مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

سایت درمانکده؛ پزشکانی که زنان و مردان حتما باید بشناسند

تاریخ ارسال : ۱۸ خرداد ۱۴۰۱

امروزه با توجه به گسترش هرچه بیشتر تمدن‌های انسانی، نیاز‌های مختلف انسان‌ها نیز گسترش پیدا کرده و به شاخه‌های مختلفی تقسیم‌بندی شده است؛ از نیاز‌های غذایی گرفته تا نیاز‌های عمومی و اجتماعی. اما در این بین یکی از مهم‌ترین این شاخه‌ها، نیاز‌های پزشکی است که برای تمام سنین و تمام جنسیت‌ها نیاز است تا به آن اهمیت داده شود.

البته که فاکتور‌هایی نیز وجود دارند که لازم توجه هستند و در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد اما به صورت کلی این موارد تقریباً برای همه افراد بالاخص در دوران میان‌سالی مطرح شده و نیازمند بررسی هستند. توجه داشته باشید که منظور از این گفته‌ها این نیست که مردان و زنان حتماً به بیماری‌های مختلف در یک بازه زمانی مبتلا می‌شوند و بررسی و چکاپ بدن تنها به منظور افزایش سطح سلامتی و پیش‌گیری از ابتلا به بیماری است.

به همین جهت در این نوشته، سایت درمانکده پزشکانی که زنان و مردان حتماً باید بشناسند را معرفی کرده و در ادامه آن نکات کلی را در رابطه با سلامتی عمومی و نیاز‌های این موضوع مطرح کرده‌ است. بنابراین توصیه می‌شود که حتماً تا انتها با ما همراه باشید.

چرا باید به نیازهای پزشکی اهمیت داد؟

به صورت کلی نیاز‌های پزشکی در دو موقعیت مطرح می‌شوند. اولین موقعیت هنگامی است که فرد در هر سن و سال و جنسیتی مبتلا به نوعی بیماری هر چند سبک و پیش پا افتاده مانند یک سرماخوردگی ساده شده باشد. در این هنگام فرد به ناچار باید به پزشک مراجعه کرده و مراحل درمان خود را در جهت بهبود و جلوگیری از پیشرفت بیماری پیگیری کند. البته که اغلب بیماری‌های ساده مانند سرماخوردگی بدون مراجعه به پزشک و با مراقبت‌های خانگی نیز قابل درمان هستند اما توصیه آن است که برای تسریع در بهبود حتماً مراجعه به پزشک صورت گیرد.

این موقعیت زمانی جدی‌تر می‌شود که خدای ناکرده فرد به بیماری سخت و یا خاصی مبتلا شود و به تبع آن نیاز است تا به صورتی جدی‌تر مراحل درمان خود را پیش پزشکان متخصص پیگیری کند. در این صورت طبیعتا فرآیند درمانی سخت‌تر خواهد بود و هم طولانی‌تر و نیاز است تا به بهترین شکل ممکن تحت نظر پزشکان متخصص در حوزه مربوطه درمان سریع شروع شود تا از پیشرفت بیماری جلوگیری شده و سپس بهبودی حاصل گردد.

اما موقعیت دوم بیشتر جنبه حفاظت از سلامتی داشته و به صورت چکاپ‌های روتین و عادی به صورت دوره‌ای انجام می‌گردد. در چنین مواردی معمولاً فعالیت‌های درمانی خاصی صورت نمی‌گیرد و در صورت مراجعه به پزشک در چنین زمینه‌هایی اغلب آزمایش‌هایی برای مشخص شدن یک سری از بیماری‌ها و مشکلات جسمانی صورت می‌گیرد. از معروف‌ترین این فعالیت‌های درمانی می‌توان به تست غربالگری سرطان که امروز هم برای زنان و هم برای مردان انجام می‌شود اشاره کرد.

در این نوع از فعالیت‌های درمانی، معمولاً فرد از علائم و نشانه خاصی برای بیماری برخوردار نیست و تنها برای اطمینان خاطر این کار را انجام می‌دهد. البته که چنین فعالیت‌هایی را می‌توان در تمام زمینه‌ها انجام داد اما به تشخیص پزشکان نیازی به این کار نبوده و مردان و زنان تنها در چند زمینه باید مراجعات و چکاپ‌های دوره‌ای را انجام دهند مگر در شرایط خاص.

منظور از شرایط خاص زمانی است که فرد زمینه بیماری‌های ارثی و ژنتیکی را داشته باشد و به یک نوع بیماری خاص به دلیل وراثت یا عوامل محیطی مشکوک باشد. در ادامه مهم‌ترین نیاز‌های پزشکی زنان و مردان برا برایتان معرفی کرده‌ایم.

زنان و زایمان

همان‌طور که در سطرهای پیشین هم اشاره شد، افراد ممکن است که بر اثر شرایط خاص و بیماری‌های ناگهانی به پزشکان عمومی و متخصص مراجعه کنند که در صورت وجود چنین موقعیتی قطعاً باید به پزشک متخصص در زمینه مربوطه مراجعه صورت گیرد. اما در غیر این صورت بانوان مخصوصاً بعد از سنین جوانی باید به صورت دوره‌ای و مرتب تحت نظر فوق تخصص زنان و زایمان باشند و به صورت دوره‌ای تحت چکاپ و آزمایشات مختلف قرار گیرند تا از سلامتی آن‌ها اطمینان کامل حاصل شود.

مجدداً تأکید می‌شود که منظور این نیست که قطعاً بعد از سنین جوانی بانوان دچار بیماری‌های خاصی خواهد شد بلکه این مراجعات تنها به دلیل افزایش سطح سلامتی‌ایشان است.

کلیه و مجاری ادرار

با توجه به اینکه مراجعه دوره‌ای به دکتر کلیه و مجاری ادراری هم برای زنان و هم برای مردان توصیه می‌شود، اما این نیاز در مردان به خصوص در سنین میانسالی بسیار ضروری است. مردان در سنین میانسالی به مشکلات پروستات بسیار مستعد می‌شوند و حتماً باید در جهت پیشگیری از این مشکلات به صورت دوره‌ای به پزشک متخصص مراجعه کنند.

مشکلات پروستات که در رده تهاجمی‌ترین مدل آن، سرطان پروستات قرار دارد در صورتی که به موقع شناسایی شود، به سادگی قابل درمان بوده و خیلی مشکل ساز نخواهد بود به همین جهت آقایان باید بسیار به این موضوع توجه داشته باشند البته که مراجعه دوره‌ای به این پزشک برای بانوان هم توصیه می‌شود.

غربالگری سرطان

همان‌طور که بالاتر اشاره شد، یکی از رایج‌ترین دلایل مراجعه به پزشک بررسی سرطان است. با توجه به سبک زندگی غلط و آلودگی‌های فراوان هم‌چنین استرس و فشار‌های روانی، بیماری سرطان در سراسر جهان بسیار رایج شده و هم‌چنین زمینه‌های ژنتیکی و وراثتی هم می‌توانند دلیل این بیماری باشد.

بنابراین باید حتماً موضوع سرطان را جدی گرفته و به صورت دوره‌ای به پزشک مخصوص سرطان بزرگسالان مراجعه کرده و هم‌چنین آزمایش‌های مشخص‌کننده سرطان را انجام داد تا خدای ناکرده اگر این مشکل وجود داشته باشد، با شناسایی به‌موقع بتوان درمانی اثربخش را شروع کرد.

کلام آخر

بیماری موضوعی اجتناب‌ناپذیر برای بشر بوده و هر انسانی در طول زندگی‌اش ممکن است بیماری‌های مختلفی مبتلا شود. این بیماری‌ها می‌توانند سخت یا آسان باشند و به جز مواردی بسیار خاص و لاعلاج، تقریباً همه بیماری‌ها در صورت تشخیص به‌موقع و پیگیری فرآیند درمانی اصولی قابل درمان هستند.

بنابراین توصیه می‌شود تا در صورتی که علائمی خاص و غیرطبیعی در هر کجای بدن خود از درد‌ها گرفته تا گرفتگی‌ها و هر مورد دیگری دارید، بلافاصله به پزشک متخصص مربوطه مراجعه کرده و هم‌چنین آزمایشات و چکاپ‌های دوره‌ای را فراموش نکنید.

 

این مقاله یک رپورتاژ تبلیغاتی است و مجله پزشکی سیب هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

 

منبع: درمانکده

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

Comments are closed.