مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

آیا ماسکهای سه بعدی قابل شستشو هستند؟

تاریخ ارسال : ۰۲ مرداد ۱۴۰۰

ماسک های سه بعدی قابل شستشو است

امکان شستشوی ماسک سه بعدی، تعداد دفعات شستشو و نحوه انجام این کار از جمله مواردی است که همواره مورد سؤال مصرف‌کنندگان بوده است. در این مقاله می‌خواهیم پاسخی علمی و کامل به این سوالات ارائه کنیم.

در ابتدای همه‌گیری ویروس کرونا، کمبود ماسک باعث شده بود تا افراد مجبور شوند بیشتر از یک‌بار از ماسک استفاده کنند و با استفاده از روش‌هایی نظیر غوطه‌ور کردن ماسک در آب جوش، آنها را برای استفاده مجدد ضدعفونی نمایند. گرچه پس از مدتی مشکل کمیاب بودن ماسک برطرف شد، اما همچنان قیمت نسبتاْ بالای ماسک و لزوم استفاده هر روزه از آن باعث شد تا تمایل افراد به استفاده چندباره از ماسک باقی بماند و به دنبال راه‌هایی باشند که استفاده مجدد از ماسک را ممکن سازد. ورود ماسک‌های سه بعدی به بازار ماسک تنفسی کشور باعث شد تا دوباره بحث شستشوی این ماسک‌ها مطرح شود. اما آیا این کار درست است؟ آیا می‌توان ماسک را شستشو داد؟ با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوالات را ارائه کنیم.

چرا شستشوی ماسک؟

بسیاری از افراد به شتسشوی ماسک و استفاده چندباره از آنها علاقه دارند. این افراد بیشتر جز دسته‌ای هستند که مجبورند هر روز از ماسک استفاده کنند و در نتیجه با دو مشکل تهیه ماسک و هزینه ماسک روبرو هستند.

شستشوی ماسک باعث می‌شود تا نه دیگر مشکل تهیه ماسک را داشته باشند و نه هزینه خاصی برای آن بپردازند.

ماسک های سه بعدی قابل شستشو است

ظاهر نسبتاً ثابت ماسک تنفسی و عدم تغییر ظاهر آن در طول زمان باعث می‌شود این فکر برای افراد پیش آید که استفاده طولانی مدت از ماسک و ضدعفونی آن با روش‌هایی نظیر شستن با مواد شوینده و یا قرار دادن در آب جوش امکان پذیر است. این در حالی است که خواهیم دید چنین نیست!

چرا شستشوی ماسک سه بعدی؟

گرچه پس از مدتی از رواج استفاده از ماسک در جامعه، با تفکر شستشوی ماسک‌ها و استفاده چندباره از ماسک های یک بار مصرف مخالفت شد، اما با ظهور ماسک‌های سه بعدی بار دیگر فرضیه امکان شستشوی آنها مطرح شد.

مهمترین دلیلی که باعث شد این تصور در جامعه ایجاد شود که می‌توان ماسک های سه بعدی را شست، این بود که ماسک های سه بعدی ضخیم به نظر می‌رسند. در واقع این ماسک ها که  با نام‌های دیگری نظر ماسک سه تکه و ماسک فیش نیز شناخته می‌شوند، آن قدر خوش حالت و محکم هستند که حس یک پوشش چندبار مصرف را القا می‌کنند. از وقتی ماسک سه بعدی پنج لایه هم وارد بازار شد، این موضوع شدت بیشتری گرفت. خرید ماسک تنفسی سه بعدی که با قیمت بالاتر از ماسک سه لایه عرضه شده بود هم این موضوع را تقویت کرد. این در حالی است که

در ادامه توضیح خواهیم داد که هیچ یک از ماسک‌های تنفسی یک بار مصرف قابل شستشو نیستند و تنها می‌توان ماسک‌های پارچه‌ای را به صورت چندباره مورد استفاده قرار داد. اگر چه که ماسک‌های پارچه‌ای هم به تنهایی کارایی لازم را ندارند!

آیا امکان شستشوی ماسک تنفسی وجود دارد؟

اگر بخواهیم خیلی کوتاه به این سوال پاسخ دهیم باید بگوییم «خیر»!

پارچه ماسک‌های تنفسی یکبار مصرف در واقع نقش پالایش و فیلتر کردن ذرات ورودی را بر عهده دارد. در این ماسک‌ها هوای ورود پس از عبور از لایه‌های ماسک‌های استاندارد فیلتر می‌شوند؛ ویروس‌ها در بیرون و لایه‌های بیرونی ماسک گیر می‌افتند و هوای پاکیزه وارد ریه‌های فرد می‌شود.

نکته مهم در شستشوی ماسک این است که لایه‌های فیلتر موجود در ماسک شدیداً به رطوبت حساس بوده و به محض ورود آب به آنها از کار می‌افتند. از این رو به هیچ وجه نمی‌توان یک ماسک تنفسی را شست.

نکته دیگر این که این فیلتر با مرور زمان نیز از کار می‌افتند و پس از حدود 8 ساعت استفاده مداوم کارایی خود را از دست می‌دهند. از این رو حتی در صورتی که ماسک‌های تنفسی را نشویید هم نمی‌توانید بیشتر از یک روز از آن‌ها استفاده کنید! البته که مدت زمان استفاده از ماسک سه لایه معمولی هم چیزی حدود 2-3 ساعت است.

برخورد آب با ماسک تنفسی چه اثری دارد؟

لایه اصلی فیلتر که در سلامتی فرد استفاده‌کننده و جلوگیری از ورود ویروس‌ها به بدن، نقش بسیار بزرگی دارد، پارچه‌ای است از جنس «ملت بلون». این لایه باعث می‌شود ویروس‌ها نتوانند از ماسک عبور کرده و وارد دستگاه تنفسی شوند.

یکی از ویژگی‌های ملت بلون این است که به شدت به رطوبت حساس است و با مرطوب شدن خاصیت فیلتراسیون خود را از دست می‌دهد. به همین دلیل باید تا حد امکان از خیس شدن ماسک‌ها جلوگیری کرد.

چرا می‌توان ماسک‌های پارچه‌ای را شست؟

ماسک‌های پارچه‌ای قابل شستشو هستند و می‌توان بارها آنها را شست و مورد استفاده قرار داد اما در واقع این نشانه مزیت این ماسک‌ها نیست! دلیل شستشوپذیری ماسک‌های پارچه ای این است که این نوع ماسک‌ها فیلتر خاصی در برابر ویروس‌ها نیستند و مقاومت چندانی در برابر ورود ویروس انجام نمی‌دهند! بنابراین، مناسب بودن قیمت ماسک سه بعدی پارچه ای و دیگر انواع این ماسک نباید شما را گمراه کند.

بهترین روش استفاده از ماسک‌های پارچه‌ای، استفاده از آنها روی یک ماسک سه لایه است. این کار باعث می‌شود تا عملکرد ماسک سه لایه بهبود یافته و پالایش دقیق‌تری انجام پذیرد.

سخن آخر

در این مقاله تلاش کردیم با استدلال کاملاً علمی و دقیق، دلایل ممنوعیت شستشوی ماسک تنفسی یک‌بار مصرف را تشریح کنیم تا شایعاتی نظیر امکان شستشوی ماسک سه بعدی در جامعه گسترش پیدا نکنند. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به کرومارکت (coromarket.ir) که یک فروشگاه تخصصی تجهیزات پزشکی از جمله ماسک، کیت های تشخیصی بارداری و اعتیاد و … است مراجعه نمایید.

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

Comments are closed.