(949) 536-5799

The First Persian Medical Magazine by Healthcare Professionals In North America

Today Sunday, 11 April , 2021

ردیاب واکسن کرونا

مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

روشهای کنترل ریفلاکس اسید معده بدون دارو

تاریخ ارسال : 06 اکتبر 2017

بسیاری از ما بازگشت اسید معده به سمت بالا را که اصطلاحا «ریفلاکس اسید» نامیده می شود تجربه کرده ایم. احساس ناخوشایندی که بر فعالیت روزمره ما اثر منفی می گذارد.

بازگشت یا ریفلاکس اسید از معده به مری که در پزشکی به نام GERD (Gastroesophageal Reflux Disease) شناخته می شود بسیار شایع است. حدود بیست درصد آمریکایی ها دچار ریفلاکس با درجات مختلف می باشند.
اما ریفلاکس اسید چگونه اتفاق می افتد؟ مری لوله ای عضلانی به طول تقریبی ۲۵ سانتی متر است که حلق را به معده وصل می نماید. در انتهای مری یک دریچه (اسفنکتر) حلقوی عضلانی وجود دارد که به طور طبیعی اکثر اوقات باید بسته باشد و فقط هنگام عبور غذا یا مایعات از مری به معده باز گردد. اگر این دریچه (Sphincter) در هنگام هضم غذا یا زمانی که اسید در معده وجود دارد باز شود، محتویات اسیدی معده به درون مری و به سمت بالا برمی گردند و احساس سوزش سر معده (Heartburn) را ایجاد می نمایند. اسید معده بسیار قوی است و میزان اسیدیته آن بین عدد ۱ تا ۳ می باشد که می تواند حتی فلزات را حل کند (اسیدیته آب و خون در حدود ۷ است – عدد صفر و یک نشانگر بسیار اسیدی و ۱۳ و ۱۴ نشانگر بسیار قلیایی می باشد – مقیاس صفر تا ۱۴ است). مخاط معده برای مقاومت در برابر این اسید قوی تخصص یافته اند، ولی بافت مری نسبت به این میزان اسیدیته مقاوم نیست و در صورت تداوم تماس با اسید دچار آسیب می شود. این آسیب در ابتدا فقط به صورت احساس ناراحتی و سوزش است، ولی در صورت عدم توجه می تواند به زخم مری و حتی خونریزی مری منجر شود که یک اورژانس واقعی پزشکی به شمار می آید و تهدید کننده جان بیمار می باشد.

به هر حال تحقیقات نشان داده اند که تماس مداوم مخاط مری با اسید معده می تواند منجر به تعغییرات بافتی مخاط مری گردیده و در دراز مدت شانس ابتلا به سرطان مری را در این افراد افزایش دهند. (البته رابطه خطی مستقیم هنوز اثبات نشده است) به لحاظ اهمیت این موضوع در اینجا، به راه کارهای طبیعی کنترل رفلاکس اسید معده بدون استفاده از دارو اشاره می کنیم.

مهم ترین راه کار کنترل ریفلاکس اسید، اجتناب از خوردن غذا و نوشیدنی هایی است که این روند را تشدید می کنند. سر دسته این مواد سه گروه عمده نوشیدنی ها هستند که شامل الکل، قهوه و نوشابه های گازدار می باشند. الکل و قهوه اثر شل کنندگی قوی روی دریچه (Sphincter) مری دارند و باعث باز شدن آن و بازگشت غذا و اسید می گردند. قهوه و نوشابه های گاز دار ( و البته دوغ) خاصیت اسیدی دارند که مشکل ریفلاکس را تشدید می کنند. گاز درون نوشابه های گازدار نیز برای خروج از معده، به دریچه فشار مضاعف وارد کرده و فرآیند ریفلاکس را تشدید می کند. بهترین نوشیدنی برای افراد مبتلا به ریفلاکس فقط آب می باشد که خاصیت اسیدی ندارد. بعضی از محققان توصیه می نمایند که آب با خاصیت قلیایی (Alkaline Water) نوشیده شود که در بعضی افراد می تواند مفید باشد. نوشیدن حجم زیاد مایعات به همراه غذا برای افرادی که ریفلاکس دارند مضر است چون با افزایش حجم مواد داخل معده، شانس ریفلاکس را افزایش می دهد. قهوه نیز بهتر است ترجیحا با صبحانه میل شود و در طول روز به خصوص نزدیک به زمان خواب از آن اجتناب گردد. در میان غذا ها، غذاهای تند (Spicy)، چرب و یا بسیار ترش می توانند باعث ریفلاکس گردند. غذاهای بسیار سرخ شده و چرب، دیرتر هضم شده و از داخل معده تخلیه می گردند و به همین دلیل شانس ریفلاکس را افزایش می دهند. غذاهای تند باعث شل شدن دریچه (اسفنگتر) مری می شوند و غذاهای ترش و اسیدی با افزایش میزان اسیدیته معده این روند را تشدید می کنند. فلفل، گوجه فرنگی، پرتقال، لیمو و توت فرنگی اگرچه دارای ویتامین C و منافع زیادی برای بدن می باشند، ولی اگر زیاد مصرف شوند ریفلاکس را تشدید می کنند. آب پرتقال بهتر است به همراه غذا و به میزان کم (نصف لیوان در یک وعده) مصرف شود. گوشت های پرچرب یا غذاهای گوشتی چرب نیز به علت تاخیر در هضم غذا در معده این روند را تشدید می کنند.

پس از غذا تا یک ساعت از درازکشیدن پرهیز کنید. اگر نیاز به استراحت دارید، یکی دو بالش زیر سرتان بگذارید تا زاویه مری به معده حدود ۴۵ درجه باشد. شبها نیز اگر به پشت می خوابید، از بالش بیشتر یا بلندتر استفاده کنید و اگر به پهلو می خوابید به پهلوی چپ بخوابید. در میان غذا ها، سبزیجات سبز رنگ (به جز فلفل ها) باعث کاهش و بهبود ریفلاکس می شوند (کاهو، خیار و سبزی خوردن بسیار مفیدند). مصرف سالاد نیز بسیار مفید است، ولی کمترین میزان سس (dressing) و مواد ترش افزودنی باید اضافه گردند. توصیه آخر ما به خوانندگان، استراحت به میزان کافی و کاهش استرس است که باعث کاهش ترشح اسید معده و کاهش ریفلاکس و علائم ناخوشایند آن میگردد.

دکتر فرزاد فهیم تاش

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

با سلام و تشکر از شما آقای دکتر دلسوز، جسارتا چرا در بیشتر مقالات پزشکی و همچنین مقاله فوق الذکر اکثر اطبا پیشنهاد خوابیدن به پهلوی چپ رو میدن؟؟ چه فرقی میکنه مثلا به راست بخوابیم؟
خوب مثلا افرادی شبیه من که عادت داریم به پهلوی راست بخوابیم و نمیتونیم عادتمون و عوض کنیم، چی کار باید بکنیم؟

با سلام
معده در سمت چپ و بالای شکم قرار گرفته است. خوابیدن به پهلوی چپ، معده را در پایین ترین سطح ممکن قرار می دهد که امکان حرکت اسید معده را به حداقل می رساند، در حالیکه خوابیدن به پهلوی راست، معده را به بالاترین سطح ممکن می برد و احتمال حرکت اسید و سرازیر شدن آن به داخل مری را افزایش می دهد. خوابیدن به پهلوی چپ با همین مکانیسم کار قلب را هم کم می کند، چون قلب هم در سمت چپ قفسه سینه قرار گرفته است. در مورد افرادی مثل شما اگر با امتحان کردن دوره های کوتاه خوابیدن به چپ نتوانستید عادت خود را تغییر دهید، اصراری بر تغییر غادت خود نداشته باشید.

با تشکر از توضيحات مناسبتون عالی بود

فرشته بالویی گفته :

سلام اقای دکتر از درد معده اینگار چیزی در گلویم گیر کرده و درد بدی پشت خودم حس میکنم
و اینکه بچه شیر خوار دارم دکتر فامتیدن بعد ناهار و تازه شربنت الومینم تجویز کرده درد دارم چکار کنم

از توصیه ها و پرهیز های غذایی؛
گلابی با پوست مصرف نشود، یعنی گلابی پوست کنده صرف شود. همین طور در مورد میوه بالنگ
آب انگور صرف شود، یعنی انگور با پوست مصرف نشود
نخود حتما با زیره صرف شود
از نوشیدن آب بلافاصله بعد از آب انگور یا صرف غذا پرهیز شود
زردآلو و آلو و انبه و انار هم دیر هضم است و بهتر است در مبتلایان به رفلاکس معده، کمتر مصرف شود

به عنوان درمان دم نوش آویشن و دارچین و عسل در رفلاکس معده توصیه شده است

اقای دکتر چربی خون تری گلیسرید و کلسترول بالایی دارم تازه ازمایش دادم ولی بخاطر شیر دهی دکتر دارویی نداد و اینکه رژیم لیمومی استفاده کردم طی سه روز دردم تشدید شده مثلا وعده شام یه قاشق مربا خوری ارده یه قاشق شیره انگور احساس گرسنگی درد معده را تشدید نکرده ؟؟؟

یرای کنترل رفلاکس معده بدون دارو روش های زیر توصیه می شود؛
_ پرهیز از نوشیدنی های گازدار
_ پرهیز از ترشی جات
_ پرهیز از الکل
_پرهیز از کافئین
_پرهیز از دخانیات
_ پرهیز از فلفل به میزان زیاد
_ پرهیز از چای بلفاصله بعد از غذا
_ صرف میوه نیم ساعت قبل غذا و یا یک ساعت بعد غذا
_ پرهیز از دراز کشیدن بلافاصله بعد غذا

امیر گلمکانی گفته :

سلام ضمن تشکر مادرم چند سالی است از ریفلاکس معده شدید رنج می‌برد و مدام در حال رفت و آمد به دکتر و داروخانه هستیم درمانها فقط موقطی وکوتاه مدت است و مادرم مدام از داغ شدن معده و تنگی نفس بشدت رنج می‌برد در ضمن دریچه معده ایشان شل شده و معده دارای التهاب میباشد سن ایشان حدود 70 سال است پیشنهاد شما برای عمل های جدید و نوع آن چیست وآیا اینکه در مشهد کجا ایشان را جراحی کنیم ممنون از راهنمایی شما

ایشان باید بررسی آندوسکوپی بشوند. با متخصص گوارش باید درمان کند. عفونت هلیکوباکتر بررسی شود و درمان شود.
در مورد بیمارستان هم اطلاعی نداریم.

امیرحسن گفته :

سلام خسته نباشید دکترجان
من تقریبا یکسال میشه که ترشحات معده و پشت گلو دارم که خیلی اذیتم میکنن و به ویژه صبح که بیدار میشم خیلی بد میشه و سوزش داره و اینکه بخاطر بیرون ریختن مداوم ترشحات خوردن غذا و جویدنش سخت شده و یه موضوع دیگه اینکه من هر نوشیدنی حتی آب هم بخورم زود ترشحات میان بالا البته حالت تهوع بم دست نمیده ولی خب هی میان بالا و اذیت میکنن چند دکتر هم رفتم آزمایش هم دادم ولی بی اثر بوده
ممنون میشم اگر توصیه و کمکی بتونید کنید

سلام
رفلاکس معده را باید درمان کنید. و از نظر عفونت هلیکوباکتر بررسی شوید و تحت نظر پزشک درمان شوید.
در مورد ترشحات پشت حلق ممکن است دچار سینوزیت باشید که اون هم باید تحت نظر پزشک درمان شود.
به یک پزشک عمومی هم مراجعه کنید که مورد تاییدتون باشند، هر دو مورد بررسی و درمان می شود.

