مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

روابط جنسی در دوران بارداری و پس از زایمان چگونه باید باشد؟

تاریخ ارسال : ۱۰ خرداد ۱۴۰۰

سکس-در-زمان-بارداری

تلاش برای بچه دار شدن، جوانب مختلفی از زندگی هر زوجی را با تغییر و چالش مواجه می‌کند که رابطه زناشویی در دوران بارداری نیز یکی از آن جنبه‌ها به حساب می‌آید. بسیاری از زنان در دوران بارداری (به ویژه سه ماه اول) و حتی مدتی بعد از آن نسبت به رابطه جنسی کم میل می‌شوند و شاید مشکلاتی نظیر کاهش ترشحات روان کننده و ناتوانی در رسیدن به ارگاسم را تجربه نمایند. مردان نیز ممکن است به دلیل مشغله‌های ذهنی و استرس ناشی از تغییر، با مشکلاتی نظیر زود انزالی و اختلال در نعوظ رو به رو شوند.

مهم‌تر از همه، بسیاری از زوجین با برقراری رابطه در دوران بارداری نگران سلامت جنین خود هستند و تصور می‌کنند که این کار ممکن است به فرزندشان آسیب وارد کند. اما آیا داشتن رابطه در بارداری به سلامت جنین آسیب وارد می‌کند؟ هنگام برقراری رابطه جنسی در بارداری رعایت چه نکاتی توصیه می‌شود؟ در ادامه این مطلب از مجله سلامتی پزشکی سیب به همه نکات و توصیه‌هایی که لازم است زوج‌ها در مورد رابطه زناشویی در دوران بارداری و پس از آن بدانند اشاره خواهیم کرد؛ با ما همراه باشید.

آیا روابط جنسی در دوران بارداری به جنین صدمه می زند؟

سکس-در-دوران-بارداری

همچنین بخوانید: حاملگی پوچ چیست و چرا اتفاق می‌افتد؟

همانطور که عنوان شد، یکی از ترس‌های زوجین که موجب می شود از برقراری رابطه جنسی در دوران بارداری خودداری کنند، نگرانی وارد کردن آسیب به جنین است. اما در حقیقت، دلیلی برای این ترس وجود ندارد و جای جنین در داخل رحم کاملا امن است. در صورت طبیعی بودن بارداری، نداشتن سابقه سقط جنین، لکه بینی و منع پزشک برای نزدیکی، رابطه در بارداری هیچ گونه خطری برای جنین نخواهد داشت.

ارگاسم و بارداری

در دوران بارداری،  به دلیل افزایش فشار خون در واژن رسیدن به ارگاسم آسان تر خواهد بود و برخی خانم ها شدید ترین و لذت بخش ترین ارگاسم زندگی را در دوران بارداری تجربه کرده‌اند. ولی آیا به ارگاسم رسیدن در اثر رابطه در دوران بارداری می‌تواند برای جنین ایجاد مشکل کند؟

در صورت نداشتن مشکلات پزشکی خاص، ارگاسم هیچ ضرری برای جنین ندارد اما در اواخر بارداری ارگاسم موجب ترشح هورمن‌هایی مانند اکسی توسین می‌شود که به تسهیل زایمان کمک می‌کند. با این حال، در برخی بارداری‌های پرخطر، ارگاسم به دلیل ایجاد انقباضات می‌تواند برای بارداری خطر ساز باشد . بنابراین، اگر پزشک شما بارداریتان را پر خطر تشخیص داده است در مورد رسیدن به ارگاسم با وی مشورت کنید.

 رابطه در بارداری را چه زمانی متوقف کنیم؟

ماما یا پزشک شما معمولا در صورتی که خون ریزی شدید واژنی داشته باشید به شما توصیه می‌کند که رابطه در دوران بارداری را متوقف کنید. رابطه جنسی می‌تواند شانس خون ریزی را به ویژه در شرایط قرار گرفتن جفت در راه نوزاد (جفت سر راهی) یا جمع شدن خون خارج از رگ افزایش دهد.

علاوه بر این‌، در موارد زیر نیز متوقف کردن رابطه جنسی در بارداری توصیه می‌شود:

ترکیدن کیسه آب: با ترکیدن کیسه آب، ممکن است ریسک عفونت افزایش پیدا کند که به همین دلیل توقف رابطه جنسی در دوران بارداری پس از آن توصیه می‌شود.

بروز هرگونه مشکل در دهانه رحم: رابطه زناشویی در دوران بارداری باید پس از بروز هرگونه مشکل در دهانه رحم به دلیل افزایش خطر زایمان پیش هنگام یا سقط جنین متوقف شود.

همچنین بخوانید: پستان فیبروکیستیک چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟

در صورت دو قلو حامله بودن، داشتن سابقه جدا شدن پیش از موعد جنین از رحم و قرار داشتن در مراحل آخر حاملگی نیز بهتر است رابطه جنسی در بارداری را متوقف کنید.

استفاده از کاندوم هنگام برقراری رابطه در دوران بارداری

ابتلا به بیماری‌های مقاربتی (STSs) در دوره حاملگی می‌تواند سلامت شما و فرزندتان را در خطر قرار دهد. اگر شریک زندگی شما اخیرا به این بیماری‌ها مبتلا شده  و یا افراد دیگر در زندگی روابط جنسی شما درگیر هستند حتما از کاندوم جهت جلوگیری از انتقال بیماری‌های مقاربتی رابطه جنسی در دوران بارداری استفاده کنید.

رابطه جنسی پس از زایمان

به توصیه پزشکان شش الی هشت هفته بعد از زایمان، زنان از لحاظ جسمی می‌توانند رابطه جنسی داشته باشند. البته، این مدت لزوما مدت زمان آماده شدن روانی و هیجانی برای داشتن رابطه جنسی نبوده و بیشتر برای آماده شدن برای رابطه جنسی به مدت زمانی دیگری نیاز خواهند داشت.

یکی از شکایت‌های شایع زوجین بعد از زایمان داشتن مشکلات در روابط جنسی می‌باشد، که معمولا عدم میل به رابطه جنسی در خانم‌ها و یا کاهش میزان رضایت جنسی و همچنین کم شدن تعداد ارتباط جنسی در زوجین را شامل می‌شود.

سکس-در-بارداری

دلایل مشکلات جنسی پس از زایمان

دلایل زیادی را می توان برای مشکلات جنسی پس از زایمان عنوان نمود که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

مسئولیت‌ها و مشغله جدید

تولد فرزند و مسئولیت‌های جدید موجب کاهش انرژی در زوجین می شود. معمولا مادرها به اندازه ای خسته هستند که حتی اگر ميل جنسی هم داشته باشند توان رابطه جنسی را ندارند و همچنین تولد نوزاد می تواند تنظیم زمان مطلوب برقراری روابط جنسی برای طرفین را مشکل سازد.

تغییرات پس از زایمان

تغییراتی که بعد از زایمان در بدن زنان بوجود می آید موجب تغییر در میل به رابطه و لذت جنسی میشود. برای مثال افزایش وزن در زمان بارداری و تولد فرزند موجب تخریب تصویر بدنی زنان می گردد که در کاهش تمایل به داشتن رابطه، تاثیرگذار است. تعداد زيادی از خانم ها این احساس را دارند که ديگر به عنوان یک زن برای همسر خود جذاب نیستند.

شیردهی

تغذیه نوزاد با شیر مادر مزایای بسیار زیادی برای مادر و کودک به همراه دارد اما از طرفی در بسیاری از مادران موجب تغییرات هورمونی شده که موجب خشکی واژن و درد درهنگام مقاربت می گردد. در واقع سطح بالای پرولاکتین که موجب کاهش میل جنسی میشود و کاهش استروژن که باعث ایجاد رابطه جنسی دردناک می گردد.

به طور کلی، جهت  بازگشت ميل جنسی خانم‌ها پس از بارداری مهم‌ترين نکته اين است که همسرانشان نقش یک همراه و همدل را داشته و آنها را  مجبور به برقراری ارتباط جنسی نکنند. دوم اينکه اگر زوجین نزديکی نمی‌کنند، بهتر است تماس بدنی و جسمانی را قطع نکنند، نوازش، بوسيدن و در آغوش گرفتن موجب ترشح هورمون‌هايی می شوند که میل جنسی را افزایش می دهند و روابط جنسی پس از بارداری را بهبود می بخشند.

همچنین بخوانید: از دیابت در بارداری چه می دانید ؟ عوارض، مدیریت و درمان دیابت

زوج ها بايد با هم در مورد نحوه حفظ  تماس جسمانی شان در حين و بعد بارداری، تمایلات، رفتارهای  لذت بخش و غیر لذت بخش صحبت کرده و زندگی جنسی مطلوبشان را شکل دهند. لازم به ذکر است که داشتن مشکلات جنسی در بارداری و بعد از زایمان بسیار شایع و طبیعی است اما چنانچه مشکلات بسیار شدید، آزارنده و یا به صورت طولانی مدت ادامه پیدا کرد حتما با یک روانشناس متخصص در این زمینه ملاقات داشته باشید.

رابطه-در-بارداری

کلام آخر

برخلاف تصور عموم، برقراری رابطه در بارداری برای اکثر زنان ایمن بوده و هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد. با این وجود اگر حاملگی پر خطر را تجربه می‌کنید، دچار خون ریزی شدید واژنی می‌شوید، دو قلو بار دار هستید، سابقه سقط جنین دارید و یا هرگونه مشکلی برای دهانه رحم شما به وجود آمده است، ممکن است که ماما یا پزشک متوقف کردن رابطه خزناشویی در دوران بارداری  را توصیه کند. زنان ممکن است پس از زایمان تا هفته‌ها نسبت به برقراری رابطه کم میل باشند که این مسئله معمولا به مرور زمان برطرف خواهد شد اما در غیر این صورت بهتر است به روانپزشک مراجعه نمایید.

Polomeno V. (2000). Sex and Pregnancy: A Perinatal Educator’s Guide. The Journal of perinatal education9(4), 15–27. doi:10.1624/105812400X87879.

Stephanie Buehler PsyD  (2018). Counseling Couples Before, During, and After Pregnancy: Sexuality and Intimacy.

nhs.uk

healthline.com

 

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر