مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

عوارض لمینت دندان چیست؟ آیا دندان را خراب می‌کنند؟

تاریخ ارسال : ۲۸ اسفند ۱۴۰۱

امروزه همه می‌خواهند بهترین ظاهر را داشته باشند و هرکسی به نحوی برای زیبایی خود اقدامی خواهد کرد. یکی از روش‌های زیبایی لمینت دندان است که با اسم ونیر نیز شناخته می‌شود. لمینت دندان درمانی متداول در دندانپزشکی زیبایی برای بهبود ظاهر دندان‌هاست. اغلب دندان‌پزشکان توصیه می‌کنند که فرد برای پیشگیری از آسیب‌دیدگی بیشتر دندان‌ها و برطرف کردن نقص‌های دندان از لمینت استفاده کند. می‌توان از این روش برای برطرف کردن بد رنگی دندان، فرسودگی، لب‌پریدگی یا شکستگی، نامرتبی جزئی، هم اندازه نبودن یا بدشکلی دندان‌ها و فاصله‌ی بین دندان‌ها استفاده کرد.

ممکن است بسته به نیاز و توان مالی خود به لمینت سرامیکی (پرسلین) یا لمینت کامپوزیتی نیاز داشته باشید.

با این حال همه‌ی درمان‌های پزشکی خطرات و عوارض جانبی دارند که فرد باید آن‌ها را قبل از اقدام به درمان مدنظر قرار دهد. ادامه‌ی مطالب را بخوانید تا اطلاعات بیشتری درباره‌ی آنچه که باید قبل از اقدام برای این درمان بدانید کسب کنید.

معایب و خطرات لمینت

لمینت سرامیکی روشی عالی برای بهبود لبخند شما هستند و باعث می‌شوند اعتماد به نفستان بیشتر شود. سرامیک ماده‌ای مقاوم و مستحکم است که در درمان‌های زیبایی یا ترمیمی به جای دندان طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولاً باید برای این درمان مقداری از مینای دندان تراشیده شود و این امر به این معنا خواهد بود که این درمان بعد از اینکه انجام شد برگشت‌پذیر نیست، و دائمی خواهد بود.

لمینت نیز همانند سایر درمان‌های دندان‌پزشکی، خطراتی دارد که باید با دقت سنجیده شود. چون این درمان‌ها دائمی هستند، باید حتماً قبل از تصمیم‌گیری نهایی از مزایا و معایب آن‌ها آگاه شد. عوارض جانبی متداول لمینت خطرناک نیستند. گاهی اوقات تنها باید برای تسکین ناراحتی مسکن مصرف کنید، مگر اینکه این مشکل طول بکشد.

حساسیت دندان

معمولاً دندان‌پزشک برای نصب لمینت، لایه‌ای از مینای دندان را می‌تراشد. این امر ممکن است باعث شود که دندان‌ها بعد از نصب لمینت نسبت به غذاها و نوشیدنی‌های داغ و یخ کمی حساس شوند.

علاوه بر این حساسیت خفیف دندان‌ها در هفته‌ی اول بعد از لمینت دندان محتمل است. اگر این حساسیت بیش از 3-6 ماه طول بکشد، ممکن است مشکل خطرناکی باشد. ممکن است که حین درمان عصب دندان ملتهب شده باشد و منجر به عفونت شود. در صورتی که مشکلات طول بکشند با دندان‌پزشک خود تماس بگیرید.

التهاب بافت لثه

التهاب جزئی لثه تا زمانی که به دندان‌ها و بایت جدید عادت کنید، محتمل است؛ این امر ممکن است کمی طول بکشد و باعث ناراحتی و آزردگی لثه‌ها شود. التهاب‌های ماندگارتر یا دردناک‌تر عوارض جانبی معمول بعد از درمان نیستند و باید بررسی شوند.

ممکن است دندان‌پزشک برای تسکین درد داروهای بدون نیاز به نسخه را به شما پیشنهاد دهد. اگر بعد از یک هفته مشکل برطرف نشد، باید به دندان‌پزشکتان مراجعه کنید.

گاهی اوقات، در صورتی که دندان‌پزشک برای چسباندن لمینت از سیمان مخصوص زیادی استفاده کرده باشد، فرد دچار التهاب مزمن خواهد شد تا اینکه مشکل برطرف شود. ممکن است لازم باشد تا لمینت برداشته شود تا دندان‌پزشک از میزان مناسبی سیمان استفاده کرده و آن‌ها را مجدداً بچسباند. در صورتی که این مشکل را نادیده بگیرید، این التهاب می‌تواند به عفونت تبدیل شده و گسترش یابد.

عدم هماهنگی رنگ

اگرچه ممکن است که لمینت هماهنگ نباشد، اما این مورد نادر است. رنگ لمینت‌های سنتی ممکن است کمی با دندان‌های مجاور متفاوت باشند. احتمال اینکه لبه‌ها دچار تغییر رنگ شوند وجود دارد. بنابراین اگر دلیل اصلی اقدام برای این درمان سفید شدن دندان‌هاست،  باید قبل از چسباندن لمینت در این باره گفتگو شود.