با سلام خدمت دکتر عزیز
مزه ترشی دهان و مشکلات تنفسی هنگام خواب به خصوص از ناحیه بینی که با یک سوزش همراه است رو چطوری باید کنترل کنیم؟ آیا به صورت خانگی میشود یا نیاز حتمی به مراجعه پزشک است؟هرچند قرص ها معمولا موقتی هستند.
سپاس فراوان

احتمال زیاد دچار رفلاکس معده و عفونت هلیکوباکتر هستید.
باید بررسی و درمان شوید.
سایر درمان های علامتی موقتی است.

رضا سهرابی فر گفته :

با سلام و خسته نباشید …من مدتی دچار عفونت هلیکوباکتر بودم…بعد از مصرف دارو توسط پزشکم مدتی خوب بودم تا اینکه مجددا قارو قور شکمو درددور ناف سراغم اومد…الانم مدتیه بشدت دچار تنگی نفس میشم و اسید معده ام خیلی اذیتم میکنه…خواستم بدونم ممکنه عفونت هلیکوباکتر هنوز داشته باشم؟و اینکه علت تنگی نفسم چی میتونه باشه؟

یرای کنترل رفلاکس معده بدون دارو روش های زیر توصیه می شود؛
_ پرهیز از نوشیدنی های گازدار
_ پرهیز از ترشی جات
_ پرهیز از الکل
_پرهیز از کافئین
_پرهیز از دخانیات
_ پرهیز از فلفل به میزان زیاد
_ پرهیز از چای بلفاصله بعد از غذا
_ صرف میوه نیم ساعت قبل غذا و یا یک ساعت بعد غذا
_ پرهیز از دراز کشیدن بلافاصله بعد غذا

از توصیه ها و پرهیز های غذایی؛
گلابی با پوست مصرف نشود، یعنی گلابی پوست کنده صرف شود. همین طور در مورد میوه بالنگ
آب انگور صرف شود، یعنی انگور با پوست مصرف نشود
نخود حتما با زیره صرف شود
از نوشیدن آب بلافاصله بعد از آب انگور یا صرف غذا پرهیز شود
زردآلو و آلو و انبه و انار هم دیر هضم است و بهتر است در مبتلایان به رفلاکس معده، کمتر مصرف شود
به عنوان درمان دم نوش آویشن و دارچین و عسل در رفلاکس معده توصیه شده است
بله. ممکن است کامل درمان نشده باشد یا مجدد مبتلا شدید.

سلام اقای دکتر مادرم قبلانا غذا میخورد تا غذا میخورد تا پایین ک می رفت با سوزش بود الان بعد چند وقت الان ک غذا میخوره اصلا پایین نمیره زود بالا میاره ب همراه خلت سوزش معده توروخدا شما بگین این ریفلاکس معده هسته اگ هسته یه دارویی رو بگین ک بریم بخریم یا آندوسکپی کنیم مرسی

سلام، رفلاکس درمان نشده است، احتمال دیسپلازی و زخم مخاط مری مطرح است، بیماری به نام مری بارت، ولی تشخیص قطعی فقط با آندوسکوپی است.
توصیه می شود فوری و در اسرع وقت پیگیری و درمان شود

آقای دکتر من ۱۲ سالمه و بعد از اندوسکوپی معلوم شد که سر دوازده یک سری زخم کوچولو وجود داره و در معدم میکروب وجود داره

وقتی ریفلاکس دارم باید دقیق دقیق چطوری دراز بکشم؟

ممنون میشم جواب بدین🌹🌹

شما باید با زاویه ۴۵ درجه یعنی بالش بلند بخوابید. بلافاصله پس از غذا هم نخوابید.

با سلام آقای دکتر من حدود چهار ماه بود که دچار درد سینه هستم وقتی میخوابم باید ریز سرم خیلی بالا باشد که بتونم راحت بخوابم ووقتی موقع خواب قفسه سینم درد میگیره پا میشم ونشسته میخوابم حالم خوب میشه هر غذایی میخورم هضم نمیشه وصبه تا ظهر هم از دهنم بود اسید میاد انواع قرص ها رو هم استفاده کردم ام ارای رفتم ولی درست نشده م

آندوسکوپی و ویزیت متخصص گوارش الزامی است.

