مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

تناسب اندام و کاهش وزن با تغییر سبک زندگی

تاریخ ارسال : ۳۰ بهمن ۱۴۰۱

این روزها اکثر افراد دغدغهٔ کاهش وزن و تناسب اندام دارند و به همین جهت به‌دنبال برنامه لاغری مناسب هستند. البته در این راه، بسیاری از افرادی که با مشکل اضافه وزن روبه‌رو هستند، بهانه‌های عجیب و غریبی را مطرح می‌کنند تا نقش‌شان را کم‌رنگ جلوه دهند. اما راهکار داشتن یک اندام ایده‌آل چه می‌تواند باشد؟ کمتر کسی در این زمینه به جمع‌بندی درست دست یافته‌است.

گفتنی است که در حال حاضر روش‌های مختلفی برای کم کردن وزن وجود دارد اما بدون شک، تغییر سبک زندگی یکی از بهترین‌هاست ولی به این دلیل که ممکن است برای افراد مختلف تغییر نوع زندگی، زمان خواب و حتی نوع خورد و خوراک دشوار باشد، به‌سادگی از کنار این مورد عبور می‌کنند و به‌سراغ گزینه‌های پرهزینه‌تر مانند عمل جراحی می‌روند. حال ما در این مقاله قصد داریم دربارهٔ راهکارهای تناسب اندام که در قالب تغییر شیوهٔ زندگی است، صحبت کنیم.

تغییر سبک زندگی در کاهش وزن شامل چه مواردی است؟

وقتی صحبت از تغییر سبک زندگی در برنامه لاغری می‌شود، سردرگمی یکی از مهم‌ترین مواردی است که به افراد اجازهٔ تفکر درست نمی‌دهد. بسیاری از آن‌ها فکر می‌کنند که باید راهکارهای عجیب و غریب را مدنظر قرار دهند تا بتوانند سبک زندگی متفاوت‌تری داشته باشند. اما اصلاً این‌طور نیست، خصوصاً اگر از یک پزشک متخصص در این زمینه به‌کار گرفته شود. حال اجازه دهید دربارهٔ دسته‌بندی تغییر سبک زندگ صحبت کنیم که شامل موارد زیر است:

 • برنامهٔ غذایی

همهٔ ما قبل از این‌که برنامه‌ای برای تغذیه‌مان داشته باشیم، هر چیزی که دوست داریم را میل کرده و کاری به این‌که غذاهای مختلف چه بر سر انداممان می‌آورند نداریم. البته این فکر زمانی از ذهنمان عبور می‌کند که احساس می‌کنیم بیش از اندازه بدقواره شده‌ایم. اینجاست که ممکن است تلنگری بخوریم و به فکر کم کردن وعدهٔ غذایی‌مان باشیم. هرچند چون تخصصی در این زمینه نداریم، نهایتاً چند روز وعده‌های غذایی کاهش می‌یابد و سپس رو از نو.

اما تناسب اندام یعنی یک برنامه غذایی فوق‌العاده بی‌نقص که حتماً باید توسط یک دکتر متخصص تغذیه نوشته شود. برای این منظور کافی است به سایت دکتر زمانی بروید و پس از پر کردن یک پرسش‌نامه که از قبل در نظر گرفته شده‌است، به‌راحتی برنامه غذایی‌تان ترتیب داده شود.

 • برنامهٔ ورزشی

شاید در حالت عادی هم ورزش کنید و کاملاً هم راضی باشید اما باید بدانید که ورزش‌هایی که در برنامه لاغری قرار دارند، ممکن است با آنچه که انجام می‌دهید متفاوت باشند. در بعضی از شرایط حتی برخی حرکات هستند که منجربه چاقی می‌شوند و این اصلاً جای تعجب ندارد. اگر در این خصوص با یک متخصص مشورت کنید، حتماً به شما گوشزد می‌کند که برای داشتن تناسب اندام مناسب باید به‌سراغ ورزش‌های خاص بروید، بنابراین برنامهٔ ورزشی جزو برنامه‌های بااهمیت کاهش وزن در تغییر سبک زندگی است که توصیه می‌کنیم حتماً آن را در نظر بگیرید، چراکه نتایج شگفت‌انگیزی را خواهد داشت.

 • برنامهٔ روان‌شناختی

در کنار دو عنوان گفته‌شده، در نظر گرفتن و شناخت روان افراد برای کم کردن وزن، فوق‌العاده دارای اهمیت است. طبیعتاً خصوصیات هر فرد به‌طور کامل می‌تواند نشان‌دهنده‌ٔ عملکرد روزانهٔ آن‌ها باشد و اگر حتی یک دیدار چند ساعت با پزشک متخصص حوزهٔ تغدیه داشته باشید، به‌راحتی امکان تشخیص روان‌شناختی افراد وجود دارد، درنتیجه به ارائه یک برنامه لاغری فوق‌العاده ختم می‌شود.

گفتنی است که اکثر متخصصان حوزهٔ تناسب اندام، بر این عقیده هستند که برای مدیریت وزن، نیاز به رژیم لاغری و چاقی نیست، بلکه این تغییر سبک زندگی است که می‌تواند افراد را به آنچه که در ذهن دارند نزدیک کند.

