(949) 536-5799

The First Persian Medical Magazine by Healthcare Professionals In North America

Today Thursday, 24 June , 2021
ردیاب واکسن کرونا
مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

ردیاب واکسن کرونا

فاز 1
51

52 واکسن

در تعداد کمی از افراد سالم و جوان برای ارزیابی میزان ایمنی و دوز صحیح آزمایش می شوند
فاز 2
36

37 واکسن

به یک گروه بزرگتر از افراد ، از جمله افرادی که در معرض خطر بیشتری از بیماری هستند، گسترش می یابد
فاز 3
30

23 واکسن

در حال آزمایش در هزاران نفر برای بررسی اثربخشی و ایمنی آنها هستند
استفاده محدود
14

13 واکسن

چین و روسیه واکسن ها را بدون انتظار برای نتایج آزمایشات فاز 3 تصویب کرده اند. کارشناسان می گویند این روند عجولانه خطرات جدی دارد.
تایید شده
4

4 واکسن

تعیین شده است که مزایایی بیشتر از خطرات شناخته شده و بالقوه ارائه دهد

در حال حاضر محققان در جهان بر روی بیش از 170 واکسن بر علیه ویروس کرونا ( کوید ۱۹ ) مشغول به کار می باشند که 29 واکسن از این واکسن ها در مرحله آزمایش بالینی بر روی انسان می باشد. لازم بذکر است که مراحل تحقیق و توسعه یک واکسن سالها بطول می انجامد ولی در مورد ویر‌س کرونا شرکت های داروسازی سراسر دنیا در حال رقابت گسترده ای هستند که یک‌ واکسن موثر با امنیت بالا رو در اختیار مردم قرار بدهند.

مجله پزشکی سلامت سیب همواره قصد داشته که اطلاعات دقیق پزشکی‌ و سلامتی رو معتبر رو در اختیار هموطنان عزیزمان قرار بدهد تا عزیزانمان بدور از شایعات و غرایز شخصی دانش خود را در مورد مسائل روز پزشکی و سلامتی روز افزایش بدهند.

در اینجا رسالت خود دیدیم که در این شرایط سخت در کنار شما دوستان عزیز باشیم و با استفاده از منابع علمی و‌خبری معتبر موجود در دنیا مراحل پیشرفت واکسن کوید ۱۹ توسط شرکت های مختلف را بصورت زنده دنبال کنیم و‌اطلاعات بروز و معتبری رو در اختیار شما هموطنان عزیز قرار دهیم. البته لازم بذکر است که این اطلاعات بر اساس گزارش شرکت های داروسازی در دنیا می باشد و مطالب و ویدیو های تکمیلی رو برای شما عزیزان در وبسایت مجله سیب و کانال های شبکه اجتماعی مجله سیب به اشتراک خواهیم گذاشت.

SARS-CoV-2

کار در ژانویه با رمزگشایی ژن SARS-CoV-2 آغاز شد. اولین آزمایشات ایمنی واکسن از ماه مارس بر روی انسان آغاز شد و اکنون 10 آزمایش به مراحل نهایی آزمایش رسیده اند. برخی از این آزمایشات با شکست روبرو می شوند و برخی دیگر ممکن است بدون نتیجه مشخص به پایان برسند. اما چند واکسن ممکن است در تحریک سیستم ایمنی بدن برای تولید آنتی بادی موثر علیه ویروس موفق شوند.

در اینجا وضعیت کلیه واکسنهایی که به آزمایش در انسان رسیده اند ، همراه با مجموعه واکسن های امیدوار کننده ای است که هنوز در حیوانات آزمایش می شوند. گرچه این واکسن ها به طور بالقوه ممکن است از عفونت جلوگیری کنند ، اما نمی توانند بیماری را درمان کنند.

آپدیت شده در 28 دی
منابع :
Sources: World Health Organization, National Institute of Allergy and Infectious Diseases, National Center for Biotechnology Information, New England Journal of Medicine.

فاز 1

gennova hdtbio

داروهای زیستی Gennova در هند و HDT Bio مستقر در سیاتل برای تولید واکسنی مبتنی بر RNA خود تقویت کننده همکاری کردند. این واکسن که به HGC019 معروف است ، توانست حیوانات را با ایجاد تحریک برای ایجاد آنتی بادی علیه ویروس کرونا تحریک کند و این باعث شد هند در دسامبر سال 2020 برای شروع آزمایشات مرحله 1/2 به این شرکتها مجوز بدهد. در 4 مه 2021 HDT اعلام کرد دادگاه در هند در حال انجام است.

Updated May 18
geneone

یک شرکت زیست فناوری کره جنوبی ( GeneOne Life Science ) یک واکسن مبتنی بر DNA تولید کرد که دو پروتئین را از ویروس کرونا رمز می کند. در ماه دسامبر آنها یک آزمایش فاز 1/2 را با 345 شرکت کننده راه اندازی کردند.

Updated Dec. 17
genexine

شرکت ژنکسین کره جنوبی آزمایش ایمنی یک واکسن مبتنی بر DNA را در ژوئن سال 2020 آغاز کرد. در ماه دسامبر ، کره Biomedical Review گزارش داد که ژنکسین از نتایج اولیه خود ناامید کننده است و تصمیم گرفت آزمایشات خود را با یک واکسن اصلاح شده دوباره آغاز کند. در 20 ژانویه ، این شرکت آزمایش فاز 1/2 را ثبت کرد. شرکت دارویی اندونزی Kalbe Farma در آوریل متعهد شد که در صورت اثبات بی خطر بودن و موثر بودن 10 میلیون دوز واکسن Genexine. براساس این توافق ، کالبه فارما هزینه آزمایش بالینی فاز 2/3 را در اندونزی پرداخت خواهد کرد. در 7 ژوئن ، ژنکسین آزمایش واکسن فاز 1 خود را در افراد مسن ثبت کرد.

Updated June 8
chula chulavrc

محققان در دانشگاه Chulalongkorn تایلند چندین واکسن بالقوه برای ویروس کرونا تولید کرده اند. دورترین مرحله یک واکسن مبتنی بر mRNA است که به ChulaCov19 معروف است. در سپتامبر سال 2020 ، مرکز تحقیقات واکسن چولا آزمایش فاز 1 را برای آزمایش آن بر روی انسان ثبت کرد. تأخیر در تأمین اعتبار و تولید ، شروع مطالعه را کند کرد. پیش بینی می شود اکنون از ژوئن 2021 آغاز شود. در مصاحبه ای با بانکوک پست ، رهبر پروژه گفت که اگر ایمن و موثر بودن واکسن باشد ، ممکن است تا 30 میلیون دوز برای تایلند و شش کشور دیگر آسیایی تولید شود.

Updated June 6
entos

شرکت کانادایی Entos Pharmaceuticals یک واکسن DNA برای ویروس کرونا ایجاد کرده است. بیشتر واکسن های ژنتیکی دیگر ژن پروتئین سنبله را در سطح ویروس حمل می کنند. در عوض Entos ژن را برای نوکلئو کپسید ، پروتئینی که درون غشا ویروس قرار دارد ، انتخاب کرد. آنها شرط می بندند که این می تواند مصونیت طولانی مدت داشته باشد. در اکتبر سال 2020 ، انتوس یک آزمایش فاز 1 را برای واکسن خود در کانادا آغاز کرد ، به نام Covigenix VAX-001. آنها دوز مصرف کنندگان را از 15 آوریل آغاز کردند.

Updated May 5
symvivo

در تاریخ 2 نوامبر ، شرکت کانادایی Symvivo اعلام کرد که آنها یک واکسن DNA را برای اولین داوطلب خود در یک آزمایش فاز 1 تزریق کرده اند. DNA درون باکتریهای بی ضرری قرار می گیرد که داوطلبان آن را در مایع منجمد می بلعند (شرکت در حال کار بر روی قرار دادن باکتری ها در یک قرص است). هنگامی که باکتری ها به روده می رسند ، DNA به درون سلول های روده لغزیده و سپس پروتئین های ویروسی را ایجاد می کند.

Updated Nov. 3
oncosec

ایمنی درمانی OncoSec مستقر در نیوجرسی ، درمان های آزمایشی سرطانی را تولید کرده است که ژن ها را به تومورها منتقل می کند. در آنجا ، ژن های تزریق شده یک مولکول سیگنالینگ طبیعی به نام IL-12 تولید می کنند که توجه سلول های ایمنی را که به سرطان حمله می کنند ، جلب می کند. در بهار ، OncoSec شروع به تطبیق فناوری خود برای ساخت واکسن برای ویروس کرونا کرد. این واکسن که CORVax12 نام دارد از یک حلقه DNA تشکیل شده است که هم پروتئین سنبله و هم IL-12 را کد می کند. ایجاد بدن برای تولید IL-12 اضافی می تواند به طور بالقوه توانایی سیستم ایمنی بدن را در ایجاد آنتی بادی های پروتئین سنبله افزایش دهد. در 27 ژانویه ، این شرکت برای آزمایش ایمنی CORVax12 ، دوزهای شرکت کنندگان در آزمایش فاز 1 خود را آغاز کرد.

Updated June 8

در حالی که بسیاری از واکسن ها به صورت تزریق تزریق می شوند ، برخی از واکسن ها را می توان به صورت قرص مصرف کرد. واکسن های خوراکی برای بیماری هایی از جمله فلج اطفال ، وبا و تب حصبه تأیید شده اند. شرکت کوچک سانفرانسیسکو Vaxart در زمینه تولید واکسن های خوراکی تخصص دارد. آنها قرص هایی را برای آنفلوانزا و سایر بیماری ها ایجاد و آزمایش کرده اند. بهار گذشته وکسارت کار بر روی واکسن خوراکی Covid-19 را آغاز کرد. این شامل یک آدنو ویروس به نام Ad5 (همان ناقل ویروسی در واکسن CanSinoBio و Sputnik V روسیه) است.

هنگامی که وکسارت این قرص را به موش ها داد ، آنها آنتی بادی علیه ویروس کرونا تولید کردند. با این حال موش ها از علائم Covid-19 رنج نمی برند ، بنابراین محققان به سمت همسترها روی می آورند که باعث می شود. در یک مطالعه منتشر نشده ، آنها دریافتند که قرص واکسن نه تنها میزان ویروس کرونا را در همسترهای بیمار به طرز چشمگیری کاهش می دهد ، بلکه آنها را از دو علامت مهم بیماری محافظت می کند: کاهش وزن و تورم ریه ها.

قیمت سهام این شرکت در نیمه اول سال 2020 3600 درصد افزایش یافت. در ماه ژوئن ، نیویورک تایمز گزارش داد ، صندوق تامینی که بخشی از آن را کنترل می کرد ، بیشتر سهام خود را فروخت و بیش از 200 میلیون دلار سود کسب کرد. در پی آن گزارش ، وزارت دادگستری تحقیق در مورد این شرکت را آغاز کرد ، در حالی که تعدادی از پرونده های حقوقی سهامداران علیه وکسارت ، مدیران و هیئت مدیره آن تشکیل شد.

در ماه اکتبر ، این شرکت دادن یک قرص به داوطلبان در یک آزمایش بالینی فاز 1 آغاز کرد. در 3 فوریه ، واکسارت اعلام کرد که دادگاه هیچ نگرانی جدی در زمینه ایمنی نشان نمی دهد. در حالی که این قرص پاسخی از سلولهای T ایجاد می کند ، اما آنتی بادی های خنثی کننده دلگرم کننده تولید نمی کند. اخبار قیمت سهام آن 60 درصد افت کرد. در 25 فوریه ، این شرکت اعلام کرد که به محاکمه فاز 2 در سه ماهه دوم سال 2021 صعود می کند.

Updated March 20
hku xiamen wantai

در سال 2019 ، محققان دانشگاه هنگ کنگ و دانشگاه Xiamen واکسن اسپری بینی برای آنفلوانزا بر اساس فرم ضعیف شده ژنتیکی ویروس آنفلوانزا ایجاد کردند. در اوایل سال 2020 ، آنها واکسن را مهندسی کردند تا بخشی از پروتئین سنبله ویروس کرونا را نیز تولید کند. در 9 سپتامبر ، آنها تصویب کردند که آزمایشات بالینی را با مشارکت داروخانه بیولوژیکی Beijing Wantai آغاز می کنند. آنها یک آزمایش فاز 1 را در 22 مارس 2021 ثبت کردند. محققان 5.4 میلیون دلار پشتیبانی از CEPI ، ائتلاف برای نوآوری های آمادگی همه گیر دریافت می کنند.

Updated March 22
dzif

سه دهه پیش ، مرکز تحقیقات عفونی آلمان یک واکسن آبله را از ویروس بی ضرری به نام Modified Vaccinia Ankara یا به اختصار MVA تولید کرد. در سالهای اخیر ، آنها آن را برای ایجاد واکسن برای MERS ، بیماری ناشی از ویروس کرونا دیگر ، سازگار کردند. این بهار ، آنها یک واکسن مبتنی بر MVA برای SARS-CoV-2 ، ویروس کرونا که عامل همه گیری Covid-19 است ، ساختند. ژن پروتئین سنبله را که درون سلولهایی که به آنها حمله می کند ، تولید می کند. در تاریخ 29 سپتامبر ، مرکز و کنسرسیومی از دانشگاههای آلمان یک آزمایش فاز 1 را ثبت کردند. در ماه ژانویه ، این مرکز اعلام کرد که فرمول بندی اولیه آنها نتایج ناامیدکننده ای را ارائه می دهد و دادگاه را به روز می کنند تا آن را به روز کنند.

Updated Jan. 13
immunitybio

شرکت ImmunityBio مستقر در کالیفرنیا با استفاده از آدنو ویروس Ad5 ، همان واکسنی که توسط CanSinoBio و موسسه Gamaleya در روسیه استفاده شده است ، واکسنی ایجاد کرده است. ImmunityBio ویروس Ad5 را مهندسی کرده تا ژنهای دو ژن را از ویروس کرونا حمل کند. علاوه بر پروتئین سنبله ، ژن پروتئینی به نام نوکلئوکپسید را نیز حمل می کند. این شرکت امیدوار است که این ترکیب پاسخ ایمنی شدیدی را ایجاد کند.

این شرکت دریافت که این واکسن از میمون ها در برابر ویروس کرونا محافظت می کند. ImmunityBio آزمایش فاز 1 واکسن Covid-19 را در ماه اکتبر در ایالات متحده و دیگری در آفریقای جنوبی در ژانویه آغاز کرد. در ماه فوریه این شرکت آزمایش فاز 1 نسخه خوراکی واکسن را ثبت کرد.

در تاریخ 25 مه ، این شرکت اعلام کرد که بررسی خواهد کرد که چگونه نامزد آنها به عنوان تقویت کننده برای کسانی که قبلاً دیگر واکسن دریافت کرده اند ، کار می کند. آنها همچنین در حال آزمایش نسخه اسپری بینی هستند.

رئیس و C.E.O. از ImmunityBio میلیاردر پاتریک سون-شیونگ ، صاحب لس آنجلس تایمز است.

Updated May 25
cityofhope

محققان City of Hope ، یک مituteسسه تحقیقاتی زیست پزشکی در کالیفرنیا ، واکسنی بر اساس شکل ضعیف شده ویروسی به نام Modified Vaccinia Ankara یا به اختصار MVA ایجاد کردند. آنها دو ژن ویروس کرونا به ویروس اضافه کردند - یکی برای پروتئین سنبله ، و دیگری برای پروتئین دیگری به نام نوکلئوکپسید. آنها امیدوارند که این ترکیب باعث شود واکسن بتواند ایمنی سریع و طولانی مدت ایجاد کند. در 24 نوامبر آنها آغاز آزمایش فاز 1 را اعلام كردند ، با این امید كه فاز 2 در سه ماهه دوم سال 2021 آغاز شود. اما محققان با تاخیر در جذب مشاركت كنندگان برای مطالعه فاز 1 خود مواجه شده اند. از 12 مارس ، آنها به کمتر از نیمی از هدف خود یعنی 129 شرکت کننده رسیده بودند.

Updated March 31
cellid lgchem

در ماه آوریل ، شرکت بیوتکنولوژی کره جنوبی Cellid شروع به تولید واکسن Covid-19 کرد. این واکسن بر اساس ترکیبی از دو سویه آدنو ویروس به نام Ad5 و Ad35 ساخته شده است. پس از آزمایش واکسن بر روی میمون ها ، Cellid برای تولید واکسن با تولید کننده مواد شیمیایی کره جنوبی LG Chem همکاری کرد. در ماه دسامبر ، آنها یک آزمایش فاز 1 را ثبت کردند.

Updated Dec. 14
altimmune

نام واکسن: AdCOVID
کارایی: ناشناخته
دوز: 1 دوز
نوع: اسپری بینی
ذخیره سازی: در یخچال

Altimmune مستقر در مریلند یک شرکت زیست دارویی است که تمرکز خود را بر روی تولید واکسن هایی که توسط اسپری بینی انجام می شوند ، دارد. اخیراً ، آنها با استفاده از این فناوری با آنفلوانزا و سیاه زخم مقابله کرده اند. آنها اکنون از آن برای ساخت واکسن اسپری بینی برای Covid-19 استفاده کرده و آدنو ویروس Ad5 را به مجاری تنفسی می رسانند. این شرکت می گوید اسپری بینی آن ممکن است برای جلوگیری از انتقال ویروس موثرتر از واکسن های تزریقی باشد. در مطالعه ای روی موش ها ، محققان AltImmune دریافتند که تنها یک دوز واکسن از عفونت کشنده ویروس های کرونا محافظت کامل می کند. در 22 دسامبر ، این شرکت یک آزمایش بالینی فاز 1 از یک دوز واکسن را ثبت کرد ، که انتظار می رود نتایج آن در ژوئن 2021 ارائه شود.

Updated May 25
sanofi-logo

شرکت دارویی فرانسه Sanofi با همکاری Translate Bio در حال تولید واکسن mRNA است. آنها دریافته اند که این یک پاسخ آنتی بادی قوی در موش و میمون ایجاد می کند و از همسترها در برابر عفونت ویروس کرونا محافظت می کند. در ماه مارس ، این شرکت ها یک آزمایش فاز 1/2 را آغاز کردند ، که پیش بینی می کنند نتایج را در سه ماهه سوم سال 2021 ارائه دهند. واکسن ، معروف به MRT5500 ، پس از واکسن مبتنی بر پروتئین ، دومین کاندید Covid-19 Sanofi در آزمایشات بالینی است.

Updated April 20
spybiotech

SpyBiotech ، شرکتی که از دانشگاه آکسفورد تاسیس شد ، در ماه سپتامبر اعلام کرد که اولین داوطلبان در آزمایش فاز 1/2 استرالیا واکسن Covid-19 خود را دریافت می کنند. محققان این واکسن را از مخلوط پروتئین ها ایجاد کردند. برخی از پروتئین ها ، از ویروس های هپاتیت B ، خود را به صورت پوسته های توخالی جمع می کنند. محققان این پوسته ها را با بخشی از پروتئین سنبله ویروس کرونا تزئین کردند. موسسه سرم هند ، مجوز این فناوری را از SpyBiotech ، در حال انجام آزمایشات است.

Updated Sept. 24
shionogi niid kyushu

Shionogi ، یک غول دارویی ژاپنی ، آزمایش فاز 1/2 واکسن ویروس کرونا را در 16 دسامبر آغاز کرد. این شرکت با همکاری انستیتوی ملی بیماری های عفونی و دانشگاه کیوشو آن را تولید کرد. این واکسن بر اساس پروتئین ویروس کرونا ساخته شده است که در سلولهای حشرات توسط ویروسهای تغییر یافته ژنتیکی تولید می شود. اما طبق گزارش ماه ژاپن از ژاپن تایمز ، Shionogi در استخدام شرکت کنندگان به اندازه کافی برای آزمایشات خود با مشکل روبرو شده است و بعید به نظر می رسد که واکسن تا پایان سال 2021 آماده شود.

Updated April 5
kbp

دومین واکسن گیاهی در Kentucky BioProcessing ، یکی از شرکت های تابعه British American Tobacco ، سازنده Lucky Strike و سیگارهای دیگر در دست تولید است. مانند مدیگوگو ، مهندسین كنتاكی BioProcessing یكی از اقوام وحشی توتون به نام Nicotiana benthamiana برای ساخت پروتئین های ویروسی تولید كرد. این شرکت قبلاً از این روش برای ساخت دارویی به نام Zmapp برای ابولا استفاده می کرد. دادرسی فاز 1 در دسامبر آغاز شد.

Updated Dec. 17
adimmune

تولید کننده واکسن مستقر در تایوان Adimmune اجازه راه اندازی آزمایش فاز 1 را در 20 آگوست گرفت. این واکسن حاوی بخش RBD پروتئین سنبله ویروس است. در ماه دسامبر ، مطبوعات تایوان گزارش دادند که Adimmune نتوانسته است دوز مناسب واکسن خود را پیدا کند و نیاز به آزمایش فرمولاسیون جدید دارد.

Updated Dec. 31
tubingen

در بهار ، محققان دانشگاه توبینگن در آلمان واکسنی ساخته شده از هشت قسمت از دو پروتئین ویروسی ، همراه با یک کمکی تحریک کننده سیستم ایمنی ایجاد کردند. در ماه سپتامبر آنها یک آزمایش فاز 1 را آغاز کردند.

Updated June 1
vido

نام واکسن: COVAC
کارایی: ناشناخته
دوز: 2 دوز ، با فاصله 4 هفته
نوع: تزریق عضله

سازمان واکسن و بیماری های عفونی در دانشگاه ساسکاچوان کاندیدای واکسن تولید کرده است که از قطعات پروتئین های ویروسی برای ایجاد ایمنی در برابر ویروس کرونا استفاده می کند. در اواخر سال 2020 توسط دولت کانادا برای آزمایش انسانی پاکسازی شد. VIDO یک آزمایش فاز 1/2 را در 8 ژانویه ثبت کرد. اگر آزمایشات مطابق انتظار پیش رود ، محققان پیش بینی می کنند حداقل یکی از نامزدهای آنها تا اواخر سال 2021 آماده شود. از دادگاه VIDO ، سی تی وی نیوز ساسکاتون گزارش داد.

Updated May 18
northkorea

در تاریخ 18 ژوئیه ، کمیسیون دولتی علوم و فناوری کره شمالی در وب سایت خود اعلام کرد که آنها آزمایشات بالینی واکسن مبتنی بر بخشی از پروتئین سنبله ویروس کرونا را آغاز کرده اند. ارزیابی مستقل ادعای دیکتاتوری منزوی دشوار است. این کمیسیون ادعا کرد که این واکسن را بر روی حیوانات آزمایش کرده است ، اما هیچ اطلاعاتی ارائه نکرد. چهار ماه پس از اعلامیه ، قانون گذاران کره جنوبی گفتند که تلاش کره شمالی برای هک شرکت های کره جنوبی که واکسن ویروس کرونا را تولید می کنند ، خنثی کرده اند. تاکنون کره شمالی هیچ اطلاعات بیشتری در مورد دادگاههایی که احتمالاً در حال اجرا هستند منتشر نکرده است.

Updated Dec. 2
ras

مرکز چوماکوف در آکادمی علوم روسیه یک واکسن ویروس کرونا ویروس غیرفعال به نام CoviVac تولید کرد. در 14 اکتبر ، تاس گزارش داد که آزمایشات بالینی واکسن از 19 مهر در Kirov و سن پترزبورگ آغاز می شود. در 20 فوریه ، روسیه این واکسن را برای مصارف خانگی تصویب کرد ، علی رغم این واقعیت که مرکز چوماکوف بعداً شروع به کار کرد آزمایش فاز 3 در تاریخ 3 ژوئن ، مدیر مرکز چوماکوف گفت که آزمایش هنوز در جریان است و هنوز نمی توان در مورد اثر واکسن صحبت کرد.

استفاده زودهنگام در: روسیه.

Updated June 4
finlay

در تاریخ 18 آگوست ، رئیس اپیدمیولوژی وزارت بهداشت عمومی کوبا از اولین آزمایش آزمایش واکسن Covid-19 در این کشور خبر داد. موسسه واکسن Finlay در هاوانا آزمایش واکسنی به نام Soberana 1. را آغاز کرد. این ماده حاوی بخشی از پروتئین سنبله به نام RBD به همراه دو ماده اضافی است: پروتئین های باکتری و هیدروکسید آلومینیوم. این مواد ، که به عنوان کمکی شناخته می شوند ، پاسخ سیستم ایمنی بدن به ویروس کرونا را افزایش می دهند.

Updated Dec. 18
valneva dynavax

واکسن سازنده فرانسوی Valneva با استفاده از مواد کمکی از Dynavax واکسنی را از ویروس های کرونا ویروس غیرفعال شیمیایی ایجاد کرد. این واکسن که VLA2001 نام دارد ، در حال حاضر تنها واکسن ویروس غیرفعال است که در اروپا تولید می شود. در 16 دسامبر ، والنووا یک مرحله آزمایشی مرحله 2/1 را در انگلستان آغاز کرد. در 7 آوریل ، این شرکت اعلام کرد که این آزمایش نتایج مثبتی داشته و در آستانه آزمایش آزمایشی فاز 3 خود در پایان ماه است. این شرکت امیدوار است که در نیمه دوم سال 2021 مجوز کسب دهد. دولت انگلیس در حال حاضر به توافق رسیده است که 100 میلیون دوز واکسن را در صورت ایمن و موثر بودن خریداری کند ، با گزینه ای برای خرید 90 میلیون بیشتر.

Updated April 11
codagenix

Codagenix مستقر در نیویورک واکسن هایی مبتنی بر ویروس های زنده ضعیف شده تولید می کند ، اما با یک چرخش: آنها ویروس ها را از ابتدا ایجاد می کنند. محققان با معرفی صدها جهش ، ژنوم ویروس ها را بازنویسی می کنند. سپس مولکول های RNA را رمزگذاری می کنند که ژن های بازنویسی شده را رمزگذاری می کنند. در سلولهای میزبان ویژه ، مولکولها می توانند ویروسهای کامل ایجاد کنند. اما به لطف جهش های بیشمار ، آنها بسیار ضعیف هستند و نمی توانند باعث Covid-19 در هنگام واکسن شوند. پس از آزمایش های موفقیت آمیز روی حیوانات ، آزمایش فاز 1 در ژانویه در انگلستان آغاز شد.

Updated Jan. 12
shafa

شفا فارمد پارس ، یک شرکت دارویی ایرانی ، واکسنی ساخته شده از ویروس های کرونا ویروس غیرفعال ساخته است. این محصول که با نام COVIran Barekat شناخته می شود ، در پایان ماه دسامبر وارد آزمایش فاز 1 شد. COVIran Baretat اولین واکسنی است که در ایران برای آزمایش بالینی تولید شده است.

Updated Dec. 29

Canada’s Providence Therapeutics متخصص در واکسن های RNA پیام رسان برای درمان سرطان است. در پاسخ به بیماری همه گیر ، آنها واکسن mRNA علیه ویروس کرونا تولید کردند. آنها اواخر ژانویه یک مطالعه فاز 1 در مورد واکسن RNA را آغاز کردند و در ماه مه اعلام کردند که این واکسن ایمن به نظر می رسد و تولید کننده سطح امیدوار کننده آنتی بادی است. در ماه ژوئن ، این شرکت با سازنده واکسن هندی Biological E به توافق رسید که آزمایشات پیشرفته ای را در هند انجام دهد. Biological E با خرید حداکثر 30 میلیون دوز موافقت کرد و برنامه ریزی کرد تا میزان تولید واکسن آنها را به یک میلیارد دوز در سال 2022 برساند.

Updated June 3

تولید کننده واکسن کره جنوبی EuBiologics آزمایش فاز 1/2 واکسن مبتنی بر پروتئین را در اواخر ژانویه آغاز کرد. این واکسن که با نام EuCorVac-19 شناخته می شود ، پروتئین سنبله را با یک ماده کمکی ترکیب می کند که باعث تحریک سیستم ایمنی بدن می شود.

Updated Feb. 23

Takis Biotech و Rottapharm Biotech ، دو شرکت واکسن سازی در ایتالیا ، واکسنی به نام COVID-eVax تولید کردند. یک دستگاه خاص از یک نبض الکتریکی کوچک برای انتقال DNA از طریق پوست استفاده می کند. DNA وارد سلول هایی می شود که از دستورالعمل های ژنتیکی برای ساختن پروتئین های سنبله ای استفاده می کنند. در ماه فوریه ، تاکیس و روتافرم یک محاکمه فاز 1/2 را آغاز کردند. COVID-eVax می تواند در دمای اتاق ثابت بماند.

Updated March 15

محققان BioNet-Asia و Technovalia مستقر در استرالیا با استفاده از یک سیستم زایمان از PharmaJet ، یک واکسن DNA به نام COVIGEN تولید کرده اند که می تواند بدون سوزن از طریق پوست تحت فشار قرار گیرد. در عوض ، دوز در دستگاه دستی بارگیری می شود و مستقیماً از طریق جت پاشش مایع به داخل بافت سلول شلیک می شود. واکسن های آنفولانزا از این دستگاه استفاده می کنند که به گفته فارماژت جایگزین ایمن تری برای تزریق سوزن است. محققان یک آزمایش فاز 1 را در 8 فوریه در استرالیا ثبت کردند.

Updated March 4

در 11 فوریه ، تنظیم کننده های هند به بهارات بیوتک اجازه دادند آزمایش فاز 1 واکسنی را که به عنوان اسپری بینی تحویل داده شده است ، راه اندازی کند. این اسپری که BBV154 نام دارد حاوی آدنو ویروس شامپانزه است که توسط محققان دانشگاه واشنگتن ساخته شده است. آنها دریافتند که می تواند آنتی بادی ویروس کرونا را فقط با یک دوز در موش تولید کند. BBV154 دومین اقدام Bharat Biotech در آزمایشات بالینی واکسن ویروس کرونا است. واکسن آنها کوواکسین ، ساخته شده از ویروس های غیرفعال ، در حال حاضر در هند مورد استفاده اضطراری قرار دارد.

Updated Feb. 16

در سال 2020 ، محققان دانشکده پزشکی Icahn در کوه سینا در نیویورک واکسن Covid-19 مبتنی بر ویروسی به نام ویروس بیماری نیوکاسل یا به اختصار NDV تولید کردند. NDV یک بیماری زای پرندگان است و علائمی در انسان ایجاد نمی کند. محققان مهندسی NDV را برای حمل ژن نسخه اصلاح شده پروتئین سنبله ویروس کرونا به نام HexaPro که در دانشگاه تگزاس ساخته شده است ، انجام دادند. آنها سپس ویروس اصلاح شده را در تخم مرغ رشد دادند. محققان NDV ها را با مواد شیمیایی غیرفعال کرده و آنها را با مواد شیمیایی تقویت کننده سیستم ایمنی بدن به نام مواد کمکی ترکیب کردند. محققان دریافتند که این واکسن میزان بالایی آنتی بادی ویروس کرونا در موش و همستر تولید می کند. آنها نتایج آزمایشات خود را در ماه نوامبر منتشر کردند.

در 22 فوریه ، دانشگاه ماهیدول در تایلند آزمایش واکسن فاز 1 را به نام NDV-HXP-S ثبت کرد. آنها این آزمایش را با همکاری سازمان دارویی دولت ، تولید كننده داروی دولتی تایلند ، در حال انجام هستند. Avi-Mex در مکزیک نیز مجوز NDV-HXP-S را داد و آزمایش فاز 1 خود را راه اندازی کرد. موسسه واکسن و بیولوژیک پزشکی در ویتنام نیز همین کار را انجام داده است. در برزیل ، موسسه Butantan درخواست مجوز برای شروع دادرسی را نیز داده است که انتظار می رود به زودی آغاز شود.

این واکسن به طور بالقوه می تواند به کشورهای با درآمد کم تا متوسط ​​کمک کند تا منابع واکسن Covid-19 خود را تأمین کنند. ویروس را می توان با خیال راحت در مقادیر زیادی در تخم مرغ پرورش داد ، به همان روشی که از دهه 1950 تاکنون واکسن آنفلوانزا تولید شده است. در نتیجه ، ساخت NDV-HXP-S می تواند بسیار ارزان باشد.

Updated May 6

در سالهای اخیر Gritstone Oncology واکسن های آزمایشی تولید کرده است که به سیستم ایمنی بدن حمله به تومورها را آموزش می دهد. سال گذشته آنها واکسنی برای Covid-19 ساختند که تعدادی از اهداف ویروس کرونا را برای حمله نشان می دهد.

محققان قطعه ای از DNA را ساختند که کل پروتئین سنبله ویروس کرونا را رمزگذاری می کند. علاوه بر این ، دستورالعمل های ساخت قطعات کوچک سایر پروتئین های ویروسی به نام nucleocapsid و ORF3a را رمزگذاری می کند. سپس آنها این کاست را وارد ژن های آدنو ویروس یک شامپانزه کردند. پروتئین سنبله بدن را تحریک به تولید آنتی بادی می کند ، در حالی که قطعات دیگر پروتئین ها سیستم ایمنی بدن را برای شناسایی سلولهای آلوده تربیت می کنند و آنها را از بین می برند.

علاوه بر این ، محققان یک مولکول RNA با همان دستورالعمل های ژنتیکی ایجاد کردند ، که آن را در یک پوسته قرار دادند. هنگامی که پوسته به داخل سلول لغزید ، مولکول RNA می تواند از خود کپی کند و سپس سلول از آن کپی پروتئین می سازد.

در یک آزمایش فاز 1 که در ماه مارس آغاز شد ، انستیتوی ملی آلرژی و بیماری های عفونی در حال بررسی میزان کارایی این دو واکسن است که آدنو ویروس شامپانزه بعنوان اولین دوز و RNA خود تقویت کننده دوم است. محققان امیدوارند که این ترکیب پاسخ ایمنی بهتری نسبت به دو دوز واکسن ایجاد کند.

Updated March 4

بهار سال گذشته ، محققان دانشگاه واشنگتن نانوذره ای تولید کردند که پر از قطعات پروتئین سنبله ویروس کرونا است. آزمایشات روی موش ها یک پاسخ ایمنی قوی نشان داد. شرکت واکسن کره جنوبی SK Bioscience واکسنی به نام GBP510 را مجوز داد. آنها پس از مشارکت با GSK ، آزمایش فاز 1/2 واکسن را در ماه فوریه آغاز کردند. این دومین واکسنی است که SK Bioscience پس از شروع مطالعه روی واکسن دیگر مبتنی بر پروتئین به نام NBP2001 ، در آزمایش قرار داده است. SK Biosciences 210.1 میلیون دلار از ائتلاف برای ابتکارات آمادگی همه گیر برای توسعه GBP510 دریافت کرده است.

Updated May 25

شرکت VBI Vaccines مستقر در ماساچوست واکسن ویروس کرونا را تولید کرد که بر پایه پوسته های پروتئینی توخالی و ویروسی ساخته شده است. این شرکت قطعاتی از واکسن های ویروس کرونا را به پوسته ها اضافه کرد که برای پتانسیل آنها هم برای تولید آنتی بادی و هم برای آموزش سلول های T برای حمله به سلول های آلوده انتخاب شده است. در ماه فوریه ، آنها یک آزمایش فاز 1/2 کنترل شده با دارونما را در کانادا بر روی 780 داوطلب ثبت کردند که تأثیرات استفاده از یک یا دو دوز را با یکدیگر مقایسه کردند. این واکسن که VBI-2902a نام دارد ، ترکیبی از پوسته های پروتئینی و فسفات آلومینیوم به عنوان کمکی است.

واکسن های VBI همچنین در حال آزمایش واکسن هایی هستند که پروتئین های سه ویروس کرونا را ترکیب می کنند و باعث بیماری شدید در انسان می شوند: Covid-19 ، SARS و MERS. آنها در حال بررسی این احتمال هستند که چنین واکسنی بتواند روزی در برابر ویروس های کرونا ویروس محافظت کند ، از جمله آنهایی که هنوز از میزبان حیوانات نریخته اند.

Updated March 1

به عنوان بخشی از کنسرسیوم PREVENT-nCoV که توسط اتحادیه اروپا تأمین می شود ، تیمی از شرکت های بیوتکنولوژی و آزمایشگاه های تحقیقاتی واکسنی علیه Covid-19 تولید کردند. این ماده حاوی یک پروتئین ویروس کرونا است که نوکلئو کپسید نامیده می شود. این واکسن که ABNCoV2 نام دارد ، از فناوری اعضای کنسرسیوم AdaptVac و ExpreS2ion و غیره استفاده می کند. باواریای نوردیک پس از وعده نتایج پیش بالینی در پستانداران بزرگ ، اعلام کرد که آزمایش آزمایشی مرحله 2/1 واکسن را در هلند ادامه خواهد داد. اولین داوطلبان دوز واکسن را در 15 مارس دریافت کردند.

Updated March 20

SK Bioscience ، سازنده واکسن کره جنوبی ، در 23 نوامبر از وزارت بهداشت غذا و دارو در کشور برای واکسنی به نام NBP2001 تأیید کرد. این واکسن حاوی قطعاتی از پروتئین سنبله بود. در یک آزمایش فاز 1 ، محققان اکنون واکسن را روی 50 داوطلب آزمایش می کنند.

Updated Feb. 23

علاوه بر واکسن ابدالا ، مرکز مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی کوبا در تاریخ 26 نوامبر اعلام کرد که آزمایش فاز 1 واکسن دوم را آغاز می کند ، این واکسن به عنوان اسپری بینی ارائه می شود. این واکسن که به نام Mambisa شناخته می شود ، حاوی قطعه ای از پروتئین سنبله ویروس کرونا است که دامنه اتصال دهنده به آن را همراه با پروتئینی از ویروس هپاتیت B تحریک کننده سیستم ایمنی بدن است. این نام به زنانی اطلاق می شود که در جنگهای استقلال قرن نوزدهم کوبا شرکت کرده اند.

Updated Feb. 10

محققان مستقر در ژاپن در Daiichi Sankyo با همکاری دانشگاه توکیو واکسن mRNA علیه ویروس کرونا تولید کرده اند. آنها آزمایش فاز 1/2 واکسن را با نام DS-5670 در 22 مارس آغاز کردند.

Updated March 23

واکسن های Meissa واکسنی تولید کرده اند که می تواند به صورت اسپری یا قطره ای در بینی منتقل شود. برای ساخت واکسن ، محققان ویروس دیگری به نام ویروس متناوب تنفسی (به اختصار RSV) را شروع کردند. محققان جهش هایی را در ژن های ویروس RSV وارد کردند به گونه ای که برای ایجاد بیماری بسیار آهسته تکثیر می شود. سپس آنها ژنی را برای پروتئین سنبله ویروس کرونا اضافه کردند تا ویروسهای ضعیف RSV بتوانند آن را به سیستم ایمنی بدن ارائه دهند. در 15 مارس ، میسا آزمایش فاز 1 را برای واکسن ثبت کرد.

Updated March 20

Akston Biosciences مستقر در ماساچوست واکسنی تولید کرده است که بخشی از پروتئین سنبله ویروس کرونا را به نام حوزه اتصال گیرنده هدف قرار می دهد. محققان در Akston می گویند که تمرکز بر روی این بخش یک روش کارآمد برای تقویت ایمنی در برابر انواع جدید است. آنها آزمایش فاز 1/2 واکسن خود را که به AKS-452 معروف است در 12 آوریل آغاز کردند.

Updated April 12

تیمی از محققان ترک در دانشگاه فنی خاورمیانه و دانشگاه بیلکنت واکسنی تولید کرده اند که از ذرات شبیه ویروس تشکیل شده است. هر ذره حامل چهار پروتئین ویروس کرونا است. در 26 مارس ، آنها یک آزمایش کوچک فاز 1 را با حمایت مالی TUBITAK ، شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه ثبت کردند.

Updated March 27

دانشمندان Jiangsu Rec-Biotechnology واکسنی به نام ReCOV ساخته اند که از پروتئین های ویروسی ساخته شده در سلول های تخمدان همستر چینی ساخته می شود. آنها در 26 مارس یک آزمایش فاز 1 را در نیوزیلند ثبت کردند.

Updated March 30

در اول آوریل 2021 ، محققان فرانسوی در OSE Immunotherapeutics اعلام کردند که تصویب کردند آزمایش فاز 1 واکسن را به نام CoVepiT در بلژیک دریافت کنند. واکسن آنها می تواند به بدن یاد دهد که در برابر 11 پروتئین مختلف ویروس کرونا پاسخ ایمنی ایجاد کند. محققان این پروتئین ها را انتخاب کردند زیرا احتمال جهش در آنها کم است - به گفته آنها ، این ویژگی واکسن را "ضد تنوع" می کند. آنها دوز مصرف کنندگان را از 26 مه آغاز کردند.

Updated May 26

دانشمندان در موسسه تحقیقات ارتش والتر رید واکسنی از نانوذره تزئین شده با پروتئین سنبله ویروس کرونا ساخته اند. آزمایشات روی میمون ها نشان داد که واکسن دو دوزه آنتی بادی های بسیار بالایی را تحویل می دهد. در 5 آوریل ، ارتش آزمایش فاز 1 را آغاز کرد. طراحان واکسن امیدوارند که بتوانند نسخه جدیدی از واکسن را با پروتئین های ویروس های مختلف کرونا ایجاد کنند تا از محافظتی فراتر از Covid-19 استفاده کنند.

Updated April 5

در 22 مارس ، KM Biologics ژاپن اعلام کرد که آزمایش فاز 1/2 از نامزد واکسن غیرفعال خود را با نام KD-414 آغاز کرده است. این شرکت همچنین در ساخت واکسن AstraZeneca نقش داشته است.

Updated May 7

در 16 مارس ، وزارت دفاع ایران واکسن دیگری را که از ویروس های کرونا ویروس غیرفعال ساخته شده بود ، اعلام کرد. این واکسن که به فخراواچ معروف است به نام محسن فخری زاده ، برترین دانشمند هسته ای ایران که در ماه نوامبر کشته شد ، نامگذاری شده است. تهران تایمز در 5 مه گزارش داد ، این واکسن آزمایش فاز 1 را به پایان رسانده و مرحله دوم آن پس از ماه رمضان آغاز می شود.

Updated May 6

محققان ترک در Koçak Farma واکسنی ساخته شده از ویروس های کرونا ویروس غیرفعال ساخته اند. آنها دادگاه فاز 1 را در 8 آوریل آغاز کردند.

Updated April 9

محققان Elixirgen Therapeutics مستقر در بالتیمور یک واکسن RNA به نام EXG-5003 ساخته اند که قسمت کوچکی از پروتئین سنبله ویروس کرونا را هدف قرار می دهد. در ماه مه ، آنها آزمایش فاز 1/2 واکسن را در ژاپن آغاز کردند.

Updated May 25

محققان موسسه محصولات بیولوژیکی لانژو ، فناوری دارویی پکن ژونگ شنگ هنگ یی و دانشگاه ژنگ ژو واکسنی را آزمایش می کنند که در سلول های تخمدان همستر چینی رشد می کند. آنها در 3 مه آزمایش فاز 1/2 را ثبت کردند.

Updated May 5

محققان چینی در Stemirna Therapeutics با همکاری بیمارستان شرق شانگهای واکسن mRNA تولید کرده اند. آنها دادگاه فاز 1 را در اول ماه مه ثبت کردند.

Updated May 20

در بهار 2021 ، محققان دانشگاه واشنگتن واکسن نانوذره برای Covid-19 تهیه کردند. هر نانوذره کپی های زیادی از یک قطعه پروتئین به نام RBD را از پروتئین سنبله ویروس کرونا حمل می کند. Icosavax مستقر در سیاتل مجوز آزمایش و بازاریابی واکسن را با نام IVX-411 از دانشگاه واشنگتن خریداری کرد. در 8 ژوئن ، این شرکت اعلام کرد که آزمایش فاز 1/2 را در استرالیا آغاز کرده است. در این محاکمه ، با حمایت مالی بنیاد بیل و ملیندا گیتس ، برخی از داوطلبان واکسن را بهمراه یک ماده کمکی از Seqirus دریافت می کنند. دانشمندان همچنین در حال آزمایش پتانسیل واکسن خود به عنوان یک تقویت کننده هستند.

Updated June 8

محققان VaxForm مستقر در پنسیلوانیا واکسنی ایجاد کرده اند که می تواند از طریق دهان به عنوان مایعات مصرف شود. دانشمندان می گویند که کاندیدای آنها ، CoV2-OGEN1 ، نسبت به واکسن های تزریقی دارای برتری است زیرا در دمای اتاق پایدار است و برای تجویز آن نیازی به پزشک متخصص نیست. Syneos Health و Specialty فرمولاسیون ایالات متحده آزمایش فاز 1 را در نیوزلند در 19 مه ثبت کردند و امیدوارند که مطالعه در ماه ژوئن آغاز شود.

Updated May 25

فاز 2

pfizer biontech

نام واکسن: Comirnaty (همچنین به عنوان tozinameran یا BNT162b2 نیز شناخته می شود)
کارایی: 95٪
دوز: 2 دوز ، با فاصله 3 هفته
نوع: تزریق عضله
ذخیره سازی: ذخیره سازی فریزر فقط در –94 درجه فارنهایت (–70 درجه سانتیگراد)
سازمان بهداشت جهانی این واکسن را تایید کرده است.

در تاریخ 9 نوامبر ، Pfizer مستقر در نیویورک و شرکت آلمانی BioNTech با اعلام اینکه میزان اثر بخشی واکسن ویروس کرونا بیش از 90 درصد است ، بسیار فراتر از انتظار است ، تاریخ سازی کردند. این اولین باری بود که کسی چنین شواهدی را پیدا می کرد. بیش از یک ماه بعد ، در 11 دسامبر ، سازمان غذا و دارو اولین مجوز استفاده اضطراری را که ایالات متحده به واکسن ویروس کرونا داده است ، اعطا کرد.

کار بر روی واکسن در ژانویه 2020 آغاز شد ، زمانی که محققان BioNTech شروع به ساختن یک مولکول ژنتیکی به نام RNA پیام رسان (mRNA) کردند. آنها دستورالعمل های ژنتیکی ساخت پروتئین ویروس کرونا را ایجاد کردند ، معروف به سنبله. هنگام تزریق به سلول ها ، واکسن باعث ایجاد پروتئین های سنبله ای می شود و سپس در بدن آزاد می شود و پاسخ سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند. در ماه مارس ، BioNTech با همکاری Pfizer برای گسترش تحقیقات ، یک آزمایش بالینی را در ماه مه آغاز کرد. آنها واکسن را به نام عمومی tozinameran و نام تجاری Comirnaty گذاشتند

در آزمایشات فاز 1 ، محققان دریافتند که Comirnaty باعث تولید داوطلبان آنتی بادی علیه SARS-CoV-2 و همچنین سلولهای ایمنی به نام سلولهای T می شود که به ویروس پاسخ می دهند. در تاریخ 27 ژوئیه ، شرکت ها از آغاز آزمایش فاز 2/3 با حضور 30،000 داوطلب خبر دادند. در 12 سپتامبر ، Pfizer و BioNTech اعلام کردند که به دنبال گسترش دادگاه برای 44000 شرکت کننده هستند.

از طریق تابستان و تا پاییز ، جهان توجه خود را بیشتر به آزمایش Pfizer-BioNTech معطوف کرد. در ماه سپتامبر ، دکتر آلبرت بورلا ، مدیر اجرایی Pfizer ، گفت که آزمایش فاز 3 به محض ماه اکتبر نتایج کافی را ارائه می دهد تا نشان دهد که آیا واکسن م workedثر است یا خیر. پرزیدنت ترامپ با اشاره به وجود واکسن قبل از انتخابات ، پیشرفت آنها را تبلیغ کرد. اما در تاریخ 27 اکتبر ، دکتر بورلا اعلام کرد که داوطلبان در این آزمایش هنوز موارد کافی Covid-19 را برای تعیین کارایی واکسن ها تجربه نکرده اند. سرانجام ، در تاریخ 9 نوامبر ، Pfizer و BioNTech تجزیه و تحلیل اولیه 94 مورد اول را منتشر کردند.

طی یک ماه آینده ، Pfizer و BioNTech اطلاعات بیشتری در مورد موارد بیشتر منتشر کردند. در 8 دسامبر ، FDA تجزیه و تحلیل مستقل خود را از آزمایشات بالینی منتشر کرد. آنها تشخیص دادند که میزان Comirnaty 95 درصد است. در حالی که Comirnaty هیچ عارضه جانبی جدی ایجاد نکرد ، اما اغلب باعث خستگی کوتاه مدت ، تب و درد عضلانی می شود.

این نتایج چشمگیر به سرعت منجر به مجوز در سراسر جهان شد. در تاریخ 2 دسامبر ، انگلستان به واکسن Pfizer و BioNTech مجوز اضطراری داد و اولین کشور غربی شد که چنین واکسن ویروس کرونا را تأیید کرد. در هفته های بعد ، کشورهای بیشتری مجوز Comirnaty را صادر کردند و در تاریخ 31 دسامبر ، سازمان بهداشت جهانی لیست استفاده اورژانسی را به واکسن داد ، که به مجوز آن در سراسر جهان سرعت می بخشد. در اسرائیل ، که پیشتاز واکسیناسیون دسته جمعی بود ، محققان دریافتند که این واکسن در دنیای واقعی همانطور که آزمایشات نشان داده است ، م wasثر است.

با پیشرفت آزمایش ها ، Pfizer و BioNTech همچنین کارخانه های تولید Comirnaty را در مقادیر زیاد افزایش دادند. آنها در حال حاضر انتظار دارند تا پایان سال 2021 دو میلیارد دوز در سراسر جهان تولید كنند. دولت ترامپ در ماه جولای برای 100 میلیون دوز قرارداد 1.9 میلیارد دلاری را اعطا كرد ، اما روزنامه نیویورك تایمز در ماه دسامبر گزارش داد كه دولت این فرصت را برای اطمینان در تابستان به دست آورد 100 میلیون دوز دیگر. از آن زمان ، دولت های ترامپ و بایدن توافقاتی را برای مجموع 300 میلیون دوز تا تابستان به دست آوردند.

در حالی که Comirnaty بسیار م provenثر بوده است ، در ابتدا توزیع این واکسن چالش برانگیز بود زیرا باید در دمای 94- درجه فارنهایت (70- درجه سانتیگراد) منجمد نگه داشته می شد. در 19 فوریه ، Pfizer و BioNTech اعلام کردند که می توانند واکسن را در دمای 25- تا 15- درجه سانتیگراد (-13 درجه فارنهایت تا 5 درجه فارنهایت) پایدار نگه دارند.

در ژانویه ، دانشمندان در مورد ظهور انواع سریع گسترش یافته که ممکن است قادر به فرار از آنتی بادی ها باشند ، نگران شدند. Pfizer و BioNTech دریافتند که آنتی بادی ها تا حدودی در برابر نوع دیگری به نام B.1.351 موثر نیستند. در تاریخ 26 فوریه ، شرکت ها مطالعه ای را برای توسعه تقویت کننده خاص B.1.351 اعلام کردند. هنوز هم ، یک مطالعه 8 مارس نشان داد که این واکسن می تواند یک نوع برزیل معروف به P.1 را خنثی کند.

در آزمایش اولیه خود ، Pfizer و BioNTech زنان باردار را در میان شرکت کنندگان خود قرار ندادند. در 15 فوریه آنها یک محاکمه را به طور خاص برای زنان باردار ثبت کردند. آزمایش نشان می دهد که آیا واکسن به اندازه زنان باردار از آنها محافظت می کند یا خیر و همچنین اطلاعاتی درباره ایمنی آن جمع آوری می کند. در حال حاضر ، مرکز کنترل بیماری می گوید زنان بارداری که واجد شرایط می شوند ، می توانند واکسن بزنند ، در حالی که به کمبود داده های آزمایشات اشاره می کنند.
مصوب برای استفاده در: بحرین ، برزیل ، نیوزیلند ، عربستان سعودی ، سوئیس.
دکتر بورلا ، رئیس اجرایی ، گفت که افراد "احتمالاً" ظرف یک سال از دریافت دو دوز به یک واکسن اضافی نیاز دارند. وی همچنین گفت که ممکن است هر ساله واکسیناسیون تکرار شود. در 8 ژوئن ، دکتر بورلا اعلام کرد که Pfizer و BioNTech دوز کودکان 5 تا 11 سال را در یک آزمایش بالینی در مراحل آخر شروع کرده اند.

برای جزئیات بیشتر ، به نحوه کار واکسن Pfizer-BioNTech و نحوه ساخت واکسن Cvid-19 توسط Pfizer مراجعه کنید.

مصوب برای استفاده در: بحرین ، برزیل ، نیوزیلند ، عربستان سعودی ، سوئیس.
استفاده اضطراری در: آرژانتین ، استرالیا ، بوتسوانا ، برونئی ، کانادا ، شیلی ، کلمبیا ، کاستاریکا ، اکوادور ، اتحادیه اروپا ، گرینلند ، گواتمالا ، هنگ کنگ ، ایسلند ، عراق ، اسرائیل ، ژاپن ، اردن ، کویت ، لبنان ، لیختن اشتاین ، مالزی ، مالدیو ، مکزیک ، مولداوی ، موناکو ، مغولستان ، نروژ ، مقدونیه شمالی ، عمان ، پاکستان NEW ، پاناما ، پرو ، فیلیپین ، قطر ، صربستان ، سنگاپور ، سریلانکا ، آفریقای جنوبی ، کره جنوبی ، St. Maarten NEW ، تونس ، ترکیه ، اوکراین ، امارات متحده عربی ، انگلستان ، ایالات متحده ، اروگوئه.

Updated June 10
anges osaka-u takara

نام واکسن: AG0302-COVID19
کارایی: ناشناخته
دوز: 2 دوز ، با فاصله 2 هفته
نوع: تزریق پوست
ذخیره سازی: بیش از یک سال در دمای اتاق

در تاریخ 30 ژوئن ، شرکت بیوتکنولوژی ژاپنی AnGes آزمایش فاز 1 را برای آزمایش واکسن مبتنی بر DNA آغاز کرد که با همکاری دانشگاه اوزاکا و تاکارا بیو ساخته شده است. این شرکت در ماه دسامبر به محاکمه فاز 2/3 منتقل شد.

Updated Dec. 8
iibr

در بهار سال 2020 ، موسسه تحقیقات بیولوژیکی اسرائیل کار بر روی واکسن ویروس کرونا را بر اساس ویروسهای استوماتیت وزیکولیک آغاز کرد. آنها ویروس ها را مهندسی کردند تا ژن پروتئین سنبله ویروس کرونا را حمل کنند. در 25 اکتبر ، دولت اسرائیل اعلام کرد که این واکسن ، به نام Brilife ، در مرحله آزمایش 1 قرار دارد. محاکمه فاز 2 ، که برای جذب 1000 داوطلب انجام می شود ، از 5 ژانویه آغاز شد. اکنون که اسرائیل به شدت شهروندان خود را با واکسن های مجاز توسط Pfizer واکسینه می کند ، مشخص نیست که دادگاه چگونه نتیجه خواهد گرفت. در 15 مارس ، جروزالم پست گزارش داد كه مركز پزشكی دانشگاه حدسا توافق نامه ای را برای گسترش دادگاه به برزیل امضا كرده است.

Updated April 11
inovio

نام واکسن: INO-4800
کارایی: ناشناخته
دوز: مشخص شود
نوع: تزریق پوست
ذخیره سازی: بیش از یک سال در دمای اتاق

قبل از همه گیری ، شرکت پنسیلوانیا اینوویو واکسن های مبتنی بر DNA تولید کرد که از طریق یک دستگاه دستی با پالس های الکتریکی به پوست منتقل می شود. آنها در حال انجام آزمایشات بالینی برای واکسن علیه تعدادی از بیماری ها از جمله HIV ، Zika و انواع مختلف سرطان هستند. در ابتدای بیماری همه گیر ، اینوویو یک واکسن DNA علیه پروتئین سنبله در ویروس کرونا تولید کرد. یک آزمایش فاز 1 ، منتشر شده در دسامبر ، هیچ عوارض جانبی جدی را کشف نکرد ، و پاسخ ایمنی را در 38 داوطلب اندازه گیری کرد.

اینوویو درگیر چندین دادخواست با سهامداران و یک شریک شرکت شد. در 28 سپتامبر ، F.D.A. به دلیل س questionsال در مورد دستگاه زایمان ، واکسن را تا حدی نگه دارید. در 16 نوامبر ، اینوویو گفت که F.D.A. به آنها اجازه داده بود که جلو بروند.

اینوویو آزمایشات فاز 2 خود را در ایالات متحده و همچنین چین و کره جنوبی ادامه داد و نتایج مطالعات را در 7 مه 2021 به صورت آنلاین ارسال کرد. آنها همچنین آزمایش نسخه های واکسن خود را که متناسب با انواع جدید است ، آغاز کردند.

پس از از دست دادن بودجه دولت برای آزمایشات فاز 3 ، اینوویو گفت که آزمایش واکسن خود را در خارج از ایالات متحده ادامه خواهد داد. در 8 ژوئن ، این شرکت اعلام کرد که با مشارکت شرکت چینی Advaccine Biopharmaceuticals ، آزمایشات فاز 3 خود را در آمریکای لاتین و آسیا اجرا می کند.

Updated June 8
arcturus dukenus

شرکت مستقر در کالیفرنیا Arcturus Therapeutics و دانشکده پزشکی Duke-NUS در سنگاپور واکسن mRNA تولید کرده اند. این یک طرح "خودتکثیر" دارد که منجر به تولید بیشتر پروتئین های ویروسی می شود. آزمایش روی حیوانات نشان داد که از آنها در برابر عفونت محافظت می کند. در ماه آگوست ، Arcturus آزمایش فاز 1/2 را در بیمارستان عمومی سنگاپور آغاز کرد. در تاریخ 9 نوامبر ، این شرکت اعلام کرد که تجزیه و تحلیل میان دوره ای آزمایش نشان داد که واکسن پاسخی ایمنی ایجاد می کند که در محدوده پاسخی است که در افرادی که از Covid-19 بهبود یافته اند دیده می شود. در 6 ژانویه ، Arcturus اعلام كرد كه آنها اجازه دارند مرحله دوم دادگاه را در سنگاپور و ایالات متحده آغاز كنند. سنگاپور با Arcturus به توافق رسید تا در هنگام آماده سازی تا 175 میلیون دلار برای تهیه واکسن ها هزینه کند.

Updated Jan. 12
genexine

شرکت ژنکسین کره جنوبی آزمایش ایمنی یک واکسن مبتنی بر DNA را در ژوئن سال 2020 آغاز کرد. در ماه دسامبر ، کره Biomedical Review گزارش داد که ژنکسین از نتایج اولیه خود ناامید کننده است و تصمیم گرفت آزمایشات خود را با یک واکسن اصلاح شده دوباره آغاز کند. در 20 ژانویه ، این شرکت آزمایش فاز 1/2 را ثبت کرد. شرکت دارویی اندونزی Kalbe Farma در آوریل متعهد شد که در صورت اثبات بی خطر بودن و موثر بودن 10 میلیون دوز واکسن Genexine. براساس این توافق ، کالبه فارما هزینه آزمایش بالینی فاز 2/3 را در اندونزی پرداخت خواهد کرد. در 7 ژوئن ، ژنکسین آزمایش واکسن فاز 1 خود را در افراد مسن ثبت کرد.

Updated June 8
gennova hdtbio

داروهای زیستی Gennova در هند و HDT Bio مستقر در سیاتل برای تولید واکسنی مبتنی بر RNA خود تقویت کننده همکاری کردند. این واکسن که به HGC019 معروف است ، توانست حیوانات را با ایجاد تحریک برای ایجاد آنتی بادی علیه ویروس کرونا تحریک کند و این باعث شد هند در دسامبر سال 2020 برای شروع آزمایشات مرحله 1/2 به این شرکتها مجوز بدهد. در 4 مه 2021 HDT اعلام کرد دادگاه در هند در حال انجام است.

Updated May 18
geneone

یک شرکت زیست فناوری کره جنوبی ، GeneOne Life Science ، یک واکسن مبتنی بر DNA تولید کرد که دو پروتئین را از ویروس کرونا رمز می کند. در ماه دسامبر آنها یک آزمایش فاز 1/2 را با 345 شرکت کننده راه اندازی کردند.

Updated Dec. 17
uoxford astrazeneca

نام واکسن: AZD1222 (در هند با نام Covishield نیز شناخته می شود)
کارایی: بسته به مقدار مصرف ، 62 تا 90 درصد است
دوز: 2 دوز ، با فاصله 4 هفته
نوع: تزریق عضله
محل نگهداری: حداقل 6 ماه در یخچال ثابت است
سازمان بهداشت جهانی این واکسن را تایید کرده است.

در 8 دسامبر ، محققان دانشگاه آکسفورد و شرکت انگلیسی-سوئدی AstraZeneca اولین مقاله علمی در مورد آزمایش بالینی فاز 3 واکسن ویروس کرونا را منتشر کردند. این آزمایش نشان داد که این واکسن می تواند از افراد در برابر Covid-19 محافظت کند ، اما بسیاری از س questionsالات در مورد نتایج حل نشده باقی مانده است.

در اوایل بیماری همه گیر ، محققان آکسفورد با مهندسی ژنتیکی یک آدنو ویروس که به طور معمول شامپانزه ها را آلوده می کند ، این واکسن را تولید کردند. هنگامی که آنها واکسن را به میمون ها دادند ، دریافتند که این ماده حیوانات را از این بیماری محافظت می کند. آوریل گذشته ، آنها با آزمایش فاز 1/2 پیگیری کردند. تولید کنندگان واکسن در آزمایش هیچ عارضه جانبی شدیدی را مشاهده نکردند ، در حالی که مشاهده کردند واکسن آنتی بادی هایی را علیه ویروس کرونا و همچنین سایر سیستم های دفاعی ایمنی بدن افزایش می دهد. این واکسن آزمایشات فاز 2/3 را در انگلستان و هند و (جایی که به آن Covishield معروف است) آغاز کرد. علاوه بر این ، AstraZeneca بعداً آزمایشات فاز 3 را در برزیل ، آفریقای جنوبی و ایالات متحده آغاز کرد.

در 19 نوامبر ، محققان اولین یافته های آزمایشات فاز 2/3 را در انگلستان منتشر کردند. آنها هیچ عارضه جانبی جدی را در هر سنی مشاهده نکردند. دلگرم کننده ، داوطلبان مسن به اندازه آنتی بادی های ضد ویروس کرونا تولید کردند.

در 23 نوامبر ، AstraZeneca و آکسفورد اعلام کردند که این واکسن اثر خوبی دارد ، براساس مطالعه انجام شده در 131 مورد اول Covid-19 در آزمایشات در انگلستان و برزیل. داوطلبان همه دو دوز دریافت کردند ، اما در بعضی موارد دوز اول فقط نیمی از قدرت بود. با کمال تعجب ، دوز اولیه نیمه قدرت منجر به 90 درصد کارایی شد ، در حالی که دو عکس با دوز استاندارد فقط به 62 درصد اثر منجر شد. محققان حدس زدند که اولین دوز پایین تر ، تقلید از تجربه عفونت ، باعث ایجاد پاسخ ایمنی قوی تر می شود. اما تنها پس از اعلام اولیه مشخص شد که نسخه دوز پایین نتیجه اشتباهی در اندازه گیری واکسن ها بوده است ، که بخشی از برنامه اولیه آزمایش نیست.

AstraZeneca به تجزیه و تحلیل داده های آزمایشات خود ادامه داد و گزارش دیگری را در تاریخ 2 فوریه منتشر کرد که هنوز در مجله پزشکی منتشر نشده است. آنها دریافتند که دو دوز جدا شده توسط 12 هفته دارای میزان اثربخشی 82.4٪ است. این واکسن نه تنها افراد را در برابر بیماری محافظت می کند بلکه انتقال ویروس را نیز کاهش می دهد - این یک علامت امیدوارکننده است که واکسن ها می توانند همه گیر را مهار کنند.

در 7 فوریه ، آفریقای جنوبی برنامه تولید 1 میلیون دوز واکسن AstraZeneca را متوقف کرد. یک محاکمه کوچک نتوانست نشان دهد که آفریقای جنوبی را در برابر نوع B.1.351 ، که در کشور غالب شده است ، محافظت می کند. در همین حال ، AstraZeneca آکسفورد اعلام کرد که آنها در حال کار بر روی نسخه جدیدی از واکسن متناسب با نوع آن هستند.

انگلستان و آرژانتین اولین کشورهایی بودند که در 30 دسامبر مجوز واکسن را برای موارد اضطراری صادر کردند و از آن زمان تعداد دیگری از کشورها نیز همین کار را انجام دادند. در تاریخ 3 ژانویه ، هند نسخه ای به نام Covishield را كه توسط م Instituteسسه سرم هند ساخته شده ، تصویب كرد. در 16 فوریه سازمان بهداشت جهانی واکسن را برای استفاده اضطراری در بزرگسالان 18 سال یا بالاتر توصیه کرد. در ماه مارس ، كوواكس تحویل میلیون ها دوز واكسن را به كشورهای با درآمد كم و متوسط ​​آغاز كرد. انتظار می رود AstraZeneca برنامه ای را برای مجوز استفاده اضطراری از F.D.A ارسال کند. هنگامی که آزمایش فاز 3 آن در ایالات متحده نتیجه می دهد ، احتمالاً در ماه مارس. این شرکت انتظار می رود ظرفیت تولید سالانه دو میلیارد دوز باشد.

AstraZeneca و آکسفورد به آزمایشات جدید واکسن خود ادامه می دهند. در اقدامی بی سابقه در زمینه واکسن ویروس کرونا ، آنها در 11 دسامبر اعلام کردند که با سازندگان روسی واکسن Sputnik V ، که از آدنو ویروس ها نیز ساخته شده است ، همکاری خواهند کرد تا ببینند آیا ترکیبی با Sputnik V ممکن است باعث افزایش اثر واکسن Oxford-AstraZeneca. دادگاه در فوریه 2021 آغاز شد. در 14 فوریه ، آکسفورد اعلام کرد که محاکمه کودکان 6 ساله را آغاز می کند.

استفاده اضطراری در: الجزایر ، آرژانتین ، استرالیا ، بنگلادش ، بحرین ، بوتان ، بوتسوانا جدید ، برزیل ، کانادا ، شیلی ، کلمبیا ، جمهوری دومنیکن ، مصر ، السالوادور ، اتحادیه اروپا ، ایسلند ، هند ، اندونزی جدید ، عراق ، کویت ، مالزی ، مالدیو ، مکزیک ، مولداوی ، مغولستان ، مراکش ، نپال ، نیجریه ، نروژ ، پاکستان ، پاپوآ گینه نو جدید ، فیلیپین ، عربستان سعودی ، سیشل ، سریلانکا ، آفریقای جنوبی ، کره جنوبی ، تایلند ، اوکراین ، انگلستان ، ویتنام. اعتبار سنجی استفاده اضطراری از سازمان بهداشت جهانی.

Updated May 21
medicago gsk

نام واکسن: CoVLP
کارایی: ناشناخته
دوز: 2 دوز ، با فاصله 3 هفته
نوع: تزریق عضله
محل نگهداری: در یخچال ثابت است

Medicago مستقر در کانادا ، بخشی از بودجه آن توسط شرکت تولید کننده سیگار فیلیپ موریس تأمین می شود ، واکسن ها را در گیاهی به نام Nicotiana benthamiana ، گونه وحشی مرتبط با تنباکو ، پرورش می دهد. آنها ژنهای ویروسی را به داخل برگها منتقل می کنند و سپس سلولهای گیاه پوسته های پروتئینی ایجاد می کنند که از ویروس ها تقلید می کند.

در ماه جولای ، مدیکاگو آزمایشات فاز 1 را بر روی واکسن Covid-19 گیاهی در ترکیب با مواد کمکی برای تقویت پاسخ سیستم ایمنی بدن به پروتئین های ویروسی آغاز کرد. در آن مطالعه ، آنها دریافتند که یک ماده کمکی ساخته شده توسط GSK باعث تولید نویدبخش آنتی بادی در داوطلبان می شود. در 23 اکتبر ، این شرکت اعلام کرد که با دولت کانادا برای تهیه 76 میلیون دوز به توافق رسیده است. آزمایش فاز 2/3 واکسن در 12 نوامبر آغاز شد.

Updated Nov. 24
clover dynavax

Clover Biopharmaceuticals یک واکسن حاوی پروتئین سنبله از ویروس های کرونا تولید کرد. برای تحریک بیشتر سیستم ایمنی ، این شرکت به اصطلاح مواد کمکی ساخت داروخانه انگلیسی GSK و شرکت آمریکایی Dynavax را آزمایش می کند. سرمایه گذاری های ائتلاف برای آمادگی همه گیر از توسعه تولید حمایت می کند که می تواند به تولید یک میلیارد دوز در سال منجر شود. فرمول شبدر به خصوص با دوام است. واکسن می تواند به مدت یک ماه در دمای اتاق بماند و زنده بماند.

شبدر آزمایش فاز 1 را در ژوئن گذشته آغاز کرد و در ماه دسامبر این شرکت اعلام کرد که این واکسن سطح بالایی از آنتی بادی ها را تحریک می کند. این یک آزمایش فاز 2/3 را با کمک کمکی GSK ثبت کرد ، اما در ماه فوریه این شرکت اعلام کرد که مطالعه را لغو می کند. درعوض ، با آزمایش با کمک کمکی Dynavax به جلو حرکت کرده است.

Updated March 25
finlay

در ماه اکتبر ، موسسه واکسن فینلای کوبا آزمایشات بالینی را بر روی دومین واکسن آزمایشی خود برای ویروس کرونا آغاز کرد که به Soberana 2 معروف است. این ماده حاوی قسمت RBD پروتئین سنبله ویروس کرونا است که با یک واکسن استاندارد کزاز ترکیب شده و باعث پایداری آن می شود. همچنین از هیدروکسید آلومینیوم به عنوان کمکی برای تقویت سیستم ایمنی بدن استفاده می کند.

در ماه دسامبر ، موسسه واکسن فینلای برای سنجش قدرت پاسخ ایمنی به آزمایش فاز 2 منتقل شد. در ژانویه ، کوبا با ایران به توافق رسید تا واکسن های خود را در یک آزمایش فاز 3 آزمایش کند. کوبا قصد دارد 100 میلیون دوز Soberana 2 برای واکسیناسیون کل جمعیت خود تولید کند.

Updated Jan. 21
erciyes

در 5 نوامبر ، دانشگاه Erciyes ترکیه اعلام کرد که تزریق واکسن ویروس کرونا غیرفعال به نام ERUCOV-VAC را به داوطلبان آغاز کرده اند. این اولین آزمایش بالینی واکسن ویروس کرونا است که در ترکیه تولید شده است. در 14 دسامبر ، رئیس دانشگاه گفت که آزمایش مرحله 1 کامل است. صباح امروز ماه بعد گزارش داد که آزمایشات فاز 2 آغاز شده است.

Updated Jan. 21

شرکت دارویی فرانسه Sanofi با همکاری Translate Bio در حال تولید واکسن mRNA است. آنها دریافته اند که این یک پاسخ آنتی بادی قوی در موش و میمون ایجاد می کند و از همسترها در برابر عفونت ویروس کرونا محافظت می کند. در ماه مارس ، این شرکت ها یک آزمایش فاز 1/2 را آغاز کردند ، که پیش بینی می کنند نتایج را در سه ماهه سوم سال 2021 ارائه دهند. واکسن ، معروف به MRT5500 ، پس از واکسن مبتنی بر پروتئین ، دومین کاندید Covid-19 Sanofi در آزمایشات بالینی است.

Updated April 20
finlay

محققان کوبایی در موسسه واکسن فینلای نیز واکسن تک دوزی به نام Soberana Plus تولید کرده اند. Soberana Plus مانند سایر نامزدهای خود بخشی از ویروس کرونا را که RBD شناخته می شود هدف قرار داده و حاوی یک کمکی است. اما محققان Finlay به طور خاص این واکسن را برای افرادی که قبلاً Covid-19 داشته اند - برای اولین بار در نوع خود تنظیم می کنند. آنها می گویند که چنین استراتژی می تواند به جلوگیری از عفونت مجدد و محدود کردن گسترش انواع جدید کمک کند. پس از نتایج مثبت از آزمایش فاز 1 ، فینلای تاییدیه شروع آزمایش فاز 2 را در میان بازماندگان Covid-19 در 9 آوریل دریافت کرد.

Updated April 12
spybiotech

SpyBiotech ، شرکتی که از دانشگاه آکسفورد تاسیس شد ، در ماه سپتامبر اعلام کرد که اولین داوطلبان در آزمایش فاز 1/2 استرالیا واکسن Covid-19 خود را دریافت می کنند. محققان این واکسن را از مخلوط پروتئین ها ایجاد کردند. برخی از پروتئین ها ، از ویروس های هپاتیت B ، خود را به صورت پوسته های توخالی جمع می کنند. محققان این پوسته ها را با بخشی از پروتئین سنبله ویروس کرونا تزئین کردند. موسسه سرم هند ، مجوز این فناوری را از SpyBiotech ، در حال انجام آزمایشات است.

Updated Sept. 24
shionogi niid kyushu

Shionogi ، یک غول دارویی ژاپنی ، آزمایش فاز 1/2 واکسن ویروس کرونا را در 16 دسامبر آغاز کرد. این شرکت با همکاری انستیتوی ملی بیماری های عفونی و دانشگاه کیوشو آن را تولید کرد. این واکسن بر اساس پروتئین ویروس کرونا ساخته شده است که در سلولهای حشرات توسط ویروسهای تغییر یافته ژنتیکی تولید می شود. اما طبق گزارش ماه ژاپن از ژاپن تایمز ، Shionogi در استخدام شرکت کنندگان به اندازه کافی برای آزمایشات خود با مشکل روبرو شده است و بعید به نظر می رسد که واکسن تا پایان سال 2021 آماده شود.

Updated April 5
medigen dynavax

واکسن سازنده مستقر در تایوان ، Medigen ، در حال ساخت واکسنی است که از ترکیب پروتئین های سنبله و مواد کمکی از Dynavax ساخته شده است. پس از یک سری آزمایش های امیدوار کننده روی حیوانات ، آنها تزریق داوطلبان را برای آزمایش فاز 1 در اوایل ماه اکتبر آغاز کردند. در تاریخ 30 دسامبر ، Medigen اعلام کرد که مجوز شروع آزمایش فاز 2 را دریافت کرده است.
اولین داوطلبان در این آزمایش در اواخر ژانویه تزریق شدند.

Updated Jan. 26
ras

مرکز چوماکوف در آکادمی علوم روسیه یک واکسن ویروس کرونا ویروس غیرفعال به نام CoviVac تولید کرد. در 14 اکتبر ، تاس گزارش داد که آزمایشات بالینی واکسن از 19 مهر در Kirov و سن پترزبورگ آغاز می شود. در 20 فوریه ، روسیه این واکسن را برای مصارف خانگی تصویب کرد ، علی رغم این واقعیت که مرکز چوماکوف بعداً شروع به کار کرد آزمایش فاز 3 در تاریخ 3 ژوئن ، مدیر مرکز چوماکوف گفت که آزمایش هنوز در جریان است و هنوز نمی توان در مورد اثر واکسن صحبت کرد.

استفاده زودهنگام در: روسیه.

Updated June 4

Vaxxinity مستقر در دالاس در حال آزمایش واکسنی است که حاوی قسمتهایی از چندین پروتئین ویروسی است. (Vaxxinity در آوریل 2021 هنگامی که شرکت های COVAXX و United Neuroscience با هم ترکیب شدند تشکیل شد.) در 11 سپتامبر ، COVAXX یک آزمایش فاز 1 را در تایوان ثبت کرد که منجر به تولید 100 درصد داوطلبان آنتی بادی بدون عوارض جانبی جدی شد. در ماه فوریه ، COVAXX یک آزمایش فاز 2 را نیز در تایوان آغاز کرد. یک آزمایش فاز 2/3 برنامه ریزی شده است تا در برزیل ، هند و سایر کشورها آغاز شود. در 25 نوامبر ، Covaxx توافق نامه هایی را با کشورهایی از جمله برزیل ، اکوادور و پرو برای تحویل بیش از 140 میلیون دوز به ارزش 2.8 میلیارد دلار اعلام کرد. در ژانویه ، این شرکت اعلام کرد که آنها همچنین در حال شروع تحقیقات بالینی در مورد واکسنی هستند که به طور خاص متناسب با انواع ویروس کرونا باشد که به طور بالقوه می تواند از واکسن های معمولی فرار کند.

Updated April 1

بهار سال گذشته ، محققان دانشگاه واشنگتن نانوذره ای تولید کردند که پر از قطعات پروتئین سنبله ویروس کرونا است. آزمایشات روی موش ها یک پاسخ ایمنی قوی نشان داد. شرکت واکسن کره جنوبی SK Bioscience واکسنی به نام GBP510 را مجوز داد. آنها پس از مشارکت با GSK ، آزمایش فاز 1/2 واکسن را در ماه فوریه آغاز کردند. این دومین واکسنی است که SK Bioscience پس از شروع مطالعه روی واکسن دیگر مبتنی بر پروتئین به نام NBP2001 ، در آزمایش قرار داده است. SK Biosciences 210.1 میلیون دلار از ائتلاف برای ابتکارات آمادگی همه گیر برای توسعه GBP510 دریافت کرده است.

Updated May 25

تولید کننده واکسن کره جنوبی EuBiologics آزمایش فاز 1/2 واکسن مبتنی بر پروتئین را در اواخر ژانویه آغاز کرد. این واکسن که با نام EuCorVac-19 شناخته می شود ، پروتئین سنبله را با یک ماده کمکی ترکیب می کند که باعث تحریک سیستم ایمنی بدن می شود.

Updated Feb. 23

شرکت VBI Vaccines مستقر در ماساچوست واکسن ویروس کرونا را تولید کرد که بر پایه پوسته های پروتئینی توخالی و ویروسی ساخته شده است. این شرکت قطعاتی از واکسن های ویروس کرونا را به پوسته ها اضافه کرد که برای پتانسیل آنها هم برای تولید آنتی بادی و هم برای آموزش سلول های T برای حمله به سلول های آلوده انتخاب شده است. در ماه فوریه ، آنها یک آزمایش فاز 1/2 کنترل شده با دارونما را در کانادا بر روی 780 داوطلب ثبت کردند که تأثیرات استفاده از یک یا دو دوز را با یکدیگر مقایسه کردند. این واکسن که VBI-2902a نام دارد ، ترکیبی از پوسته های پروتئینی و فسفات آلومینیوم به عنوان کمکی است.

واکسن های VBI همچنین در حال آزمایش واکسن هایی هستند که پروتئین های سه ویروس کرونا را ترکیب می کنند و باعث بیماری شدید در انسان می شوند: Covid-19 ، SARS و MERS. آنها در حال بررسی این احتمال هستند که چنین واکسنی بتواند روزی در برابر ویروس های کرونا ویروس محافظت کند ، از جمله آنهایی که هنوز از میزبان حیوانات نریخته اند.

Updated March 1

به عنوان بخشی از کنسرسیوم PREVENT-nCoV که توسط اتحادیه اروپا تأمین می شود ، تیمی از شرکت های بیوتکنولوژی و آزمایشگاه های تحقیقاتی واکسنی علیه Covid-19 تولید کردند. این ماده حاوی یک پروتئین ویروس کرونا است که نوکلئو کپسید نامیده می شود. این واکسن که ABNCoV2 نام دارد ، از فناوری اعضای کنسرسیوم AdaptVac و ExpreS2ion و غیره استفاده می کند. باواریای نوردیک پس از وعده نتایج پیش بالینی در پستانداران بزرگ ، اعلام کرد که آزمایش آزمایشی مرحله 2/1 واکسن را در هلند ادامه خواهد داد. اولین داوطلبان دوز واکسن را در 15 مارس دریافت کردند.

Updated March 20
ams abogen walvax

در ماه ژوئن ، محققان چینی در آکادمی علوم پزشکی نظامی ، Suzhou Abogen Biosciences و Walvax Biotechnology اعلام کردند که اولین آزمایش های ایمنی کشور خود را بر روی واکسن مبتنی بر mRNA ، به نام ARCoV آغاز می کنند. گزارش شده است که مطالعات قبلی بر روی میمون ها اثرات محافظتی را نشان می داد ، و در آزمایش فاز 1 نشان داد که در افراد ایمن است. در 21 دسامبر ، شین هوا گزارش داد که چین در حال ساخت کارخانه ای برای تولید 120 میلیون دوز در سال است. گلوبال تایمز گزارش داد ، محققان آزمایش فاز 2 را برای واکسن در 8 ژانویه ثبت کردند. ARCoV می تواند در اوایل ماه مه وارد آزمایش فاز 3 در آمریکای لاتین شود.

Updated April 15
nanogen

در 10 دسامبر ، نانوژن Biopharmaceutical در ویتنام جذب 60 داوطلب را برای آزمایش فاز 1 واکسن مبتنی بر پروتئین Nanocovax آغاز کرد. Nikkei Asia گزارش داد که نانوژن در حال بررسی آزمایشات فاز 3 در بنگلادش ، هند و اندونزی است. این شرکت پیش بینی کرده است که این واکسن از اواسط سال 2021 در ویتنام در دسترس قرار گیرد. آژانس های خبری ویتنام اعلام کردند که Nanocovax در فوریه وارد آزمایشات فاز 2 شد.

Updated March 9

Takis Biotech و Rottapharm Biotech ، دو شرکت واکسن سازی در ایتالیا ، واکسنی به نام COVID-eVax تولید کردند. یک دستگاه خاص از یک نبض الکتریکی کوچک برای انتقال DNA از طریق پوست استفاده می کند. DNA وارد سلول هایی می شود که از دستورالعمل های ژنتیکی برای ساختن پروتئین های سنبله ای استفاده می کنند. در ماه فوریه ، تاکیس و روتافرم یک محاکمه فاز 1/2 را آغاز کردند. COVID-eVax می تواند در دمای اتاق ثابت بماند.

Updated March 15

محققان مستقر در ژاپن در Daiichi Sankyo با همکاری دانشگاه توکیو واکسن mRNA علیه ویروس کرونا تولید کرده اند. آنها آزمایش فاز 1/2 واکسن را با نام DS-5670 در 22 مارس آغاز کردند.

Updated March 23

Akston Biosciences مستقر در ماساچوست واکسنی تولید کرده است که بخشی از پروتئین سنبله ویروس کرونا را به نام حوزه اتصال گیرنده هدف قرار می دهد. محققان در Akston می گویند که تمرکز بر روی این بخش یک روش کارآمد برای تقویت ایمنی در برابر انواع جدید است. آنها آزمایش فاز 1/2 واکسن خود را که به AKS-452 معروف است در 12 آوریل آغاز کردند.

Updated April 12

در 22 مارس ، KM Biologics ژاپن اعلام کرد که آزمایش فاز 1/2 از نامزد واکسن غیرفعال خود را با نام KD-414 آغاز کرده است. این شرکت همچنین در ساخت واکسن AstraZeneca نقش داشته است.

Updated May 7

شرکت بیوتکنولوژی ایتالیایی ReiThera یک واکسن Covid-19 به نام GRAd-COV2 تولید کرده است که بر اساس ویروس آدنو ویروس آلوده به گوریل ها ساخته شده است. آنها که با همکاری م Instituteسسه ملی بیماریهای عفونی Lazzaro Spallanzani در رم کار می کردند ، دریافتند که این ماده مقادیر زیادی آنتی بادی در موش و میمون تولید می کند. در ژوئیه سال 2020 ، آنها یک آزمایش بالینی فاز 1 را آغاز کردند. در ماه نوامبر ، آنها اعلام کردند که واکسن به خوبی تحمل شده و آنتی بادی تولید می کند و گزارشی از آزمایش را منتشر کردند.

در مارس 2021 ، محققان آزمایش واکسن فاز 2 را آغاز کردند. اما در ماه مه ، رویترز گزارش داد ، دادگاهی در ایتالیا طرح دولت برای تأمین بودجه آزمایش فاز 3 را لغو کرد و تولید واکسن را به تردید انداخت. بعداً دولت گفت آماده بودجه واکسن است.

Updated May 25

محققان Zhongyianke Biotech ، Liaoning Maokangyuan Biotech و آکادمی علوم پزشکی نظامی از سلول های تخمدان همستر چینی برای کمک به ایجاد ایمنی در انسان استفاده می کنند. آنها نوامبر گذشته یک آزمایش فاز 1 را در چین ثبت کردند. در 24 مارس ، آنها واکسن را به مرحله 2 منتقل کردند.

Updated March 25

محققان Elixirgen Therapeutics مستقر در بالتیمور یک واکسن RNA به نام EXG-5003 ساخته اند که قسمت کوچکی از پروتئین سنبله ویروس کرونا را هدف قرار می دهد. در ماه مه ، آنها آزمایش فاز 1/2 واکسن را در ژاپن آغاز کردند.

Updated May 25

محققان موسسه محصولات بیولوژیکی لانژو ، فناوری دارویی پکن ژونگ شنگ هنگ یی و دانشگاه ژنگ ژو واکسنی را آزمایش می کنند که در سلول های تخمدان همستر چینی رشد می کند. آنها در 3 مه آزمایش فاز 1/2 را ثبت کردند.

Updated May 5

در بهار 2021 ، محققان دانشگاه واشنگتن واکسن نانوذره برای Covid-19 تهیه کردند. هر نانوذره کپی های زیادی از یک قطعه پروتئین به نام RBD را از پروتئین سنبله ویروس کرونا حمل می کند. Icosavax مستقر در سیاتل مجوز آزمایش و بازاریابی واکسن را با نام IVX-411 از دانشگاه واشنگتن خریداری کرد. در 8 ژوئن ، این شرکت اعلام کرد که آزمایش فاز 1/2 را در استرالیا آغاز کرده است. در این محاکمه ، با حمایت مالی بنیاد بیل و ملیندا گیتس ، برخی از داوطلبان واکسن را بهمراه یک ماده کمکی از Seqirus دریافت می کنند. دانشمندان همچنین در حال آزمایش پتانسیل واکسن خود به عنوان یک تقویت کننده هستند.

Updated June 8

در 7 فوریه ، ایران اعلام کرد که در حال شروع آزمایش بالینی واکسن دوم است که با نام Cov-Pars Razi شناخته می شود و توسط موسسه تحقیقات واکسن و سرم رازی تولید شده است. این واکسن حاوی قطعاتی از پروتئین های سنبله ای ویروس کرونا است و در سه دوز تجویز می شود: دو تزریق و یک اسپری بینی. محققان دوز مصرف کنندگان برای آزمایش فاز 2 خود را از 28 مه آغاز کردند.

Updated May 30

شرکت استرالیایی Vaxine واکسنی تولید کرد که پروتئین های ویروسی را با یک ماده کمکی ترکیب می کند و باعث تحریک سیستم ایمنی بدن می شود. یک آزمایش فاز 1 در ژوئن سال 2020 آغاز شد و این شرکت نتایج امیدوار کننده ای را در آوریل 2021 اعلام کرد. در ژوئن ، 2021 ، واکسین آزمایش فاز 2 را در ایران آغاز کرد. اگر آزمایش های بالینی موفقیت آمیز باشد ، واکسن توسط شرکت ایرانی سینا تولید می شود.

Updated June 8

فاز 3

pfizer biontech

نام واکسن: Comirnaty (همچنین به عنوان tozinameran یا BNT162b2 نیز شناخته می شود)
کارایی: 95٪
دوز: 2 دوز ، با فاصله 3 هفته
نوع: تزریق عضله
ذخیره سازی: ذخیره سازی فریزر فقط در –94 درجه فارنهایت (–70 درجه سانتیگراد)
سازمان بهداشت جهانی این واکسن را تایید کرده است.

در تاریخ 9 نوامبر ، Pfizer مستقر در نیویورک و شرکت آلمانی BioNTech با اعلام اینکه میزان اثر بخشی واکسن ویروس کرونا بیش از 90 درصد است ، بسیار فراتر از انتظار است ، تاریخ سازی کردند. این اولین باری بود که کسی چنین شواهدی را پیدا می کرد. بیش از یک ماه بعد ، در 11 دسامبر ، سازمان غذا و دارو اولین مجوز استفاده اضطراری را که ایالات متحده به واکسن ویروس کرونا داده است ، اعطا کرد.

کار بر روی واکسن در ژانویه 2020 آغاز شد ، زمانی که محققان BioNTech شروع به ساختن یک مولکول ژنتیکی به نام RNA پیام رسان (mRNA) کردند. آنها دستورالعمل های ژنتیکی ساخت پروتئین ویروس کرونا را ایجاد کردند ، معروف به سنبله. هنگام تزریق به سلول ها ، واکسن باعث ایجاد پروتئین های سنبله ای می شود و سپس در بدن آزاد می شود و پاسخ سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند. در ماه مارس ، BioNTech با همکاری Pfizer برای گسترش تحقیقات ، یک آزمایش بالینی را در ماه مه آغاز کرد. آنها واکسن را به نام عمومی tozinameran و نام تجاری Comirnaty گذاشتند

در آزمایشات فاز 1 ، محققان دریافتند که Comirnaty باعث تولید داوطلبان آنتی بادی علیه SARS-CoV-2 و همچنین سلولهای ایمنی به نام سلولهای T می شود که به ویروس پاسخ می دهند. در تاریخ 27 ژوئیه ، شرکت ها از آغاز آزمایش فاز 2/3 با حضور 30،000 داوطلب خبر دادند. در 12 سپتامبر ، Pfizer و BioNTech اعلام کردند که به دنبال گسترش دادگاه برای 44000 شرکت کننده هستند.

از طریق تابستان و تا پاییز ، جهان توجه خود را بیشتر به آزمایش Pfizer-BioNTech معطوف کرد. در ماه سپتامبر ، دکتر آلبرت بورلا ، مدیر اجرایی Pfizer ، گفت که آزمایش فاز 3 به محض ماه اکتبر نتایج کافی را ارائه می دهد تا نشان دهد که آیا واکسن م workedثر است یا خیر. پرزیدنت ترامپ با اشاره به وجود واکسن قبل از انتخابات ، پیشرفت آنها را تبلیغ کرد. اما در تاریخ 27 اکتبر ، دکتر بورلا اعلام کرد که داوطلبان در این آزمایش هنوز موارد کافی Covid-19 را برای تعیین کارایی واکسن ها تجربه نکرده اند. سرانجام ، در تاریخ 9 نوامبر ، Pfizer و BioNTech تجزیه و تحلیل اولیه 94 مورد اول را منتشر کردند.

طی یک ماه آینده ، Pfizer و BioNTech اطلاعات بیشتری در مورد موارد بیشتر منتشر کردند. در 8 دسامبر ، FDA تجزیه و تحلیل مستقل خود را از آزمایشات بالینی منتشر کرد. آنها تشخیص دادند که میزان Comirnaty 95 درصد است. در حالی که Comirnaty هیچ عارضه جانبی جدی ایجاد نکرد ، اما اغلب باعث خستگی کوتاه مدت ، تب و درد عضلانی می شود.

این نتایج چشمگیر به سرعت منجر به مجوز در سراسر جهان شد. در تاریخ 2 دسامبر ، انگلستان به واکسن Pfizer و BioNTech مجوز اضطراری داد و اولین کشور غربی شد که چنین واکسن ویروس کرونا را تأیید کرد. در هفته های بعد ، کشورهای بیشتری مجوز Comirnaty را صادر کردند و در تاریخ 31 دسامبر ، سازمان بهداشت جهانی لیست استفاده اورژانسی را به واکسن داد ، که به مجوز آن در سراسر جهان سرعت می بخشد. در اسرائیل ، که پیشتاز واکسیناسیون دسته جمعی بود ، محققان دریافتند که این واکسن در دنیای واقعی همانطور که آزمایشات نشان داده است ، م wasثر است.

با پیشرفت آزمایش ها ، Pfizer و BioNTech همچنین کارخانه های تولید Comirnaty را در مقادیر زیاد افزایش دادند. آنها در حال حاضر انتظار دارند تا پایان سال 2021 دو میلیارد دوز در سراسر جهان تولید كنند. دولت ترامپ در ماه جولای برای 100 میلیون دوز قرارداد 1.9 میلیارد دلاری را اعطا كرد ، اما روزنامه نیویورك تایمز در ماه دسامبر گزارش داد كه دولت این فرصت را برای اطمینان در تابستان به دست آورد 100 میلیون دوز دیگر. از آن زمان ، دولت های ترامپ و بایدن توافقاتی را برای مجموع 300 میلیون دوز تا تابستان به دست آوردند.

در حالی که Comirnaty بسیار م provenثر بوده است ، در ابتدا توزیع این واکسن چالش برانگیز بود زیرا باید در دمای 94- درجه فارنهایت (70- درجه سانتیگراد) منجمد نگه داشته می شد. در 19 فوریه ، Pfizer و BioNTech اعلام کردند که می توانند واکسن را در دمای 25- تا 15- درجه سانتیگراد (-13 درجه فارنهایت تا 5 درجه فارنهایت) پایدار نگه دارند.

در ژانویه ، دانشمندان در مورد ظهور انواع سریع گسترش یافته که ممکن است قادر به فرار از آنتی بادی ها باشند ، نگران شدند. Pfizer و BioNTech دریافتند که آنتی بادی ها تا حدودی در برابر نوع دیگری به نام B.1.351 موثر نیستند. در تاریخ 26 فوریه ، شرکت ها مطالعه ای را برای توسعه تقویت کننده خاص B.1.351 اعلام کردند. هنوز هم ، یک مطالعه 8 مارس نشان داد که این واکسن می تواند یک نوع برزیل معروف به P.1 را خنثی کند.

در آزمایش اولیه خود ، Pfizer و BioNTech زنان باردار را در میان شرکت کنندگان خود قرار ندادند. در 15 فوریه آنها یک محاکمه را به طور خاص برای زنان باردار ثبت کردند. آزمایش نشان می دهد که آیا واکسن به اندازه زنان باردار از آنها محافظت می کند یا خیر و همچنین اطلاعاتی درباره ایمنی آن جمع آوری می کند. در حال حاضر ، مرکز کنترل بیماری می گوید زنان بارداری که واجد شرایط می شوند ، می توانند واکسن بزنند ، در حالی که به کمبود داده های آزمایشات اشاره می کنند.
مصوب برای استفاده در: بحرین ، برزیل ، نیوزیلند ، عربستان سعودی ، سوئیس.
دکتر بورلا ، رئیس اجرایی ، گفت که افراد "احتمالاً" ظرف یک سال از دریافت دو دوز به یک واکسن اضافی نیاز دارند. وی همچنین گفت که ممکن است هر ساله واکسیناسیون تکرار شود. در 8 ژوئن ، دکتر بورلا اعلام کرد که Pfizer و BioNTech دوز کودکان 5 تا 11 سال را در یک آزمایش بالینی در مراحل آخر شروع کرده اند.

برای جزئیات بیشتر ، به نحوه کار واکسن Pfizer-BioNTech و نحوه ساخت واکسن Cvid-19 توسط Pfizer مراجعه کنید.

مصوب برای استفاده در: بحرین ، برزیل ، نیوزیلند ، عربستان سعودی ، سوئیس.
استفاده اضطراری در: آرژانتین ، استرالیا ، بوتسوانا ، برونئی ، کانادا ، شیلی ، کلمبیا ، کاستاریکا ، اکوادور ، اتحادیه اروپا ، گرینلند ، گواتمالا ، هنگ کنگ ، ایسلند ، عراق ، اسرائیل ، ژاپن ، اردن ، کویت ، لبنان ، لیختن اشتاین ، مالزی ، مالدیو ، مکزیک ، مولداوی ، موناکو ، مغولستان ، نروژ ، مقدونیه شمالی ، عمان ، پاکستان NEW ، پاناما ، پرو ، فیلیپین ، قطر ، صربستان ، سنگاپور ، سریلانکا ، آفریقای جنوبی ، کره جنوبی ، St. Maarten NEW ، تونس ، ترکیه ، اوکراین ، امارات متحده عربی ، انگلستان ، ایالات متحده ، اروگوئه.

Updated June 10
moderna nih

نام واکسن: mRNA-1273
کارایی: 94.5٪
دوز: 2 دوز ، با فاصله 4 هفته
نوع: تزریق عضله
ذخیره سازی: 30 روز با یخچال ، 6 ماه در –4 درجه فارنهایت (–20 درجه سانتیگراد)
سازمان بهداشت جهانی این واکسن را تایید کرده است.

در 18 دسامبر ، F.D.A. مجوز استفاده اضطراری برای واکسنی را که توسط شرکت Moderna مستقر در بوستون ساخته شده است ، داد. واکسن Moderna دومین واکسن مجاز توسط F.D.A است که یک هفته پس از واکسن ساخته شده توسط Pfizer و BioNTech وارد می شود.

مانند Pfizer و BioNTech ، Moderna واکسن خود را از mRNA تهیه می کند. در سال های اخیر ، این شرکت واکسن mRNA را برای تعدادی بیماری آزمایش کرده است ، اما هنوز واکسن های آن را به بازار عرضه نکرده اند. در ژانویه گذشته ، آنها شروع به تولید واکسن برای ویروس کرونا کردند.

دولت ایالات متحده تلاشهای Moderna را با پشتیبانی تقریباً 1 میلیارد دلاری با حساب مالی ارائه كرد. آنها با مشارکت با انستیتوهای ملی بهداشت دریافتند که این واکسن از میمون ها در برابر ویروس کرونا محافظت می کند. مارس گذشته ، دانشمندان اولین کسی بودند که واکسن Covid-19 را در آزمایشات انسانی قرار دادند. پس از آنکه نتایج این مطالعات امیدوار کننده بود ، آزمایش مرحله 3 روی 30،000 داوطلب از 27 جولای آغاز شد.

در 16 نوامبر ، مدرنا اولین داده های مقدماتی آزمایش را اعلام کرد و سپس داده های کامل را در تاریخ 30 نوامبر اعلام کرد. از 196 مورد Covid-19 در میان داوطلبان آزمایش ، 185 مورد در افرادی بود که دارونما دریافت کرده بودند. و از 11 داوطلب واکسینه شده که به Covid-19 مبتلا شدند ، هیچ یک از آنها به بیماری شدید مبتلا نبودند. محققان تخمین زدند که میزان اثر واکسن 94.1 درصد است ، که بسیار بیشتر از حد انتظار کارشناسان از زمان آزمایش واکسن بود. گرچه مشخص نیست که این اثر چقدر دوام خواهد داشت ، Moderna دریافت که بعد از سه ماه شرکت کنندگان در آزمایش همچنان از یک دفاع ایمنی قوی در برابر ویروس کرونا برخوردارند. در تاریخ 2 دسامبر ، Moderna یک آزمایش برای آزمایش واکسن در نوجوانان 12 تا 18 ساله ثبت کرد.

در همین حال ، این شرکت با تأمین معاملات چندین کشور برای تأمین واکسن تا زمان تأیید آن وارد معاملات شد. در 11 آگوست سال گذشته ، دولت ایالات متحده در صورت اثبات ایمن و موثر بودن واکسن ، 1.5 میلیارد دلار در ازای 100 میلیون دوز اضافی به این شرکت اعطا کرد ، پیگیری در ماه دسامبر با معامله 100 میلیون دوز دیگر در سه ماهه دوم 2021 در ماه فوریه ، میزان توافق شده به 300 میلیون افزایش یافت. در تاریخ 25 نوامبر ، این شرکت با کمیسیون اروپا به توافق رسید تا حداکثر 160 میلیون دوز را تأمین کند. Moderna معاملات مشابهی را با کشورهای دیگر از جمله کانادا ، ژاپن ، قطر و کره جنوبی انجام داده است.

در 25 فوریه ، مدرنا اعلام کرد که در تلاشند بین 600 میلیون تا یک میلیارد دوز برای سال 2021 تولید کنند. آنها در حال سرمایه گذاری برای توسعه ظرفیت تا 1.4 میلیارد دوز در سال 2022 هستند.

مصوب برای استفاده در: سوئیس.
استفاده اضطراری در: کانادا ، اتحادیه اروپا ، ایسلند ، اسرائیل ، مغولستان ، نروژ ، قطر ، سنگاپور ، انگلستان ، ایالات متحده ، ویتنام.

Updated June 10
curevac

نام واکسن: CVnCoV
کارایی: ناشناخته
دوز: 2 دوز ، با فاصله چهار هفته
نوع: تزریق عضله
ذخیره سازی: حداقل 3 ماه پایدار در دمای 36–46 درجه فارنهایت (2-8 درجه سانتیگراد)

مارس گذشته ، دولت ترامپ بدون موفقیت سعی در فریب CureVac برای انتقال تحقیقات خود در مورد واکسن mRNA از آلمان به ایالات متحده داشت. این شرکت قبل از شروع آزمایشات بالینی در ماه ژوئیه ، با ادامه کار در آلمان شخم زد ، و پاسخ این واکسن را در موش و میمون مشاهده کرد. در ماه دسامبر ، CureVac یک آزمایش فاز 3 را آغاز کرد و 36500 داوطلب را در آلمان استخدام کرد. اتحادیه اروپا در ماه فوریه یک بررسی گسترده را آغاز کرد ، در صورتی که نتایج آزمایش 3 فاز مثبت را تأیید کند ، تصویب را تسریع می کند. CureVac انتظار دارد آزمایش نشان دهد که آیا واکسن در آوریل یا اوایل ماه مه ایمن و م effectiveثر است.

در ماه نوامبر ، CureVac برای دستیابی به اتحادیه اروپا تا 225 میلیون دوز واکسن خود مذاکره کرد. آنها تولید 300 میلیون دوز در سال 2021 و حداکثر یک میلیارد دوز در سال بعد را پیش بینی می کنند. CureVac با شرکت Tesla الون ماسک در ایجاد "کارخانه های خرد" mRNA همکاری کرده است ، که به طور بالقوه می تواند در سراسر جهان مستقر شود و میلیاردها دوز واکسن تولید کند. در تاریخ 12 نوامبر ، این شرکت اعلام کرد که می توان واکسن خود را در یخچال و در دمای 41 درجه نگهداری کرد. سایر واکسن های RNA ساخته شده توسط Pfizer و Moderna باید در دمای سردتر منجمد نگه داشته شوند.

از ژانویه 2021 ، CureVac برای حمایت از تولید واکسن آنها و تولید واکسن های جدید علیه ویروس کرونا ، یک سری همکاری با غول های دارویی Bayer ، GSK و Novartis ایجاد کرد.
در 8 ژوئن 2021 ، رویترز گزارش داد که آژانس دارویی اروپا انتظار ندارد تا اوت درباره واکسن CureVac تصمیمی اتخاذ کند.

Updated June 8
anges osaka-u takara

نام واکسن: AG0302-COVID19
کارایی: ناشناخته
دوز: 2 دوز ، با فاصله 2 هفته
نوع: تزریق پوست
ذخیره سازی: بیش از یک سال در دمای اتاق

در تاریخ 30 ژوئن ، شرکت بیوتکنولوژی ژاپنی AnGes آزمایش فاز 1 را برای آزمایش واکسن مبتنی بر DNA آغاز کرد که با همکاری دانشگاه اوزاکا و تاکارا بیو ساخته شده است. این شرکت در ماه دسامبر به محاکمه فاز 2/3 منتقل شد.

Updated Dec. 8
zydus

نام واکسن: ZyCoV-D
کارایی: ناشناخته
دوز: 3 دوز ، با فاصله 4 هفته
نوع: تزریق پوست
ذخیره سازی: به مدت سه ماه در دمای اتاق پایدار است

در ژوئیه سال 2020 ، سازنده واکسن هندی Zydus Cadila آزمایش واکسن مبتنی بر DNA را که توسط وصله پوستی تحویل داده شده است ، آغاز کرد. آنها آزمایشی فاز 2 را در 6 آگوست در ZyCoV-D آغاز کردند و در پایان دسامبر اعلام کردند که این آزمایش کامل است. در تاریخ 3 ژانویه سال 2021 ، دولت هند به زیدوس کادیلا اجازه داد تا با 30،000 داوطلب در دادگاه فاز 3 پیش برود. مدیرعامل Zydus Cadila در مصاحبه ای با Times of India گفت که این شرکت امیدوار است که واکسن آنها را در ژوئیه سال 2021 وارد بازار کند.

Updated June 1
russiahealth

نام واکسن: Sputnik V (معروف به Gam-Covid-Vac)
کارایی: 91.4٪
دوز: 2 دوز ، با فاصله 3 هفته
نوع: تزریق عضله
ذخیره سازی: ذخیره سازی فریزر. در حال توسعه یک فرمولاسیون جایگزین که می تواند در یخچال نگهداری شود.

موسسه تحقیقات گامالیا ، بخشی از وزارت بهداشت روسیه ، واکسنی با میزان کارایی 91.6 درصد ایجاد کرده است. سازندگان واکسن نتایج آزمایش فاز 3 خود را در 2 فوریه در Lancet منتشر کردند.

Gamaleya این واکسن را که در ابتدا Gam-Covid-Vac نامیده می شد ، از ترکیب دو ویروس آدنو ویروس به نام های Ad5 و Ad26 تولید کرد. طی چندین سال هر دو نوع به عنوان واکسن آزمایش شده اند. با ترکیب آنها ، محققان روسی امیدوار بودند که از شرایطی که در آن سیستم ایمنی بدن می تواند واکسن را به عنوان یک جسم خارجی که باید از بین برود ، استفاده کند ، جلوگیری کند. محققان آزمایش های بالینی را در ماه ژوئن آغاز کردند.

در پایان تابستان ، دادگاه درگیر جنجال شد. در 11 آگوست ، رئیس جمهور ولادیمیر ولادین پوتین اعلام کرد که یک تنظیم کننده مراقبت های بهداشتی روسیه واکسن را تأیید کرده است که به Sputnik V. تغییر نام داده است. با این حال آزمایشات فاز 3 حتی آغاز نشده است. متخصصان واکسن این اقدام را خطرناک دانستند و بعداً روسیه اعلامیه را پس گرفت و گفت که تأیید "گواهی ثبت مشروط" است ، که به نتایج مثبت آزمایشات فاز 3 بستگی دارد. علاوه بر روسیه ، داوطلبان این محاکمه در بلاروس ، امارات متحده عربی و ونزوئلا نیز استخدام شدند. در 17 اکتبر ، یک آزمایش فاز 2/3 در هند آغاز شد.

در 4 سپتامبر ، سه هفته پس از اعلام پوتین ، محققان گامالیا نتایج آزمایش 1/2 فاز خود را منتشر کردند. آنها دریافتند که Sputnik V آنتی بادی هایی برای ویروس کرونا و عوارض جانبی خفیف ایجاد می کند. در 11 نوامبر ، صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه اولین شواهد اولیه از آزمایش فاز 3 خود را مبنی بر موثر بودن واکسن اعلام کرد. دانشمندان روسی بر اساس 20 مورد Covid-19 در میان شرکت کنندگان در آزمایش ، تخمین زدند که این واکسن 92 درصد کارایی را نشان می دهد.

در ماه دسامبر ، دادگاه در مجموع 78 پرونده به پایان رسید. جزئیات کامل این آزمایش در ماه فوریه منتشر شد ، که نشان دهنده اثربخشی بالا پس از دو دوز است. این آزمایش عوارض جانبی جدی پیدا نکرد و تفاوت معنی داری بین گروه های داوطلب نشان نداد. هیچ کس که واکسن زده است مورد جدی Covid-19 را تجربه نکرده است.

در اقدامی بی سابقه در زمینه واکسن ویروس کرونا ، موسسه Gamaleya در ماه دسامبر با داروسازی AstraZeneca ، که واکسن را با آدنو ویروسهای انسانی تولید می کند ، پیوست. این دو تیم واکسن های خود را با هم ترکیب کردند تا ببینند آیا این مخلوط می تواند اثر واکسن AstraZeneca را افزایش دهد. دادگاه در فوریه آغاز شد. در ژانویه ، محققان Gamaleya همچنین آزمایش یک نسخه دوزه واکسن را آغاز کردند ، واکسنی که آن را "Sputnik Light" نامیدند. در 12 فوریه ، مدیر مرکز Gameleya در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که احتمالاً فقط چهار تا پنج ماه محافظت می کند.

در ماه نوامبر ، دولت روسیه پیشنهاد اسپوتنیک V را در داخل روسیه در یک کمپین واکسیناسیون گسترده آغاز کرد. اما نگران بودن این که واکسن به سرعت تصویب شده است ، منجر به تردید گسترده ای شود. در 22 دسامبر ، بلاروس اولین کشور خارج از روسیه بود که Sputnik V را ثبت کرد و از آن زمان تعداد دیگری از کشورها نیز این الگو را دنبال کردند. در اروپا ، جایی که انتشار واکسن به شدت متزلزل شد ، ناظران نظارتی اسپوتنیک V را از 4 مارس آغاز کردند. اگر آژانس دارویی اروپا آن را تأیید کند ، ممکن است بسیاری از کشورهای اروپایی واکسن را استفاده کنند.

در ژانویه 2021 ، محققان Gamaleya آزمایشی را آغاز کردند که در آنها فقط دوز اول آدنو ویروس های Ad26 ، همان آدنو ویروس موجود در واکسن تک دوزهای جانسون و جانسون را به مردم دادند. آنها این نسخه یک دوز را "Sputnik Light" لقب دادند. در 12 فوریه ، مدیر مرکز Gameleya در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که احتمالاً فقط چهار تا پنج ماه محافظت می کند. روسیه در تاریخ 6 مه اعلام کرد که اسپوتنیک لایت اثربخشی 79.4 درصدی را ارائه می دهد اما جزئیات مطالعه را منتشر نکرده و نمی گوید که این اثر تا چه مدت ادامه دارد. Sputnik Light در 6 ماه مه مجوز استفاده در روسیه را دریافت کرد. ماه بعد ، یک مطالعه در مورد فعالیت واکسیناسیون گسترده در آرژانتین نشان داد که اثربخشی آن بین 78.6 تا 83.7 درصد است.

برای جزئیات بیشتر ، به نحوه عملکرد واکسن Gamaleya مراجعه کنید.

استفاده اضطراری در: آلبانی ، الجزایر ، آنگولا ، آنتیگوا و باربودا ، آرژانتین ، ارمنستان ، آذربایجان ، بحرین ، بنگلادش ، بلاروس (از جمله Sputnik Light) ، بولیوی ، جمهوری صرب بوسنی ، کامرون ، جمهوری کنگو (از جمله Sputnik Light) جدید ، جیبوتی ، اکوادور ، مصر ، هندوراس ، گابن ، غنا ، گواتمالا ، گینه ، گویان ، مجارستان ، هند ، ایران ، عراق ، اردن ، قزاقستان ، کنیا ، قرقیزستان ، لائوس ، لبنان ، مالدیو ، مالی ، موریس (از جمله Sputnik Light) ، مکزیک ، مولداووا ، مغولستان ، مونته نگرو ، مراکش ، میانمار ، نامیبیا ، نپال ، نیکاراگوئه (از جمله Sputnik Light) ، مقدونیه شمالی ، پاکستان ، تشکیلات خودگردان فلسطین (از جمله Sputnik Light) ، پاناما ، پاراگوئه ، فیلیپین ، روسیه (از جمله Sputnik Light) ، سان مارینو ، صربستان ، سیشل ، اسلواکی ، سریلانکا ، سنت وینسنت و گرنادین ها ، سوریه ، تونس ، ترکیه ، ترکمنستان ، امارات متحده عربی ، ازبکستان ، ونزوئلا (از جمله Sputnik Light) ، ویتنام ، زیمبابوه.

Updated June 10
uoxford astrazeneca

نام واکسن: AZD1222 (در هند با نام Covishield نیز شناخته می شود)
کارایی: بسته به مقدار مصرف ، 62 تا 90 درصد است
دوز: 2 دوز ، با فاصله 4 هفته
نوع: تزریق عضله
محل نگهداری: حداقل 6 ماه در یخچال ثابت است
سازمان بهداشت جهانی این واکسن را تایید کرده است.

در 8 دسامبر ، محققان دانشگاه آکسفورد و شرکت انگلیسی-سوئدی AstraZeneca اولین مقاله علمی در مورد آزمایش بالینی فاز 3 واکسن ویروس کرونا را منتشر کردند. این آزمایش نشان داد که این واکسن می تواند از افراد در برابر Covid-19 محافظت کند ، اما بسیاری از س questionsالات در مورد نتایج حل نشده باقی مانده است.

در اوایل بیماری همه گیر ، محققان آکسفورد با مهندسی ژنتیکی یک آدنو ویروس که به طور معمول شامپانزه ها را آلوده می کند ، این واکسن را تولید کردند. هنگامی که آنها واکسن را به میمون ها دادند ، دریافتند که این ماده حیوانات را از این بیماری محافظت می کند. آوریل گذشته ، آنها با آزمایش فاز 1/2 پیگیری کردند. تولید کنندگان واکسن در آزمایش هیچ عارضه جانبی شدیدی را مشاهده نکردند ، در حالی که مشاهده کردند واکسن آنتی بادی هایی را علیه ویروس کرونا و همچنین سایر سیستم های دفاعی ایمنی بدن افزایش می دهد. این واکسن آزمایشات فاز 2/3 را در انگلستان و هند و (جایی که به آن Covishield معروف است) آغاز کرد. علاوه بر این ، AstraZeneca بعداً آزمایشات فاز 3 را در برزیل ، آفریقای جنوبی و ایالات متحده آغاز کرد.

در 19 نوامبر ، محققان اولین یافته های آزمایشات فاز 2/3 را در انگلستان منتشر کردند. آنها هیچ عارضه جانبی جدی را در هر سنی مشاهده نکردند. دلگرم کننده ، داوطلبان مسن به اندازه آنتی بادی های ضد ویروس کرونا تولید کردند.

در 23 نوامبر ، AstraZeneca و آکسفورد اعلام کردند که این واکسن اثر خوبی دارد ، براساس مطالعه انجام شده در 131 مورد اول Covid-19 در آزمایشات در انگلستان و برزیل. داوطلبان همه دو دوز دریافت کردند ، اما در بعضی موارد دوز اول فقط نیمی از قدرت بود. با کمال تعجب ، دوز اولیه نیمه قدرت منجر به 90 درصد کارایی شد ، در حالی که دو عکس با دوز استاندارد فقط به 62 درصد اثر منجر شد. محققان حدس زدند که اولین دوز پایین تر ، تقلید از تجربه عفونت ، باعث ایجاد پاسخ ایمنی قوی تر می شود. اما تنها پس از اعلام اولیه مشخص شد که نسخه دوز پایین نتیجه اشتباهی در اندازه گیری واکسن ها بوده است ، که بخشی از برنامه اولیه آزمایش نیست.

AstraZeneca به تجزیه و تحلیل داده های آزمایشات خود ادامه داد و گزارش دیگری را در تاریخ 2 فوریه منتشر کرد که هنوز در مجله پزشکی منتشر نشده است. آنها دریافتند که دو دوز جدا شده توسط 12 هفته دارای میزان اثربخشی 82.4٪ است. این واکسن نه تنها افراد را در برابر بیماری محافظت می کند بلکه انتقال ویروس را نیز کاهش می دهد - این یک علامت امیدوارکننده است که واکسن ها می توانند همه گیر را مهار کنند.

در 7 فوریه ، آفریقای جنوبی برنامه تولید 1 میلیون دوز واکسن AstraZeneca را متوقف کرد. یک محاکمه کوچک نتوانست نشان دهد که آفریقای جنوبی را در برابر نوع B.1.351 ، که در کشور غالب شده است ، محافظت می کند. در همین حال ، AstraZeneca آکسفورد اعلام کرد که آنها در حال کار بر روی نسخه جدیدی از واکسن متناسب با نوع آن هستند.

انگلستان و آرژانتین اولین کشورهایی بودند که در 30 دسامبر مجوز واکسن را برای موارد اضطراری صادر کردند و از آن زمان تعداد دیگری از کشورها نیز همین کار را انجام دادند. در تاریخ 3 ژانویه ، هند نسخه ای به نام Covishield را كه توسط م Instituteسسه سرم هند ساخته شده ، تصویب كرد. در 16 فوریه سازمان بهداشت جهانی واکسن را برای استفاده اضطراری در بزرگسالان 18 سال یا بالاتر توصیه کرد. در ماه مارس ، كوواكس تحویل میلیون ها دوز واكسن را به كشورهای با درآمد كم و متوسط ​​آغاز كرد. انتظار می رود AstraZeneca برنامه ای را برای مجوز استفاده اضطراری از F.D.A ارسال کند. هنگامی که آزمایش فاز 3 آن در ایالات متحده نتیجه می دهد ، احتمالاً در ماه مارس. این شرکت انتظار می رود ظرفیت تولید سالانه دو میلیارد دوز باشد.

AstraZeneca و آکسفورد به آزمایشات جدید واکسن خود ادامه می دهند. در اقدامی بی سابقه در زمینه واکسن ویروس کرونا ، آنها در 11 دسامبر اعلام کردند که با سازندگان روسی واکسن Sputnik V ، که از آدنو ویروس ها نیز ساخته شده است ، همکاری خواهند کرد تا ببینند آیا ترکیبی با Sputnik V ممکن است باعث افزایش اثر واکسن Oxford-AstraZeneca. دادگاه در فوریه 2021 آغاز شد. در 14 فوریه ، آکسفورد اعلام کرد که محاکمه کودکان 6 ساله را آغاز می کند.

استفاده اضطراری در: الجزایر ، آرژانتین ، استرالیا ، بنگلادش ، بحرین ، بوتان ، بوتسوانا جدید ، برزیل ، کانادا ، شیلی ، کلمبیا ، جمهوری دومنیکن ، مصر ، السالوادور ، اتحادیه اروپا ، ایسلند ، هند ، اندونزی جدید ، عراق ، کویت ، مالزی ، مالدیو ، مکزیک ، مولداوی ، مغولستان ، مراکش ، نپال ، نیجریه ، نروژ ، پاکستان ، پاپوآ گینه نو جدید ، فیلیپین ، عربستان سعودی ، سیشل ، سریلانکا ، آفریقای جنوبی ، کره جنوبی ، تایلند ، اوکراین ، انگلستان ، ویتنام. اعتبار سنجی استفاده اضطراری از سازمان بهداشت جهانی.

Updated May 21
cansino ams

نام واکسن: Convidecia (همچنین به عنوان Ad5-nCoV شناخته می شود)
کارایی: ناشناخته
دوز: تک دوز
نوع: تزریق عضله
ذخیره سازی: در یخچال

شرکت چینی CanSino Biologics با مشارکت موسسه زیست شناسی در آکادمی علوم پزشکی نظامی کشور ، Convidecia را توسعه داد. واکسن یکبار مصرف بر اساس ویروس آدنو ویروس به نام Ad5 ساخته شده است. در ماه مه گذشته ، محققان نتایج امیدوارکننده ای از آزمایش ایمنی فاز 1 را در Convidecia منتشر کردند و در ماه جولای گزارش دادند که آزمایشات فاز 2 آنها نشان داد که واکسن پاسخ ایمنی قوی دارد. در اقدامی بی سابقه ، ارتش چین این واکسن را در 25 ژوئن به مدت یک سال به عنوان "داروی مورد نیاز ویژه" تأیید کرد. در 28 نوامبر ، مدیر اجرایی CanSino Biologics در مصاحبه ای گفت كه حدود 40 تا 50 هزار نفر Convidecia را دریافت كرده اند.

از آگوست سال 2020 ، CanSino شروع به اجرای آزمایشات فاز 3 در تعدادی از کشورها از جمله پاکستان ، روسیه ، مکزیک و شیلی کرد. در تاریخ 25 فوریه ، چین تصویب واکسن CanSino را برای استفاده عمومی اعلام کرد. این شرکت اعلام کرد که واکسن یکبار مصرف آن دارای اثربخشی 65.28 درصدی در پیشگیری از تمام موارد علامت دار Covid-19 است. جزئیات دادگاه هنوز منتشر نشده است. اما در اول آوریل ، مدیر ارشد علمی CanSino گفت که اثر واکسن آن ممکن است با گذشت زمان کاهش یابد. وی همچنین ایده استفاده از تقویت کننده را شش ماه پس از اولین دوز ارائه داد ، اگرچه داده های آزمایش بالینی بیشتری مورد نیاز است.

در تاریخ 23 مارس ، CanSino اعلام کرد که برای آزمایش بالینی نسخه استنشاقی واکسن تأیید کرده است.

مصوب برای استفاده در: چین.
استفاده اضطراری در: شیلی NEW ، مجارستان ، مکزیک ، پاکستان.

Updated June 10
jnj bidmc

نام واکسن: Ad26.COV2.S
کارایی: ناشناخته
دوز: 1 دوز
نوع: تزریق عضله
ذخیره سازی: حداکثر دو سال در دمای 4- درجه فارنهایت (20- درجه سانتیگراد) منجمد می شود و تا سه ماه در 36-46 درجه فارنهایت (2-8 درجه سانتیگراد) در یخچال نگهداری می شود.

در 27 فوریه ، F.D.A. مجوز استفاده اضطراری برای واکسن Johnson & Johnson’s را صادر کرد ، و آن را به سومین واکسن ویروس کرونا در ایالات متحده تبدیل کرد. همچنین اولین بار بود که فقط با یک دوز به جای دو نوبت ، ایمن و موثر بود.

کاری که منجر به واکسن شد یک دهه پیش در مرکز پزشکی Beth Israel Deaconess در بوستون آغاز شد ، جایی که محققان روشی را برای ساخت واکسن از ویروسی به نام Adenovirus 26 یا به اختصار Ad26 ایجاد کردند. جانسون و جانسون از Ad26 برای تولید واکسن های ابولا و سایر بیماری ها با Ad26 استفاده کردند. در ژانویه گذشته ، این شرکت و محققان بت اسرائیل برای ایجاد واکسن ویروس کرونا همکاری کردند. مارس گذشته آنها 456 میلیون دلار از دولت ایالات متحده دریافت كردند تا از روند خود به سمت تولید حمایت كنند. پس از اینکه واکسن در آزمایشات روی میمون ها محافظت کرد ، جانسون و جانسون آزمایشات فاز 1/2 را در ماه جولای آغاز کردند.

