان قلب وضعیت متفاوت و دقت دستگاه ها بسیار بالا بود، ولی نتایج محاسبه شده ممکن بود که کمی کمتر یا بیشتر از ضربان واقعی قلب باشد.
علت اختلاف نتایج
محققان دانشگاه استنفورد معتقدند که هر یک از این دستگاه ها با یک روش و الگوریتم خاص، میزان کالری سوزانده شده را محاسبه می کنند که بر اساس پیش فرض هایی در مورد وضعیت متابولیسم افراد بنا شده اند. متاسفانه به نظر می رسد که این پیش فرض ها قابل انطباق با متابولیسم واقعی همه افراد نیست. تفاوت های ژنتیکی و متابولیکی افراد، وضعیت شاخص توده بدنی (BMI) آنها و میزان بافت چربی از عواملی هستند که می توانند باعث این اختلاف گردند.
پیام محققان به مصرف کنندگان
پیام مختصر محققان شرکت کننده در تحقیق برای مخاطبان این بود که با خیال راحت به ضربان قلب اندازه گیری شده توسط ساعت و سایر ابزار مچی اعتماد کنید، ولی در مورد میزان کالری سوزانده شده باید کمی تردید نمایید. این موضوع به خصوص در مورد افرادی که نیاز به کاهش وزن به دلایل پزشکی دارند و آمار و نتایج کالری سوزانده شده را حتی به پزشک خود هم گزارش می نمایند، اهمیت بیشتری پیدا می کند.
هدف این مقاله کنار گذاشتن این وسایل و نرم افزارها و یا عدم رعایت و دقت در مورد کالری دریافت شده و یا سوزانده شده نیست. هدف این است که از میزان دقت این وسایل آگاهی داشته باشیم. باید توجه داشت که دست یافتن به ابزاری که با دقت زیاد میزان کالری سوزانده شده را محاسبه کند، نه تنها دور از ذهن نیست، بلکه در حال حاضر نیز امکان پذیر است. تنها مشکل موجود مقرون به صرفه نبودن تولید این وسایل به علت قیمت بالای آنها می باشد. از سوی دیگر به نظر میرسد، برای حصول به نتایج دقیق تر، این دستگاه ها باید بیشتر با مشخصات فرد استفاده کننده منطبق گردند. با پیشرفت سریع تکنولوژی، امید می رود که دستگاه های کالری شمار مچی با دقت بالا و قیمت قابل قبول در آینده ای نه چندان دور به بازار عرضه گردند.
منبع:
http://med.stanford.edu/news/all-news/2017/05/fitness-trackers-accurately-measure-heart-rate-but-not-calories-burned.html
کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

  • نام و نام خانوادگی :
  • ایمیل :
  • پیغام :