(949) 536-5799

The First Persian Medical Magazine by Healthcare Professionals In North America

Today Wednesday, 20 October , 2021
مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا

ترک سیگار

تاریخ ارسال : 21 آذر 1397

فهرست مطالب

مصرف سیگار یکی از دلایل اصلی بیماری و مرگ ومیر در ایالات متحده آمریکا می باشد. در حال حاضر بیش از ۴۰ میلیون نفر در آمریکا سیگار می کشند و مرگ ومیر ناشی از سیگار جان ۵۰۰ هزار نفر را در سال می گیرد. متاسفانه روزی ۳۸۰۰ کودک و نوجوان نیز سیگار را برای اولین بار تجربه می کنند. مضرات سیگار بیش از آن است که در این گفتار بگنجد. مواد کشنده ای مانند آرسنیک، سرب و تار تنها نمونه ای از ۷۰۰۰ ماده شیمیایی موجود در تنباکو می باشند. بهترین اقدامی که افراد غیرسیگاری می توانند برای افرادی که سیگار می کشند انجام دهند، تشویق ایشان به ترک سیگار و حمایت از آنان برای رسیدن به این مهم می باشد. در این مقاله سعی می کنیم به طور خلاصه راه کارهای دارویی ترک سیگار را مورد بررسی قرار دهیم.

امروزه داروهای بسیاری وجود دارند که می توانند به ترک سیگار کمک شایانی بنمایند. تمامی این داروها باید توسط پزشک و یا متخصص مربوطه تجویز شوند. این داروها از سه طریق به فرد سیگاری کمک می کنند تا مصرف تنباکو را کنار بگذارد.

  • هوس و تمایل شدید به مصرف سیگار را کم می کنند.

  • علائم ناخوشایند نرسیدن نیکوتین به بدن و حالات مربوط به اعتیاد به تنباکو را کاهش می دهند.

  • از شروع دوباره سیگار کشیدن جلوگیری می نمایند.

باید توجه داشت که این داروها زمانی بهترین اثربخشی را دارند که در قالب یک برنامه مشخص مصرف شوند. این برنامه شامل سه بخش است: اول تصمیم قطعی فرد برای ترک سیگار، دوم داشتن یک طرح مشخص برای زمانی که فرد دچار هوس شدید برای کشیدن سیگار می شود و سوم برخورداری از حمایت روحی و کمک های لازم از جانب پزشک، روانشناس، خانواده و اطرافیان.

داروهای ترک سیگار:

Bupropion (Zyban): این دارو به صورت قرص است و میل شدید به مصرف تنباکو را کاهش می دهد. این دارو همچنین در درمان افسردگی نیز تجویز می شود. البته باید توجه داشت که این دارو برای افراد زیر ۱۸ سال، زنان باردار و افرادی که دچار مشکلات پزشکی نظیر صرع، بیماری های کلیوی، اعتیاد به الکل، اختلالات تغذیه ای (Eating Disorders)، اختلال دو قطبی (Bipolar) و صدمات شدید مغزی هستند، توصیه نمی شود.

طرز مصرف: استفاده از این دارو باید یک هفته زودتر از روزی که فرد برای ترک سیگار مقرر نموده است، شروع شود. مصرف روزانه این دارو به مدت ۷ تا ۱۲ هفته توصیه می شود. دوز مناسب توسط پزشک تعیین می شود.

Varenicline (Chantix): این دارو به کاهش میل شدید به مصرف تنباکو وهمچنین حالتهای منفی ترک تنباکو کمک می کند. این دارو با تاثیرگذاری بر سلولهای مغز، لذت مصرف نیکوتین را کاهش می دهد. از این رو حتی اگر فرد دوباره شروع به سیگار کشیدن نماید، مانند قبل، از مصرف سیگار لذت نخواهد برد.

طرز مصرف: استفاده از این دارو نیز بایدیک هفته زودتر از روزی که فرد برای ترک سیگار مقرر نموده است، شروع شود و مصرف آن باید بین ۱۲تا ۱۴ هفته ادامه یابد. این دارو نباید به طور همزمان با داروهای حاوی نیکوتین مانند آدامس، اسپری، قرص و برچسب های پوستی حاوی نیکوتین مصرف شود. همچنین مصرف این دارو برای افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی گردد.

جایگزینی مصرف نیکوتین به اشکال دیگر برای ترک سیگار:

Nicotine Replacement Therapy (NRT)

بزرگترین چالش های پیش روی بسیاری از افراد که تصمیم به ترک سیگار می گیرند، میل شدید به کشیدن سیگار و مواجه شدن با برخی از علائم ناخوشایند ترک سیگار می باشد. برای فائق آمدن بر این مشکلات، محصولات مختلف و متنوعی که حاوی نیکوتین هستند و می توانند فرد سیگاری را در مسیر ترک سیگار یاری کنند، در بازار موجود می باشند. این محصولات مقدار کم و کنترل شده ای از نیکوتین را وارد بدن می کنند که به کنترل میل مصرف دوباره سیگار کمک می کند. در عین حال، این محصولات فاقد مواد شیمیایی مضر که در سیگار وجود دارند می باشند. روش جایگزینی مصرف نیکوتین به اعتقاد بسیاری از متخصصان می تواند در ترک سیگار بسیار موثر باشد.

برچسب پوستی (Nicotine Patch): با قرار دادن این برچسب بر روی پوست، میزان اندک ولی ثابتی از نیکوتین وارد بدن می شود.

آدامس حاوی نیکوتین (Nicotine Gum): فرد باید این آدامس را برای مدتی بجود و سپس آن را بین لثه و قسمت داخل گونه خود نگاه دارد تا نیکوتین از طریق مخاط دهان جذب خون شود.

قرص حاوی نیکوتین به صورت آبنبات (Nicotine Lozenge): فرد می تواند این قرص را مانند یک آبنبات مصرف کند تا نیکوتین به آرامی جذب بدن شود.

برچسب، آدامس و آبنبات حاوی نیکوتین نیاز به داشتن نسخه ندارند و به صورت Over The Counter از داروخانه ها قابل تهیه هستند. دو نوع اسپری زیر بر خلاف موارد فوق، تنها با داشتن نسخه فرد متخصص قابل تهیه می باشند:

اسپری تنفسی حاوی نیکوتین (Nicotine Inhaler): فرد با اسپری کردن این محصول به داخل دهان مقدار مشخصی نیکوتین دریافت می نماید.

اسپری داخل بینی حاوی نیکوتین (Nicotine Nasal Spray): پمپ کردن مقدار مشخصی اسپری به داخل بینی، جذب نیکوتین از طریق مخاط بینی را امکان پذیر می سازد.

لازم به ذکر است مقدار و دفعات مصرف تمامی محصولات حاوی نیکوتین باید توسط پزشک یا داروساز تعیین گردد.

در خاتمه باید توجه داشت که مهم ترین عامل در ترک سیگار، تصمیم قطعی فرد و داشتن اراده قوی در نیل به این هدف می باشد و داروهای فوق این مسیر را برای فرد آسان تر می کنند. بهتر است فردی که تصمیم به ترک سیگار می گیرد، در تماس مداوم با فرد یا افراد متخصص مانند پزشک، روانشناس و دکتر داروساز باشد و از حمایت های خانواده و دوستان نیز برخوردار گردد.

دکتر زهرا آزادبادی

https://smokefree.gov/tools-tips/how-to-quit/using-nicotine-replacement-therapy

https://medlineplus.gov/ency/article/007439.htm

https://www.cancer.org/healthy/stay-away-from-tobacco/guide-quitting-smoking/prescription-drugs-to-help-you-quit-smoking.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1071687

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

  • نام و نام خانوادگی :
  • ایمیل :
  • پیغام :