مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

ترک سیگار تا چند روز طول می کشد؟

تاریخ ارسال : ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

ترک سیگار تدریجی یا یکباره

مصرف سیگار یکی از دلایل اصلی بیماری و مرگ‌ومیر در ایالات‌متحده آمریکا است. در حال حاضر بیش از ۴۰ میلیون نفر در آمریکا سیگار می‌کشند و مرگ‌ومیر ناشی از سیگار جان ۵۰۰ هزار نفر را در سال می‌گیرد. متأسفانه روزی ۳۸۰۰ کودک و نوجوان نیز سیگار را برای اولین بار تجربه می‌کنند. مضرات سیگار بیش از آن است که در این گفتار بگنجد. مواد کشنده‌ای مانند آرسنیک، سرب و تار تنها نمونه‌ای از ۷۰۰۰ مادۀ شیمیایی موجود در تنباکو هستند. بهترین اقدامی که افراد غیرسیگاری می‌توانند برای افرادی که سیگار می‌کشند انجام دهند تشویق آن‌ها به ترک سیگار و حمایت از آنان برای رسیدن به این مهم است. در این مقاله از سری مقالات پزشکی سایت سیب سعی می‌کنیم خلاصه‌وار راه‌کارهای دارویی ترک سیگار را بررسی کنیم.

ترک سیگار با دارو چگونه است؟

امروزه داروهای بسیاری وجود دارند که می‌توانند به ترک سیگار کمک شایانی بکند. تمامی این داروها را باید پزشک و متخصص مربوطه تجویز کنند. این داروها از سه طریق به فرد سیگاری کمک می‌کنند تا مصرف تنباکو را کنار بگذارد.

  • هوس و تمایل شدید به مصرف سیگار را کم می‌کنند؛
  • علائم ناخوشایند نرسیدن نیکوتین به بدن و حالات مربوط به اعتیاد به تنباکو را کاهش می‌دهند؛
  • از شروع دوبارۀ سیگارکشیدن جلوگیری می‌کنند.

باید توجه داشت که، این داروها زمانی بهترین اثربخشی را دارند که در قالب یک برنامۀ مشخص مصرف شوند. این برنامه شامل سه بخش است:

  • اول تصمیم قطعی فرد برای ترک سیگار؛
  • دوم داشتن یک طرح مشخص برای زمانی که فرد دچار هوس شدید برای کشیدن سیگار می‌شود؛
  • سوم برخورداری از حمایت روحی و کمک‌های لازم از جانب پزشک، روانشناس، خانواده و اطرافیان.

بهترین داروی ترک سیگار

داروهای ترک سیگار

همان ‌طور که گفتیم، داروهای مختلفی برای ترک سیگار معرفی و عرضه ‌شده‌اند و هرکدام به طریقی به ترک سیگار کمک می‌کنند. در ادامه به بررسی داروهای ترک سیگار می‌پردازیم.

Bupropion (Zyban)

این دارو به‌صورت قرص است و میل شدید به مصرف تنباکو را کاهش می‌دهد. این دارو همچنین در درمان افسردگی نیز تجویز می‌شود و یکی از بهترین داروهای ترک سیگار است. البته باید توجه داشت که، این دارو برای افراد زیر ۱۸ سال، زنان باردار و افرادی که دچار مشکلاتی نظیر صرع، بیماری‌های کلیوی، اعتیاد به الکل، اختلالات تغذیه‌ای (Eating Disorders)، اختلال دوقطبی (Bipolar) و صدمات شدید مغزی هستند توصیه نمی‌شود.

طرز مصرف: استفاده از این دارو باید یک هفته زودتر از روزی که فرد برای ترک سیگار مقرر کرده است شروع شود. مصرف روزانۀ این دارو به‎‌مدت ۷ تا ۱۲ هفته توصیه می‌شود. دوز مناسب را پزشک تعیین می‌کند.

Varenicline (Chantix)

این دارو به کاهش میل شدید به مصرف تنباکو و همچنین حالت‌های منفی ترک تنباکو کمک می‌کند و در این مورد شاید بهترین داروی ترک سیگار باشد. این دارو با تأثیرگذاری بر سلول‌های مغز لذت مصرف نیکوتین را کاهش می‌دهد. ازاین‌رو حتی اگر فرد دوباره شروع به سیگارکشیدن کند، مانند قبل، از مصرف سیگار لذت نخواهد برد.

طرز مصرف: استفاده از این دارو نیز باید یک هفته زودتر از روزی که فرد برای ترک سیگار مقرر کرده است شروع شود و مصرف آن باید بین ۱۲تا ۱۴ هفته ادامه یابد. این دارو نباید هم‌زمان با داروهای حاوی نیکوتین مانند آدامس، اسپری، قرص و برچسب‌های پوستی حاوی نیکوتین مصرف شود. همچنین مصرف این دارو برای افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی‌شود.

همچنین بخوانید
آسم چیست؟ از تشخیص تا درمان آسم

جایگزینی مصرف نیکوتین به اشکال دیگر برای ترک سیگار

بزرگ‌ترین چالش‌های پیش روی بسیاری از افرادی که تصمیم به ترک سیگار می‌گیرند میل شدید به کشیدن سیگار و مواجه‌شدن با برخی از علائم ناخوشایند ترک سیگار است.

برای فائق‌آمدن بر این مشکلات محصولات مختلف و متنوعی، که حاوی نیکوتین هستند و می‌توانند فرد سیگاری را در مسیر ترک سیگار یاری کنند، در بازار موجودند. این محصولات مقدار کم و کنترل‌شده‌ای از نیکوتین را وارد بدن می‌کنند که به کنترل میل مصرف دوبارۀ سیگار کمک می‌کند.

