مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

افتادگی شانه: علت، علائم و درمان آن

تاریخ ارسال : ۰۸ دی ۱۴۰۱

آیا متوجه شده اید که یکی از شانه هایتان از دیگری بالاتر است؟ افتادگی شانه این روزها تبدیل به یک مشکل رایج شده است.

در این مقاله قرار است درباره دلیل ایجاد و رفع افتادگی شانه و نحوه اصلاح آن با تمرینات اصلاحی و رعایت عادات درست آشنا شوید. افتادگی شانه در نتیجه عدم تعادل عضلانی ایجاد می شود و در نتیجه، یکی از شانه ها بالاتر از دیگری به نظر می رسد.

دلایل افتادگی شانه

از جمله دلایل افتادگی شانه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عادات بدنی

عادات بدنی و عدم توازن اسکلتی از جمله مواردی هستند که می توانند منجر به بروز افتادگی شانه شود. در اینجا مثالهایی از عادات بدنی اشتباهی که منجر به افتادگی شانه، گرفتگی شانه و گردن و درد می شود، آورده شده اند:

 • خوابیدن به یک سمت منجر به چرخش، کش آمدن و ضعف عضله اسکاپولا می شود.
 • خوابیدن با یک بالش بلند، می تواند منجر به گرفتگی و درد گردن شود.
 • قرار دادن کوله پشتی تنها در یک سمت دوش منجر به چرخش به سمت داخل و بالا رفتن شانه شود. همین موضوع، به عنوان مثال، برای بسته سنگین وسایل خانه نیز صادق است. قرار دادن وسایل خانه یا یک بسته سنگین روی یک دست، منجر به عدم توازن عضلانی و اسکلتی و گرفتگی یک سمت، و ضعف و کاهش حجم عضلانی در طرف دیگر می شود.

اسکولیوز

افراد مبتلا به اسکولیوز، درگیر یک انحنای جانبی غیرطبیعی ستون فقرات هستند که منجر به افتادگی شانه می شود. این افراد می توانند از بریس ستون فقرات برای اصلاح تدریجی انحنا یا جراحی فیوژن ستون فقرات استفاده کنند.

پزشک در موارد متوسط اسکولیوز، ارزیابی دقیق و پیوسته انحنای ستون فقرات را برای اصلاح آن مد نظر قرار می دهد.

مشکلات یا صدمات عصبی

مشکلات یا صدماتی که اعصاب مسئول حواس عضلات شانه، مخصوصا عصب جانبی (عصب جمجمه XI) را درگیر کند، می تواند باعث پایین آمدن یکی از شانه ها در مقایسه با دیگری شود.

آسیب عصبی ممکن است در اثر مشکلات نورولوژیکی (به خصوص مواردی که منجر به بروز اسکولیوز عصبی-عضلانی می شود) مانند موارد زیر ایجاد شود:

 • فلج مغزی
 • دیستروفی عضلانی
 • آتروفی عضلانی ستون فقرات
 • اسپاینا بیفیدا یا مهره شکاف
 • ترومای نخاعی
 • فشردگی عصب

گزینه درمان با توجه به دلیل ایجاد مشکل تعیین می شود، برای مثال:

 • فیزیوتراپی
 • جراحی
 • مصرف دارو

لگن مایل

اگر دو طرف لگنتان در یک خط نباشد و یک طرف بالاتر از طرف دیگر باشد، می تواند ظاهری مانند افتادگی شانه را ایجاد کند. عدم تعادل در لگن معمولا تحت عنوان “تیلت جانبی” لگن شناخته می شود.

درمان افتادگی شانه

راه‌های زیادی برای درمان افتادگی شانه وجود دارد که در اینجا به بعضی از آنها اشاره می کنیم.

عادات بدنی مناسب را تمرین کنید.

افتادگی شانه می تواند ناشی از وضعیت بد بدن باشد. سبک زندگی مدرن دفتری که در آن از خستگی مجبور می شوید پشت کامپیوتر قوز کنید، کمکی برایتان محسوب نمی شود. می توانید با اطمینان از ارگونومیک بودن فضای کاری و مقاومت در مقابل خم شدن و قوز کردن پشت و کردن در زمان استفاده از تلفن و کامپیوتر، کمک بزرگی به به بدنتان کنید. همچنین در صورت داشتن قوز می توانید از بریس اصلاحی مانند قوزبندهای طبی برای کاهش افتادگی شانه و بهبود ستون فقرات خود استفاده کنید.

داشتن یک روتین تمرینی مرتب

اصولا باید برنامه تمرینی را انتخاب کنید که در کنار رشد عضلانی به حرکات کششی نیز اهمیت بدهد؛ برای مثال یوگا می تواند گزینه مناسبی باشد. حرکات استفاده شده در این ورزش از گروه عضلات مختلفی استفاده می کند و برای مشکلات نقاط مختلفی مثل شانه، کمر یا گردن به کار گرفته می شود.

در صورت وجود افتادگی شانه احتمالا به دنبال رشد عضلات اطراف شانه، پشت و گردن خواهید بود. بعضی از تمرینات کششی مخصوص شانه در برنامه تمرینی شما می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • حرکت کششی با در: در آستانه در بایستید و کمی پایین تر از تراز شانه، دو طرف در را بگیرید. با خم شدن به جلو و صاف نگه داشتن پشت، فشار کمی از وزنتان را روی شانه هایتان بیاندازید.
 • کشش کراس آرم: دستتان را تا جایی بکشید که بتوانید پشت شانه مقابل را لمس کنید و سپس دستانتان را عوض کنید. این حرکت کششی برای شانه درد خلفی و قدامی بسیار خوب است.
 • کشش عضله ذوزنقه ای بالایی: روی یک صندلی بنشینید؛ یک دست را پشتتان و دیگری را روی سرتان قرار دهید. از دست روی سرتان برای کشیدن آرام سر به سمت شانه استفاده کنید؛ همین حالت را به مدت 30 ثانیه حفظ کنید و سپس جهت را تغییر دهید.
 • کشش شانه با حوله: دو طرف یک حوله را دو دستانتان بگیرید و حوله را در پشتتان قرار دهید. یک سر حوله را بگیرید و به سمت بالا بکشید. همین حالت را 20 ثانیه حفظ کنید و سپس جهت را تغییر دهید.

در هر صورت باید بدانید که ورزش تنها گزینه درمان افتادگی شانه نیست.

درمان خانگی افتادگی شانه

با رعایت چند نکته ساده در خانه می توانید به روند بهبود افتادگی شانه کمک کنید. این روشها معمولا در صورتی که مشکلتان ناشی از معضل بافت نرم و عضله (تنش، آسیب دیدگی، التهاب تاندونی و …) باشد و ربطی به اسکلت نداشته باشد، موثر خواهند بود. در هر صورت مواردی که باید در نظر گرفت، عبارتند از:

 

استراحت

ساده ترین راه برای درمان افتادگی شانه همین است که هیچ کاری نکنید (!): بنشینید، آرام باشید، کتاب بخوانید، مدیتیشن کنید، دعا بخوانید و در یک کلام همه چیز را راحت بگیرید. همین کار می تواند بخش بزرگی از تنش عضلانی و موارد ناخواسته عامل ایجاد افتادگی شانه را از بین ببرد.

 

حمام آب گرم

با حمام آب گرم می توانید تنش و فشار عضلانی که از عوامل موثر در افتادگی شانه هستند، را کاهش دهد.

 

یخ و پدهای حرارتی

اعمال کمپرس سرد و پدهای حرارتی نه تنها باعث کاهش تنش، بلکه کاهش التهاب می شود. کاهش التهاب منجر به ساده شدن کار با عضلات،  همچنین حذف تنش، بهبود جریان خون در ناحیه و کمک به بهبود مشکل می شود.

 

ورزش

به تعدادی از تمرینات موثر در بالا اشاره شد که می توانید هر یک از آنها را امتحان کنید. اما قبل از شروع برنامه های تمرینی جدید بهتر است که ابتدا آن را با پزشکتان در میان بگذارید؛ باید از انجام درست آن و عدم زیاده روی در ورزش مطمئن شوید.

منبع:  فروشگاه لوازم ارتوپدی امید

 

 

این مقاله یک رپورتاژ تبلیغاتی است و مجله پزشکی سیب هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

Comments are closed.