مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

چکاپ کامل زنان در منزل

تاریخ ارسال : ۲۶ بهمن ۱۴۰۱

با توجه به تفاوت‌های فیزیولوژیکی بدن زنان و مردان، به چکاپ زنان بیشتر از مردان اهمیت داده می‌شود. زنان معمولاً بیشتر از مردان به برخی بیماری‌های خاص دچار می‌شوند، به همین دلیل باید هرچند وقت یک بار در آزمایشگاه یا منزل آزمایش‌های لازم را انجام دهند. در میان افراد بزرگسال، ۳۸ درصد از خانم‌ها به یک یا چند بیماری مزمن مبتلا هستند، این در حالی است که این میزان در مردان حدود ۳۰ درصد است.
بر این اساس، می‌توان به دلیل اهمیت چکاپ زنان پی‌برد، بنابراین زنان باید به این موضوع اهمیت داده و در مدت زمان معینی آزمایش‌های خاصی را انجام دهند. فراموش نکنید که تنها نحوهٔ سالم زندگی کردن و تغذیهٔ سالم، ورزش کردن و مسائل این چنینی کافی نیست و در کنار این موارد باید غربالگری سالانه نیز انجام شود.

دلیل اهمیت چکاپ زنان در منزل

تمامی خانم‌ها حتی آن‌هایی که احساس هیچ بیماری و ضعفی ندارند، باید هرچند وقت یک بار برای چکاپ کامل اقدام کنند. هدف از انجام چکاپ برای خانم‌ها، این است که بتوان مشکلات احتمالی را مورد بررسی قرار داد و از بروز مشکلات جدی‌تر پیشگیری کرد. کاملاً طبیعی است که افراد با افزایش سن مبتلا به برخی بیماری‌ها مانند دیابت، فشار خون و غیره می‌شوند. به همین علت انجام چکاپ کامل برای خانم اهمیت زیادی دارد.
امروزه با تغییر و رشد تکنولوژی، این امکان برای افراد فراهم شده‌است تا بتوانند به جای مراجعه به آزمایشگاه، در منزل چکاپ خود را انجام دهند. در واقع افراد متخصص نمونه گیری در منزل را  انجام داده و نتیجه را به آزمایشگاه‌ها ارسال می‌کنند. ما در این مطالب قصد داریم در خصوص چکاپ زنان و دلیل اهمیت آن با شما صحبت کنیم.

چکاپ زنان برای افراد در گروه سنی ۱۳ تا ۱۷ سال

سلامتی بدن دختران نوجوان بسیار مهم است، زیرا آن‌ها در سن رشد هستند و باید از سن پایین به سلامتی بدن خود اهمیت دهند. انجام چکاپ کامل برای نوجوانان مخصوصاً مراجعه به پزشک زنان و زایمان به شما کمک می‌کند تا بتوانید نحوهٔ مراقبت از بدن خود را به‌خوبی فرابگیرید. قبل از این‌که بخواهیم نمونه گیری در منزل مخصوص این گروه سنی را بررسی کنیم، باید به این موضوع اشاره کنیم که دختران نوجوان در این گروه سنی به معاینهٔ لگن نیاز ندارند، مگر این‌که در این سن دوران بارداری را سپری کنند.
همچنین باید بدانید که انجام آزمایش پاپ اسمیر در آزمایشگاه یا منزل برای افراد در این سن و تا قبل از ۲۱سالگی بسیار مضر است. برخی از پزشکان این آزمایش را تا ۲۵سالگی نیز تجویز نمی‌کنند. دلیل این امر این است که رحم زنان در سن ۲۵سالگی در بخش سلول‌های موجود در دهانه دچار تغییراتی می‌شوند.
برای انجام این آزمایش‌ها می‌توان نمونه گیری در منزل را انجام داد و به آزمایشگاه ارسال کرد. ازجمله آزمایش‌های موردنیاز برای این گروه سنی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • غربالگری فشار خون

با این‌که این آزمایش ممکن است برای این گروه سنی زود باشد، اما با انجام این تست در این سن می‌توان از بروز بیماری‌هایی که ممکن است در آینده به‌وجود آید، مانند چاقی، دیابت و مشکلات قلبی پیشگیری کرد.

  • غربالگری لیپید

پزشکان این آزمایش را یک بار و در سال‌های اخر نوجوانی تجویز می‌کنند. در این آزمایش میزان کلسترول خون را اندازه می‌گیرند.

 

 

چکاپ زنان برای افراد در گروه سنی ۲۰ تا ۴۰ سال

همان‌گونه که اشاره کردیم، آناتومی بدن زنان با مردان متفاوت بوده و می‌توان دلیل این امر را مواردی مانند خونریزی ماهانه، یائسگی و زایمان دانست. سن ۲۰ تا ۴۰سالگی سن مناسبی بوده تا بتوان از بروز بیماری‌های خاصی پیشگیری کرد و آن را تشخیص داد. ازجمله آزمایش و نمونه‌گیری منزل در این سن علاوه بر چکاپ فشار خون می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • معاینهٔ لگن و تست پاپ اسمیر

انجام این تست برای این گروه سنی به جهت پیشگیری از بیماری‌های مربوط به رحم مانند سرطان دهانهٔ رحم است.

  • معاینات پستان‌ها

این معاینه برای تشخیص سرطان سینه و پیشگیری از این سرطان تجویر می‌شود.

  • غربالگری عفونت مقاربتی

تمام خانم‌هایی که در گروه سنی ۲۰ تا ۴۰سالگی قرار داشته و ازلحاظ جنسی فعال هستند، برای این‌که بتوانند برخی از بیماری‌های خاص مانند سوزاک، زگیل تناسلی و غیره به موقع تشخیص دهند، باید آزمایش غربالگری عفونت مقاربتی را انجام دهند.

  • چکاپ زنان برای افراد در گروه سنی ۵۰ سال به بالا

کسانی که سن آن‌ها ۵۰ سال و بیشتر است، باید بیش از سایر خانم‌ها به سلامت خود اهمیت دهند، زیرا در معرض ابتلا به بیماری‌های زیادی هستند. چنین افرادی می‌توانند با نمونه گیری در منزل آزمایش‌های مقدار کلسترول، میزان فشار خون، قند خون، پاپ اسمیر را اندازه‌گیری نمایند. علاوه‌بر این، آزمایش‌ها این افراد باید باید در آزمایشگاه یا در منزل آزمایش‌های زیر را انجام دهند.

  • ماموگرافی

ماموگرافی یکی از آزمایشاتی است که برای تشخیص سرطان سینه تجویز می‌شود. این آزمایش را معمولاً از سن ۴۵سالگی برای خانم‌ها تجویز می‌کنند. خانم‌هایی که ۵۵ سال سن و بیشتر دارند باید هر دو سال یک بار این آزمایش را انجام دهند.

  • غربالگری تراکم استخوان

پوکی استخوان یکی از بیماری‌های شایعی است که با بالارفتن سن، خانم‌ها در معرض ابتلا به آن قرار می‌گیرند. در آزمایشگاه این تست را برای بررسی میزان تراکم استخوان‌ها انجام می‌دهند.

  • غربالگری سرطان روده

یکی آزمایشاتی که درمورد چکاپ زنان به آن توجهٔ زیادی نمی‌شود، غربالگری سرطان روده است. خانم باید حداقل هر ۱۰ سال یک بار آزمایش کولونوسکوپی را انجام داده تا در صورت وجود مشکل در روده‌ها، بتوانند به‌موقع آن را تشخیص دهند.

  • بررسی سلامت قلب

بیماری قلبی یکی از مسائلی بوده که بسیاری از خانم‌ها با آن درگیر هستند. احتمال ابتلا به بیماری قلبی در خانم‌هایی که سن آن‌ها بالا رفته، افزایش می‌یابد. نمونه گیری در منزل و آزمایشگاه برای بررسی سلامت قلب می‌تواند شامل نوار باشد.

آزمایش چکاپ زنان در منزل

تا به این بخش آزمایش‌های مورد نیاز برای خانم‌ها در سنین مختلف را بررسی کردیم. گاهی پیش می‌آید که برخی از افراد به دلایل مختلف نمی‌توانند به آزمایشگاه مراجعه کرده و چکاپ کامل زنان را انجام دهند. شاید شنیدن این خبر برای شما خوشحال‌کننده باشد که شما می‌توانید برای انجام آزمایش‌های مختلف نمونه گیری در منزل را انجام دهید. امروزه مراکز مختلفی وجود دارند که در منزل نمونه‌گیری کرده و آزمایش‌های افراد را به آزمایشگاه برده و درنهایت جواب آزمایش را بعد از مدتی آماده می‌کنند.

جمع‌بندی

آزمایشگاه پاتوبیولوژی عماد مفتخر است با ارائه خدمات آنلاین جهت رفاه حال مراجعین محترم و کمک به داشتن شهری سالم تر اقدام به آزمایش در منزل و  انجام کلیه آزمایشات تخصصی و فوق تخصصی، PCR، قارچ شناسی، میکروب شناسی و…در منزل شما عزیزان باشد .

انجام کلیه آزمایشات شما در منزل به صورت کاملا رایگان انجام میپذیرد. (هیچگونه هزینه ایاب ذهاب و نمونه گیری در محل از شما دریافت نخواهد شد)کافیست درخواست خود را ثبت کنید.

 

این مقاله یک رپورتاژ تبلیغاتی است و مجله پزشکی سیب هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

Comments are closed.