رژیم کتوژنیک | مجله سیب

+1 (949) 536-5799

The First Persian Medical Magazine by Healthcare Professionals In North America

Today Wednesday, 26 January , 2022
مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

رژیم کتوژنیک – قسمت اول

تاریخ ارسال : ۲۵ دی ۱۳۹۸

رژیم کتوژنیک - قسمت اول

‌رژیم کتوژنیک یکی از رژیم‌های پرطرفدار است که توسط بسیاری از متخصص‌های تغذیه توصیه می‌شود. در این مطلب به معرفی و بررسی این رژیم غذایی خواهیم پرداخت.

رژیم کتوژنیک چیست؟

در رژیم کتوژنیک فرد موادی با قند بسیار پایین، پروتئین لازم و کافی برای رشد و چربی بالا مصرف می‌کند. در واقع نظریه پشت این رژیم غذایی، ایجاد حالت روزه داری یا ورزش سخت برای بدن بدون تاثیر منفی بر رشد بدن است.

سوخت سلولی و تولید انرژی برای سلول‌ها

وقتی شما ماده‌ای غذایی را مصرف می‌کنید، بدن شما آن را هضم و جذب کرده، بر روی مواد آن تغییرات شیمیایی اعمال و به راه‌های مختلف این مواد مغذی را به سلول ها می‌رساند. این فرایند پیچیده “سوخت و ساز” یا “متابولیسم” نامیده می‌شود. در این میان کبد شما نقش مهمی در پیش بردن این فرایند‌های پیچیده دارد.

به صورت کلی می‌توان گفت 3 نوع ماده غذایی هر روزه توسط بدن تحت فرایند متابولیسم قرار می‌گیرند: مواد قندی یا کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و چربی‌ها. این مواد در کبد تحت متابولیسم قرار گرفته و برای تولید انرژی لازم سلول‌های بدن استفاده می‌شوند. در این میان قند‌ها و پس از آن چربی‌ها بیشترین سهم را در تولید انرژی ایفا می‌کنند. پروتئین‌ها نقش کمتری در تولید انرژی برای سلول‌های بدن دارند. یک رژیم غذایی معمول روزانه باید به گونه‌ای تنظیم شود که درصد‌های فوق از هر دسته مواد قندی، چربی یا پروتئینی تامین شود.

اجسام کتونی

در شرایط خاصی مانند روزه داری و یا فردی که برای مدت طولانی به غذا دسترسی نداشته باشد، بدن به کمک سلول‌ها و کبد شروع به تغییر رویه متابولیسم خود می‌کند؛ یعنی از چربی‌ها به عنوان منبع اصلی تولید انرژی به جای قند استفاده و موجب لاغر شدن فرد می‌شود. چربی‌ها در کبد به واحد‌های کوچک‌تر به نام اسید چرب تبدیل شده و در این میان محصولات فرعی نیز تولید می‌شود که اجسام کتونی یا ketone bodies  نام دارند.

اگر بدن شما در شرایط سختی مانند ورزش سنگین، روزه داری، بیماری یا گرسنگی طولانی مدت قرار بگیرد، چربی‌ها و پروتئین‌ها شروع به تجزیه‌شدن کرده و به عنوان منبع انرژی استفاده می‌شوند. از بین رفتن پروتئین‌ها، باعث اشکال در رشد و سلامت بدن خواهد شد.


سه نوع رژیم کتوژنیک وجود دارد:

1- رژیم کتوژنیک استاندارد، که در آن از مقدار بسیار پایین قند (5 درصد)، چربی بالا (75 درصد) و مقدار پروتئین متوسط (20 درصد) استفاده می‌شود، متداول ترین نوع رژیم کتوژنیک است.
2- رژیم کتوژنیک هدفمند (Targeted Ketogenic Diet) رژیمی است که برای ورزشکاران مناسب است و به آنها این امکان را می‌دهد که در مواقع نزدیک به مسابقات یا فعالیت‌های سنگین ورزشی، مقدار قند یا کربوهیدرات رژیم غذایی خود را افزایش دهند.
3- نوع دیگر رژیم کتوژنیک، به فرد اجازه می‌دهد که فقط در برخی از روز‌های هفته کربوهیدرات رژیم غذایی خود را افزایش دهد. این رژیم به رژیم کتوژنیک دوره‌ای معروف است.

تحقیقات نشان داده است که رژیم کتوژنیک راه‌حلی مناسب برای کاهش وزن و نیز پیشگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها است. رژیم کتوژنیک با قابلیت سیرکنندگی‌اش موجب می‌شود بدون نیاز به کالری‌شماری یا وسواس درمورد غذای مصرفی، وزن کم کنید. از فواید دیگر این رژیم تغذیه‌ای افزایش کلسترول خوب یا HDL و کاهش تری گلیسیرید است.

در شماره آینده در مورد تاثیر مثبت رژیم کتوژنیک بر سلامتی و درمان برخی بیماری ها سخن خواهیم گفت. بند

John Watson, Anya Romanowski, Medscape[online], March 2018, https://www.medscape.com/viewarticle/894041

اشتراک گذاری :

ارسال نظر

  • نام و نام خانوادگی :
  • ایمیل :
  • پیغام :