بررسی تفکر در سبک زندگی و مدیریت وزن

مراقبت از افکار و جلوگیری از هر نوع منفی‌بافی می‌تواند آغاز تغییرات مؤثر در سبک زندگی باشد. بسیاری از ما در شبانه‌روز با سوالات و دغدغه‌های مختلف روبه‌رو می‌شویم که اکثر آن‌ها از دیدگاه منفی هستند. برای مثال، اگر چند روز تنبلی کرده باشید و کاری که باید انجام می‌دادیم را به تعویق انداخته باشیم، از خودمان می‌پرسیم: چرا اینقدر تنبل شده‌ام و کاری که باید انجام دهم را فراموش می‌کنم؟ نکته اینجاست که حتی این نوع سوالات نیز باید به سبک مثبت پرسیده شوند که می‌تواند به این صورت باشد: آیا برای انجام ندادن این کار پاداشی دریافت می‌کنم؟

مشاهده می‌کنید که قبل از این‌که به این سوال پاسخ دهیم، هیچ‌گونه محکوم کردنی وجود ندارد و چه‌بسا بتوانیم پاسخ را سریع‌تر به‌دست آوریم. این موضوع در در تناسب اندام و تغییر سبک زندگی نیز به همین منوال است. حال فرض کنید پس از ساعت‌ها سخنرانی، خسته و کلافه به خانه برمی‌گردید و شروع به خوردن شیرینی‌جات می‌کنید. اما وقتی به خودتان می‌آیید، متوجه می‌شوید که زیاده‌روی کرده‌اید و اینجاست که نباید خودتان را محکوم کنید؛ مانند مثال قبل یک سوال مثبت از خودتان بپرسید؛ این سوال می‌تواند چنین باشد: چه چیزی باعث شده‌است که احساس کنم به این حجم از شیرینی نیاز دارم؟ ممکن است این اتفاق دوباره برایتان رخ دهد و با این سوال و پاسخ درست به آن به‌راحتی می‌توانید جلوی تکرار این واقعه را بگیرید. اصلاح سبک زندگی دقیقاً همین است!

بررسی حذف وسوسه‌ها در برنامهٔ غذایی

در تغییر سبک زندگی به جهت تناسب اندام، حذف وسوسه‌ها فوق‌العاده دارای اهمیت است. درواقع عادت کردن به یک رژیم ناسالم بسیار سریع اتفاق می‌افتد، چراکه همهٔ ما به‌راحتی می‌توانیم با مواد غذایی کم، ارزش معده‌مان را پر کنیم. از طرفی اگر وسوسه‌تان اجازه نمی‌دهد که کمتر برنج میل کنید، به‌راحتی می‌توانید بشقابتان را کوچک‌تر کنید. استفاده از این روش، تأثیر بسزایی بر کاهش وزن افراد داشته است. البته شاید با خودتان بگویید به جای یک بشقاب چند بشقاب برنج می‌کشید که جبران شود، اما مغز انسان‌ها کاملاً هوشمند است و شما وقتی بشقاب کوچک‌تر را انتخاب می‌کنید، مغز کالری کمتری را درخواست می‌کند و درواقع شما با همان بشقاب اول، انرژی‌تان را به‌دست می‌آورید. گفتنی است که در بحث حذف وسوسه، رعایت موارد زیر دارای اهمیت است:

 • محدود کردن پرخوری به یک روز در هفته؛
 • استفاده از بشقاب، قاشق و چنگال‌های کوچک‌تر؛
 • خیرات غذاهای مضرر تناسب اندام.

بررسی تعیین پاداش در برنامهٔ تغییر سبک زندگی

یکی از روش‌های جذاب ادامه دادن تغییر سبک زندگی در زمینه کاهش وزن تعیین پاداش است. یعنی افرادی که برنامه غذایی مشخصی دارند، چنانچه در مقابل انجام ندادن کاری؛ مثلاً نخوردن نوشابه و… می‌توانند پاداشی را در نظر گرفته تا برای ادامه روند انگیزه مناسبی داشته باشند. البته ناگفته نماند که همه موارد عنوان شده در این مطلب باید با تأیید پزشک تغذیه انجام شود تا نهایت تأثیر دریافت شود.

از دیگر مواردی که می‌توان در این زمینه در نظر گرفت، ایجاد یک روال جدید در زندگی است. حال برای جمع‌بندی کافی است که به موارد زیر توجه کنید:

 • تفکر منفی در تناسب اندام با تغییر سبک جایی در زندگی شما نخواهد داشت.
 • ازبین‌بردن وسوسه‌ها فوق‌العاده مهم و باید در نظر گرفته شوند.
 • طولانی کردن زمان غذا خوردن دارای اهمیت است و باید به آن عادت کنید.
 • انجام ورزش‌های مختلف و فعالیت‌های بدنی نیز مهم است.
 • ایجاد مرزبندی و پاداش باید در برنامهٔ روزانه افراد قرار داشته باشد.

 

 

جمع‌بندی

در این مقاله سعی کردیم تا به موارد بااهمیت دربارهٔ تناسب اندام با شیوهٔ تغییر سبک زندگی اشاره کنیم. اما موضوع مهم اینجاست که حتماً باید از یک متخصص در این زمینه مشورت بگیرید که پیشنهاد ما به‌کارگیری از خدمات دکتر بیژن زمانی است که عضو انجن پزشکی ورزشی انگلستان هستند و به‌خوبی می‌توانند شما عزیزان را با نحوهٔ کم کردن وزن محسوس و دائمی آشنا کنند. حال برای این‌که بتوانید تناسب اندام مناسبی داشته باشید، کافی است که از راه‌های ارتباطی قرار داده‌شده، با دکتر زمانی در تماس باشید.

 

این مقاله یک رپورتاژ تبلیغاتی است و مجله پزشکی سیب هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

Comments are closed.