علویه طاقی گفته :

با سلام آقای دکتر من تو معده ام هلیکوباکتر دارم حد اکثر 12 ، باید باشه مال من 223 ،من 4 ماه دکتر رفتم و داروهاشو کامل خوردن ولی خوب نشدم دکتر می گفتن پنجاه درصد خوب خواهد شد اگه آمریکا هم برای کامل خوب نمیشه میخواستم بدونم نظر شما چیه من بازم به دکتر دیگه برم یا نه؟ اسید معده و گاز معده و صدای معده خیلی اذیتم میکنه ممنون میشم از پاسختون

با پزشک گوارش پیگیری کنید و حتما آندوسکوپی انجام شود.
شاید احتیاج به یک دوره مجدد درمان باشد

باران۲۰۱۰ گفته :

سلام اقای دکتر
دخترم ۱۱ سالشه، و بعد ااز غذا ، غذا به داخل دهانش بر می گردد، طوری که جویدن دوباره ی غذا رو می بینم!!!! موقع امتحانات هم مقدار استرس که بالا می رود، معده درد شدیدی می گیرد….
آیا برگشت غذا به دهان قابل درمان هست؟ لطفا راهنمایی کنید!!!

رفلاکس معده است. برای درمان به پزشک داخلی مراجعه نمایید.

مِهدی گفته :

سلام دکتر جان (:
الان ساعت ۶.۱۳ دیقه صبح هست و من از ۵ معدم سوزش داره
بعد کلی سرچ تو گوگل ب مقاله سایت شما رسیدم که همه چیز را تماما به زبان ساده در ان نوشته اید ممنون واقعا
(این را برای دوستانی میگم ک مقاله را نمیخوانند اما میان کامنت هارا میخونند تا سطح متن نوشته شده را بفهمن؛ واقعن عالی)
حتی من ب طرز عجیبی وقتی متن رو میخوندم و بالش گذاشتم زیر سرم، حالم خیلی خوب شد هر چقدر متن رو میخوندم انگاری بهتر میشدم(:
خیلی خوب بود دمتون گرم دکترجان

دکتر اینم بپرسم ازتون ک من حدود دو سال معدم سوزش داره ( احساس ترش بودن توی معدم و چیزای ک میخورم دارم، بدنم هم زود گرم میشه {ب نطر خودم، خودمو میترسونم و این خیلی بدتر میکنه، ب چیزای اشتباهی مث سرطان مری و معده فک میکنم ک میدونم اشتباهه ولی بازم میکنم، ینی تقریبا میشه گفت هر وقت هیجانی و استرسی میشم معدم از دست خودم در میره و شرو میکنه ب سوزش و درد های ک بالا ذکر کردم: نمیدونم هم چ کنم تا از این استرس دور باشم چون سبک زندگی خانوادگی من خیلی استرسی هست})
ی سال از روش گذشت رفتم ی دکتری ک ۶ ماه ۶ ماه وقت میداد از اون ب زور وقت گرفتم اونم امپرازول تجویز کرد و گفت بعد ۳ ماه بیا تا اگر خوب نشد اندسکوپی کنیم
گذشت ۳ ما من دیدم درد خیلی کمتر شده؛ نرفتم
اما الان یک هفته ای میشه شرو شده
راستش ب اون دکتره خیلی اعتماد ندارم خاستم توصیه های ک شما دارین هم بشنوم و استفاد کنم چون وقتی کارای ک گفتین رو کردم تو این چن ساعت خیلی بهتر شدم

۲۰ سالمه
پسر

ممنون که کامنتارو جواب میدین و وقت میذارین برا مردم

واقعن ممنونم(:♡

سلام مهدی عزیز
برای مورد شما آندوسکوپی لازم است، مراجعه و پیگیری شود.

  • نام و نام خانوادگی :
  • ایمیل :
  • پیغام :