مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

چرا تمیزی و بهداشت در هتل‌ها اهمیت دارد؟

تاریخ ارسال : ۰۵ آذر ۱۴۰۲

هتل‌ها در دسته مکان‌های عمومی قرار می‌گیرند، رعایت نظافت هر مکان عمومی با توجه به اینکه افراد زیادی به آن‌ها مراجعه می‌کنند، اهمیت بسیاری دارد؛ چراکه عدم رعایت نظافت و بهداشت در چنین مکان‌هایی می‌تواند باعث گسترش بیماری‌ها و شیوع ویروس‌های زیادی باشد.

همین امر موجب شده که اغلب هتل‌ها با فراهم کردن امکانات لازم برای نظافت و بهداشت مسافرین مانند محصولات بهداشتی در هتل‌ها و همچنین نظافت اتاق‌ها، تمیزی و بهداشت را رعایت کرده و از مسائل و مشکلاتی که ممکن است در این رابطه به وجود آید، جلوگیری نمایند. در این مطلب تصمیم داریم اطلاعاتی کامل و جامع در مورد ضرورت رعایت بهداشت هتل‌ها در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

ضرورت رعایت بهداشت در هتل‌ها و اقامتگاه‌ها

همان طور که کمی پیش از این اشاره شد، هتل‌ها در دسته مکان‌های عمومی قرار می‌گیرند و با توجه به این که افراد زیادی به این مکان رفت و آمد می‌کنند، امکان شیوع بیماری در این مکان‌ها بسیار زیاد است. شیوع و گسترش بیماری‌ها از طریق هتل‌ها یکی از مهم‌ترین عواملی است که رعایت بهداشت‌ هتل‌ها را ضروری می‌کند.

ضمن این که افراد در مسافرت‌های خود به هتل‌ها مراجعه می‌کنند و می‌خواهند که اقامتی راحت در طی سفر خود داشته باشند. با توجه به همین امر اگر هتلی بهداشت اتاق‌های خود را رعایت نکند، چگونه می‌تواند اقامتی راحت برای مسافرین فراهم نماید؟ هتل‌ها باید تمامی تجهیزات بهداشتی را فراهم کنند تا مسافران بتوانند استراحتی آسوده و راحت در هتل داشته و با انرژی هرچه بیشتر به گردش های روزانه خود بپردازند.

قوانین مرتبط با تمیزی اتاق‌های هتل

احتمالا تا به حال متوجه پرسنل خانه داری هتل نشده‌اید، این افراد مسئول پاکیزگی هتل هستند و بهداشت اتاق‌های هتل تماما برعهده این عزیزان است. از جمله قوانینی که این افراد باید آن‌ها را رعایت کنند، می‌توان به‌موارد زیر اشاره کرد:

 • تعویض ملحفه‌های تخت یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که پرسنل خانه‌داری باید حتما آن را انجام دهند. تمامی روتختی‌های استفاده شده، پتوها و رویه‌های بالشت‌ها باید کامل تعویض شده و یک ست جدید روی تخت قرار بگیرد.
 • معمولا پرسنل خانه‌داری بعد از آن که ملحفه‌های استفاده شده را برداشتند، تشک تخت را از نظر خرابی یا وجود لک روی ‌آن، مورد بررسی قرار می دهند. ضمن این که بعد از پهن‌ کردن ملحفه‌های تمیز روی تخت بازهم تمام زوایای تخت و تشک باید مورد بررسی قرار گیرند تا از تمیز بودن آن اطمینان حاصل شود.
 • تمامی اشغال‌های موجود در اتاق‌ها باید توسط پرسنل خانه‌داری جمع‌آوری شوند، حتی آشغال‌های موجود داخل کشوها و کمدها.
 • اغلب وسایل موجود در اتاق حتی کلاهک لامپ‌ها هم باید گردگیری شوند.
 • ضدعفونی سرویس‌های بهداشتی حتما باید در هر نظافت با قوی‌ترین مواد ضدعفونی کننده صورت گیرند. دستگیره درها، صندلی و سنگ توالت، نوک دوش، کف‌ حمام و هرچیز دیگری که در سرویس‌های بهداشتی وجود دارد باید به خوبی تمیز شود.
 • از وجود تمامی لوازم بهداشت شخصی در اتاق‌ها مانند حوله تمیز، شانه، شامپو، خمیر دندان و موارد دیگر باید اطمینان حاصل شود.
 • در آخر کار جاروکشی و بررسی سیستم تهویه اتاق اهمیت بسیار زیادی دارد.

اهمیت لوازم بهداشتی هتلی

لوازم بهداشتی هتلی مانند حوله، صابون، خمیردندان، مسواک، شامپو و شانه از مهم‌ترین محصولات بهداشتی هستند که باید برای رعایت بهداشت فردی در اتاق‌های هتل وجود داشته باشند.

این لوازم را شما به عنوان یک هتل‌دار می‌توانید از بزرگترین تولید کننده محصولات هتلی ایران یعنی طنین بهداشت خریداری نمایید. طنین بهداشت تمامی این وسایل و محصولات را با کیفیت بالا و حجم مناسب عرضه می‌کند.

ضمن اینکه قیمت محصولات نام برده در طنین بهداشت به قدری مناسب است که شما در صورت خرید انبوه این محصولات از این تولید کننده می‌توانید تا حد زیادی به کاهش هزینه‌های مربوط به هتل کمک کنید.

تاثیرات منفی رعایت نکردن بهداشت هتلی بر سلامتی

عدم رعایت بهداشت هتل تاثیرات منفی زیادی روی سلامتی انسان‌ها می‌گذارد، شیوع بیماری‌های عفونی به دلیل عدم استفاده از وسایل یکبار مصرف و تمیز در اتاق‌ها می‌تواند از تاثیرات منفی عدم رعایت بهداشت هتلی باشد.

در طی تاریخ، بشر همواره با شیوع بیماری‌های مختلفی مانند وبا دست و پنجه نرم کرده است، حتی در طی سال‌های اخیر بشر درگیر شیوع بیماری کرونا بوده و فکر می‌کنید در شیوع این بیماری‌ها چه مواردی تاثیرگذار بوده اند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم مکان‌های عمومی بیشترین تاثیر را گذاشته‌اند.

مکان‌های عمومی مانند هتل‌ها به دلیل رفت و آمد افراد مختلف در شیوع و گسترش بیماری‌ها تاثیر زیادی می‌گذارند، به خصوص آن که اگر بهداشت در چنین مکان‌هایی رعایت نشود، فکر کنید چه فاجعه‌های انسانی به‌ وجود می‌آید؟

بهداشت هتل و رعایت نکات ایمنی

رعایت نکات ایمنی و بهداشت هتلی یکی از اصول اولیه ای است که تمامی هتل‌ها باید به آن پایبند باشند. از جمله نکات بهداشتی و ایمنی برای رعایت بهداشت در هتل‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اتاق ها باید حمام اختصاصی داشته باشند.
 • آب آشامیدنی موجود در هتل باید عاری از هرگونه میکروب و آلودگی باشد.
 • نور به اندازه کافی وارد اتاق‌ها شود.
 • سیستم تهویه هتل باید کاملا متناسب با اتاق‌ها تعبیه گردد.
 • تمامی خرابی‌های ساختمان باید به سرعت رفع شده و هیچ خرابی نباید در ساختمان وجود داشته باشد.

آشنایی با اصول بهداشت محیطی در هتل‌ها

بهداشت محیطی در هتل‌ها با توجه به موارد زیر تضمین می‌شود:

رفع نواقص ساختمانی

همان طور که در مطالب بالا هم توضیح دادیم هیچ نقص یا خرابی نباید در ساختمان دیده شود. به‌طورکلی محیط‌هایی که باتوجه به معیارهای فنی و مهندسی ساخته نشده باشند، محیط خوبی برای اقامت نیستند. چنین مکان‌هایی با کمبود نورخورشید، نبود هوای تمیز، وجود رطوبت، نواقص مربوط به سیم‌کشی و لوله‌کشی مواجه هستند.

بهداشتی نبود آب آشامیدنی

یکی از مهم‌ترین مسائلی که هتل‌ها باید به آن توجه داشته باشند، فراهم کردن آب آشامیدنی بهداشتی است. آبی که برای آشامیدن و پخت و پز مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید عاری از هرگونه میکروب، بیماری و آلودگی باشد.

بهتر است که هتل‌ها برای تهیه آب آشامیدنی از سیستم آبرسانی با انشعابات خصوصی استفاده کرده و آب را به قدر نیاز در اختیار مهمانان قرار دهند.

دفع فاضلاب غیر بهداشتی نباشد

فاضلاب هتلی یکی از مواردی است که به شدت روی بهداشت هتل‌ها تاثیر می‌گذارد، عدم برخورداری هتل از سیستمی درست برای جمع‌آوری فاضلاب می‌تواند به رشد و تکثیرات حشرات و انگل‌ها منجر شود. تجمع حشرات بیماری‌های بسیاری را مانند انگل‌های روده‌ای، بیماری‌های عفونی در دستگاه تناسلی و… به محیط منتقل می‌کنند.

رعایت بهداشت در جمع‌آوری زباله‌ها

زباله‌‌های هتلی باید حتما در پلاستیک‌های مخصوص نگه‌داری شده و تمامی آن‌ها در یک مکان تجمع یابند. در غیر این صورت امکان اینکه اجتماعی مناسب برای حیوانات ولگرد یا حتی خزندگان به‌وجود آید و از این طریق بیماری‌های بسیاری به انسان‌ها منتقل شود، وجود دارد.

فراهم کردن وسایل بهداشت هتلی

فراهم کردن وسایل بهداشت هتلی هم اهمیت بسیار زیادی دارد. وسایل بهداشت هتلی به رعایت بهداشت فردی در هتل کمک می‌کند، وسایلی مانند حوله، شانه، مسواک، صابون و شامپو از جمله وسایل ضروری برای بهداشت فردی هستند که هر هتلی باید بهترین این‌ها را تهیه نماید.

کلام آخر

در این مطلب سعی داشتیم به شما عزیزان بگوییم چرا تمیزی و بهداشت در هتل‌ها ضرورت دارد. همانطورکه دریافتید، رعایت نظافت و تمیزی هتل‌ها می‌تواند روی سلامت مسافرین تاثیر بگذارد و نادیده گرفتن این موضوع نه تنها برای سلامت مهمانان بلکه برای اعتبار هتل‌ هم حائز اهمیت است.

این مقاله یک رپورتاژ تبلیغاتی است و مجله پزشکی سیب هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

Comments are closed.