مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

سرطان سينه بدخيم قابل درمان است؟

تاریخ ارسال : ۲۲ آذر ۱۴۰۲

سرطان سینه بدخیم قابل درمان است؟

سرطان سینه یک تومور بدخیم است که در داخل یا اطراف بافت پستان، عمدتاً در مجاری شیر و غدد رشد می‌کند. تومور معمولاً به عنوان یک توده یا رسوب کلسیم شروع می‌شود که در نتیجه رشد غیرطبیعی سلول ایجاد می‌شود. بیشتر توده های سینه خوش خیم هستند اما برخی از آنها می‌توانند پیش بدخیم (ممکن است به سرطان تبدیل شوند) یا بدخیم (سرطانی) باشند. افراد مبتلا به سرطان سینه نگران این هستند که چقدر عمر خواهند کرد و آیا سرطان سینه بدخیم کشنده است که در این مقاله به این مبحث می‌پردازیم.

سرطان سینه بدخیم چیست؟

حدود 20 درصد مواقع، توده های سینه، سرطانی یا بدخیم هستند. سرطان زمانی شروع می‌شود که سلول ها خارج از کنترل و به طور غیر عادی شروع به رشد می‌کنند. توده بدخیم سینه می‌تواند تهاجمی باشد و ممکن است به سایر بافت های اطراف گسترش یابد.

آیا سرطان سینه قابل درمان است؟

راه های زیادی برای درمان سرطان سینه وجود دارد. از جراحی و پرتودرمانی برای درمان سرطان در قسمت خاصی از بدن (مانند سینه) استفاده می‌شود. آنها بر بقیه بدن تأثیر نمی گذارند. شیمی درمانی (شیمی درمانی)، هورمون درمانی، درمان هدفمند و داروهای ایمونوتراپی می‌توانند تقریباً در هر نقطه از بدن به سلول های سرطانی برسند. برای بررسی بیشتر درموزد مراحل درمان سرطان سینه بر روی متن لیک داده شده کلیک کنید.

سرطان بعد از چند سال عود می کند؟

اکثر سرطان هایی که قرار است عود کنند در 2 سال اول یا بیشتر پس از درمان این کار را انجام می‌دهند. بعد از 5 سال، حتی کمتر احتمال دارد که عود کنید. برای برخی از انواع سرطان، پس از 10 سال پزشک ممکن است بگوید که شما درمان شده اید. برخی از انواع سرطان ممکن است سال‌ها پس از اولین تشخیص عود کنند.

عود سرطان

وقتی درمان تمام شد، تا سال ها پس از پایان درمان، شما همچنان به پزشک سرطان خود مراجعه خواهید کرد. حتما به همه این بازدیدهای بعدی بروید. معاینات، آزمایش خون و شاید آزمایش‌ های دیگر انجام خواهید داد تا ببینید آیا سرطان عود کرده است یا خیر. در چند سال اول، بازدیدهای شما ممکن است هر چند ماه یکبار باشد. هر چه زمان بیشتری از پایان درمان بگذرد، کمتر به ویزیت نیاز دارید. اگر هنوز پستان دارید، باید هر سال یک ماموگرافی انجام دهید. بسته به نوع درمان، ممکن است به آزمایش‌های دیگری نیز نیاز داشته باشید، مانند آزمایش‌ های منظم تراکم استخوان یا آزمایش‌ های قلب. ابتلا به سرطان و مقابله با درمان می‌تواند سخت باشد، اما همچنین می‌تواند زمانی باشد که به زندگی خود به شیوه های جدید نگاه کنید.

مطالبت مرتبط: آیا سرطان سینه کشنده است؟

طول عمر مبتلايان به سرطان سينه بدخیم چقدر است؟

حدود 95 نفر از هر 100 زن (حدود 95٪) پس از تشخیص به مدت 1 سال یا بیشتر از سرطان خود زنده می‌مانند. حدود 85 نفر از هر 100 زن (حدود 85٪) پس از تشخیص سرطان خود به مدت 5 سال یا بیشتر زنده می‌مانند. از هر 100 زن حدود 75 نفر (حدود 75 درصد) پس از تشخیص سرطان خود به مدت 10 سال یا بیشتر زنده می‌مانند.

مراحل درمان سرطان سینه بدخیم

پزشکان اغلب از بیش از یک درمان برای سرطان سینه استفاده می‌کنند. بهترین برنامه درمان سرطان سینه بدخیم برای شما بستگی به این موارد دارد:

 • مرحله و درجه سرطان (چقدر سلول های سرطانی شبیه سلول های طبیعی هستند)

 • اگر سرطان پروتئین های خاصی مانند پروتئین HER2 یا گیرنده های هورمونی داشته باشد یا تغییرات ژن خاصی داشته باشد.

 • سن شما

 • هر گونه مشکل سلامتی دیگری که دارید.

 • احساسات شما در مورد درمان و عوارض جانبی ناشی از آن

انواع سرطان سینه

انواع مختلفی از سرطان سینه وجود دارد، از جمله:

 • کارسینوم مجرای نفوذی (تهاجمی)

این سرطان که از مجاری شیر سینه شما شروع می‌شود، از دیواره مجرای شما می‌شکند و به بافت سینه اطراف گسترش می‌یابد. این سرطان که حدود 80 درصد از موارد را تشکیل می‌دهد، شایع ترین نوع سرطان سینه است.

 • کارسینوم مجرای درجا

کارسینوم مجرای درجا توسط برخی، پیش سرطانی در نظر گرفته می‌شود زیرا سلول ها در خارج از مجاری شیر شما گسترش نیافته اند. این وضعیت بسیار قابل درمان است. با این حال، مراقبت سریع برای جلوگیری از تهاجمی شدن سرطان و گسترش آن به بافت های دیگر ضروری است.

 • کارسینوم لوبولار نفوذی (تهاجمی)

این سرطان در لوبول‌ های سینه شما (جایی که تولید شیر مادر انجام می‌شود) شکل می‌گیرد و به بافت سینه اطراف گسترش یافته است. 10 تا 15 درصد سرطان های سینه را تشکیل می‌دهد.

 • کارسینوم لوبولار در محل

کارسینوم لوبولار در محل یک وضعیت پیش سرطانی است که در آن سلول های غیر طبیعی در لوبول های سینه شما وجود دارد. این یک سرطان واقعی نیست، اما این نشانگر می تواند احتمال ابتلا به سرطان سینه را در آینده نشان دهد. بنابراین، برای زنان مبتلا به کارسینوم لوبولار در محل، مهم است که معاینه بالینی پستان و ماموگرافی منظم داشته باشند.

 • سرطان سینه سه گانه منفی (TNBC)

سرطان سینه منفی سه گانه که حدود 15 درصد از همه موارد را تشکیل می‌دهد، یکی از چالش برانگیزترین سرطان های سینه برای درمان است. به آن سه گانه منفی می‌گویند زیرا سه مورد از نشانگرهای مرتبط با انواع دیگر سرطان سینه را ندارد. این امر پیش آگهی و درمان را دشوار می‌کند.

 • سرطان سینه التهابی

این نوع سرطان نادر و تهاجمی شبیه عفونت است. افراد مبتلا به سرطان سینه التهابی معمولاً متوجه قرمزی، تورم، گودی و فرورفتگی پوست سینه خود می‌شوند. این توسط سلول های سرطانی انسدادی در عروق لنفاوی پوست آنها ایجاد می‌شود.

 • بیماری پاژه پستان

این سرطان پوست نوک پستان و آرئول (پوست اطراف نوک پستان) را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

جمع بندی

سرطان سینه در حال حاضر با تشخیص زودهنگام یک بیماری بسیار قابل درمان است. اگر خوش شانس باشید و بیماری خود را زود تشخیص دهید، درمان سرطان سینه شما به طور کلی بین 3 تا 6 ماه طول خواهد کشید. دکتر وحید حریری جراح پستان در تهران می‌تواند اطلاعات بیشتری در مورد چشم انداز سرطان سینه به شما بدهد.

این مقاله یک رپورتاژ تبلیغاتی است و مجله پزشکی سیب هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

Comments are closed.