براساس نتایج امیدوار کننده در این مطالعات ، جانسون و جانسون یک آزمایش فاز 3 را در ماه سپتامبر با استفاده از فقط یک دوز به جای دو مورد آغاز کردند. اگرچه جانسون و جانسون در ابتدا قصد داشتند 60،000 داوطلب را به خدمت بگیرند ، اما با افزایش پرونده ها ، دادگاه در 45،000 در ماه دسامبر پایان داد.

در تاریخ 29 ژانویه ، جانسون و جانسون اعلام کردند که آزمایش ثابت کرده است که واکسن ایمن و م effectiveثر است. در 24 فوریه ، F.D.A. تجزیه و تحلیل خود را از این آزمایش منتشر کردند و نتیجه گرفتند که این واکسن در ایالات متحده 72 درصد ، در آفریقای جنوبی 64 درصد و در آمریکای لاتین 61 درصد کارایی دارد. روز بعد ، بحرین اولین کشوری بود که واکسن را برای استفاده اضطراری مجاز اعلام کرد. دو روز بعد ، ایالات متحده نیز این کار را انجام داد.

آفریقای جنوبی پس از آنکه یک آزمایش کوچک نشان نداد که این ماده در برابر نوع B.1.351 که در سراسر کشور مسلط شده بود ، از استفاده از واکسن AstraZeneca برای کارکنان مراقبت های بهداشتی خود صرف نظر کرد. آنها به جای آن از Johnson & Johnson استفاده کردند.

در ماه آگوست ، دولت فدرال موافقت كرد كه در صورت تأييد واكسن ، 1 ميليارد دلار به جانسون و جانسون براي 100 ميليون دوز بپردازد. در عرضه اولیه ، این شرکت فقط 4 میلیون دوز و حدود 16 میلیون دوز دیگر نیز تا پایان ماه مارس ارائه داد - بسیار کمتر از 37 میلیون دوزی که در قرارداد آن درخواست شده است. این شرکت گفت که نیاز خود را برای تحویل 100 میلیون دوز تا ژوئن برآورده می کند. در تاریخ 2 مارس ، مرک اعلام کرد که در ساخت واکسن به جانسون و جانسون کمک خواهد کرد.

اتحادیه اروپا در 8 اکتبر برای 200 میلیون دوز به توافق مشابهی دست یافت. COVAX ، یک همکاری بین المللی برای انتقال عادلانه واکسن در سراسر جهان ، 500 میلیون دوز را تأمین کرد. هدف این شرکت تولید یک میلیارد دوز در سال 2021 است.

در 16 نوامبر ، جانسون و جانسون اعلام كردند كه آنها در حال شروع آزمایشی فاز 3 برای مشاهده اثرات دو دوز واكسن خود ، به جای فقط یك مورد هستند. نتایج در اواخر سال 2021 پیش بینی می شود. در ماه فوریه ، این شرکت یک آزمایش برای زنان باردار نیز آغاز کرد و در ماه مارس اعلام کرد به زودی آزمایشات مربوط به کودکان را آغاز می کند. رئیس اجرایی در مصاحبه ای در تاریخ 4 مارس گفت که این واکسن می تواند تا سپتامبر در دسترس کودکان قرار گیرد.

این واکسن توسط Janssen Pharmaceutica ، یک بخش جانسون و جانسون در بلژیک تولید می شود.

استفاده متوقف شده در: دانمارک ، فنلاند جدید.
استفاده اضطراری در: بحرین ، بوتسوانا جدید ، برزیل ، کانادا ، کلمبیا ، اتحادیه اروپا ، گرینلند ، ایسلند ، کویت NEW ، لیختن اشتاین ، مالدیو NEW ، مکزیک NEW ، مولداوی ، نیجریه ، نروژ ، فیلیپین ، آفریقای جنوبی ، کره جنوبی ، سوئیس ، تایلند ، تونس NEW، United Kingdom NEW، ایالات متحده ، زامبیا. اعتبار سنجی استفاده اضطراری از سازمان بهداشت جهانی. تایید شده توسط گروه تنظیم مقررات آفریقا.

Updated June 10
vector

نام واکسن: EpiVacCorona
کارایی: ناشناخته
دوز: 2 دوز ، با فاصله 3 هفته
نوع: تزریق عضله
محل نگهداری: تا دو سال در یخچال ثابت است

در تاریخ 26 آگوست ، موسسه وکتور ، یک مرکز تحقیقات بیولوژیکی روسیه ، آزمایش فاز 1/2 را برای واکسن ویروس کرونا که آنها EpiVacCorona می نامند ، ثبت کرد. این واکسن حاوی بخشهای کوچکی از پروتئینهای ویروسی است که به عنوان پپتید شناخته می شوند. کمتر از دو ماه بعد ، در 14 اکتبر ، ولادیمیر پوتین اعلام کرد که روسیه تصویب قانونی را برای واکسن اعطا کرده است ، و این دومین واکسن پس از واکسن Sputnik V موسسه Gamaleya است.

یک آزمایش فاز 3 در ماه نوامبر آغاز شد و از 15 دسامبر ، خبرگزاری اینترفاکس گزارش داد که 1438 داوطلب این واکسن را دریافت کرده اند.

در ژانویه ، روسیه یک کمپین واکسیناسیون گسترده را که شامل EpiVacCorona بود ، آغاز کرد. اما موسسه وکتور هنوز نتایجی از آزمایش فاز 3 خود ارائه نکرده است که نشان می دهد واکسن آنها ایمن و موثر است. در ماه فوریه ، تاس گزارش داد که پاسخ ایمنی از EpiVacCorona "تقریباً یک سال" طول کشید. در تاریخ 3 مارس ، موسسه وکتور محاکمه خود را در یک رجیستری بین المللی ثبت کرد ، نشان می دهد که انتظار می رود نتایج اولیه را در آگوست 2021 ارائه دهد.

نتایج حاصل از آزمایش EpiVacCorona's Phase 1/2 در اواخر ماه مارس در یک ژورنال مبهم روسیه منتشر شد ، اما این اطلاعات مربوط به متخصصان خارجی است که به نقایص جدی در این مطالعه اشاره کرده اند.

مصوب برای استفاده در: ترکمنستان.
استفاده زودهنگام در: روسیه.

Updated April 5
novavax

نام واکسن: NVX-CoV2373
کارایی: ناشناخته
دوز: 2 دوز ، با فاصله 3 هفته
نوع: تزریق عضله
محل نگهداری: در یخچال ثابت است

نواواکس مستقر در مریلند با چسباندن پروتئین ها به ذرات میکروسکوپی واکسن می سازد. آنها از این طریق چندین بیماری مختلف را به خود گرفته اند. واکسن آنفلوانزا آزمایشات بالینی فاز 3 را در سال 2019 به پایان رساند. این شرکت آزمایشات واکسن Covid-19 را در ماه مه سال 2020 آغاز کرد و ائتلاف برای نوآوری های آمادگی اپیدمیک 384 میلیون دلار برای حمایت از تحقیقات در مورد واکسن سرمایه گذاری کرد. در ماه ژوئیه دولت ایالات متحده 1.6 میلیارد دلار دیگر به Novavax اعطا کرد تا از آزمایشات بالینی و ساخت واکسن پشتیبانی کند.

نواواکس پس از گرفتن نتایج امیدوار کننده از مطالعات مقدماتی در مورد میمون ها و انسان ها ، آزمایش فاز 2 را روی 2،900 نفر در آفریقای جنوبی در آگوست سال 2020 آغاز کرد و ماه بعد یک آزمایش فاز 3 را با حداکثر 15000 داوطلب در انگلستان آغاز کرد. آزمایش 30000 نفری فاز 3 در ایالات متحده به دلیل مشکلات تولید دوزهای مورد نیاز برای مطالعه به تأخیر افتاد. سرانجام در 28 دسامبر آغاز به کار کرد.

در 11 مارس 2021 ، نواواکس گزارش داد که آزمایش آنها در انگلستان میزان کارآیی 96 درصدی را در برابر ویروس کرونا مشخص کرده است. اما در آفریقای جنوبی ، که داوطلبان در معرض نوع B.1.351 قرار گرفتند ، اثر تنها 49 درصد بود. این شرکت نسخه جدیدی از واکسن را تهیه می کند که متناسب با آن نوع است.

نواواکس در سپتامبر سال 2020 با انستیتوی سرم هند ، تولید کننده اصلی واکسن ، به توافقی دست یافت که بتواند آنها را قادر به تولید حدود 2 میلیارد دوز در سال کند. اما مسائل زنجیره تأمین ، نواواکس را مجبور کرده است که پیش بینی های خود را عقب بکشد. در 13 آوریل 2021 ، نواواکس گفت که می تواند تا سه ماهه سوم سال به هدف تولید خود یعنی 150 میلیون دوز در ماه برسد. آنها با کشورهای دیگر از جمله انگلستان ، کانادا ، استرالیا و کره جنوبی توافق دارند. در 18 فوریه سال 2021 ، نواواکس اعلام کرد که 1.1 میلیارد دوز به COVAX ، کنسرسیومی که تلاش می کند واکسن ها را به تمام کشورهای جهان توزیع کند ، عرضه خواهد کرد.

علی رغم پیشرفت های انجام شده با آزمایشات بالینی و توافق نامه های خرید ، نواواکس هنوز مجوز واکسن خود را در هر کشوری تا مه 2021 کسب نکرده بود. این شرکت گفت که حداقل تا ماه ژوئیه در ایالات متحده یا انگلیس مجاز نخواهد بود و اجازه نخواهد داد تا پایان سال به اوج تولید برسند.

در همین حال ، Novavax به آزمایشات واکسن خود ادامه داد. در ماه مه 2021 ، این شرکت آزمایش فاز 3 ایالات متحده را گسترش داد و داوطلبان را از 12 سالگی در بر گرفت. واکسن Novavax یکی از چندین مورد آزمایش شده در یک مطالعه آکسفورد است که اندازه گیری می کند که دوزهای متناوب می توانند ایمنی بدن را افزایش دهند. این همچنین بخشی از یک آزمایش دیگر در انگلستان برای ارزیابی اثربخشی استفاده از واکسن متفاوت به عنوان تقویت کننده است.

Updated June 7
zfsw icmr

نام واکسن: ZF2001
کارایی: ناشناخته
دوز: 3 دوز ، با فاصله 4 هفته
نوع: تزریق عضله

شرکت چینی Anhui Zhifei Longcom و انستیتوی زیست پزشکی در آکادمی علوم پزشکی چین برای ساخت واکسن همکاری کردند. نامزد آنها از یک کمکی همراه با بخشی از پروتئین سنبله به نام حوزه اتصال گیرنده تشکیل شده است. آنها آزمایشات فاز 2 را در ماه ژوئیه آغاز کردند و پس از آن آزمایش فاز 3 با 29000 داوطلب در ماه دسامبر انجام شد. چین واکسن را برای استفاده اضطراری در 15 مارس مجاز دانست.

استفاده اضطراری در: چین ، ازبکستان.

Updated March 15
medicago gsk

نام واکسن: CoVLP
کارایی: ناشناخته
دوز: 2 دوز ، با فاصله 3 هفته
نوع: تزریق عضله
محل نگهداری: در یخچال ثابت است

Medicago مستقر در کانادا ، بخشی از بودجه آن توسط تولید کننده سیگار فیلیپ موریس تأمین می شود ، واکسن ها را در گیاهی به نام Nicotiana benthamiana ، گونه وحشی مربوط به تنباکو ، پرورش می دهد. آنها ژن های ویروسی را به داخل برگ ها منتقل می کنند و سپس سلول های گیاهی پوسته های پروتئینی ایجاد می کنند که از ویروس ها تقلید می کند.

در ماه جولای ، مدیکاگو آزمایشات فاز 1 را بر روی واکسن Covid-19 گیاهی در ترکیب با مواد کمکی برای تقویت پاسخ سیستم ایمنی بدن به پروتئین های ویروسی آغاز کرد. در آن مطالعه ، آنها دریافتند که یک ماده کمکی ساخته شده توسط GSK باعث تولید نویدبخش آنتی بادی در داوطلبان می شود. در 23 اکتبر ، این شرکت اعلام کرد که با دولت کانادا برای تهیه 76 میلیون دوز به توافق رسیده است. آزمایش فاز 2/3 واکسن در 12 نوامبر آغاز شد. Medicago و GSK آزمایش فاز 3 را در 16 مارس آغاز کردند.

Updated May 18
clover dynavax

Clover Biopharmaceuticals یک واکسن حاوی پروتئین سنبله از ویروس های کرونا تولید کرد. برای تحریک بیشتر سیستم ایمنی ، این شرکت به اصطلاح مواد کمکی ساخت داروخانه انگلیسی GSK و شرکت آمریکایی Dynavax را آزمایش می کند. سرمایه گذاری های ائتلاف برای آمادگی همه گیر از توسعه تولید حمایت می کند که می تواند به تولید یک میلیارد دوز در سال منجر شود. فرمول شبدر به خصوص با دوام است. واکسن می تواند به مدت یک ماه در دمای اتاق بماند و زنده بماند.

شبدر آزمایش فاز 1 را در ژوئن گذشته آغاز کرد و در ماه دسامبر این شرکت اعلام کرد که این واکسن سطح بالایی از آنتی بادی ها را تحریک می کند. این یک آزمایش فاز 2/3 را با کمک کمکی GSK ثبت کرد ، اما در ماه فوریه این شرکت اعلام کرد که مطالعه را لغو می کند. درعوض ، با آزمایش با کمک کمکی Dynavax به جلو حرکت کرده است.

Updated March 25
sinopharm

نام واکسن: BBIBP-CorV
کارایی: 79.34٪
دوز: 2 دوز ، با فاصله 3 هفته
نوع: تزریق عضله
سازمان بهداشت جهانی این واکسن را تایید کرده است.

انستیتوی محصولات بیولوژیکی پکن یک واکسن ویروس کرونا ویروس غیرفعال ایجاد کرد که توسط شرکت دولتی چینی Sinopharm در آزمایشات بالینی قرار گرفت. در تاریخ 30 دسامبر ، Sinopharm اعلام کرد که این واکسن دارای اثر 79.34 درصدی است که منجر به تأیید آن توسط دولت چین می شود. این شرکت هنوز نتایج دقیق آزمایش 3 فاز خود را منتشر نکرده است.

ژوئن گذشته ، محققان موسسه پکن گزارش دادند که این واکسن نتایج امیدوار کننده ای در میمون ها به وجود آورد. سپس یک آزمایش فاز 1/2 نشان داد که واکسن هیچ عارضه جانبی جدی ایجاد نکرده و افراد را قادر به ساخت آنتی بادی علیه ویروس کرونا می کند. در ماه جولای ، دادگاه فاز 3 در امارات متحده عربی در ماه ژوئیه و در مراکش و پرو در ماه بعد آغاز شد.

در 14 سپتامبر ، U.A.E. تصویب اضطراری واکسن Sinopharm برای استفاده در مراقبت های بهداشتی را داد و به زودی مقامات دولتی و دیگران نیز آن را دریافت کردند کمتر از دو ماه بعد ، در 9 دسامبر ، U.A.E. تایید کامل BBIBP-CorV ، اعلام کرد که میزان کارآیی آن 86 درصد است. از آن زمان تاکنون تعدادی از کشورهای خاور نزدیک آن را مجاز دانسته اند در تاریخ 29 ژانویه ، مجارستان BBIBp-CorV را مجاز دانست و این کشور را به عنوان اولین کشور اروپایی استفاده کرد که از واکسن چینی استفاده می کند.

در همین حال ، در چین ، دولت تصویب اضطراری سینوفرم را در تابستان برای تزریق نامزدهای واکسن خود به مقامات دولتی ، کارکنان مراقبت های بهداشتی و سایر گروه های منتخب داد. رئیس Sinopharm گفت ، تا ماه نوامبر ، تقریباً یک میلیون نفر در چین واکسن دریافت کرده اند.

Sinopharm در ابتدا در مورد اعلامیه U.A.E مبنی بر میزان BBIBP-CorV 86 درصد اظهار نظری نکرد. هنگامی که بعداً از یک مدیر اجرایی شرکت درباره تفاوت بین U.A.E پرسیده شد. برآورد و تجزیه و تحلیل خود Sinopharm ، او گفت که هر دو "واقعی و معتبر" بودند. این تفاوت نتیجه اختلاف در نحوه اجرای آزمایشات بود. Sinopharm قصد دارد تولید سالانه دو واکسن خود را به سه میلیارد دوز در سال برساند.

در ماه فوریه ، با افزایش نگرانی در مورد جهش های جدید در ویروس کرونا ، محققان چینی BBIBP-CorV را در برابر نوعی به نام B.1.351 ، که اولین بار در آفریقای جنوبی یافت شد ، آزمایش کردند. آنها گزارش دادند که پاسخ آنتی بادی ایجاد شده توسط واکسن در برابر B.1.351 فقط نسبتاً ضعیف است. این مطالعه هنوز در یک مجله پزشکی منتشر نشده است.

در تاریخ 18 مه ، در میان نگرانی در مورد اثربخشی واکسن ، U.A.E. اعلام کرد که عکسهای تقویت کننده ای را برای کسانی که دو دوز BBIBP-CorV دریافت کرده اند فراهم می کند. بحرین با اعلامیه مشابهی در تاریخ 3 ژوئن دنبال کرد.
مصوب برای استفاده در: بحرین ، چین ، امارات متحده عربی.
استفاده اضطراری در: آنگولا ، آرژانتین ، بنگلادش ، برونئی ، کامبوج ، مصر ، گابون ، گویان ، مجارستان ، اندونزی ، ایران ، عراق ، اردن ، لبنان ، مالدیو ، مولداوی ، مغولستان ، مراکش ، نامیبیا ، نپال ، مقدونیه شمالی ، پاکستان ، پرو ، فیلیپین NEW ، سیرالئون ، سریلانکا ، تایلند NEW ، ویتنام NEW ، ونزوئلا ، زیمبابوه.

Updated June 10
sinovac

نام واکسن: CoronaVac (PiCoVacc سابق)
کارآیی: 50.38٪
دوز: 2 دوز ، با فاصله 2 هفته
نوع: تزریق عضله
ذخیره سازی: در یخچال نگهداری می شود

Sinovac Biotech ، یک شرکت خصوصی چینی ، واکسنی غیرفعال به نام CoronaVac را در اوایل سال 2020 تولید کرد. در اوایل سال 2021 ، آزمایشات در برزیل و ترکیه نشان داد که می تواند از Covid-19 محافظت کند ، اما نتایج بسیار متفاوت ارائه داد - تا حدی به دلیل طراحی آنها آزمایشات متفاوت است. در برزیل ، اثر در برابر Covid-19 با یا بدون علائم 50 درصد بود. در ترکیه ، اثربخشی علیه Covid-19 با حداقل یک علامت 83.5 درصد بود. Sinovac هنوز جزئیات آزمایشات را به صورت پیش چاپ یا در یک مجله پزشکی منتشر نکرده است. با این وجود ، سینوواک در 6 فوریه اعلام کرد که چین تصویب مشروط CoronaVac را داده است. کشورهای دیگر نیز شروع به استفاده از واکسن کرده اند.

Sinovac پس از ایجاد واکسن خود در بهار گذشته ، آزمایش فاز 1/2 را روی 743 داوطلب انجام داد که هیچ عوارض جانبی جدی را نشان نداد. سینوواک جزئیات دادگاه را در ماه نوامبر در یک ژورنال پزشکی منتشر کرد و تولید نسبتاً کم آنتی بادی را نشان داد. در ماه ژوئیه ، سینوواک یک آزمایش فاز 3 را در برزیل و سپس دادگاه های دیگر در اندونزی و ترکیه آغاز کرد.

در همان ماه ، دولت چین برای استفاده محدود ، تصویب اضطراری به CoronaVac داد. در ماه اکتبر ، مقامات در شهر جیاکسینگ در شرق چین اعلام کردند که CoronaVac را به افرادی در مشاغل نسبتاً پرخطر اعم از کارگران پزشکی ، بازرسان بندر و پرسنل خدمات عمومی می دهند.

دانشمندان آزمایشی فاز 3 اعلام نتایج اولیه در پایان دسامبر را آغاز کردند و با بروز موارد جدید Covid-19 آنها را به روز کردند. هنوز مشخص نیست که CoronaVac به طور کلی چقدر از Covid-19 محافظت می کند. اما آزمایشات نشان می دهد که CoronaVac - مانند چندین واکسن دیگر ویروس کرونا - در محافظت از افراد در برابر بیماری های شدید کار بسیار بهتری انجام می دهد. در تاریخ 3 مارس ، دانشمندان در حال اجرای آزمایش ترکیه اعلام کردند که هیچ شرکت کننده واکسنی در بیمارستان Covid-19 به سرانجام نرسید ، در حالی که شش نفر در گروه دارونما بودند.

Sinovac حداقل 11 کشور و منطقه را برای تهیه SinoVac برای آنها معامله کرده است. اندونزی مجوز واکسن اضطراری را در 11 ژانویه داد و دو روز بعد رئیس جمهور اندونزی تزریق CoronaVac را در تلویزیون زنده انجام داد. ترکیه این واکسن را در 13 ژانویه مجاز دانست و رئیس جمهور آن روز بعد واکسن زد. برزیل در 17 ژانویه CoronaVac را مجاز کرد. پس از ساخت خط تولید دوم ، Sinovac در فوریه گفت که ظرفیت تولید آن تا یک میلیارد دوز است.

Sinovac در 13 مه آزمایش فاز 2 واکسن را در کودکان و نوجوانان ثبت کرد.
مصوب برای استفاده در: چین.
استفاده اضطراری در: آذربایجان ، بنگلادش جدید ، بوتسوانا جدید ، برزیل ، کامبوج ، شیلی ، کلمبیا ، جمهوری دومنیکن ، اکوادور ، مصر ، هنگ کنگ ، اندونزی ، لائوس ، مالزی ، مکزیک ، مولداوی ، پاکستان ، پاناما ، فیلیپین ، تایلند ، تونس ، ترکیه ، اوکراین ، اروگوئه ، زیمبابوه.

Updated June 10
sinopharm wuhan

Sinopharm همراه با واکسن انستیتوی پکن خود یک واکسن ویروس غیرفعال را که توسط م Instituteسسه محصولات بیولوژیکی ووهان ساخته شده آزمایش کرد. آزمایش فاز 1/2 نشان داد که این واکسن در افراد داوطلب آنتی بادی تولید می کند ، برخی از آنها تب و سایر عوارض جانبی را تجربه می کنند. Sinopharm گفت: اثر واکسن 72.51 درصد است. نسخه واکسن ووهان در چندین مرحله در حال آزمایش فاز 3 است. در ماه دسامبر ، پرو آزمایش سینوفرم خود را برای بررسی مشکلات عصبی که یک داوطلب تجربه کرده بود ، به طور مختصر متوقف کرد ، اما تشخیص داد که هیچ ارتباطی با واکسن ها ندارد. در تاریخ 25 فوریه ، چین تصویب واکسن ووهان برای استفاده عمومی را اعلام کرد. اثر تعیین شده از آزمایشات فاز 3 هنوز منتشر نشده است.

مصوب برای استفاده در: چین.
استفاده محدود در: امارات متحده عربی..

Updated May 29
bharat icmr niv

نام واکسن: کوواکسین (همچنین به عنوان BBV152 A ، B ، C شناخته می شود)
کارایی: ناشناخته
دوز: 2 دوز ، با فاصله 4 هفته
ذخیره سازی: حداقل یک هفته در دمای اتاق

با همکاری شورای تحقیقات پزشکی هند و انستیتوی ملی ویروس شناسی ، شرکت هندی Bharat Biotech واکسن کوواکسین را طراحی کرد که بر اساس نوع غیرفعال ویروس کرونا ساخته شده است. مطالعات انجام شده روی میمون ها و همسترها نشان داد که این ماده در برابر عفونت محافظت می کند. ژوئن گذشته ، کوواکسین اولین واکسن ویروس کرونا بود که در هند برای آزمایش های بالینی ایجاد شد.

آزمایش فاز 1/2 نشان داد که واکسن هنگام تولید آنتی بادی برای ویروس کرونا هیچ عارضه جانبی جدی ایجاد نکرده است و یک مطالعه پیگیری این نتایج را تأیید کرده است. در 23 اکتبر ، این شرکت اعلام کرد که آنها در حال آغاز آزمایش فاز 3 هستند و در نهایت بیش از 25،800 داوطلب را استخدام می کنند. در 22 دسامبر ، این شرکت با همکاری Ocugen مستقر در پنسیلوانیا برای توسعه Covaxin برای بازار ایالات متحده همکاری کرد.

در تاریخ 3 ژانویه ، دولت هند مجوز اضطراری Covaxin را صادر کرد. این مجوز علی رغم این واقعیت صادر شد که بهارات هنوز داده های فاز 3 را منتشر نکرده بود که نشان می دهد واکسن ایمن و مثر است.

دو ماه بعد ، این شرکت شروع به انتشار یک سری گزارش ها در مورد دوره آزمایشی کرد. از 21 آوریل ، اثر واکسن 78 درصد در برابر Covid-19 خفیف ، متوسط ​​و شدید تخمین زده شد. به ویژه برای Covid-19 شدید ، 100 درصد كوواكسین اثر داشت. این شرکت همچنین دریافت كه واكسن 70 درصد در برابر Covid-19 بدون علائم اثر دارد ، كه نشان می دهد كواكسین می تواند از گسترش ویروس جلوگیری كند. این ارقام براساس 127 مورد اول Covid-19 در دادگاه است. انتظار می رود تجزیه و تحلیل نهایی ایمنی و کارایی Covaxin در ماه ژوئن انجام شود. در 4 ژوئن این شرکت اعلام کرد که این واکسن را روی کودکان بین 2 تا 18 سال آزمایش می کند.

در ماه آوریل ، هند شاهد موارد جدیدی بود که بسیاری از آنها ناشی از نوع جدیدی به نام B.1.617 بود. محققان بهارات دریافتند که آنتی بادی های تولید شده توسط کوواکسین در چسبیدن به ویروس نوع نسبتاً م modثرتر هستند. با این حال ، بعید است که واکسن به طور قابل توجهی در برابر آن موثر باشد.

در ماه آوریل ، بهارات اعلام کرد که تولید خود را به 700 میلیون دوز در سال افزایش می دهد. این شرکت در خرداد ماه یک آزمایش آزمایشی را در مورد کودکان 2 ساله ثبت کرد. آنها اکنون پس از گسترش ظرفیت تولید ، انتظار دارند سالانه یک میلیارد دوز تولید کنند.

استفاده اضطراری در: بوتسوانا ، برزیل جدید ، گواتمالا ، گویان ، هند ، ایران ، موریس ، مکزیک ، نپال ، نیکاراگوئه ، پاراگوئه ، فیلیپین ، زیمبابوه.

Updated June 10
icmr

محققان موسسه زیست پزشکی در آکادمی علوم پزشکی چین که واکسن فلج اطفال و هپاتیت A را اختراع کرده است ، یک واکسن ویروس کرونا ویروس غیرفعال ایجاد کردند. در ماه مه سال 2020 ، آنها یک آزمایش فاز 1 را روی 192 داوطلب آغاز کردند که نشان می داد واکسن ایمن است و پاسخ ایمنی ایجاد می کند. یک آزمایش فاز 2 روی 750 داوطلب دنبال شد ، که محققان را به انتخاب فاصله دو هفته ای بین دو دوز واکسن سوق داد. در ماه دسامبر محققان یک آزمایش فاز 3 را در مورد 34،020 داوطلب در برزیل و مالزی آغاز کردند. در تاریخ 9 ژوئن ، روزنامه دولت چین Science and Technology Daily گزارش داد که واکسن مجوز استفاده اضطراری را دریافت کرده است.

Updated June 10
ribsp

ملت قزاقستان در آسیای میانه تحقیقات مربوط به واکسنی را که از ویروس های کرونا ویروس غیرفعال ساخته شده در تابستان آغاز کرد. در تاریخ 28 آگوست سال 2020 ، موسسه تحقیقاتی آنها برای مشکلات ایمنی بیولوژیکی آزمایش فاز 1 را بر روی واکسن ثبت کردند. در 19 دسامبر ، Kazinform گزارش داد كه محققان آزمایش فاز 2 را به اتمام رسانده اند و دریافتند كه این واكسن بی خطر است و پاسخ ایمنی امیدواركننده ای ایجاد می كند. محققان یک آزمایش فاز 3 را آغاز کردند. در ماه مارس ، معاون وزیر آموزش و علوم قزاقستان اعلام کرد که انتظار می رود این واکسن ، معروف به QazVac ، در ماه آوریل ، علیرغم عدم نتایج منتشر شده از آزمایش فاز 3 ، مجاز شود.

آستانه تایمز گزارش داد که 50،000 دوز واکسن تا پایان آوریل در دسترس خواهد بود.

Updated April 13
finlay

موسسه واکسن فینلای کوبا واکسنی به نام Soberana 2 تولید کرد. این ماده حاوی بخشی از پروتئین سنبله ویروس کرونا است که با یک واکسن استاندارد کزاز ترکیب شده و باعث پایداری آن می شود. Soberana 2 همچنین حاوی هیدروکسید آلومینیوم به عنوان کمکی برای تقویت سیستم ایمنی بدن است.

محققان Finlay پس از آزمایش Soberana 2 بر روی حیوانات ، آزمایش فاز 1 را در اکتبر 2020 و سپس آزمایش فاز 2 را در دسامبر آغاز کردند. در تاریخ 3 مارس 2021 ، م Instituteسسه واکسن فینلای یک آزمایش فاز 3 را برای Soberana 2 ثبت کرد ، با برنامه ریزی برای جذب 44،010 شرکت کننده در هاوانا. محققان دوز مصرف کنندگان آزمایش را در ایران از 26 آوریل آغاز کردند.

قبل از آنکه آزمایش فاز 3 نتایج خود را ارائه دهد ، دولت کوبا در 12 ماه مه در یک کمپین واکسیناسیون گسترده اقدام به پخش Soberana 2 کرد. دولت قصد دارد 100 میلیون دوز Soberana 2 به منظور واكسین كردن كل جمعیت خود ایجاد كند و امیدوار است كه این واكسن به عنوان یك منافع اقتصادی برای این جزیره درآید.

دانشمندان کوبایی همچنین در حال آزمایش ترکیبی از Soberana 2 و تقویت واکسن دیگر ساخته شده در کوبا به نام Soberana Plus هستند. مدیر موسسه واکسن فینلای در تاریخ 2 ژوئن گفت که قصد دارد این آزمایش را در هفته های آینده برای کودکان و نوجوانان گسترش دهد.

Updated June 4

شرکت بیوتکنولوژی ایتالیایی ReiThera یک واکسن Covid-19 به نام GRAd-COV2 تولید کرده است که بر اساس ویروس آدنو ویروس آلوده به گوریل ها ساخته شده است. آنها که با همکاری م Instituteسسه ملی بیماریهای عفونی Lazzaro Spallanzani در رم کار می کردند ، دریافتند که این ماده مقادیر زیادی آنتی بادی در موش و میمون تولید می کند. در ژوئیه سال 2020 ، آنها یک آزمایش بالینی فاز 1 را آغاز کردند. در ماه نوامبر ، آنها اعلام کردند که واکسن به خوبی تحمل شده و آنتی بادی تولید می کند و گزارشی از آزمایش را منتشر کردند.

در مارس 2021 ، محققان آزمایش واکسن فاز 2 را آغاز کردند. اما در ماه مه ، رویترز گزارش داد ، دادگاهی در ایتالیا طرح دولت برای تأمین بودجه آزمایش فاز 3 را لغو کرد و تولید واکسن را به تردید انداخت. بعداً دولت گفت آماده بودجه واکسن است.

Updated May 25

مرکز مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی کوبا آزمایشی را در اواخر ماه نوامبر بر روی واکسن ویروس کرونا به نام آبدالا آغاز کرد. این نام از شعر شاعر قرن نوزدهم خوزه مارتى است. واکسن آبدالا از یک قطعه پروتئین سنبله ویروس کرونا تشکیل شده است که حوزه اتصال گیرنده ها نامیده می شود. در تاریخ 1 فوریه ، این مرکز یک کنفرانس مطبوعاتی را برای اعلام آغاز دادرسی فاز 2 برگزار کرد. محاکمه فاز 3 که حداکثر 48000 شرکت کننده را جذب می کند ، در تاریخ 18 مارس آغاز شد.

Updated May 15

پس از شیوع سارس در سال 2002 ، محققان کالج پزشکی بیلور شروع به تولید واکسنی کردند که می تواند از شیوع جدید جلوگیری کند. با وجود نتایج امیدوار کننده اولیه ، حمایت از تحقیقات از بین رفت. از آنجا که ویروس های کرونا ویروس های ایجاد کننده SARS و Covid-19 بسیار شبیه به هم هستند ، محققان با همکاری بیمارستان کودکان تگزاس این پروژه را احیا کردند.

شرکت هندی Biological E در ماه آگوست مجوز آن را صادر کرد و یک آزمایش آزمایشی فاز 1/2 را در ماه نوامبر با ترکیب پروتئین های ویروسی و مواد کمکی ساخت Dynavax آغاز کرد. در تاریخ 29 دسامبر ، Biological E و ائتلاف برای ابتکارات آمادگی اپیدمیک همکاری برای پیشبرد تولید و ساخت واکسن ، معروف به BECOV2 را اعلام کردند ، که CEPI در ابتدا 5 میلیون دلار به این تلاش کمک کرد.

در 24 آوریل ، Biological E اعلام كرد كه در حال شروع آزمایش فاز 3 واكسن به نام Corbevax است. دو روز بعد ، دولت بایدن گفت که بودجه توسعه قابل توجهی از توانایی تولید Biological E را تأمین می کند. هدف این شرکت 300 میلیون دوز آماده برای استقرار فوری واکسن است و قصد دارد 1.2 میلیارد دوز در سال 2022 تولید کند.

Updated June 10

علاوه بر واکسن mRNA ، Sanofi در اوایل سال 2020 یک واکسن Covid-19 مبتنی بر پروتئین های ویروسی تولید کرد. آنها پروتئین ها را با ویروس های مهندسی تولید شده در سلول های حشرات تولید کردند. GSK این پروتئین ها را با مواد کمکی تقویت می کند که باعث تحریک سیستم ایمنی بدن می شوند. این واکسن بر اساس همان طرحی است که سانوفی برای ایجاد Flublok ، یک واکسن تایید شده برای آنفلوانزا استفاده کرده است. این شرکت ها یک آزمایش بالینی فاز 1/2 را در سپتامبر 2020 آغاز کردند.

انتظار می رود که واکسن Sanofi نقش عمده ای در مقابله با بیماری همه گیر داشته باشد. در ایالات متحده ، Operation Warp Speed ​​آن را به عنوان یکی از شش واکسن برای تأمین مقدار زیاد انتخاب کرد و به توافق 2.1 میلیارد دلاری برای 100 میلیون دوز رسید. در 18 سپتامبر ، سانوفی قرارداد دیگری با 300 میلیون دوز برای یک مقدار نامشخص با اتحادیه اروپا بسته و بعداً تا 72 میلیون دوز با کانادا به توافق رسید. علاوه بر این ، سانوفی موافقت کرد که 200 میلیون دوز به COVAX ، یک همکاری بین المللی برای رساندن عادلانه واکسن در سراسر جهان ، ارائه دهد. این شرکت انتظار داشت در ماه دسامبر به یک آزمایش فاز 3 منتقل شود و به طور بالقوه تا بهار به دنبال مجوز استفاده اضطراری در ایالات متحده باشد. سانوفی اعلام کرد که قصد دارد در سال 2021 حداکثر یک میلیارد دوز تهیه کند.

اما در 11 دسامبر ، Sanofi و GSK اعلام کردند که واکسن آنها ناامیدکننده است. در حالی که سطح امیدوار کننده ای از آنتی بادی ها را در افراد زیر 50 سال فراهم می کند ، افراد مسن به همان شدت که انتظار داشتند پاسخ نمی دادند. این شرکت دادگاه را متوقف کرد. در ژانویه Sanofi تصمیم گرفت که به Pfizer و BioNTech کمک کند تا 100 میلیون دوز واکسن خود را بسازند ، و آنها در ماه فوریه به توافق مشابهی با Johnson & Johnson رسیدند.

در همین حال ، Sanofi فرمولاسیون قوی تری از واکسن خود را ایجاد کرد. در 22 فوریه ، این شرکت آزمایش جدید فاز 2 را آغاز کرد ، که نشان داد نسخه جدید پاسخ های ایمنی شدیدی ایجاد می کند. آنها ثبت نام شرکت کنندگان در آزمایش فاز 3 خود را از 27 مه آغاز کردند ، با این امید که مجوز واکسن خود را تا پایان سال 2021 تأیید کنند.

Updated May 28

در ماه جولای گذشته ، محققان در بیمارستان West China University of Sichuan مطالعه ای در Nature منتشر کردند که در آن واکسنی از منطقه RBD پروتئین سنبله ساخته شده است که می تواند موش ها و میمون ها را از ویروس کرونا محافظت کند. برای ساخت واکسن ، محققان ناحیه RBD را در یک ژن رمزگذاری کردند که آن را وارد ویروس کردند. آنها سپس سلول های حشرات را به ویروس آلوده کردند و باعث شدند مولکول به مقدار زیاد ساخته شود. در 24 آگوست ، آنها آزمایش فاز 1 را آغاز کردند و در 16 نوامبر با مطالعه روی 960 داوطلب به فاز 2 نقل مکان کردند. در 22 ژانویه ، 20201 ، محققان آزمایش فاز 2 دیگر را با 4000 داوطلب ثبت کردند. دادگاه فاز 3 از اول ژوئن آغاز شد.

Updated June 1

Shenzhen Kangtai Biological Products یک شرکت چینی است که برای بیماری هایی مانند هپاتیت B و سرخک واکسن می سازد. در ماه اوت ، AstraZeneca با وجود شنیده ها مبنی بر فساد و رسوایی هایی که باعث آزار این شرکت شده است ، با Shenzhen به توافق رسید تا واکسن آدنوویروس خود را به چین عرضه کند. در اکتبر شنژن کانگتای آزمایش فاز 1 را بر روی 180 داوطلب واکسن خود ، بر اساس ویروس های غیرفعال ، آغاز کرد. در فوریه 2021 این شرکت یک آزمایش فاز 2 را دنبال کرد و یک آزمایش فاز 3 را نیز در ماه مه آغاز کرد. در همان ماه ، این شرکت اعلام کرد که دولت چین به آن اجازه استفاده اضطراری را داده است.

استفاده اضطراری در: چین.

Updated June 1

واکسن سازنده فرانسوی Valneva با استفاده از کمکی از Dynavax واکسنی را از ویروس های کرونا ویروس غیرفعال شیمیایی ایجاد کرد. این واکسن که VLA2001 نام دارد ، در حال حاضر تنها واکسن ویروس غیرفعال است که در اروپا تولید می شود. در 16 دسامبر ، والنووا یک آزمایش آزمایشی فاز 1/2 را در انگلستان آغاز کرد و در آوریل این شرکت اعلام کرد که این آزمایش نتایج مثبتی را ارائه داده است. در 22 آوریل ، والنووا یک آزمایش آزمایشی مرحله 3 را روی 4000 داوطلب در انگلستان آغاز کرد. این آزمایش با موج اول مطالعات مربوط به واکسن Covid-19 ، که در آن برخی از داوطلبان واکسن می زدند و بقیه دارونما متفاوت بودند. با افزایش تعداد واکسن های مجاز برای استفاده در انگلیس ، چنین آزمایشات بالینی تصادفی دیگر اخلاقی نبود. در عوض ، والنووا VLA2001 را به نیمی از داوطلبان خود داد ، در حالی که دیگران واکسه واریا ، واکسن ساخته شده توسط AstraZeneca را دریافت کردند. محققان سپس مشاهده کردند که آیا VLA2001 سطح مشابهی از آنتی بادی های Vaxzevria تولید می کند یا خیر. در ماه ژوئن ، این شرکت اعلام کرد که آزمایش کامل است و آنها انتظار دارند نتایج خود را تا ماه سپتامبر منتشر کنند.

دولت انگلیس در حال حاضر به توافق رسیده است که 100 میلیون دوز واکسن را در صورت اثبات ایمن و م effectiveثر خریداری کند ، با گزینه ای برای دستیابی به 90 میلیون دوز دیگر.

Updated June 7
murdoch

واکسن Bacillus Calmette-Guerin در اوایل دهه 1900 به عنوان محافظ در برابر سل ساخته شد. موسسه تحقیقات کودکان مورداک در استرالیا در حال انجام آزمایش فاز 3 به نام BRACE است تا ببیند آیا این واکسن تا حدی از ویروس کرونا محافظت می کند یا خیر.

به روز شده

استفاده محدود

نام واکسن: Comirnaty (همچنین به عنوان tozinameran یا BNT162b2 نیز شناخته می شود)
کارایی: 95٪
دوز: 2 دوز ، با فاصله 3 هفته
نوع: تزریق عضله
ذخیره سازی: ذخیره سازی فریزر فقط در –94 درجه فارنهایت (–70 درجه سانتیگراد)
سازمان بهداشت جهانی این واکسن را تایید کرده است.

در تاریخ 9 نوامبر ، Pfizer مستقر در نیویورک و شرکت آلمانی BioNTech با اعلام اینکه میزان اثر بخشی واکسن ویروس کرونا بیش از 90 درصد است ، بسیار فراتر از انتظار است ، تاریخ سازی کردند. این اولین باری بود که کسی چنین شواهدی را پیدا می کرد. بیش از یک ماه بعد ، در 11 دسامبر ، سازمان غذا و دارو اولین مجوز استفاده اضطراری را که ایالات متحده به واکسن ویروس کرونا داده است ، اعطا کرد.

کار بر روی واکسن در ژانویه 2020 آغاز شد ، زمانی که محققان BioNTech شروع به ساختن یک مولکول ژنتیکی به نام RNA پیام رسان (mRNA) کردند. آنها دستورالعمل های ژنتیکی ساخت پروتئین ویروس کرونا را ایجاد کردند ، معروف به سنبله. هنگام تزریق به سلول ها ، واکسن باعث ایجاد پروتئین های سنبله ای می شود و سپس در بدن آزاد می شود و پاسخ سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند. در ماه مارس ، BioNTech با همکاری Pfizer برای گسترش تحقیقات ، یک آزمایش بالینی را در ماه مه آغاز کرد. آنها واکسن را به نام عمومی tozinameran و نام تجاری Comirnaty گذاشتند

در آزمایشات فاز 1 ، محققان دریافتند که Comirnaty باعث تولید داوطلبان آنتی بادی علیه SARS-CoV-2 و همچنین سلولهای ایمنی به نام سلولهای T می شود که به ویروس پاسخ می دهند. در تاریخ 27 ژوئیه ، شرکت ها از آغاز آزمایش فاز 2/3 با حضور 30،000 داوطلب خبر دادند. در 12 سپتامبر ، Pfizer و BioNTech اعلام کردند که به دنبال گسترش دادگاه برای 44000 شرکت کننده هستند.

از طریق تابستان و تا پاییز ، جهان توجه خود را بیشتر به آزمایش Pfizer-BioNTech معطوف کرد. در ماه سپتامبر ، دکتر آلبرت بورلا ، مدیر اجرایی Pfizer ، گفت که آزمایش فاز 3 به محض ماه اکتبر نتایج کافی را ارائه می دهد تا نشان دهد که آیا واکسن م workedثر است یا خیر. پرزیدنت ترامپ با اشاره به وجود واکسن قبل از انتخابات ، پیشرفت آنها را تبلیغ کرد. اما در تاریخ 27 اکتبر ، دکتر بورلا اعلام کرد که داوطلبان در این آزمایش هنوز موارد کافی Covid-19 را برای تعیین کارایی واکسن ها تجربه نکرده اند. سرانجام ، در تاریخ 9 نوامبر ، Pfizer و BioNTech تجزیه و تحلیل اولیه 94 مورد اول را منتشر کردند.

طی یک ماه آینده ، Pfizer و BioNTech اطلاعات بیشتری در مورد موارد بیشتر منتشر کردند. در 8 دسامبر ، FDA تجزیه و تحلیل مستقل خود را از آزمایشات بالینی منتشر کرد. آنها تشخیص دادند که میزان Comirnaty 95 درصد است. در حالی که Comirnaty هیچ عارضه جانبی جدی ایجاد نکرد ، اما اغلب باعث خستگی کوتاه مدت ، تب و درد عضلانی می شود.

این نتایج چشمگیر به سرعت منجر به مجوز در سراسر جهان شد. در تاریخ 2 دسامبر ، انگلستان به واکسن Pfizer و BioNTech مجوز اضطراری داد و اولین کشور غربی شد که چنین واکسن ویروس کرونا را تأیید کرد. در هفته های بعد ، کشورهای بیشتری مجوز Comirnaty را صادر کردند و در تاریخ 31 دسامبر ، سازمان بهداشت جهانی لیست استفاده اورژانسی را به واکسن داد ، که به مجوز آن در سراسر جهان سرعت می بخشد. در اسرائیل ، که پیشتاز واکسیناسیون دسته جمعی بود ، محققان دریافتند که این واکسن در دنیای واقعی همانطور که آزمایشات نشان داده است ، م wasثر است.

با پیشرفت آزمایش ها ، Pfizer و BioNTech همچنین کارخانه های تولید Comirnaty را در مقادیر زیاد افزایش دادند. آنها در حال حاضر انتظار دارند تا پایان سال 2021 دو میلیارد دوز در سراسر جهان تولید كنند. دولت ترامپ در ماه جولای برای 100 میلیون دوز قرارداد 1.9 میلیارد دلاری را اعطا كرد ، اما روزنامه نیویورك تایمز در ماه دسامبر گزارش داد كه دولت این فرصت را برای اطمینان در تابستان به دست آورد 100 میلیون دوز دیگر. از آن زمان ، دولت های ترامپ و بایدن توافقاتی را برای مجموع 300 میلیون دوز تا تابستان به دست آوردند.

در حالی که Comirnaty بسیار م provenثر بوده است ، در ابتدا توزیع این واکسن چالش برانگیز بود زیرا باید در دمای 94- درجه فارنهایت (70- درجه سانتیگراد) منجمد نگه داشته می شد. در 19 فوریه ، Pfizer و BioNTech اعلام کردند که می توانند واکسن را در دمای 25- تا 15- درجه سانتیگراد (-13 درجه فارنهایت تا 5 درجه فارنهایت) پایدار نگه دارند.

در ژانویه ، دانشمندان در مورد ظهور انواع سریع گسترش یافته که ممکن است قادر به فرار از آنتی بادی ها باشند ، نگران شدند. Pfizer و BioNTech دریافتند که آنتی بادی ها تا حدودی در برابر نوع دیگری به نام B.1.351 موثر نیستند. در تاریخ 26 فوریه ، شرکت ها مطالعه ای را برای توسعه تقویت کننده خاص B.1.351 اعلام کردند. هنوز هم ، یک مطالعه 8 مارس نشان داد که این واکسن می تواند یک نوع برزیل معروف به P.1 را خنثی کند.

در آزمایش اولیه خود ، Pfizer و BioNTech زنان باردار را در میان شرکت کنندگان خود قرار ندادند. در 15 فوریه آنها یک محاکمه را به طور خاص برای زنان باردار ثبت کردند. آزمایش نشان می دهد که آیا واکسن به اندازه زنان باردار از آنها محافظت می کند یا خیر و همچنین اطلاعاتی درباره ایمنی آن جمع آوری می کند. در حال حاضر ، مرکز کنترل بیماری می گوید زنان بارداری که واجد شرایط می شوند ، می توانند واکسن بزنند ، در حالی که به کمبود داده های آزمایشات اشاره می کنند.
مصوب برای استفاده در: بحرین ، برزیل ، نیوزیلند ، عربستان سعودی ، سوئیس.
دکتر بورلا ، رئیس اجرایی ، گفت که افراد "احتمالاً" ظرف یک سال از دریافت دو دوز به یک واکسن اضافی نیاز دارند. وی همچنین گفت که ممکن است هر ساله واکسیناسیون تکرار شود. در 8 ژوئن ، دکتر بورلا اعلام کرد که Pfizer و BioNTech دوز کودکان 5 تا 11 سال را در یک آزمایش بالینی در مراحل آخر شروع کرده اند.

برای جزئیات بیشتر ، به نحوه کار واکسن Pfizer-BioNTech و نحوه ساخت واکسن Cvid-19 توسط Pfizer مراجعه کنید.

مصوب برای استفاده در: بحرین ، برزیل ، نیوزیلند ، عربستان سعودی ، سوئیس.
استفاده اضطراری در: آرژانتین ، استرالیا ، بوتسوانا ، برونئی ، کانادا ، شیلی ، کلمبیا ، کاستاریکا ، اکوادور ، اتحادیه اروپا ، گرینلند ، گواتمالا ، هنگ کنگ ، ایسلند ، عراق ، اسرائیل ، ژاپن ، اردن ، کویت ، لبنان ، لیختن اشتاین ، مالزی ، مالدیو ، مکزیک ، مولداوی ، موناکو ، مغولستان ، نروژ ، مقدونیه شمالی ، عمان ، پاکستان NEW ، پاناما ، پرو ، فیلیپین ، قطر ، صربستان ، سنگاپور ، سریلانکا ، آفریقای جنوبی ، کره جنوبی ، St. Maarten NEW ، تونس ، ترکیه ، اوکراین ، امارات متحده عربی ، انگلستان ، ایالات متحده ، اروگوئه.

Updated June 10
cansino ams

استفاده محدود در چین
نام واکسن: Convidecia (همچنین به عنوان Ad5-nCoV شناخته می شود)
کارایی: ناشناخته
دوز: تک دوز
نوع: تزریق عضله
ذخیره سازی: در یخچال

شرکت چینی CanSino Biologics با مشارکت موسسه زیست شناسی در آکادمی علوم پزشکی نظامی کشور ، Convidecia را توسعه داد. واکسن یکبار مصرف بر اساس ویروس آدنو ویروس به نام Ad5 ساخته شده است. در ماه مه گذشته ، محققان نتایج امیدوارکننده ای از آزمایش ایمنی فاز 1 را در Convidecia منتشر کردند و در ماه جولای گزارش دادند که آزمایشات فاز 2 آنها نشان داد که واکسن پاسخ ایمنی قوی دارد. در اقدامی بی سابقه ، ارتش چین این واکسن را در 25 ژوئن به مدت یک سال به عنوان "داروی مورد نیاز ویژه" تأیید کرد. در 28 نوامبر ، مدیر اجرایی CanSino Biologics در مصاحبه ای گفت كه حدود 40 تا 50 هزار نفر Convidecia را دریافت كرده اند.

از آگوست سال 2020 ، CanSino شروع به اجرای آزمایشات فاز 3 در تعدادی از کشورها از جمله پاکستان ، روسیه ، مکزیک و شیلی کرد. در تاریخ 25 فوریه ، چین تصویب واکسن CanSino را برای استفاده عمومی اعلام کرد. این شرکت اعلام کرد که واکسن یکبار مصرف آن دارای اثربخشی 65.28 درصدی در پیشگیری از تمام موارد علامت دار Covid-19 است. جزئیات دادگاه هنوز منتشر نشده است. اما در اول آوریل ، مدیر ارشد علمی CanSino گفت که اثر واکسن آن ممکن است با گذشت زمان کاهش یابد. وی همچنین ایده استفاده از تقویت کننده را شش ماه پس از اولین دوز ارائه داد ، اگرچه داده های آزمایش بالینی بیشتری مورد نیاز است.

در تاریخ 23 مارس ، CanSino اعلام کرد که برای آزمایش بالینی نسخه استنشاقی واکسن تأیید کرده است.

مصوب برای استفاده در: چین.
استفاده اضطراری در: شیلی NEW ، مجارستان ، مکزیک ، پاکستان.

Updated June 10
sinovac

نام واکسن: CoronaVac (PiCoVacc سابق)
کارآیی: 50.38٪
دوز: 2 دوز ، با فاصله 2 هفته
نوع: تزریق عضله
ذخیره سازی: در یخچال نگهداری می شود

Sinovac Biotech ، یک شرکت خصوصی چینی ، واکسنی غیرفعال به نام CoronaVac را در اوایل سال 2020 تولید کرد. در اوایل سال 2021 ، آزمایشات در برزیل و ترکیه نشان داد که می تواند از Covid-19 محافظت کند ، اما نتایج بسیار متفاوت ارائه داد - تا حدی به دلیل طراحی آنها آزمایشات متفاوت است. در برزیل ، اثر در برابر Covid-19 با یا بدون علائم 50 درصد بود. در ترکیه ، اثربخشی علیه Covid-19 با حداقل یک علامت 83.5 درصد بود. Sinovac هنوز جزئیات آزمایشات را به صورت پیش چاپ یا در یک مجله پزشکی منتشر نکرده است. با این وجود ، سینوواک در 6 فوریه اعلام کرد که چین تصویب مشروط CoronaVac را داده است. کشورهای دیگر نیز شروع به استفاده از واکسن کرده اند.

Sinovac پس از ایجاد واکسن خود در بهار گذشته ، آزمایش فاز 1/2 را روی 743 داوطلب انجام داد که هیچ عوارض جانبی جدی را نشان نداد. سینوواک جزئیات دادگاه را در ماه نوامبر در یک ژورنال پزشکی منتشر کرد و تولید نسبتاً کم آنتی بادی را نشان داد. در ماه ژوئیه ، سینوواک یک آزمایش فاز 3 را در برزیل و سپس دادگاه های دیگر در اندونزی و ترکیه آغاز کرد.

در همان ماه ، دولت چین برای استفاده محدود ، تصویب اضطراری به CoronaVac داد. در ماه اکتبر ، مقامات در شهر جیاکسینگ در شرق چین اعلام کردند که CoronaVac را به افرادی در مشاغل نسبتاً پرخطر اعم از کارگران پزشکی ، بازرسان بندر و پرسنل خدمات عمومی می دهند.

دانشمندان آزمایشی فاز 3 اعلام نتایج اولیه در پایان دسامبر را آغاز کردند و با بروز موارد جدید Covid-19 آنها را به روز کردند. هنوز مشخص نیست که CoronaVac به طور کلی چقدر از Covid-19 محافظت می کند. اما آزمایشات نشان می دهد که CoronaVac - مانند چندین واکسن دیگر ویروس کرونا - در محافظت از افراد در برابر بیماری های شدید کار بسیار بهتری انجام می دهد. در تاریخ 3 مارس ، دانشمندان در حال اجرای آزمایش ترکیه اعلام کردند که هیچ شرکت کننده واکسنی در بیمارستان Covid-19 به سرانجام نرسید ، در حالی که شش نفر در گروه دارونما بودند.

Sinovac حداقل 11 کشور و منطقه را برای تهیه SinoVac برای آنها معامله کرده است. اندونزی مجوز واکسن اضطراری را در 11 ژانویه داد و دو روز بعد رئیس جمهور اندونزی تزریق CoronaVac را در تلویزیون زنده انجام داد. ترکیه این واکسن را در 13 ژانویه مجاز دانست و رئیس جمهور آن روز بعد واکسن زد. برزیل در 17 ژانویه CoronaVac را مجاز کرد. پس از ساخت خط تولید دوم ، Sinovac در فوریه گفت که ظرفیت تولید آن تا یک میلیارد دوز است.

Sinovac در 13 مه آزمایش فاز 2 واکسن را در کودکان و نوجوانان ثبت کرد.
مصوب برای استفاده در: چین.
استفاده اضطراری در: آذربایجان ، بنگلادش جدید ، بوتسوانا جدید ، برزیل ، کامبوج ، شیلی ، کلمبیا ، جمهوری دومنیکن ، اکوادور ، مصر ، هنگ کنگ ، اندونزی ، لائوس ، مالزی ، مکزیک ، مولداوی ، پاکستان ، پاناما ، فیلیپین ، تایلند ، تونس ، ترکیه ، اوکراین ، اروگوئه ، زیمبابوه.

Updated June 10
sinopharm

نام واکسن: BBIBP-CorV
کارایی: 79.34٪
دوز: 2 دوز ، با فاصله 3 هفته
نوع: تزریق عضله
سازمان بهداشت جهانی این واکسن را تایید کرده است.

انستیتوی محصولات بیولوژیکی پکن یک واکسن ویروس کرونا ویروس غیرفعال ایجاد کرد که توسط شرکت دولتی چینی Sinopharm در آزمایشات بالینی قرار گرفت. در تاریخ 30 دسامبر ، Sinopharm اعلام کرد که این واکسن دارای اثر 79.34 درصدی است که منجر به تأیید آن توسط دولت چین می شود. این شرکت هنوز نتایج دقیق آزمایش 3 فاز خود را منتشر نکرده است.

ژوئن گذشته ، محققان موسسه پکن گزارش دادند که این واکسن نتایج امیدوار کننده ای در میمون ها به وجود آورد. سپس یک آزمایش فاز 1/2 نشان داد که واکسن هیچ عارضه جانبی جدی ایجاد نکرده و افراد را قادر به ساخت آنتی بادی علیه ویروس کرونا می کند. در ماه جولای ، دادگاه فاز 3 در امارات متحده عربی در ماه ژوئیه و در مراکش و پرو در ماه بعد آغاز شد.

در 14 سپتامبر ، U.A.E. تصویب اضطراری واکسن Sinopharm برای استفاده در مراقبت های بهداشتی را داد و به زودی مقامات دولتی و دیگران نیز آن را دریافت کردند کمتر از دو ماه بعد ، در 9 دسامبر ، U.A.E. تایید کامل BBIBP-CorV ، اعلام کرد که میزان کارآیی آن 86 درصد است. از آن زمان تاکنون تعدادی از کشورهای خاور نزدیک آن را مجاز دانسته اند در تاریخ 29 ژانویه ، مجارستان BBIBp-CorV را مجاز دانست و این کشور را به عنوان اولین کشور اروپایی استفاده کرد که از واکسن چینی استفاده می کند.

در همین حال ، در چین ، دولت تصویب اضطراری سینوفرم را در تابستان برای تزریق نامزدهای واکسن خود به مقامات دولتی ، کارکنان مراقبت های بهداشتی و سایر گروه های منتخب داد. رئیس Sinopharm گفت ، تا ماه نوامبر ، تقریباً یک میلیون نفر در چین واکسن دریافت کرده اند.

Sinopharm در ابتدا در مورد اعلامیه U.A.E مبنی بر میزان BBIBP-CorV 86 درصد اظهار نظری نکرد. هنگامی که بعداً از یک مدیر اجرایی شرکت درباره تفاوت بین U.A.E پرسیده شد. برآورد و تجزیه و تحلیل خود Sinopharm ، او گفت که هر دو "واقعی و معتبر" بودند. این تفاوت نتیجه اختلاف در نحوه اجرای آزمایشات بود. Sinopharm قصد دارد تولید سالانه دو واکسن خود را به سه میلیارد دوز در سال برساند.

در ماه فوریه ، با افزایش نگرانی در مورد جهش های جدید در ویروس کرونا ، محققان چینی BBIBP-CorV را در برابر نوعی به نام B.1.351 ، که اولین بار در آفریقای جنوبی یافت شد ، آزمایش کردند. آنها گزارش دادند که پاسخ آنتی بادی ایجاد شده توسط واکسن در برابر B.1.351 فقط نسبتاً ضعیف است. این مطالعه هنوز در یک مجله پزشکی منتشر نشده است.

در تاریخ 18 مه ، در میان نگرانی در مورد اثربخشی واکسن ، U.A.E. اعلام کرد که عکسهای تقویت کننده ای را برای کسانی که دو دوز BBIBP-CorV دریافت کرده اند فراهم می کند. بحرین با اعلامیه مشابهی در تاریخ 3 ژوئن دنبال کرد.
مصوب برای استفاده در: بحرین ، چین ، امارات متحده عربی.
استفاده اضطراری در: آنگولا ، آرژانتین ، بنگلادش ، برونئی ، کامبوج ، مصر ، گابون ، گویان ، مجارستان ، اندونزی ، ایران ، عراق ، اردن ، لبنان ، مالدیو ، مولداوی ، مغولستان ، مراکش ، نامیبیا ، نپال ، مقدونیه شمالی ، پاکستان ، پرو ، فیلیپین NEW ، سیرالئون ، سریلانکا ، تایلند NEW ، ویتنام NEW ، ونزوئلا ، زیمبابوه.

Updated June 10
sinopharm wuhan

استفاده محدود در چین، امارات محتده عربی
Sinopharm همراه با واکسن انستیتوی پکن خود یک واکسن ویروس غیرفعال را که توسط م Instituteسسه محصولات بیولوژیکی ووهان ساخته شده آزمایش کرد. آزمایش فاز 1/2 نشان داد که این واکسن در افراد داوطلب آنتی بادی تولید می کند ، برخی از آنها تب و سایر عوارض جانبی را تجربه می کنند. Sinopharm گفت: اثر واکسن 72.51 درصد است. نسخه واکسن ووهان در چندین مرحله در حال آزمایش فاز 3 است. در ماه دسامبر ، پرو آزمایش سینوفرم خود را برای بررسی مشکلات عصبی که یک داوطلب تجربه کرده بود ، به طور مختصر متوقف کرد ، اما تشخیص داد که هیچ ارتباطی با واکسن ها ندارد. در تاریخ 25 فوریه ، چین تصویب واکسن ووهان برای استفاده عمومی را اعلام کرد. اثر تعیین شده از آزمایشات فاز 3 هنوز منتشر نشده است.

مصوب برای استفاده در: چین.
استفاده محدود در: امارات متحده عربی.

Updated May 29
bharat icmr niv

نام واکسن: کوواکسین (همچنین به عنوان BBV152 A ، B ، C شناخته می شود)
کارایی: ناشناخته
دوز: 2 دوز ، با فاصله 4 هفته
ذخیره سازی: حداقل یک هفته در دمای اتاق

با همکاری شورای تحقیقات پزشکی هند و انستیتوی ملی ویروس شناسی ، شرکت هندی Bharat Biotech واکسن کوواکسین را طراحی کرد که بر اساس نوع غیرفعال ویروس کرونا ساخته شده است. مطالعات انجام شده روی میمون ها و همسترها نشان داد که این ماده در برابر عفونت محافظت می کند. ژوئن گذشته ، کوواکسین اولین واکسن ویروس کرونا بود که در هند برای آزمایش های بالینی ایجاد شد.

آزمایش فاز 1/2 نشان داد که واکسن هنگام تولید آنتی بادی برای ویروس کرونا هیچ عارضه جانبی جدی ایجاد نکرده است و یک مطالعه پیگیری این نتایج را تأیید کرده است. در 23 اکتبر ، این شرکت اعلام کرد که آنها در حال آغاز آزمایش فاز 3 هستند و در نهایت بیش از 25،800 داوطلب را استخدام می کنند. در 22 دسامبر ، این شرکت با همکاری Ocugen مستقر در پنسیلوانیا برای توسعه Covaxin برای بازار ایالات متحده همکاری کرد.

در تاریخ 3 ژانویه ، دولت هند مجوز اضطراری Covaxin را صادر کرد. این مجوز علی رغم این واقعیت صادر شد که بهارات هنوز داده های فاز 3 را منتشر نکرده بود که نشان می دهد واکسن ایمن و مثر است.

دو ماه بعد ، این شرکت شروع به انتشار یک سری گزارش ها در مورد دوره آزمایشی کرد. از 21 آوریل ، اثر واکسن 78 درصد در برابر Covid-19 خفیف ، متوسط ​​و شدید تخمین زده شد. به ویژه برای Covid-19 شدید ، 100 درصد كوواكسین اثر داشت. این شرکت همچنین دریافت كه واكسن 70 درصد در برابر Covid-19 بدون علائم اثر دارد ، كه نشان می دهد كواكسین می تواند از گسترش ویروس جلوگیری كند. این ارقام براساس 127 مورد اول Covid-19 در دادگاه است. انتظار می رود تجزیه و تحلیل نهایی ایمنی و کارایی Covaxin در ماه ژوئن انجام شود. در 4 ژوئن این شرکت اعلام کرد که این واکسن را روی کودکان بین 2 تا 18 سال آزمایش می کند.

در ماه آوریل ، هند شاهد موارد جدیدی بود که بسیاری از آنها ناشی از نوع جدیدی به نام B.1.617 بود. محققان بهارات دریافتند که آنتی بادی های تولید شده توسط کوواکسین در چسبیدن به ویروس نوع نسبتاً م modثرتر هستند. با این حال ، بعید است که واکسن به طور قابل توجهی در برابر آن موثر باشد.

در ماه آوریل ، بهارات اعلام کرد که تولید خود را به 700 میلیون دوز در سال افزایش می دهد. این شرکت در خرداد ماه یک آزمایش آزمایشی را در مورد کودکان 2 ساله ثبت کرد. آنها اکنون پس از گسترش ظرفیت تولید ، انتظار دارند سالانه یک میلیارد دوز تولید کنند.

استفاده اضطراری در: بوتسوانا ، برزیل جدید ، گواتمالا ، گویان ، هند ، ایران ، موریس ، مکزیک ، نپال ، نیکاراگوئه ، پاراگوئه ، فیلیپین ، زیمبابوه.

Updated June 10
moderna nih

نام واکسن: mRNA-1273
کارایی: 94.5٪
دوز: 2 دوز ، با فاصله 4 هفته
نوع: تزریق عضله
ذخیره سازی: 30 روز با یخچال ، 6 ماه در –4 درجه فارنهایت (–20 درجه سانتیگراد)
سازمان بهداشت جهانی این واکسن را تایید کرده است.

در 18 دسامبر ، F.D.A. مجوز استفاده اضطراری برای واکسنی را که توسط شرکت Moderna مستقر در بوستون ساخته شده است ، داد. واکسن Moderna دومین واکسن مجاز توسط F.D.A است که یک هفته پس از واکسن ساخته شده توسط Pfizer و BioNTech وارد می شود.

مانند Pfizer و BioNTech ، Moderna واکسن خود را از mRNA تهیه می کند. در سال های اخیر ، این شرکت واکسن mRNA را برای تعدادی بیماری آزمایش کرده است ، اما هنوز واکسن های آن را به بازار عرضه نکرده اند. در ژانویه گذشته ، آنها شروع به تولید واکسن برای ویروس کرونا کردند.

دولت ایالات متحده تلاشهای Moderna را با پشتیبانی تقریباً 1 میلیارد دلاری با حساب مالی ارائه كرد. آنها با مشارکت با انستیتوهای ملی بهداشت دریافتند که این واکسن از میمون ها در برابر ویروس کرونا محافظت می کند. مارس گذشته ، دانشمندان اولین کسی بودند که واکسن Covid-19 را در آزمایشات انسانی قرار دادند. پس از آنکه نتایج این مطالعات امیدوار کننده بود ، آزمایش مرحله 3 روی 30،000 داوطلب از 27 جولای آغاز شد.

در 16 نوامبر ، مدرنا اولین داده های مقدماتی آزمایش را اعلام کرد و سپس داده های کامل را در تاریخ 30 نوامبر اعلام کرد. از 196 مورد Covid-19 در میان داوطلبان آزمایش ، 185 مورد در افرادی بود که دارونما دریافت کرده بودند. و از 11 داوطلب واکسینه شده که به Covid-19 مبتلا شدند ، هیچ یک از آنها به بیماری شدید مبتلا نبودند. محققان تخمین زدند که میزان اثر واکسن 94.1 درصد است ، که بسیار بیشتر از حد انتظار کارشناسان از زمان آزمایش واکسن بود. گرچه مشخص نیست که این اثر چقدر دوام خواهد داشت ، Moderna دریافت که بعد از سه ماه شرکت کنندگان در آزمایش همچنان از یک دفاع ایمنی قوی در برابر ویروس کرونا برخوردارند. در تاریخ 2 دسامبر ، Moderna یک آزمایش برای آزمایش واکسن در نوجوانان 12 تا 18 ساله ثبت کرد.

در همین حال ، این شرکت با تأمین معاملات چندین کشور برای تأمین واکسن تا زمان تأیید آن وارد معاملات شد. در 11 آگوست سال گذشته ، دولت ایالات متحده در صورت اثبات ایمن و موثر بودن واکسن ، 1.5 میلیارد دلار در ازای 100 میلیون دوز اضافی به این شرکت اعطا کرد ، پیگیری در ماه دسامبر با معامله 100 میلیون دوز دیگر در سه ماهه دوم 2021 در ماه فوریه ، میزان توافق شده به 300 میلیون افزایش یافت. در تاریخ 25 نوامبر ، این شرکت با کمیسیون اروپا به توافق رسید تا حداکثر 160 میلیون دوز را تأمین کند. Moderna معاملات مشابهی را با کشورهای دیگر از جمله کانادا ، ژاپن ، قطر و کره جنوبی انجام داده است.

در 25 فوریه ، مدرنا اعلام کرد که در تلاشند بین 600 میلیون تا یک میلیارد دوز برای سال 2021 تولید کنند. آنها در حال سرمایه گذاری برای توسعه ظرفیت تا 1.4 میلیارد دوز در سال 2022 هستند.

مصوب برای استفاده در: سوئیس.
استفاده اضطراری در: کانادا ، اتحادیه اروپا ، ایسلند ، اسرائیل ، مغولستان ، نروژ ، قطر ، سنگاپور ، انگلستان ، ایالات متحده ، ویتنام.

Updated June 10
ras

مرکز چوماکوف در آکادمی علوم روسیه یک واکسن ویروس کرونا ویروس غیرفعال به نام CoviVac تولید کرد. در 14 اکتبر ، تاس گزارش داد که آزمایشات بالینی واکسن از 19 مهر در Kirov و سن پترزبورگ آغاز می شود. در 20 فوریه ، روسیه این واکسن را برای مصارف خانگی تصویب کرد ، علی رغم این واقعیت که مرکز چوماکوف بعداً شروع به کار کرد آزمایش فاز 3 در تاریخ 3 ژوئن ، مدیر مرکز چوماکوف گفت که آزمایش هنوز در جریان است و هنوز نمی توان در مورد اثر واکسن صحبت کرد.

استفاده زودهنگام در: روسیه.

Updated June 4
astrazeneca uoxford

نام واکسن: AZD1222 (در هند با نام Covishield نیز شناخته می شود)
کارایی: بسته به مقدار مصرف ، 62 تا 90 درصد است
دوز: 2 دوز ، با فاصله 4 هفته
نوع: تزریق عضله
محل نگهداری: حداقل 6 ماه در یخچال ثابت است
سازمان بهداشت جهانی این واکسن را تایید کرده است.

در 8 دسامبر ، محققان دانشگاه آکسفورد و شرکت انگلیسی-سوئدی AstraZeneca اولین مقاله علمی در مورد آزمایش بالینی فاز 3 واکسن ویروس کرونا را منتشر کردند. این آزمایش نشان داد که این واکسن می تواند از افراد در برابر Covid-19 محافظت کند ، اما بسیاری از س questionsالات در مورد نتایج حل نشده باقی مانده است.

در اوایل بیماری همه گیر ، محققان آکسفورد با مهندسی ژنتیکی یک آدنو ویروس که به طور معمول شامپانزه ها را آلوده می کند ، این واکسن را تولید کردند. هنگامی که آنها واکسن را به میمون ها دادند ، دریافتند که این ماده حیوانات را از این بیماری محافظت می کند. آوریل گذشته ، آنها با آزمایش فاز 1/2 پیگیری کردند. تولید کنندگان واکسن در آزمایش هیچ عارضه جانبی شدیدی را مشاهده نکردند ، در حالی که مشاهده کردند واکسن آنتی بادی هایی را علیه ویروس کرونا و همچنین سایر سیستم های دفاعی ایمنی بدن افزایش می دهد. این واکسن آزمایشات فاز 2/3 را در انگلستان و هند و (جایی که به آن Covishield معروف است) آغاز کرد. علاوه بر این ، AstraZeneca بعداً آزمایشات فاز 3 را در برزیل ، آفریقای جنوبی و ایالات متحده آغاز کرد.

در 19 نوامبر ، محققان اولین یافته های آزمایشات فاز 2/3 را در انگلستان منتشر کردند. آنها هیچ عارضه جانبی جدی را در هر سنی مشاهده نکردند. دلگرم کننده ، داوطلبان مسن به اندازه آنتی بادی های ضد ویروس کرونا تولید کردند.

در 23 نوامبر ، AstraZeneca و آکسفورد اعلام کردند که این واکسن اثر خوبی دارد ، براساس مطالعه انجام شده در 131 مورد اول Covid-19 در آزمایشات در انگلستان و برزیل. داوطلبان همه دو دوز دریافت کردند ، اما در بعضی موارد دوز اول فقط نیمی از قدرت بود. با کمال تعجب ، دوز اولیه نیمه قدرت منجر به 90 درصد کارایی شد ، در حالی که دو عکس با دوز استاندارد فقط به 62 درصد اثر منجر شد. محققان حدس زدند که اولین دوز پایین تر ، تقلید از تجربه عفونت ، باعث ایجاد پاسخ ایمنی قوی تر می شود. اما تنها پس از اعلام اولیه مشخص شد که نسخه دوز پایین نتیجه اشتباهی در اندازه گیری واکسن ها بوده است ، که بخشی از برنامه اولیه آزمایش نیست.

AstraZeneca به تجزیه و تحلیل داده های آزمایشات خود ادامه داد و گزارش دیگری را در تاریخ 2 فوریه منتشر کرد که هنوز در مجله پزشکی منتشر نشده است. آنها دریافتند که دو دوز جدا شده توسط 12 هفته دارای میزان اثربخشی 82.4٪ است. این واکسن نه تنها افراد را در برابر بیماری محافظت می کند بلکه انتقال ویروس را نیز کاهش می دهد - این یک علامت امیدوارکننده است که واکسن ها می توانند همه گیر را مهار کنند.

در 7 فوریه ، آفریقای جنوبی برنامه تولید 1 میلیون دوز واکسن AstraZeneca را متوقف کرد. یک محاکمه کوچک نتوانست نشان دهد که آفریقای جنوبی را در برابر نوع B.1.351 ، که در کشور غالب شده است ، محافظت می کند. در همین حال ، AstraZeneca آکسفورد اعلام کرد که آنها در حال کار بر روی نسخه جدیدی از واکسن متناسب با نوع آن هستند.

انگلستان و آرژانتین اولین کشورهایی بودند که در 30 دسامبر مجوز واکسن را برای موارد اضطراری صادر کردند و از آن زمان تعداد دیگری از کشورها نیز همین کار را انجام دادند. در تاریخ 3 ژانویه ، هند نسخه ای به نام Covishield را كه توسط م Instituteسسه سرم هند ساخته شده ، تصویب كرد. در 16 فوریه سازمان بهداشت جهانی واکسن را برای استفاده اضطراری در بزرگسالان 18 سال یا بالاتر توصیه کرد. در ماه مارس ، كوواكس تحویل میلیون ها دوز واكسن را به كشورهای با درآمد كم و متوسط ​​آغاز كرد. انتظار می رود AstraZeneca برنامه ای را برای مجوز استفاده اضطراری از F.D.A ارسال کند. هنگامی که آزمایش فاز 3 آن در ایالات متحده نتیجه می دهد ، احتمالاً در ماه مارس. این شرکت انتظار می رود ظرفیت تولید سالانه دو میلیارد دوز باشد.

AstraZeneca و آکسفورد به آزمایشات جدید واکسن خود ادامه می دهند. در اقدامی بی سابقه در زمینه واکسن ویروس کرونا ، آنها در 11 دسامبر اعلام کردند که با سازندگان روسی واکسن Sputnik V ، که از آدنو ویروس ها نیز ساخته شده است ، همکاری خواهند کرد تا ببینند آیا ترکیبی با Sputnik V ممکن است باعث افزایش اثر واکسن Oxford-AstraZeneca. دادگاه در فوریه 2021 آغاز شد. در 14 فوریه ، آکسفورد اعلام کرد که محاکمه کودکان 6 ساله را آغاز می کند.

استفاده اضطراری در: الجزایر ، آرژانتین ، استرالیا ، بنگلادش ، بحرین ، بوتان ، بوتسوانا جدید ، برزیل ، کانادا ، شیلی ، کلمبیا ، جمهوری دومنیکن ، مصر ، السالوادور ، اتحادیه اروپا ، ایسلند ، هند ، اندونزی جدید ، عراق ، کویت ، مالزی ، مالدیو ، مکزیک ، مولداوی ، مغولستان ، مراکش ، نپال ، نیجریه ، نروژ ، پاکستان ، پاپوآ گینه نو جدید ، فیلیپین ، عربستان سعودی ، سیشل ، سریلانکا ، آفریقای جنوبی ، کره جنوبی ، تایلند ، اوکراین ، انگلستان ، ویتنام. اعتبار سنجی استفاده اضطراری از سازمان بهداشت جهانی.

Updated May 21
russiahealth

نام واکسن: Sputnik V (معروف به Gam-Covid-Vac)
کارایی: 91.4٪
دوز: 2 دوز ، با فاصله 3 هفته
نوع: تزریق عضله
ذخیره سازی: ذخیره سازی فریزر. در حال توسعه یک فرمولاسیون جایگزین که می تواند در یخچال نگهداری شود.

موسسه تحقیقات گامالیا ، بخشی از وزارت بهداشت روسیه ، واکسنی با میزان کارایی 91.6 درصد ایجاد کرده است. سازندگان واکسن نتایج آزمایش فاز 3 خود را در 2 فوریه در Lancet منتشر کردند.

Gamaleya این واکسن را که در ابتدا Gam-Covid-Vac نامیده می شد ، از ترکیب دو ویروس آدنو ویروس به نام های Ad5 و Ad26 تولید کرد. طی چندین سال هر دو نوع به عنوان واکسن آزمایش شده اند. با ترکیب آنها ، محققان روسی امیدوار بودند که از شرایطی که در آن سیستم ایمنی بدن می تواند واکسن را به عنوان یک جسم خارجی که باید از بین برود ، استفاده کند ، جلوگیری کند. محققان آزمایش های بالینی را در ماه ژوئن آغاز کردند.

در پایان تابستان ، دادگاه درگیر جنجال شد. در 11 آگوست ، رئیس جمهور ولادیمیر ولادین پوتین اعلام کرد که یک تنظیم کننده مراقبت های بهداشتی روسیه واکسن را تأیید کرده است که به Sputnik V. تغییر نام داده است. با این حال آزمایشات فاز 3 حتی آغاز نشده است. متخصصان واکسن این اقدام را خطرناک دانستند و بعداً روسیه اعلامیه را پس گرفت و گفت که تأیید "گواهی ثبت مشروط" است ، که به نتایج مثبت آزمایشات فاز 3 بستگی دارد. علاوه بر روسیه ، داوطلبان این محاکمه در بلاروس ، امارات متحده عربی و ونزوئلا نیز استخدام شدند. در 17 اکتبر ، یک آزمایش فاز 2/3 در هند آغاز شد.

در 4 سپتامبر ، سه هفته پس از اعلام پوتین ، محققان گامالیا نتایج آزمایش 1/2 فاز خود را منتشر کردند. آنها دریافتند که Sputnik V آنتی بادی هایی برای ویروس کرونا و عوارض جانبی خفیف ایجاد می کند. در 11 نوامبر ، صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه اولین شواهد اولیه از آزمایش فاز 3 خود را مبنی بر موثر بودن واکسن اعلام کرد. دانشمندان روسی بر اساس 20 مورد Covid-19 در میان شرکت کنندگان در آزمایش ، تخمین زدند که این واکسن 92 درصد کارایی را نشان می دهد.

در ماه دسامبر ، دادگاه در مجموع 78 پرونده به پایان رسید. جزئیات کامل این آزمایش در ماه فوریه منتشر شد ، که نشان دهنده اثربخشی بالا پس از دو دوز است. این آزمایش عوارض جانبی جدی پیدا نکرد و تفاوت معنی داری بین گروه های داوطلب نشان نداد. هیچ کس که واکسن زده است مورد جدی Covid-19 را تجربه نکرده است.

در اقدامی بی سابقه در زمینه واکسن ویروس کرونا ، موسسه Gamaleya در ماه دسامبر با داروسازی AstraZeneca ، که واکسن را با آدنو ویروسهای انسانی تولید می کند ، پیوست. این دو تیم واکسن های خود را با هم ترکیب کردند تا ببینند آیا این مخلوط می تواند اثر واکسن AstraZeneca را افزایش دهد. دادگاه در فوریه آغاز شد. در ژانویه ، محققان Gamaleya همچنین آزمایش یک نسخه دوزه واکسن را آغاز کردند ، واکسنی که آن را "Sputnik Light" نامیدند. در 12 فوریه ، مدیر مرکز Gameleya در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که احتمالاً فقط چهار تا پنج ماه محافظت می کند.

در ماه نوامبر ، دولت روسیه پیشنهاد اسپوتنیک V را در داخل روسیه در یک کمپین واکسیناسیون گسترده آغاز کرد. اما نگران بودن این که واکسن به سرعت تصویب شده است ، منجر به تردید گسترده ای شود. در 22 دسامبر ، بلاروس اولین کشور خارج از روسیه بود که Sputnik V را ثبت کرد و از آن زمان تعداد دیگری از کشورها نیز این الگو را دنبال کردند. در اروپا ، جایی که انتشار واکسن به شدت متزلزل شد ، ناظران نظارتی اسپوتنیک V را از 4 مارس آغاز کردند. اگر آژانس دارویی اروپا آن را تأیید کند ، ممکن است بسیاری از کشورهای اروپایی واکسن را استفاده کنند.

در ژانویه 2021 ، محققان Gamaleya آزمایشی را آغاز کردند که در آنها فقط دوز اول آدنو ویروس های Ad26 ، همان آدنو ویروس موجود در واکسن تک دوزهای جانسون و جانسون را به مردم دادند. آنها این نسخه یک دوز را "Sputnik Light" لقب دادند. در 12 فوریه ، مدیر مرکز Gameleya در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که احتمالاً فقط چهار تا پنج ماه محافظت می کند. روسیه در تاریخ 6 مه اعلام کرد که اسپوتنیک لایت اثربخشی 79.4 درصدی را ارائه می دهد اما جزئیات مطالعه را منتشر نکرده و نمی گوید که این اثر تا چه مدت ادامه دارد. Sputnik Light در 6 ماه مه مجوز استفاده در روسیه را دریافت کرد. ماه بعد ، یک مطالعه در مورد فعالیت واکسیناسیون گسترده در آرژانتین نشان داد که اثربخشی آن بین 78.6 تا 83.7 درصد است.

برای جزئیات بیشتر ، به نحوه عملکرد واکسن Gamaleya مراجعه کنید.

استفاده اضطراری در: آلبانی ، الجزایر ، آنگولا ، آنتیگوا و باربودا ، آرژانتین ، ارمنستان ، آذربایجان ، بحرین ، بنگلادش ، بلاروس (از جمله Sputnik Light) ، بولیوی ، جمهوری صرب بوسنی ، کامرون ، جمهوری کنگو (از جمله Sputnik Light) جدید ، جیبوتی ، اکوادور ، مصر ، هندوراس ، گابن ، غنا ، گواتمالا ، گینه ، گویان ، مجارستان ، هند ، ایران ، عراق ، اردن ، قزاقستان ، کنیا ، قرقیزستان ، لائوس ، لبنان ، مالدیو ، مالی ، موریس (از جمله Sputnik Light) ، مکزیک ، مولداووا ، مغولستان ، مونته نگرو ، مراکش ، میانمار ، نامیبیا ، نپال ، نیکاراگوئه (از جمله Sputnik Light) ، مقدونیه شمالی ، پاکستان ، تشکیلات خودگردان فلسطین (از جمله Sputnik Light) ، پاناما ، پاراگوئه ، فیلیپین ، روسیه (از جمله Sputnik Light) ، سان مارینو ، صربستان ، سیشل ، اسلواکی ، سریلانکا ، سنت وینسنت و گرنادین ها ، سوریه ، تونس ، ترکیه ، ترکمنستان ، امارات متحده عربی ، ازبکستان ، ونزوئلا (از جمله Sputnik Light) ، ویتنام ، زیمبابوه.

Updated June 10
jnj bidmc

نام واکسن: Ad26.COV2.S
کارایی: ناشناخته
دوز: 1 دوز
نوع: تزریق عضله
ذخیره سازی: حداکثر دو سال در دمای 4- درجه فارنهایت (20- درجه سانتیگراد) منجمد می شود و تا سه ماه در 36-46 درجه فارنهایت (2-8 درجه سانتیگراد) در یخچال نگهداری می شود.

در 27 فوریه ، F.D.A. مجوز استفاده اضطراری برای واکسن Johnson & Johnson’s را صادر کرد ، و آن را به سومین واکسن ویروس کرونا در ایالات متحده تبدیل کرد. همچنین اولین بار بود که فقط با یک دوز به جای دو نوبت ، ایمن و موثر بود.

کاری که منجر به واکسن شد یک دهه پیش در مرکز پزشکی Beth Israel Deaconess در بوستون آغاز شد ، جایی که محققان روشی را برای ساخت واکسن از ویروسی به نام Adenovirus 26 یا به اختصار Ad26 ایجاد کردند. جانسون و جانسون از Ad26 برای تولید واکسن های ابولا و سایر بیماری ها با Ad26 استفاده کردند. در ژانویه گذشته ، این شرکت و محققان بت اسرائیل برای ایجاد واکسن ویروس کرونا همکاری کردند. مارس گذشته آنها 456 میلیون دلار از دولت ایالات متحده دریافت كردند تا از روند خود به سمت تولید حمایت كنند. پس از اینکه واکسن در آزمایشات روی میمون ها محافظت کرد ، جانسون و جانسون آزمایشات فاز 1/2 را در ماه جولای آغاز کردند.

براساس نتایج امیدوار کننده در این مطالعات ، جانسون و جانسون یک آزمایش فاز 3 را در ماه سپتامبر با استفاده از فقط یک دوز به جای دو مورد آغاز کردند. اگرچه جانسون و جانسون در ابتدا قصد داشتند 60،000 داوطلب را به خدمت بگیرند ، اما با افزایش پرونده ها ، دادگاه در 45،000 در ماه دسامبر پایان داد.

در تاریخ 29 ژانویه ، جانسون و جانسون اعلام کردند که آزمایش ثابت کرده است که واکسن ایمن و م effectiveثر است. در 24 فوریه ، F.D.A. تجزیه و تحلیل خود را از این آزمایش منتشر کردند و نتیجه گرفتند که این واکسن در ایالات متحده 72 درصد ، در آفریقای جنوبی 64 درصد و در آمریکای لاتین 61 درصد کارایی دارد. روز بعد ، بحرین اولین کشوری بود که واکسن را برای استفاده اضطراری مجاز اعلام کرد. دو روز بعد ، ایالات متحده نیز این کار را انجام داد.

آفریقای جنوبی پس از آنکه یک آزمایش کوچک نشان نداد که این ماده در برابر نوع B.1.351 که در سراسر کشور مسلط شده بود ، از استفاده از واکسن AstraZeneca برای کارکنان مراقبت های بهداشتی خود صرف نظر کرد. آنها به جای آن از Johnson & Johnson استفاده کردند.

در ماه آگوست ، دولت فدرال موافقت كرد كه در صورت تأييد واكسن ، 1 ميليارد دلار به جانسون و جانسون براي 100 ميليون دوز بپردازد. در عرضه اولیه ، این شرکت فقط 4 میلیون دوز و حدود 16 میلیون دوز دیگر نیز تا پایان ماه مارس ارائه داد - بسیار کمتر از 37 میلیون دوزی که در قرارداد آن درخواست شده است. این شرکت گفت که نیاز خود را برای تحویل 100 میلیون دوز تا ژوئن برآورده می کند. در تاریخ 2 مارس ، مرک اعلام کرد که در ساخت واکسن به جانسون و جانسون کمک خواهد کرد.

اتحادیه اروپا در 8 اکتبر برای 200 میلیون دوز به توافق مشابهی دست یافت. COVAX ، یک همکاری بین المللی برای انتقال عادلانه واکسن در سراسر جهان ، 500 میلیون دوز را تأمین کرد. هدف این شرکت تولید یک میلیارد دوز در سال 2021 است.

در 16 نوامبر ، جانسون و جانسون اعلام كردند كه آنها در حال شروع آزمایشی فاز 3 برای مشاهده اثرات دو دوز واكسن خود ، به جای فقط یك مورد هستند. نتایج در اواخر سال 2021 پیش بینی می شود. در ماه فوریه ، این شرکت یک آزمایش برای زنان باردار نیز آغاز کرد و در ماه مارس اعلام کرد به زودی آزمایشات مربوط به کودکان را آغاز می کند. رئیس اجرایی در مصاحبه ای در تاریخ 4 مارس گفت که این واکسن می تواند تا سپتامبر در دسترس کودکان قرار گیرد.

این واکسن توسط Janssen Pharmaceutica ، یک بخش جانسون و جانسون در بلژیک تولید می شود.

استفاده متوقف شده در: دانمارک ، فنلاند جدید.
استفاده اضطراری در: بحرین ، بوتسوانا جدید ، برزیل ، کانادا ، کلمبیا ، اتحادیه اروپا ، گرینلند ، ایسلند ، کویت NEW ، لیختن اشتاین ، مالدیو NEW ، مکزیک NEW ، مولداوی ، نیجریه ، نروژ ، فیلیپین ، آفریقای جنوبی ، کره جنوبی ، سوئیس ، تایلند ، تونس NEW، United Kingdom NEW، ایالات متحده ، زامبیا. اعتبار سنجی استفاده اضطراری از سازمان بهداشت جهانی. تایید شده توسط گروه تنظیم مقررات آفریقا.

Updated June 10
vector

نام واکسن: EpiVacCorona
کارایی: ناشناخته
دوز: 2 دوز ، با فاصله 3 هفته
نوع: تزریق عضله
محل نگهداری: تا دو سال در یخچال ثابت است

در تاریخ 26 آگوست ، موسسه وکتور ، یک مرکز تحقیقات بیولوژیکی روسیه ، آزمایش فاز 1/2 را برای واکسن ویروس کرونا که آنها EpiVacCorona می نامند ، ثبت کرد. این واکسن حاوی بخشهای کوچکی از پروتئینهای ویروسی است که به عنوان پپتید شناخته می شوند. کمتر از دو ماه بعد ، در 14 اکتبر ، ولادیمیر پوتین اعلام کرد که روسیه تصویب قانونی را برای واکسن اعطا کرده است ، و این دومین واکسن پس از واکسن Sputnik V موسسه Gamaleya است.

یک آزمایش فاز 3 در ماه نوامبر آغاز شد و از 15 دسامبر ، خبرگزاری اینترفاکس گزارش داد که 1438 داوطلب این واکسن را دریافت کرده اند.

در ژانویه ، روسیه یک کمپین واکسیناسیون گسترده را که شامل EpiVacCorona بود ، آغاز کرد. اما موسسه وکتور هنوز نتایجی از آزمایش فاز 3 خود ارائه نکرده است که نشان می دهد واکسن آنها ایمن و موثر است. در ماه فوریه ، تاس گزارش داد که پاسخ ایمنی از EpiVacCorona "تقریباً یک سال" طول کشید. در تاریخ 3 مارس ، موسسه وکتور محاکمه خود را در یک رجیستری بین المللی ثبت کرد ، نشان می دهد که انتظار می رود نتایج اولیه را در آگوست 2021 ارائه دهد.

نتایج حاصل از آزمایش EpiVacCorona's Phase 1/2 در اواخر ماه مارس در یک ژورنال مبهم روسیه منتشر شد ، اما این اطلاعات مربوط به متخصصان خارجی است که به نقایص جدی در این مطالعه اشاره کرده اند.

مصوب برای استفاده در: ترکمنستان.
استفاده زودهنگام در: روسیه.

Updated April 5

نام واکسن: ZF2001
کارایی: ناشناخته
دوز: 3 دوز ، با فاصله 4 هفته
نوع: تزریق عضله

شرکت چینی Anhui Zhifei Longcom و انستیتوی زیست پزشکی در آکادمی علوم پزشکی چین برای ساخت واکسن همکاری کردند. نامزد آنها از یک کمکی همراه با بخشی از پروتئین سنبله به نام حوزه اتصال گیرنده تشکیل شده است. آنها آزمایشات فاز 2 را در ماه ژوئیه آغاز کردند و پس از آن آزمایش فاز 3 با 29000 داوطلب در ماه دسامبر انجام شد. چین واکسن را برای استفاده اضطراری در 15 مارس مجاز دانست.

استفاده اضطراری در: چین ، ازبکستان.

Updated March 15

Shenzhen Kangtai Biological Products یک شرکت چینی است که برای بیماری هایی مانند هپاتیت B و سرخک واکسن می سازد. در ماه اوت ، AstraZeneca با وجود شنیده ها مبنی بر فساد و رسوایی هایی که باعث آزار این شرکت شده است ، با Shenzhen به توافق رسید تا واکسن آدنوویروس خود را به چین عرضه کند. در اکتبر شنژن کانگتای آزمایش فاز 1 را بر روی 180 داوطلب واکسن خود ، بر اساس ویروس های غیرفعال ، آغاز کرد. در فوریه 2021 این شرکت یک آزمایش فاز 2 را دنبال کرد و یک آزمایش فاز 3 را نیز در ماه مه آغاز کرد. در همان ماه ، این شرکت اعلام کرد که دولت چین به آن اجازه استفاده اضطراری را داده است.

استفاده اضطراری در: چین.

Updated June 1

تایید شده

pfizer biontech

نام واکسن: Comirnaty (همچنین به عنوان tozinameran یا BNT162b2 نیز شناخته می شود)
کارایی: 95٪
دوز: 2 دوز ، با فاصله 3 هفته
نوع: تزریق عضله
ذخیره سازی: ذخیره سازی فریزر فقط در –94 درجه فارنهایت (–70 درجه سانتیگراد)
سازمان بهداشت جهانی این واکسن را تایید کرده است.

در تاریخ 9 نوامبر ، Pfizer مستقر در نیویورک و شرکت آلمانی BioNTech با اعلام اینکه میزان اثر بخشی واکسن ویروس کرونا بیش از 90 درصد است ، بسیار فراتر از انتظار است ، تاریخ سازی کردند. این اولین باری بود که کسی چنین شواهدی را پیدا می کرد. بیش از یک ماه بعد ، در 11 دسامبر ، سازمان غذا و دارو اولین مجوز استفاده اضطراری را که ایالات متحده به واکسن ویروس کرونا داده است ، اعطا کرد.

کار بر روی واکسن در ژانویه 2020 آغاز شد ، زمانی که محققان BioNTech شروع به ساختن یک مولکول ژنتیکی به نام RNA پیام رسان (mRNA) کردند. آنها دستورالعمل های ژنتیکی ساخت پروتئین ویروس کرونا را ایجاد کردند ، معروف به سنبله. هنگام تزریق به سلول ها ، واکسن باعث ایجاد پروتئین های سنبله ای می شود و سپس در بدن آزاد می شود و پاسخ سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند. در ماه مارس ، BioNTech با همکاری Pfizer برای گسترش تحقیقات ، یک آزمایش بالینی را در ماه مه آغاز کرد. آنها واکسن را به نام عمومی tozinameran و نام تجاری Comirnaty گذاشتند

در آزمایشات فاز 1 ، محققان دریافتند که Comirnaty باعث تولید داوطلبان آنتی بادی علیه SARS-CoV-2 و همچنین سلولهای ایمنی به نام سلولهای T می شود که به ویروس پاسخ می دهند. در تاریخ 27 ژوئیه ، شرکت ها از آغاز آزمایش فاز 2/3 با حضور 30،000 داوطلب خبر دادند. در 12 سپتامبر ، Pfizer و BioNTech اعلام کردند که به دنبال گسترش دادگاه برای 44000 شرکت کننده هستند.

از طریق تابستان و تا پاییز ، جهان توجه خود را بیشتر به آزمایش Pfizer-BioNTech معطوف کرد. در ماه سپتامبر ، دکتر آلبرت بورلا ، مدیر اجرایی Pfizer ، گفت که آزمایش فاز 3 به محض ماه اکتبر نتایج کافی را ارائه می دهد تا نشان دهد که آیا واکسن م workedثر است یا خیر. پرزیدنت ترامپ با اشاره به وجود واکسن قبل از انتخابات ، پیشرفت آنها را تبلیغ کرد. اما در تاریخ 27 اکتبر ، دکتر بورلا اعلام کرد که داوطلبان در این آزمایش هنوز موارد کافی Covid-19 را برای تعیین کارایی واکسن ها تجربه نکرده اند. سرانجام ، در تاریخ 9 نوامبر ، Pfizer و BioNTech تجزیه و تحلیل اولیه 94 مورد اول را منتشر کردند.

طی یک ماه آینده ، Pfizer و BioNTech اطلاعات بیشتری در مورد موارد بیشتر منتشر کردند. در 8 دسامبر ، FDA تجزیه و تحلیل مستقل خود را از آزمایشات بالینی منتشر کرد. آنها تشخیص دادند که میزان Comirnaty 95 درصد است. در حالی که Comirnaty هیچ عارضه جانبی جدی ایجاد نکرد ، اما اغلب باعث خستگی کوتاه مدت ، تب و درد عضلانی می شود.

این نتایج چشمگیر به سرعت منجر به مجوز در سراسر جهان شد. در تاریخ 2 دسامبر ، انگلستان به واکسن Pfizer و BioNTech مجوز اضطراری داد و اولین کشور غربی شد که چنین واکسن ویروس کرونا را تأیید کرد. در هفته های بعد ، کشورهای بیشتری مجوز Comirnaty را صادر کردند و در تاریخ 31 دسامبر ، سازمان بهداشت جهانی لیست استفاده اورژانسی را به واکسن داد ، که به مجوز آن در سراسر جهان سرعت می بخشد. در اسرائیل ، که پیشتاز واکسیناسیون دسته جمعی بود ، محققان دریافتند که این واکسن در دنیای واقعی همانطور که آزمایشات نشان داده است ، م wasثر است.

با پیشرفت آزمایش ها ، Pfizer و BioNTech همچنین کارخانه های تولید Comirnaty را در مقادیر زیاد افزایش دادند. آنها در حال حاضر انتظار دارند تا پایان سال 2021 دو میلیارد دوز در سراسر جهان تولید كنند. دولت ترامپ در ماه جولای برای 100 میلیون دوز قرارداد 1.9 میلیارد دلاری را اعطا كرد ، اما روزنامه نیویورك تایمز در ماه دسامبر گزارش داد كه دولت این فرصت را برای اطمینان در تابستان به دست آورد 100 میلیون دوز دیگر. از آن زمان ، دولت های ترامپ و بایدن توافقاتی را برای مجموع 300 میلیون دوز تا تابستان به دست آوردند.

در حالی که Comirnaty بسیار م provenثر بوده است ، در ابتدا توزیع این واکسن چالش برانگیز بود زیرا باید در دمای 94- درجه فارنهایت (70- درجه سانتیگراد) منجمد نگه داشته می شد. در 19 فوریه ، Pfizer و BioNTech اعلام کردند که می توانند واکسن را در دمای 25- تا 15- درجه سانتیگراد (-13 درجه فارنهایت تا 5 درجه فارنهایت) پایدار نگه دارند.

در ژانویه ، دانشمندان در مورد ظهور انواع سریع گسترش یافته که ممکن است قادر به فرار از آنتی بادی ها باشند ، نگران شدند. Pfizer و BioNTech دریافتند که آنتی بادی ها تا حدودی در برابر نوع دیگری به نام B.1.351 موثر نیستند. در تاریخ 26 فوریه ، شرکت ها مطالعه ای را برای توسعه تقویت کننده خاص B.1.351 اعلام کردند. هنوز هم ، یک مطالعه 8 مارس نشان داد که این واکسن می تواند یک نوع برزیل معروف به P.1 را خنثی کند.

در آزمایش اولیه خود ، Pfizer و BioNTech زنان باردار را در میان شرکت کنندگان خود قرار ندادند. در 15 فوریه آنها یک محاکمه را به طور خاص برای زنان باردار ثبت کردند. آزمایش نشان می دهد که آیا واکسن به اندازه زنان باردار از آنها محافظت می کند یا خیر و همچنین اطلاعاتی درباره ایمنی آن جمع آوری می کند. در حال حاضر ، مرکز کنترل بیماری می گوید زنان بارداری که واجد شرایط می شوند ، می توانند واکسن بزنند ، در حالی که به کمبود داده های آزمایشات اشاره می کنند.
مصوب برای استفاده در: بحرین ، برزیل ، نیوزیلند ، عربستان سعودی ، سوئیس.
دکتر بورلا ، رئیس اجرایی ، گفت که افراد "احتمالاً" ظرف یک سال از دریافت دو دوز به یک واکسن اضافی نیاز دارند. وی همچنین گفت که ممکن است هر ساله واکسیناسیون تکرار شود. در 8 ژوئن ، دکتر بورلا اعلام کرد که Pfizer و BioNTech دوز کودکان 5 تا 11 سال را در یک آزمایش بالینی در مراحل آخر شروع کرده اند.

برای جزئیات بیشتر ، به نحوه کار واکسن Pfizer-BioNTech و نحوه ساخت واکسن Cvid-19 توسط Pfizer مراجعه کنید.

مصوب برای استفاده در: بحرین ، برزیل ، نیوزیلند ، عربستان سعودی ، سوئیس.
استفاده اضطراری در: آرژانتین ، استرالیا ، بوتسوانا ، برونئی ، کانادا ، شیلی ، کلمبیا ، کاستاریکا ، اکوادور ، اتحادیه اروپا ، گرینلند ، گواتمالا ، هنگ کنگ ، ایسلند ، عراق ، اسرائیل ، ژاپن ، اردن ، کویت ، لبنان ، لیختن اشتاین ، مالزی ، مالدیو ، مکزیک ، مولداوی ، موناکو ، مغولستان ، نروژ ، مقدونیه شمالی ، عمان ، پاکستان NEW ، پاناما ، پرو ، فیلیپین ، قطر ، صربستان ، سنگاپور ، سریلانکا ، آفریقای جنوبی ، کره جنوبی ، St. Maarten NEW ، تونس ، ترکیه ، اوکراین ، امارات متحده عربی ، انگلستان ، ایالات متحده ، اروگوئه.

Updated June 10
sinopharm

تایید شده در چین
نام واکسن: BBIBP-CorV
کارایی: 79.34٪
دوز: 2 دوز ، با فاصله 3 هفته
نوع: تزریق عضله
سازمان بهداشت جهانی این واکسن را تایید کرده است.

نام واکسن: BBIBP-CorV
کارایی: 79.34٪
دوز: 2 دوز ، با فاصله 3 هفته
نوع: تزریق عضله

انستیتوی محصولات بیولوژیکی پکن یک واکسن ویروس کرونا ویروس غیرفعال ایجاد کرد که توسط شرکت دولتی چینی Sinopharm در آزمایشات بالینی قرار گرفت. در تاریخ 30 دسامبر ، Sinopharm اعلام کرد که این واکسن دارای اثر 79.34 درصدی است که منجر به تأیید آن توسط دولت چین می شود. این شرکت هنوز نتایج دقیق آزمایش 3 فاز خود را منتشر نکرده است.

ژوئن گذشته ، محققان موسسه پکن گزارش دادند که این واکسن نتایج امیدوار کننده ای در میمون ها به وجود آورد. سپس یک آزمایش فاز 1/2 نشان داد که واکسن هیچ عارضه جانبی جدی ایجاد نکرده و افراد را قادر به ساخت آنتی بادی علیه ویروس کرونا می کند. در ماه جولای ، دادگاه فاز 3 در امارات متحده عربی در ماه ژوئیه و در مراکش و پرو در ماه بعد آغاز شد.

در 14 سپتامبر ، U.A.E. تصویب اضطراری واکسن Sinopharm برای استفاده در مراقبت های بهداشتی را داد و به زودی مقامات دولتی و دیگران نیز آن را دریافت کردند کمتر از دو ماه بعد ، در 9 دسامبر ، U.A.E. تایید کامل BBIBP-CorV ، اعلام کرد که میزان کارآیی آن 86 درصد است. از آن زمان تاکنون تعدادی از کشورهای خاور نزدیک آن را مجاز دانسته اند در تاریخ 29 ژانویه ، مجارستان BBIBp-CorV را مجاز دانست و این کشور را به عنوان اولین کشور اروپایی استفاده کرد که از واکسن چینی استفاده می کند.

در همین حال ، در چین ، دولت تصویب اضطراری سینوفرم را در تابستان برای تزریق نامزدهای واکسن خود به مقامات دولتی ، کارکنان مراقبت های بهداشتی و سایر گروه های منتخب داد. رئیس Sinopharm گفت ، تا ماه نوامبر ، تقریباً یک میلیون نفر در چین واکسن دریافت کرده اند.

Sinopharm در ابتدا در مورد اعلامیه U.A.E مبنی بر میزان BBIBP-CorV 86 درصد اظهار نظری نکرد. هنگامی که بعداً از یک مدیر اجرایی شرکت درباره تفاوت بین U.A.E پرسیده شد. برآورد و تجزیه و تحلیل خود Sinopharm ، او گفت که هر دو "واقعی و معتبر" بودند. این تفاوت نتیجه اختلاف در نحوه اجرای آزمایشات بود. Sinopharm قصد دارد تولید سالانه دو واکسن خود را به سه میلیارد دوز در سال برساند.

در ماه فوریه ، با افزایش نگرانی در مورد جهش های جدید در ویروس کرونا ، محققان چینی BBIBP-CorV را در برابر نوعی به نام B.1.351 ، که اولین بار در آفریقای جنوبی یافت شد ، آزمایش کردند. آنها گزارش دادند که پاسخ آنتی بادی ایجاد شده توسط واکسن در برابر B.1.351 فقط نسبتاً ضعیف است. این مطالعه هنوز در یک مجله پزشکی منتشر نشده است.

در تاریخ 18 مه ، در میان نگرانی در مورد اثربخشی واکسن ، U.A.E. اعلام کرد که عکسهای تقویت کننده ای را برای کسانی که دو دوز BBIBP-CorV دریافت کرده اند فراهم می کند. بحرین با اعلامیه مشابهی در تاریخ 3 ژوئن دنبال کرد.
مصوب برای استفاده در: بحرین ، چین ، امارات متحده عربی.
استفاده اضطراری در: آنگولا ، آرژانتین ، بنگلادش ، برونئی ، کامبوج ، مصر ، گابون ، گویان ، مجارستان ، اندونزی ، ایران ، عراق ، اردن ، لبنان ، مالدیو ، مولداوی ، مغولستان ، مراکش ، نامیبیا ، نپال ، مقدونیه شمالی ، پاکستان ، پرو ، فیلیپین NEW ، سیرالئون ، سریلانکا ، تایلند NEW ، ویتنام NEW ، ونزوئلا ، زیمبابوه.

Updated June 10
moderna nih

نام واکسن: mRNA-1273
کارایی: 94.5٪
دوز: 2 دوز ، با فاصله 4 هفته
نوع: تزریق عضله
ذخیره سازی: 30 روز با یخچال ، 6 ماه در –4 درجه فارنهایت (–20 درجه سانتیگراد)
سازمان بهداشت جهانی این واکسن را تایید کرده است.

در 18 دسامبر ، F.D.A. مجوز استفاده اضطراری برای واکسنی را که توسط شرکت Moderna مستقر در بوستون ساخته شده است ، داد. واکسن Moderna دومین واکسن مجاز توسط F.D.A است که یک هفته پس از واکسن ساخته شده توسط Pfizer و BioNTech وارد می شود.

مانند Pfizer و BioNTech ، Moderna واکسن خود را از mRNA تهیه می کند. در سال های اخیر ، این شرکت واکسن mRNA را برای تعدادی بیماری آزمایش کرده است ، اما هنوز واکسن های آن را به بازار عرضه نکرده اند. در ژانویه گذشته ، آنها شروع به تولید واکسن برای ویروس کرونا کردند.

دولت ایالات متحده تلاشهای Moderna را با پشتیبانی تقریباً 1 میلیارد دلاری با حساب مالی ارائه كرد. آنها با مشارکت با انستیتوهای ملی بهداشت دریافتند که این واکسن از میمون ها در برابر ویروس کرونا محافظت می کند. مارس گذشته ، دانشمندان اولین کسی بودند که واکسن Covid-19 را در آزمایشات انسانی قرار دادند. پس از آنکه نتایج این مطالعات امیدوار کننده بود ، آزمایش مرحله 3 روی 30،000 داوطلب از 27 جولای آغاز شد.

در 16 نوامبر ، مدرنا اولین داده های مقدماتی آزمایش را اعلام کرد و سپس داده های کامل را در تاریخ 30 نوامبر اعلام کرد. از 196 مورد Covid-19 در میان داوطلبان آزمایش ، 185 مورد در افرادی بود که دارونما دریافت کرده بودند. و از 11 داوطلب واکسینه شده که به Covid-19 مبتلا شدند ، هیچ یک از آنها به بیماری شدید مبتلا نبودند. محققان تخمین زدند که میزان اثر واکسن 94.1 درصد است ، که بسیار بیشتر از حد انتظار کارشناسان از زمان آزمایش واکسن بود. گرچه مشخص نیست که این اثر چقدر دوام خواهد داشت ، Moderna دریافت که بعد از سه ماه شرکت کنندگان در آزمایش همچنان از یک دفاع ایمنی قوی در برابر ویروس کرونا برخوردارند. در تاریخ 2 دسامبر ، Moderna یک آزمایش برای آزمایش واکسن در نوجوانان 12 تا 18 ساله ثبت کرد.

در همین حال ، این شرکت با تأمین معاملات چندین کشور برای تأمین واکسن تا زمان تأیید آن وارد معاملات شد. در 11 آگوست سال گذشته ، دولت ایالات متحده در صورت اثبات ایمن و موثر بودن واکسن ، 1.5 میلیارد دلار در ازای 100 میلیون دوز اضافی به این شرکت اعطا کرد ، پیگیری در ماه دسامبر با معامله 100 میلیون دوز دیگر در سه ماهه دوم 2021 در ماه فوریه ، میزان توافق شده به 300 میلیون افزایش یافت. در تاریخ 25 نوامبر ، این شرکت با کمیسیون اروپا به توافق رسید تا حداکثر 160 میلیون دوز را تأمین کند. Moderna معاملات مشابهی را با کشورهای دیگر از جمله کانادا ، ژاپن ، قطر و کره جنوبی انجام داده است.

در 25 فوریه ، مدرنا اعلام کرد که در تلاشند بین 600 میلیون تا یک میلیارد دوز برای سال 2021 تولید کنند. آنها در حال سرمایه گذاری برای توسعه ظرفیت تا 1.4 میلیارد دوز در سال 2022 هستند.

مصوب برای استفاده در: سوئیس.
استفاده اضطراری در: کانادا ، اتحادیه اروپا ، ایسلند ، اسرائیل ، مغولستان ، نروژ ، قطر ، سنگاپور ، انگلستان ، ایالات متحده ، ویتنام.

Updated April 15
uoxford astrazeneca

نام واکسن: AZD1222 (در هند با نام Covishield نیز شناخته می شود)
کارایی: بسته به مقدار مصرف ، 62 تا 90 درصد است
دوز: 2 دوز ، با فاصله 4 هفته
نوع: تزریق عضله
محل نگهداری: حداقل 6 ماه در یخچال ثابت است
سازمان بهداشت جهانی این واکسن را تایید کرده است.

در 8 دسامبر ، محققان دانشگاه آکسفورد و شرکت انگلیسی-سوئدی AstraZeneca اولین مقاله علمی در مورد آزمایش بالینی فاز 3 واکسن ویروس کرونا را منتشر کردند. این آزمایش نشان داد که این واکسن می تواند از افراد در برابر Covid-19 محافظت کند ، اما بسیاری از س questionsالات در مورد نتایج حل نشده باقی مانده است.

در اوایل بیماری همه گیر ، محققان آکسفورد با مهندسی ژنتیکی یک آدنو ویروس که به طور معمول شامپانزه ها را آلوده می کند ، این واکسن را تولید کردند. هنگامی که آنها واکسن را به میمون ها دادند ، دریافتند که این ماده حیوانات را از این بیماری محافظت می کند. آوریل گذشته ، آنها با آزمایش فاز 1/2 پیگیری کردند. تولید کنندگان واکسن در آزمایش هیچ عارضه جانبی شدیدی را مشاهده نکردند ، در حالی که مشاهده کردند واکسن آنتی بادی هایی را علیه ویروس کرونا و همچنین سایر سیستم های دفاعی ایمنی بدن افزایش می دهد. این واکسن آزمایشات فاز 2/3 را در انگلستان و هند و (جایی که به آن Covishield معروف است) آغاز کرد. علاوه بر این ، AstraZeneca بعداً آزمایشات فاز 3 را در برزیل ، آفریقای جنوبی و ایالات متحده آغاز کرد.

در 19 نوامبر ، محققان اولین یافته های آزمایشات فاز 2/3 را در انگلستان منتشر کردند. آنها هیچ عارضه جانبی جدی را در هر سنی مشاهده نکردند. دلگرم کننده ، داوطلبان مسن به اندازه آنتی بادی های ضد ویروس کرونا تولید کردند.

در 23 نوامبر ، AstraZeneca و آکسفورد اعلام کردند که این واکسن اثر خوبی دارد ، براساس مطالعه انجام شده در 131 مورد اول Covid-19 در آزمایشات در انگلستان و برزیل. داوطلبان همه دو دوز دریافت کردند ، اما در بعضی موارد دوز اول فقط نیمی از قدرت بود. با کمال تعجب ، دوز اولیه نیمه قدرت منجر به 90 درصد کارایی شد ، در حالی که دو عکس با دوز استاندارد فقط به 62 درصد اثر منجر شد. محققان حدس زدند که اولین دوز پایین تر ، تقلید از تجربه عفونت ، باعث ایجاد پاسخ ایمنی قوی تر می شود. اما تنها پس از اعلام اولیه مشخص شد که نسخه دوز پایین نتیجه اشتباهی در اندازه گیری واکسن ها بوده است ، که بخشی از برنامه اولیه آزمایش نیست.

AstraZeneca به تجزیه و تحلیل داده های آزمایشات خود ادامه داد و گزارش دیگری را در تاریخ 2 فوریه منتشر کرد که هنوز در مجله پزشکی منتشر نشده است. آنها دریافتند که دو دوز جدا شده توسط 12 هفته دارای میزان اثربخشی 82.4٪ است. این واکسن نه تنها افراد را در برابر بیماری محافظت می کند بلکه انتقال ویروس را نیز کاهش می دهد - این یک علامت امیدوارکننده است که واکسن ها می توانند همه گیر را مهار کنند.

در 7 فوریه ، آفریقای جنوبی برنامه تولید 1 میلیون دوز واکسن AstraZeneca را متوقف کرد. یک محاکمه کوچک نتوانست نشان دهد که آفریقای جنوبی را در برابر نوع B.1.351 ، که در کشور غالب شده است ، محافظت می کند. در همین حال ، AstraZeneca آکسفورد اعلام کرد که آنها در حال کار بر روی نسخه جدیدی از واکسن متناسب با نوع آن هستند.

انگلستان و آرژانتین اولین کشورهایی بودند که در 30 دسامبر مجوز واکسن را برای موارد اضطراری صادر کردند و از آن زمان تعداد دیگری از کشورها نیز همین کار را انجام دادند. در تاریخ 3 ژانویه ، هند نسخه ای به نام Covishield را كه توسط م Instituteسسه سرم هند ساخته شده ، تصویب كرد. در 16 فوریه سازمان بهداشت جهانی واکسن را برای استفاده اضطراری در بزرگسالان 18 سال یا بالاتر توصیه کرد. در ماه مارس ، كوواكس تحویل میلیون ها دوز واكسن را به كشورهای با درآمد كم و متوسط ​​آغاز كرد. انتظار می رود AstraZeneca برنامه ای را برای مجوز استفاده اضطراری از F.D.A ارسال کند. هنگامی که آزمایش فاز 3 آن در ایالات متحده نتیجه می دهد ، احتمالاً در ماه مارس. این شرکت انتظار می رود ظرفیت تولید سالانه دو میلیارد دوز باشد.

AstraZeneca و آکسفورد به آزمایشات جدید واکسن خود ادامه می دهند. در اقدامی بی سابقه در زمینه واکسن ویروس کرونا ، آنها در 11 دسامبر اعلام کردند که با سازندگان روسی واکسن Sputnik V ، که از آدنو ویروس ها نیز ساخته شده است ، همکاری خواهند کرد تا ببینند آیا ترکیبی با Sputnik V ممکن است باعث افزایش اثر واکسن Oxford-AstraZeneca. دادگاه در فوریه 2021 آغاز شد. در 14 فوریه ، آکسفورد اعلام کرد که محاکمه کودکان 6 ساله را آغاز می کند.

استفاده اضطراری در: الجزایر ، آرژانتین ، استرالیا ، بنگلادش ، بحرین ، بوتان ، بوتسوانا جدید ، برزیل ، کانادا ، شیلی ، کلمبیا ، جمهوری دومنیکن ، مصر ، السالوادور ، اتحادیه اروپا ، ایسلند ، هند ، اندونزی جدید ، عراق ، کویت ، مالزی ، مالدیو ، مکزیک ، مولداوی ، مغولستان ، مراکش ، نپال ، نیجریه ، نروژ ، پاکستان ، پاپوآ گینه نو جدید ، فیلیپین ، عربستان سعودی ، سیشل ، سریلانکا ، آفریقای جنوبی ، کره جنوبی ، تایلند ، اوکراین ، انگلستان ، ویتنام. اعتبار سنجی استفاده اضطراری از سازمان بهداشت جهانی.

Updated May 21

رها شده

uqueensland csl

در 10 دسامبر ، واکسنی از دانشگاه کوئینزلند استرالیا اولین واکسنی بود که پس از ورود به یک آزمایش بالینی رها شد. لغو واکسن به معنای سقوط قرارداد یک میلیارد دلاری با دولت استرالیا برای 51 میلیون دوز بود.

مطالعات واکسن در ابتدا نویدبخش بود. آزمایش بر روی همستر نشان داد که واکسن از آنها در برابر ویروس کرونا محافظت می کند. این دانشگاه آزمایش های فاز 1 را در ژوئیه با ترکیب پروتئین های سنبله ویروس کرونا با مواد کمکی ساخته شده توسط CSL راه اندازی کرد. آنها هنگامی که کشف ناخواسته ای را انجام دادند در مسیر انتقال به آزمایشات مرحله آخر بودند: برخی از داوطلبان آزمایشات مثبتی را برای HIV انجام می دادند ، حتی اگر در واقع به آن ویروس آلوده نشده بودند.

طبق گزارشات اولیه ، به نظر می رسد مشکل در نحوه طراحی واکسن توسط محققان باشد. اگر پروتئین های سنبله در ویروس کرونا متصل نباشند ، می توانند آشکار شوند. آنتی بادی های پروتئین سنبله باز نشده ممکن است در برابر پروتئین های تا شده روی ویروس های واقعی کار نکنند. بنابراین محققان با ایجاد تغییر کوچکی در پروتئین ، در انتهای آن کمی گیره ایجاد کردند تا مولکول در شکل مناسب خود نگه داشته شود. متأسفانه گیره مشابه پروتئین موجود در HIV است که می تواند سیستم ایمنی بدن را به سمت تولید آنتی بادی های مشابه HIV سوق دهد. افرادی که داوطلب آزمایش واکسن شده اند ، حتی اگر کاملاً سالم بودند ، در آزمایش آنتی بادی HIV مثبت عمل کردند. این کشف کافی بود تا دولت استرالیا محاکمه را منتفی کند. نخست وزیر اسکات موریسون در یک کنفرانس مطبوعاتی برای اعلام لغو گفت: "این برنامه دیگر در طرح واکسن استرالیا نخواهد بود."

Updated Dec. 10

محققان امپریال کالج لندن یک واکسن RNA "خود تقویت کننده" تولید کرده اند که تولید پروتئین ویروسی را برای تحریک سیستم ایمنی بدن افزایش می دهد. آنها آزمایش 15/1 فاز را از 15 ژوئن با مشارکت Morningside Ventures برای تولید و توزیع واکسن از طریق یک شرکت جدید به نام VacEquity Global Health آغاز کردند. در تاریخ 18 دسامبر ، محققان از همکاری با Enesi Pharma برای تهیه نسخه ای جامد از واکسن که می تواند بدون سوزن در پوست کاشته شود ، خبر دادند.

در تاریخ 27 ژانویه ، رابین شاتاک ، رهبر این پروژه ، اعلام کرد که "زمان مناسبی برای شروع یک آزمایش کارآیی جدید برای یک واکسن بیشتر در انگلیس نیست." آنها به جای رقابت با واکسن های مجاز ، تلاش خود را برای ایجاد کاندیداهایی معطوف می کنند که از انواع ویروس کرونا استفاده کنند.

Updated Jan. 28

شرکت آمریکایی مرک در ماه ژوئن شرکت اتریشی Themis Bioscience را برای تولید واکسن خود که در اصل در انستیتو پاستور تولید شده بود ، خریداری کرد. در این واکسن از ویروس سرخک ضعیف شده استفاده شده است که حامل ژنی برای پروتئین سنبله ویروس کرونا است. محققان یک آزمایش فاز 1 را در ماه آگوست آغاز کردند. در 25 ژانویه ، مرک اعلام کرد که این تلاش را رها می کند ، زیرا واکسن پاسخی ضعیف تر از یک عفونت طبیعی ایجاد کرد.

Updated Jan. 25

مرک علاوه بر پروژه خود با تمیس ، با IAVI در مورد واکسن ناقل ویروس دوم نیز همکاری کرد. این ویروس بر اساس ویروسهای استوماتیت وزیکولار بود ، همان روشی که مرک با موفقیت در تولید اولین واکسن تایید شده برای ابولا به کار برد. آنها واکسن ویروس کرونا را به صورت قرص طراحی کردند ، که توزیع آن را نسبت به سرنگ های تزریقی آسان می کرد. مرک و IAVI 38 میلیون دلار از دولت ایالات متحده برای حمایت از تحقیقات خود دریافت کردند و در 30 سپتامبر آنها یک آزمایش فاز 1 را ثبت کردند. اما در تاریخ 25 ژانویه ، آنها اعلام کردند که تلاش خود را کنار می گذارند زیرا این واکسن نتوانست سیستم ایمنی قابل مقایسه ای با آنچه در عفونت طبیعی Covid-19 اتفاق می افتد را تحریک کند.

Updated Jan. 25