(949) 536-5799

The First Persian Medical Magazine by Healthcare Professionals In North America

Today Sunday, 17 October , 2021
مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا

چگونه با همسر افسرده تان رفتار کنید ؟

تاریخ ارسال : 14 شهریور 1399

چگونه با همسر افسرده تان رفتار کنید ؟

افسردگی یکی از شایع ترین مشکلات بهداشت روان در دنیا است تا جایی که به آن سرماخوردگی روان می گویند. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، افسردگی عامل اصلی ناتوانی در سراسر دنیا بوده و بیش از 300 میلیون نفر در تمامی سنین از این اختلال رنج می برند. افسردگی یک اختلال خلقی است که منجر به احساس مداوم غمگینی و از دست دادن لذت (علاقه) می شود و بر نحوه فکر، احساس و رفتار اثر می گذارد و می تواند منجر به انواع مختلفی از مشکلات هیجانی و جسمی شود. افسردگی به اشکال مختلف از جمله اختلال افسردگی اساسی، افسردگی پایدار، افسردگی فصلی، دوره های افسردگی در اختلال دو قطبی و غیره دیده می شود.

“همسرم با مهرباني و همراهی، توجه، حمایت و عشق، بيش از هر چيز در بهبود افسردگی من نقش داشته است.”
این جمله ای است که از برخی مراجعین بهبود یافته از افسردگی می شنویم.

با توجه به شرایط موجود جامعه در مورد همه گیری COVID-19، این بیماری با خود بسیاری از عوامل خطرساز جهت شروع افسردگی مانند قرنطینه و انزوای اجتماعی، اضطراب و نگرانی در مورد بیماری، ابهام در مورد آینده، کاهش فعالیت بدنی، مشکلات مالی و غیره را به همراه دارد، و پیش بینی میشود که آمار شیوع افسردگی گسترش یابد. پس در این شرایط دور از ذهن نیست که زمانی متوجه شویم که خود، همسر و یا اطرافیان ما دچار این مشکل شده است.

علی رغم شیوع بالای افسردگی بالینی، افسردگی درمان نشده می تواند منجر به مشکلات هیجانی و رفتاری گردد و تمام حوزه های زندگی فرد مانند عملکرد فردی، شغلی و اجتماعی، روابط زناشویی، جنسی، و عاطفی زوجین را تحت تأثیر قرار داده، و هزینه های زیادی بر فرد و جامعه وارد کند. بنابراین پیگیری و درمان این اختلال حایز اهمیت است.

پژوهشهای بسیاری حاکی از این است که همسران در روند درمان، بهبودی و پیشگیری از ابتلا مجدد به افسردگی همسر افسرده خود نقش بسیار با اهمیتی دارند. حال ممکن است این سوال پیش آید که چگونه به عنوان همسر می توان اقداماتی انجام داد یا به شیوه موثرتری کمک کرد؟

 

در اینجا به برخی از مهمترین نکات اشاره خواهیم کرد:

  • همراهی با همسر افسرده و حمایت از او جهت دریافت درمان های روان شناختی و روان پزشکی افسردگی.
  • داشتن اطلاعات صحیح در مورد افسردگی می تواند موجب درک بیشتر و همچنین کاهش سوء برداشت از رفتار فرد مقابل گردد چرا که افسردگی نگرش، رفتار، احساس و رفتار فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. پس به عنوان همسر ضروری است اطلاعات کاملی از افسردگی و علایم آن داشته باشید.
  • وقتی شخصی دچار افسردگی می شود، باید احساس کند در محیطی امن قرار دارد که احساسات او پذیرفته می شود و بدون قضاوت و نصیحت سخنان او شنیده می شود. پس از او بپرسید که چه احساسی دارد و چه کاری می توانید انجام دهید. اما دقت کنید برخی مواقع کلماتی که حتی به عنوان حمایت و ایجاد انگیزه استفاده می کنید می تواند بصورت ناخواسته اثر نامطلوب بر جای گذارد. برای مثال گفتن این جمله که “همه چیز که خوبه، تو چرا افسرده شدی” می تواند به جای تاثیر مثبت، اثر منفی داشته باشد.
  • ضروری است که بتوانید از دیدگاه فرد افسرده به این داستان نگاه کرده و بدون تأیید افکار و رفتار، با احساس آنها همدلی کرده و این نکته را یادآوری کنید که چقدر به او علاقه دارید و قدردان، همراه و پشتیبان او هستید.
  • در یک شرایط مناسب به او بگویید که شرایط اینگونه نمی ماند اما مراقب باشید زمانی این جمله را به کار برید، که آمادگی شنیدن این جمله را داشته باشد.
  • همسر افسرده می تواند استرس و فشار زیادی برای شما ایجاد کند. هم چنین ممکن است نگران باشید، احساس درماندگی کرده، و در این میان ممکن است مسئولیت فرزندان نیز بر عهده شما باشد. پس مراقبت از خود ( خود مراقبتی ) را فراموش نکنید. در این جا ضروری است که ماسک اکسیژن خود را در اولویت قرار دهید تا بتوانید به صورت موثری عمل کنید. پس بر روی سلامت روان، عاطفی و جسمی خود تمرکز کنید. ورزش، خواب کافی و تغذیه سالم را فراموش نکنید و زمان هایی را برای فاصله گیری هیجانی و احساسی با همسرتان در نظر گرفته و بر فعالیتهای مورد علاقه خود تمرکز کنید. همچنین سعی کنید صبور بوده و به بهبود روند افسردگی امیدوار باشید.

در پایان هیچ‌ گاه تصور نکنید افسردگی با شما فاصله زیادی دارد، چراکه ممکن است شادترین و قوی‌ ترین افراد هم دچار افسردگی گردند.

دکتر ساره بهزادی پور
دکترای روانشناسی
استادیار دانشگاه
کوچ حرفه ای در خصوص روابط زوجین
موسسه فرهنگی امید

https://www.psychologytoday.com/us /blog/the-second-noble-truth /201412/living-depressed-loved-one
https://psychcentral.com/lib/how- to-help-your-partner-through -their-depression/
https://theconversation.com/covid-19 -could-lead-to-an-epidemic-of-clinical- depression-and-the-health-care -system-isnt-ready-for-that-ither- 134528

اشتراک گذاری :

ارسال نظر

  • نام و نام خانوادگی :
  • ایمیل :
  • پیغام :