(949) 536-5799

The First Persian Medical Magazine by Healthcare Professionals In North America

Today Saturday, 24 July , 2021
مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

ده حقیقت که در مورد ویتامین D باید بدانید

تاریخ ارسال : 06 اکتبر 2017

 1. بر اساس یک تحقیق معتبر در سال ۲۰۰۵ حدود ۴۲ درصد آمریکایی های بالغ دچار کمبود ویتامین D (کمتر از ۲۰ نانوگرم در هر میلی لیتر خون) می باشند. این آمار در ایران بین ۴۰ تا ۶۰ درصد می باشد.
 2. حدود یک میلیارد نفر از مردم دنیا دچار کمبود ویتامین D و یا مقادیر ناکافی ویتامین D می باشند که ناشی از بیماری ها، عدم قرار گرفتن مناسب در برابر نور آفتاب و افزایش استفاده از ضد آفتاب ها می باشند.
 3. شیوع کمبود ویتامین D از سالهای ۱۹۷۰ به بعد به دو علت افزایش یافته است: اول تغییر شیوه زندگی که افراد کمتر در برابر نور آفتاب قرار می گیرند و دوم افزایش استفاده از ضد آفتاب ها در زمان هایی که افراد در برابر نور آفتاب قرار می گیرند ولی نور آفتاب جذب پوست نمیشود.
 4. ویتامین D حیوانی (D3) و ویتامین D گیاهی (D2) هیچ کدام فرم فعال ویتامین D نمی باشند و باید در کبد به فرم فعال تبدیل گردند. از طرف دیگر پوست می تواند به کمک اشعه ماوراء بنفش، کلسترول را تبدبل به فرم فعال ویتامین D نماید.
 5. منابع ویتامین D حیوانی شامل ماهی (بیشتر انواع غیر پرورشی)، روغن کبد ماهی، جگر و تخم مرغ و منابع ویتامین D گیاهی شامل قارچ و آووکادو می باشند، ولی حتی بهترین رژیم های غذایی طبیعی نیز بدون قرار گرفتن بدن در معرض نور کافی آفتاب نمی توانند نیاز روزانه بدن را تامین نمایند.
 6. ویتامین D موجود در مکمل ها (به صورت کپسول و قرص) و یا محصولات غنی شده مانند شیر و غلات هم، نیاز به فعال سازی در بدن دارند. بسیاری از افراد بالغ در صورت قرار نگرفتن کافی در معرض نور خورشید، نیاز به مصرف مکمل ویتامین D (به صورت خوراکی یا تزریقی) دارند.
 7. تحقیقات نشان می دهد که کمبود ویتامین D می تواند باعث مشکلات قلبی عروقی، فشار خون و مشکلات سیستم عصبی گردد. همچنین کمبود ویتامین D می تواند شانس ابتلا به سرطان، دیابت و بیماری های نقص ایمنی را افزایش دهد.
 8. کمبود ویتامین D با کاهش جذب کلسیم و افزایش میزان پوکی استخوانها به خصوص در سنین بالا، ریسک شکستگی استخوان ها (به خصوص استخوان لگن) را افزایش می دهد. شکستگی استخوان لگن یکی از علل شایع اقامت طولانی در بستر، زخم بستر و مرگ سالمندان می باشد.
 9. اکثر شیشه ها جلوی عبور اشعه ماوراء بنفش را می گیرند و لذا قرار گرفتن در معرض نور آفتاب در پشت شیشه، کمکی به ساخت ویتامین D در زیر پوست بدن نمی کند. مصرف ضد آفتاب با SPF = 15 یا بیشتر، تا ۹۹ درصد ساخت ویتامین D را در پوست متوقف می کند. قرار گرفتن روزانه حدود نیم ساعت در معرض نور آفتاب، در بیشتر فصول نیاز روزانه به ویتامین D را تامین می کند (این میزان در سنین مختلف، فصول مختلف، شرایط جغرافیایی مختلف و رنگ پوست های مختلف متفاوت است).
 10. باتوجه به مضرات کمبود ویتامین D برای بدن، نگرش پزشکان نسبت به مصرف دائم ضد آفتاب ها به خاطر ترس از سرطان پوست مورد بازبینی قرار گرفته و توصیه به قرار گرفتن در معرض نور آفتاب در حد لازم در طول روز افزایش یافته است.

منبع:
Vitamin D Fact Sheet for Health Professionals. National Institute of Health – Office of Dietary Supplements, U.S. Department of Health and Human Services, 11 Feb. 2016 ods.od.nih.gov/factsheets/ VitaminD-HealthProfessional

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

با عرض سلام و تشکر از شما و همکارانتون
با توجه به اینکه ما در ایران زندگی میکنیم و مجبوریم حجاب داشته باشیم و همچنین طبق آمار درصد بیشتری کمبود ویتامین d داریم بلا مانع است که مستقیم از داروخانه قرص ویتامین d بگیریم و مصرف کنیم؟ و اگر بلا مانع است نحوه مصرف و میزانش به چه صورتی هست؟ یا اصلا مهم نیست و هرچقدر خواستیم مثل قرص های ویتامین و ساپلیمنت ها میشه مصرفش کرد؟
ممنون از راهنمایی و وقت با ارزشتون که صرف پاسخگویی میفرمایید.

با سلام و سپاس
ویتامین های محلول در چربی مانند Vit A, Vit D, Vit E اگر بیش از حد مصرف شوند، عوارض برجای می گذارند. پس بهتر است هیچکدام از این ویتامین ها را بدون آزمایش اولیه مصرف ننمایید. اگر بر اساس آزمایش خون، میزان 25Hydroxy VitD در سرم کمتر از حد نرمال 20 نانوگرم در میلی لیتر باشد، ممکن است درمان های خوراکی معمولی کافی نباشد و نیاز به درمان با دوز بالا یا درمان تزریقی باشد. پس در هر شرایطی بهتر است ابتدا آزمایش خون انجام گیرد و سپس بر اساس نتیجه مصرف ویتامین خوراکی یا تزریقی شروع گردد.

 • نام و نام خانوادگی :
 • ایمیل :
 • پیغام :