درعین‌حال، این محصولات فاقد مواد شیمیایی مضری که در سیگار وجود دارند هستند. روش جایگزینی مصرف نیکوتین به اعتقاد بسیاری از متخصصان می‌تواند در ترک سیگار بسیار مؤثر باشد.

برچسب پوستی (Nicotine Patch):با قراردادن این برچسب بر روی پوست میزان اندک ولی ثابتی از نیکوتین وارد بدن می‌شود.

آدامس حاوی نیکوتین (Nicotine Gum):فرد باید این آدامس را برای مدتی بجود و سپس آن را بین لثه و قسمت داخل گونه خود نگاه دارد تا نیکوتین از طریق مخاط دهان جذب خون شود.

قرص حاوی نیکوتین به‌صورت آب‌نبات (Nicotine Lozenge):فرد می‌تواند این قرص را مانند یک آب‌نبات مصرف کند تا نیکوتین به‌آرامی جذب بدن شود.

برچسب، آدامس و آب‌نبات حاوی نیکوتین نیاز به داشتن نسخه ندارند و بدون نسخه از داروخانه‌ها تهیه می‌شوند. دو نوع اسپری زیر برخلاف موارد فوق، تنها با داشتن نسخۀ پزشک متخصص قابل تهیه هستند:

اسپری تنفسی حاوی نیکوتین (Nicotine Inhaler):فرد با اسپری‌کردن این محصول به داخل دهان مقدار مشخصی نیکوتین دریافت می‌کند.

اسپری داخل بینی حاوی نیکوتین (Nicotine Nasal Spray):پمپ‌کردن مقدار مشخصی اسپری به داخل بینی جذب نیکوتین از طریق مخاط بینی را امکان‌پذیر می‌کند.

باید گفت مقدار و دفعات مصرف تمامی محصولات حاوی نیکوتین را باید پزشک یا داروساز تعیین کند.

ترک سیگار تدریجی یا یکباره باید باشد؟

بهتر است فرایند ترک سیگار را حتماً زیر نظر پزشک انجام دهید. اینکه ترک سیگار تدریجی یا یکباره باشد را پزشک تعیین کرده و ‌به سابقه و میزان مصرف شما و همچنین روش‌های ترکی که استفاده شده است بستگی دارد. ترک یکباره در افرادی که وابستگی جسمانی زیادی به نیکوتین دارند ممکن است علائم محرومیت از مصرف را ایجاد کند و همین باعث گریز شخص از مصرف شود.

ترک سیگار تا چند روز طول می کشد

ترک سیگار تا چند روز طول می کشد؟

سؤال رایجی که برای افرادی که قصد ترک سیگار دارند پیش می‌آید این است که ترک سیگار تا چند روز طول می‌ کشد. ترک سیگار در افراد مختلف باتوجه‌به سابقۀ مصرف ممکن است مدت‌زمان متفاوتی داشته باشد؛ اما، درکل بعد از 3 تا ۵ روز علائم فیزیکی ناشی از محرومیت نیکوتین خاتمه می‌یابد.

اما این به معنای ترک کامل نیست بلکه ممکن است برای ترکِ وابستگی روانی شخص به سیگار به ماه‌ها و سال‌ها زمان نیاز باشد.

همچنین بخوانید
اعتیاد به تلفن های هوشمند

ترک سیگار تا چند روز سخته

همان‌ طور که گفتیم، بعد از 3 الی ۵ روز علائم ناشی از محرومیت از بین می‌روند بنابراین شاید بتوان گفت این مدت سخت‌ترین برهه برای ترک باشد؛ چراکه علاوه بر فشار روانی برای مصرف، علائم فیزیکی ناشی از مصرف‌نکردن نیز آشکار می‌شوند.

در خاتمه باید توجه داشت که، مهم‌ترین عامل در ترک سیگار، تصمیم قطعی فرد و داشتن ارادۀ قوی در رسیدن به این هدف است و داروهای فوق این مسیر را برای فرد آسان‌تر می‌کنند. بهتر است فردی که تصمیم به ترک سیگار می‌گیرد در تماس مداوم با فرد یا افراد متخصص مانند پزشک، روان‌شناس و دکتر داروساز باشد و از حمایت‌های خانواده و دوستان نیز برخوردار شود.

چنانچه درمورد راه‌های ترک سیگار سؤالی دارید، سؤال خود را در قسمت نظرات بپرسید تا پزشکان سایت سیب به آن پاسخ دهند.

 

پرسش‌وپاسخ

  1. بهترین داروی ترک سیگار چیست؟ داروهای مختلفی برای ترک سیگار معرفی و عرضه‌ شده‌اند که در بین آن‌ها بوپروپیون و وارنیکلین از بهترین موارد هستند.
  2. ترک سیگار تا چند روز سخته؟ علائم فیزیکی ناشی از ترک سیگار در 3 الی ۵ روز خاتمه می‌یابند؛ اما، فشار روانی ناشی از وابستگی روانی به سیگار ممکن است تا ماه‌ها و سال‌ها ادامه داشته باشد.
  3. برچسب پوستی نیکوتین چیست؟ برچسب پوستی نیکوتین یک راه‌حل جایگزین برای دریافت نیکوتین است تا بتوان به‌تدریج وابستگی روانی ناشی از دریافت نیکوتین از طریق سیگار را درمان کرد.

 

منابع

https://smokefree.gov/

https://medlineplus.gov

https://www.cancer.org

https://www.ncbi.nlm.nih.gov

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر