مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

Endoscopic Sleeve Gastroplasty

تاریخ ارسال : ۰۴ شهریور ۱۳۹۸

فهرست مطالب

روش Endoscopic Sleeve Gastroplasty، یک روش پیشرفته با کمترین میزان تهاجم به منظور کاهش وزن افراد است که در آن به وسیله آندوسکوپ و از طریق دهان، فضای داخل معده به کمک بخیه های داخلی کوچک می شود. در این روش هیچ برش جراحی وجود ندارد و همه چیز از طریق آندوسکوپ و از راه دهان انجام می شود. این روش که شبیه آندوسکوپی تشخیصی از راه دهان است و فقط بخیه زدن به آن اضافه می شود، مانند کوچک سازی معده به روش لاپاروسکوپی است، ولی نیاز به جراحی و برش پوستی (مانند لاپاروسکوپی) ندارد. از آنجا که هیچ بخشی از معده در این روش برداشته نمی شود، عملا روشی قابل بازگشت می باشد. همچنین انجام این عمل محدودیتی برای انجام سایر اعمال جراحی کاهش وزن برای فرد در آینده ایجاد نمی کند.

در این عمل، قسمتی از معده از داخل روی خودش تا می شود (مانند درز گرفتن لباس) که باعث کاهش اندازه معده می گردد. به علت تا شدن معده، این عمل به روش آکاردئون نیز مشهور است. این روش برای افرادی که شاخص توده بدنی آنها (BMI) برابر ۳۰ یا بیشتر است و کسانی که رژیم غذایی و ورزش به کاهش وزن ایشان کمک نکرده است، ایده آل می باشد. افرادی که تمایل به انجام عمل جراحی ندارند و نمی خواهند اسکار عمل جراحی روی شکمشان به جا بماند نیز ممکن است بتوانند از این روش استفاده نمایند. نتایج این روش برای کاهش وزن از قرار دادن بالون در معده بهتر است، ولی به خوبی روش کوچک سازی معده به کمک جراحی نمی باشد.

بهبودی سریع و عوارض عمل کم می باشد. بیماران معمولا در همان روز عمل به خانه برمی گردند. برخی بیماران دچار تهوع پس از عمل می شوند که ممکن است حدود دو روز طول بکشد. چون هیچ برش جراحی انجام نشده است، بیماران معمولا طی دو روز به زندگی نرمال بازمی گردند.

رعایت یک روش زندگی سالم تر، به موفقیت طولانی مدت این روش و کاهش وزن دائم کمک می کند. کاهش وزن به کمک این روش و سایر روش های جراحی یا آندوسکوپی برای کاهش وزن، از سوی دیگر به کاهش فشارخون، کنترل بهتر قند خون، بهبود مشکل وقفه تنفسی در خواب، کاهش ریفلاکس اسید معده و کاهش بسیاری از مشکلات جدی مرتبط با چاقی و اضافه وزن کمک می نماید.

دکتر سپهر لاله زاری
جراح عمومی و متخصص در روش های
پیشرفته کم تهاجمی در درمان چاقی

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر