مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

صفر تا صد کاشت مو

تاریخ ارسال : ۰۷ فروردین ۱۴۰۳

بدون شک زیبایی و آراستگی برای هر فردی اهمیت ویژه‌ای دارد. موهای سر به عنوان یک شاخص مهم از جزئیات ظاهری ما می‌توانند تأثیر زیادی بر چهره و حتی اعتمادبه‌نفس ما داشته باشند. ریزش موها و کم‌پشت شدن آن‌ها از مشکلات ظاهری جدی محسوب می‌شوند که می‌توانند بر روحیه و اعتمادبه‌نفس فرد تأثیر منفی بگذارند. کاشت مو یک روش مؤثر و پرطرف‌دار برای درمان مشکلات مربوط به ریزش شدید موها محسوب می‌شود و می‌تواند بهبود چشمگیری به ظاهر افراد ببخشد.

یک مدل موی متفاوت می‌تواند به طور کل چهره شما را تغییر دهد و زیبایی چشمگیری به شما ببخشد. به همین جهت بسیاری از افراد برای داشتن موهایی سالم و پرپشت، هزینه‌های گزافی را پرداخت می‌کنند. در این میان کاشت مو روش مطمئنی محسوب می‌شود که می‌تواند به بهترین شکل، مشکلاتی همچون کم پشتی و طاسی را برطرف کند و زیبایی را به فرد بازگرداند.

کاشت مو چیست؟

پیش از هر چیزی باید این نکته را بدانید که کاشت مو یک روش غیرتهاجمی برای رفع مشکلات کم پشتی و طاسی محسوب می‌شود. در این روش هیچ احتیاجی به بی‌هوشی نیست و همین امر موجب شده تا محبوبیت آن روزبه‌روز افزایش پیدا کند. عدم احتیاج به بی‌هوشی همچنین باعث شده تا عوارض ناشی از داروهای آن نیز حذف شود و افراد بتوانند با خاطری آسوده از این درمان استفاده کنند. معمولاً در این روش از موهای طبیعی زیباجو کمک گرفته می‌شود تا ناحیه‌ای که دچار طاسی شده را درمان کنند.

به بیان ساده‌تر هنگامی که فردی اقدام به کاشت مو می‌کند باید از بانک مو کمک بگیرد. بانک مو به ناحیه‌ای گفته می‌شود که ضخامت تار موهای آن متناسب با ضخامت تار موهای ناحیه کم‌پشت است و همچنین نسبت به ریزش مقاوم است. پس از یافتن بانک مو، فولیکول‌های مو از بانک برداشته شده و سپس به ناحیه موردنظر (دریافت‌کننده) منتقل شده و یا اصطلاحاً در آن ناحیه کاشته می‌شوند.

روش‌های کاشت مو

روش‌های متعددی برای کاشت مو وجود دارد که انتخاب از میان آن‌ها وابسته به نظر متخصصی است که عمل کاشت را انجام می‌دهد. اگر قصد کاشت مو در شیراز و یا هر شهر دیگری را دارید، بهتر است با مهم‌ترین این روش‌ها آشنا شوید:

  1. یکی از روش‌های بسیار معروف کاشت، روش FUT است که طی آن نواری از پوست قسمت پشت سر جدا می‌شود. سپس فولیکول‌ها از این نوار جدا شده و به ناحیه دریافت‌کننده پیوند زده می‌شوند.

  2. روش دیگری به نام FUE هم وجود دارد که در طول آن فولیکول‌های سالم به کمک دستگاهی شبیه پانچ از روی پوست جمع شده و سپس نیز وارد شکاف‌های ریز ناحیه دریافت‌کننده خواهند شد. در این روش میزان فشار و دردی که به فرد وارد می‌شود، بسیار کمتر است و همین موضوع موجب محبوبیت آن شده است.

  3. روشی به نام BHT هم برای کاشت مو وجود دارد که در آن نیازی به بانک مو نیست. بانک مو معمولاً از نقاط پرپشت روی سر و یا ریش انتخاب می‌شود؛ اما در این روش موها از بدن جدا می‌شوند. این روش برای افرادی است که بانک موی ضعیفی دارند.

  4. روش نسبتاً جدیدی به نام DHI وجود دارد که در طول آن، فولیکول‌ها به صورت مجزا از بانک مو جدا می‌شوند. در این روش از ابزارهای نسبتاً جدیدی استفاده می‌شود که کمک می‌کنند آسیب پوست بسیار ناچیز باشد و همچنین سلامت فولیکول‌ها حفظ شود.

