(949) 536-5799

The First Persian Medical Magazine by Healthcare Professionals In North America

Today Thursday, 23 September , 2021
مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

ویروس کرونا چیست؟ علائم و راه درمان آن چگونه است؟

تاریخ ارسال : 26 ژانویه 2020

ویروس کرونا چیست ؟ علائم و راه های درمان آن

آلودگی با ویروس کرونا چیست ؟! که امروزه به یک هشدار بهداشتی در کشور چین و همسایه های آن تبدیل شده است. این ویروس یک عضو از خانواده Corona virus ها است که به همراه دو ویروس دیگر از این خانواده یعنی ویروس SARS و MERS از خطرناک‌ترین ویروس ها به سبب ایجاد سندرم های شدید تنفسی می‌باشند. Coronavirus ها به دلیل شکل شبیه به تاج در زیر میکروسکوپ به این نام خوانده می شوند.

آلودگی با ویروس جدید کرونا

سوش خاصی از این خانواده یعنی ویروس SARS، اولین بار در سال 2003 درچین دیده شد که منجر به یک اپیدمی گسترده در 26 کشور گردید. امروزه تشخیص این ویروس به سبب بررسی های آزمایشگاهی به سرعت میسر شده است. اپیدمی کنونی از سوش جدیدی از کرونا ویروس در شهر ووهان کشور چین نزدیک به 3 هفته است که افراد و مسافران را نگران کرده و علیرغم تمهیدات بسیار گسترده در کنترل اپیدمی، افرادی به این بیماری مبتلا شده و جان باخته اند. ایالات متحده نیز اولین مورد ابتلا به این ویروس را در بیمارانی که اخیرا از ووهان در چین برگشته اند گزارش کرده است.

روش های انتقال کرونا

کرونا به سرعت از طریق قطرات تنفسی از انسان به انسان یا از برخی حیوانات به انسان منتقل می‌شود. گزارش ها حاکی از آن است که ابتدا یک بازار با محصولات غذایی دریایی، مرغ و ماهی، گوشت خوک و گوسفند منشا انتقال و شروع بیماری بوده است؛ ولی مخزن و منبع قطعی برای آلودگی ویروس کرونا هنوز شناسایی نشده است. به علاوه، تجمعات انسان ها در خانه های سالمندان، مدارس و مکان های بسته به سرعت شرایط را به نفع انتقال این ویروس مساعد می‌کند. اثبات شده است که این ویروس از طریق پوست نیز منتقل می‌شود بنابراین باید از تماس با اشیای آلوده یا بیماران جلوگیری کرد. تحقیقات بیشتر برای شناسایی گروه های پر خطر که بیشترین احتمال انتقال آلودگی را دارند در جریان است.

علائم ویروس کرونا چیست ؟

علائم کرونا دلتا بسیار شبیه به سرما خوردگی و آنفولانزا است. اگرچه روند خود محدود شونده ای دارد ولی علائمی مانند تب، سر درد و بدن درد، سرفه و آبریزش بینی و علائم تنفسی مانند تنگی نفس از شکایت های شایع است. افراد با نقص سیستم ایمنی یا سالمندان می‌توانند به پنومونی یا ذات الریه نیز مبتلا شوند. کودکان کم سن و سال نیز به دلیل ضعیف بودن ایمنی بدن، بیماری را به صورت حاد تری بروز می دهند. علائم می تواند بین 3 تا 5 روز طول بکشد و در صورتی که شدید تر و پایدارتر از سرما خوردگی باشد، بیمار باید به پزشک مراجعه کند. دلیل نگرانی های حاضر از این ویروس، قابلیت گسترش سریع آن است که قابل مقایسه با همه گیری آنفولانزای اسپانیا در سال 1918 است. با این حال تا کنون پیش بینی شده است که ویروس کرونا به اندازه دو ویروس دیگر این خانواده یعنی SARS و MERS کشنده نخواهد بود.

 

 

پیشگیری از آلودگی و ابتلا به کرونا

سازمان جهانی بهداشت در مورد شیوع و گسترش ویروس کرونای جدید و برای پیشگیری از ویروس کرونا توصیه های زیر را برای مراقبت بیشتر ارائه کرده است :

  • از تماس های نزدیک با افراد مانند دست دادن، بوسیدن یا بغل کردن پرهیز کرده و روزی چند مرتبه دست ها را با صابون یا ژل های ضد عفونی کننده الکلی بشویید. شستن دست ها به ویژه قبل از تهیه و مصرف مواد غذایی، تماس با حیوانات، عطسه و سرفه و تماس با افراد مشکوک توصیه شده است. در صورتی که دست ها کثیف باشد برای شستن آنها باید از آب قابل شرب و جریان دار به مدت حداقل 20 ثانیه استفاده شود ولی اگر دست ها کثیف نیستند، استفاده از ژل های ضد عفونی کننده می تواند بسیار مفید باشد. این کار باعث از بین رفتن ویروس در سطح دست ها در صورت وجود می شود.
  • حتما برای سرفه یا عطسه کردن دست خود را جلوی دهان و بینی بگذارید یا از دستمال استفاده کنید؛ و پس از سرفه کردن فورا دستمال را در داخل سطح زباله انداخته و معدوم کنید. در صورتی که از ماسک های یکبار مصرف استفاده می کنید باید پس از هر بار استفاده، ماسک دور انداخته شود. قطرات تنفسی حاوی ویروس های آلوده کننده در سرفه و عطسه افراد آلوده وجود دارد و لذا حداقل فاصله 1 متر با افراد باید رعایت شود.
  • بعد از هربار تماس با حیوانات خانگی بهتر است دست ها شسته شود. با این وجود دست زدن به حیواناتی نظیر جوندگان، سگ و گربه در فروشگاه های حیوانات به هیچ وجه توصیه نشده است.
  • جلوگیری از انتقال ویروس از طریق مواد غذایی نیز اهمیت بالایی دارد. به عنوان مثال مواد غذایی مانند گوشت ها باید به طور کامل پخته شود؛ علاوه بر آن برای بریدن قطعات از چاقو ها و تخته های متفاوت استفاده شود. بدیهی است که بهداشت کارکنان نیز از جمله اصلی ترین شرایط می باشد.
  • بر اساس توصیه سازمان جهانی بهداشت، در صورتی که بیمار هستید یا علائمی نظیر تب و سرفه دارید بهتر است از مسافرت با وسایل نقلیه عمومی پرهیز کنید. چنانچه در طول سفر بیمار شدید فورا در جستجوی خدمات درمانی باشید و حتما سابقه مسافرت یا تماس قبلی خود را با مراقبین بهداشتی در میان بگذارید. در طول سفر از امنیت غذایی خود اطمینان حاصل کنید و تنها مواد غذایی که به خوبی طبخ شده است را مصرف کنید. همچنین در هنگام بازدید از باغ وحش ها از دست زدن و تماس با حیوانات خودداری کنید.

درمان ویروس کرونا

مانند بسیاری از بیماری های ویروسی، کرونا درمان قطعی نداشته و به آنتی بیوتیک پاسخ نمی دهد و مصرف مایعات، استراحت کافی و داروی ضد تب و سرفه از جمله توصیه های پزشکان است.
همان گونه که ذکر شد، شناسایی روش های انتقال، مخازن، درمان سریع ویروس کرونا و قطع زنجیره انتقال در مراحل ابتدایی است. همچنین تا کنون واکسنی برای این بیماری ساخته نشده است؛ بنابراین بهترین توصیه سازمان جهانی بهداشت مراقبت و پیشگیری از ابتلا به اپیدمی ویروس کرونا است.

ارسال نظر

مرده شورتونو ببرن چینی های کثیف همی چی خور …

درود بر شما
به هر حال باید مراقبت های لازم را انجام بدهیم.

ابولفضل گفته :

سلام این بیماری به ایران هم رسیده ؟

درود بر شما
بله متاسفانه در حال حاضر در ایران شیوع پیدا کرده است.

با داروی امام کاظم ع به راحتی درمان میشود

درود بر شما
با رعایت نکات بهداشتی قابل پیشگیری می باشد.

خدا رحم کنه

درود بر شما
امیدواریم از سوی شهروندان عزیز نکات بهداشتی رعایت شود.

چقدر طول میکشه علایمش ظاهر بشه

درود بر شما
بستگی به شرایط ایمنی بدن هر فرد متفاوت است، در بعضی موارد تا 14 روز طول می کشد.

تعسف بار

درود بر شما
بله متاسفانه، اما امیدواریم پیشگیری های لازم انجام شود و از سوی شهروندان عزیز نکات بهداشتی رعایت شود.

سلام الان من یه سه چهار روز هست مریض شده ام سر درد ،گلو درد،ابریزش بینی و تن درد دارم این ویروس کرونا است.

آبریزش بینی داری نه, نیست.

اگر درمان بشه و بیمار دووم بیاره، چقدر طول میکشه تا بهبود پیدا کنه؟

درود بر شما
حدود 14 روز اما بستگی به شرایط جسمانی هر فرد متغییر است.

برخی که رعایت نمیکنند یا ضعیف رعایت میکنند بدانند ممکن است باعث آلودگی شخص دیگری شوند که از قضا از دوستان یکی از عزیزانتان است و ممکن است این ویروس را به عزیزانتان منتقل کند …پس به خاطر عزیزانتان هم که شده دقیقا رعایت کنید و سهل انگاری نکنید …

درود بر شما
سپاس از نطر به جای شما

آیا لازمه لباس ها بعد برگشت به خونه شسته بشن یا حتی ضدعفونی؟ گر بیمار فوت نکنه آیا بهبودی کامل میگیره؟

درود بر شما
تمامی افراد باید نکات بهداشت عمومی و شخصی را رعایت کنند، اگر از وسایل نقلیه عمومی و نطایر آن استفاده می کنید بهتر است بیشتر دقت نمایید.
درمان برای بهبودی و مقابله با ویروس می باشد.

درمان قطعی نداره یعنی کسیکه مریض بشه خوب نمیشه هیچ وقت کامل تا راه درمانش پیدا بشه؟

درود بر شما
درمان کاملا قطعی تا کنون پیدا نشده است اما درمانی برای مقابله با ویروس و بهبود شرایط عمومی بیمار وجود دارد.

من گلوم خشکه و یکم تب دارم ایا ممکنه کرونا باشه؟

درود بر شما
علائم آنفولانزا و سرماخوردگی بسیار شبیه به ویروس کرونا می باشد. پس هر تب و خشکی گلو دلیل بر ابتلا به ویروس کرونا نمی باشد.

HoseinFarsi گفته :

پس این‌بهداشت چ‌ غلطی داره میکنه ک راه درمانشوپیدانمیکنه؟مگه ادعامون نمیشه یکی از کشورهای ابل قدرت ایرانیم‌ بهترین پزشکاومهندسای جهانوداریم؟پس کو؟همش‌‌کمبود هاتوپورته؟

درود بر شما
تیم های تحقیقاتی و آزمایشگاهی پزشکی و داروساز در سراسر جهان در تلاش هستند تا درمانی قطعی برای این ویروس پیدا کنند.
پیدایش این ویروس از کشور چین بوده و در این کشور افرادی که بهبود پیدا کرده اند از تعداد افراد کشته شده بیشتر بوده است.

آیا کسانی که دچار این ویروس میشوند درمان هم میشوند و بعد از چه مدت بفهمیم که دیگر از خطر گذشته ایم

درود بر شما
در حال حاضر درمان کاملا قطعی برای این بیماری وجود ندارد. ولی درمان هایی برای مقابله با ویروس انجام می شود.

درود بر شما
درمان می شوند اما مدت زمان رفع کامل خاطر دقیقا مشخص نیست.

من ابریزش بینی . و سردرد دارم
و گلو درد
میخوام بدونم سرما خوردگی هس
یا جدی

درود بر شما
آبریزش بینی از علائم سرماخوردگی می باشد.

سلام..من از دیروز گرفتگی بینی و ابریزش بینی دارم ..تب و بدن درد ندارم فقط عطسه و ابریزش..چیکا کنم از کجا بفهمم کروناست یا نه

درود بر شما
آبریزش بینی از علائم سرماخوردگی می باشد.

امیرحسین سون گفته :

سلام من نه سرفه دارم نه سردرد اما ابریزش بینی دارم عطسه ام کم میکنم از نظر تنفسی هم احساس میکنم گاهی نفس تنگی دارم به نظر شما من کرونا گرفتم یا بیخودی دارم نگران میشم

درود بر شما
آبریزش بینی از علائم سرماخوردگی می باشد.

علیرضا گفته :

سلام از دیروز کمی دمای بدنم بالاست به شکلی که کنار موهام عرق می‌کنه. از امروز هم بی حالم و به قول معروف کسالت. اما علایم دیگه ای ندارم. متاسفانه علایم به بیماری کرونا نزدیکه . برای اطمینان به کجا باید مراجعه کنم؟

درود بر شما
این علائم خیلی نزدیک به بیماری ویروس کرونا نیست.
برای اطمینان به درمانگاه محل خود مراجعه نمایید.

  • نام و نام خانوادگی :
  • ایمیل :
  • پیغام :