اگرچه لمینت در برابر لک شدن مقاوم است، اما سیمان مورد استفاده برای چسباندن آن ممکن است به مرور زمان دچار تغییر رنگ یا بد رنگی شود. برای داشتن لبخندی سفید و درخشان، باید در زمان تعویض لمینت، یک لایه سیمان جدید روی دندان زده شود.

بد چسباندن لمینت

یکی از مشکلات محتمل دیگر، مشکل در محل دقیق قرار گرفتن لمینت در زمان نصب است. این مورد ممکن است باعث درد یا التهاب لثه شود و یکی از عوارض جانبی لمینت می‌باشد. وقتی که لمینت را نزدیک سطح جونده می‌چسبانید، ممکن است دچار لب‌پریدگی لمینت شوید. اگر سطح دندان خیلی کم برداشته شود ممکن است لمینت شما قطور شود. نصب لمینت کاری بسیار دقیق و ظریف است و اگر می‌خواهید از عوارض جانبی لمینت پیشگیری کنید، باید همیشه دندان‌پزشک با دقت و مجربی را انتخاب کنید.

ناراحتی

اگرچه نصب لمینت دندان بدون درد است، اما ممکن است برخی افراد دچار ناراحتی شوند. این ناراحتی ناچیز است، اما اگر نگران این مورد هستید، قبل از درمان درباره‌ی مصرف داروهای بدون نیاز به نسخه با دندان‌پزشکتان مشورت کنید.

خطر تروما

معمولاً افرادی که دندان‌هایشان را لمینت کرده‌اند حساسیت بیشتری تجربه خواهند کرد. برای این درمان باید مقداری از مینای دندان تراشیده شود تا بتوان لمینت را نصب کرد. این امر به نوبه‌ی خود باعث تغییر در حساسیت دندان خواهد شد. حتی ممکن است پالپ داخل دندان از بین برود. در برخی موارد استفاده از روکش دندان (تاج مصنوعی دندان) راه بهتری نسبت به تحمل حساسیت و آسیب احتمالی به پالپ دندان است.

آیا این عوارض ماندگار هستند؟

خیر. اگر دندان‌پزشک در نصب لمینت درست عمل کند، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. عوارض جانبی لمینت موقتی هستند. بعد از دو هفته مشکلی نخواهید داشت.

آیا لمینت دندان را از بین می‌برد؟

پاسخ کوتاه آن خیر است. در پروسه لمینت ‌ی لمینت تنها لایه‌ی نازکی از مینای دندان بدون آسیب رساندن به دندان برداشته می‌شود. پزشکانی که تجربه ندارند ممکن است دندان را زیاد بتراشند و باعث بروز مشکلاتی مانند حساسیت دندان شوند.. تراشیدن دندان باعث می‌شود که ظاهر دندان بهتر شده و دندان‌ها سالم به نظر برسند.

آیا لمینت دندان درد دارد؟

زیاد نه. درد یکی از عوارض جانبی لمینت است و به همین دلیل دندان‌پزشکان این درمان را با بی‌حسی موضعی انجام می‌دهند تا در طول درمان راحت‌تر باشید. اکثر افرادی که دندان‌هایشان را لمینت کرده‌اند دردی گزارش نکرده‌اند، اما در فاصله‌ی بین مراجعات و در حین نصب، ممکن است به خاطر لمینت موقتی کمی احساس ناراحتی داشته باشید.

آیا لمینت به صرفه است؟

اگر از لبخندتان ناراضی هستید و دلتان می‌خواهد لبخندی بی‌نقص و زیبا داشته باشید، لمینت دندان راه حل مناسبی برای شما خواهد بود زیرا مزایای لمینت‌های دندانی بسیار بیشتر از عوارض آن است؛ به همین علت افراد بسیاری تمایل به انجام دادن این روش زیبایی هستند. راه‌های زیادی برای داشتن لبخندی درخشان و سفید مانند ستاره‌های تلویزیونی وجود دارد. با این حال غالباً افراد برای داشتن لبخندی سالم و درخشان از لمینت سرامیکی استفاده می‌کنند.

لمینت دائمی باعث می‌شود که سرمایه‌گذاری ماندگار و خوبی برای دندان‌هایتان کرده باشید. این روش باعث می‌شود که فرد اعتماد به نفس پیدا کند و می‌ارزد. صرف هزینه برای این کار معمولاً ظاهراً زیاد است، اما در دراز مدت باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه خواهد شد. این درمان در صورتی که نقص جزئی وجود داشته باشد راحت‌تر است. این امر باعث عدم نیاز به چندین بار مراجعه به دندان‌پزشکی برای درمان‌های مختلف خواهد شد. همچنین درمان‌های زیبایی دندان‌پزشکی، مانند لمینت نیاز به مراقبت خاصی ندارند. با این حال باید بهداشت دهان و دندان، مانند مسواک زدن و استفاده از نخ دندان و دهانشویه را رعایت کرد.

فرض کنید که نگران روند درمان هستید؛ باید بدانید که اکثر افراد درد کمی دارند و یا هیچ درد و ناراحتی بعد از نصب لمینت ندارند. دلیل این امر این است که در این روش تنها لایه‌ی نازکی از مینای دندان برداشته می‌شود و این درمان کم تهاجمی است.

 

این مقاله یک رپورتاژ تبلیغاتی است و مجله پزشکی سیب هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

Comments are closed.