روش‌های متعدد دیگری همچون روش SUT، روش Super Fue و Micro fit هم وجود دارند که تا حدود زیادی مشابه روش‌های ذکرشده هستند. به طور کلی عواملی مانند ژنتیک، میزان ریزش مو و طاسی سر، بانک مو، میزان تراکمی که زیباجو به آن نیاز دارد، وضعیت پوستی و شرایط جسمانی فرد نیز روی انتخاب روش مناسب اثر خواهند گذاشت.

مراقبت‌های مهم پس از کاشت مو

مراقبت‌های پس از کاشت، تعیین‌کننده میزان موفقیت عمل شما هستند. هر چه‌قدر که بتوانید به شکل کامل‌تری این مراقبت‌ها را انجام دهید، نتیجه کاشت نیز به نتیجه دلخواه شما نزدیک‌تر خواهد بود. پیش از هر چیزی بهتر است در طول کاشت همراه داشته باشید که پس از اتمام کار شما را تا محل سکونتتان همراهی کند. اگر شهر دیگری را برای این عمل انتخاب می‌کنید، رزرو هتل مهم‌ترین اقدام محسوب می‌شود. البته کاشت مو در شیراز با هتل هم می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد تا دغدغه اسکان را برطرف سازد.

تا 48 ساعت پس از کاشت، نباید از داروهای رقیق کننده همچون آسپرین استفاده کنید و همچنین نباید مشروبات الکی یا دخانیات مصرف کنید. همچنین تا چند روز اول باید در برابر نور خورشید از پوست سر و ناحیه کاشته شده محافظت نمایید. به طور کلی نیز باید از تعریق زیاد جلوگیری کنید تا عفونتی شما را تهدید نکند و آسیبی به فولیکول‌های منتقل شده وارد نشود. بعد از کاشت، پزشک برای شما ویتامین‌ها، مسکن و حتی آنتی‌بیوتیک‌هایی تجویز می‌کند که باید در مصرف آن‌ها تداوم و دقت کافی داشته باشید.

تعویض پانسمان سر به طور مرتب باعث می‌شود تا پوست شما در وضعیت بهتری قرار گرفته و زودتر بهبود پیدا کند. همچنین مهم است که به سرتان فشاری وارد نکنید و یا آن را ماساژ ندهید. در صورتی که احساس خارش داشتید نیز نباید پوستتان را بخارانید. در هنگام خواب هم سرتان را روی بالشی با ملحفه تمیز گذاشته و بالش را به نحوی قرار دهید که سرتان بالاتر از قلبتان قرار بگیرید. در نهایت هم تغذیه سالم و مغذی را فراموش نکنید.

رشد مو پس از کاشت

یکی از مهم‌ترین مسائلی که زیباجویان پس از کاشت با آن مواجه خواهند شد، روند جالب رشد موهاست. حدود 1 تا 5 ماه پس از کاشت، ریزش موهای جدید رخ می‌دهد. منظور از موهای جدید، همان موهایی است که کاشته شده‌اند. این ریزش مو در واقع نشانی از موفقیت است. پس از ریزش کامل موها که ممکن است تا یک ماه هم زمان لازم داشته باشد، فولیکول‌های مو وارد فاز استراحت خواهند شد. این مرحله ممکن است 3 تا 6 ماه به طول بینجامد.

پس از این مدت، موهای جدید شما مجدداً رشد خواهند کرد. معمولاً در انتهای ماه ششم، حدود 80 تا 90 درصد فولیکول‌ها فعالیت طبیعی خود را بازیافته و موهای سر، تراکم مناسبی پیدا خواهند کرد. جالب است بدانید که بیشترین میزان رشد مو پس از کاشت آن، در بازه 9 تا 12 ماه است. پس از آن نیز با گذشت 2 سال، شاهد افزایش ضخامت موها و همچنین افزایش تراکم آن‌ها خواهید بود.

در نهایت باید دقت کنید که تمامی این موارد وابسته به شرایط جسمی و همچنین شرایط موهای شماست؛ اما با هر شرایطی که دارید، اگر بتوانید از یک مرجع معتبر همچون شیراز مو کمک بگیرید، می‌توانید میزان موفقیت عمل را به شکل چشمگیری افزایش داده و پس از مدتی به موهایی کاملاً طبیعی و زیبا دست پیدا کنید.

این مقاله یک رپورتاژ تبلیغاتی است و مجله پزشکی سیب هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

Comments are closed.