مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

آموزش نوار قلب

تاریخ ارسال : ۳۰ مهر ۱۴۰۱

نمایش گرافیکی پتانسیل الکتریکی تولید شده توسط قلب، یا در واقع نوار فعالیت الکتریکی قلب، الکتروکاردیوگرام نامیده می شود.

امواج الکتریکی قلب توسط یک الکتروکاردیوگراف (ECG/EKG) روی یک شبکه کاغذی شطرنجی که از مربع های زیادی در اندازه های مختلف تشکیل شده است، ترسیم می شود. الکتروکاردیوگرام به عنوان یک اقدام معمول و اولیه برای بررسی درد قلبی و حمله قلبی ارزش ویژه ای دارد و برای همه افرادی که مشکوک به آنژین صدری و حمله قلبی یا حمله قلبی حاد هستند توصیه می شود. در ادامه لا لیماطب همراه باشید تا به بررسی آزمایش چکاب در منزل  و آموزش نوار قلب بپردازیم.

نحوه گرفتن نوار قلب چگونه است؟

نحوه انجام آزمایش چکاپ EKG یکی از اساسی ترین مهارت های مورد نیاز پرستاران و پرسنل بالینی و همچنین در مراکز درمانی و بیمارستان های تخصصی است. EKG اطلاعات بسیار ارزشمندی در مورد سلامت قلب در اختیار پزشکان و تیم های درمانی قرار می دهد. این سوال اهمیت انجام درست کار و EKG کامل بیمار را یادآوری می کند.

تکنسین از یک پد چسبی برای چسباندن ده الکترود به پوست قفسه سینه استفاده می کند (اگر پسر هستید، موهای سینه ممکن است مشکل ساز شود که باید آن را بتراشید تا این فرآیند به درستی انجام شود)، در طول فرآیند به صورت رو به بالا دراز می کشید، و کامپیوتر از طریق اتصالات اطلاعات لازم را ارسال و آن را روی کاغذ ثبت می کند.

بعد از چکاب کامل EKG، پرستار یا تکنسین الکترودها را از بیمار خارج می کند، پس از برداشتن الکترودها قرمز و حساس شدن آن نواحی عادی است و مشکل خاصی ایجاد نمی کند و به مرور رفع می شود. پس از انجام آزمایش ECG، بیمار می تواند به راحتی فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرد. کل فرآیند گرفتن نوار قلب کمتر از 10 دقیقه طول می کشد.

چه مواردی در نوار قلب مشخص می شود؟

 • تعداد و الگوی غیرطبیعی ضربانات قلب
 • ضخیم شدگی عضلات دیوارۀ قلب در اثر فشار خون بالا یا سایر بیماری‌ ها
 • شواهد حملۀ قلبی اخیر و اثرات بر جای مانده از حملات قلبی گذشته
 • نواحی از قلب که خون‌رسانی کافی ندارند
 • شواهد اختلالات الکترولیتی در بدن

نحوه افزایش دادن دقن نوار قلب؟

برای این که نوار قلب با دقت بالایی گرفته شود لازم است تا نکات رزی رعایت شود

 • بیمار کاملا راحت باشد. ترجیحا پوشیدن لباس آزاد
 • اطراف بیمار تلویزیون، موبایل، رادیو روشن نباشد.
 • استفاده از سیم ارت در صورت نیاز (وقتی پارازیت زیادی در نوار مشاهده می شود)
 • به تخت بیمار تکیه ندهیم.
 • استفاده از ژل لیدوکائین یا آب بر روی سطح پوست بیمار جهت افزایش رسانایی و ثبت بهتر جریان الکتریکی قلب

برای بیماران نقص عضو فرایند نوار قلبی چگونه انجام می شود

اگر دست یا پای بیمار قطع شده باشد یا اندام گچ گرفته شده باشد، سیم یا لید را به نزدیک ترین قسمت به اندام وصل می کنیم. در مواردی که ضخامت وجود دارد، می توان از یک پوار  قفسه سینه برای ثابت کردن لید دست ها و پاها استفاده کرد. یعنی برای اتصال سیم های مرتبط با دست یا پا به پوست از پوار استفاده می کنیم.

اگر بیمار از سرما تکان می‌خورد یا می‌لرزد، ECG می‌تواند تداخل زیادی ایجاد کند، بنابراین برای کاهش تداخل، لیدها را به انتهای پروگزیمال دست یا پا (قسمت نزدیک به قلب) وصل کنید.

چگونگی اتصال لید ها برای گرفتن نوار قلب

روش کار به این صورت است که باید به بدن سیم های مربوط  از طریق گیره یا بادکش های مخصوص شود  و پس از تنظیم دستگاه، 12 عدد لید قلبی و 1 عدد لید باید از بدن خارج شود. برای به دست آوردن ECG دقیق، تمام لیدها باید به درستی متصل شوند. محل اتصال بادکش ها در قلب نیز بسیار مهم است و باید فردی این کار را انجام دهد که کاملاً با این کار آشنا باشد.

بیماران باید ساعت ها و سایر لوازم جانبی فلزی را مانند ساعت را از خود جاد کند سیم های مرتبط با جلوی قلب با بادکش های  مخصوص به ترتیب خاصی از جلوی قلب به سمت چپ به بیمار متصل می شوند و 12 نوع نوار مختلف به صورت خودکار یا دستی برداشته می شود.

در هر نوع سیم های خاصی وجود دارد که وظیفه دریافت جریان الکتریکی را بر عهده دارند، بنابراین در نهایت می توان تصویر کاملی از قلب به دست آورد. 6 باند اول وظیفه ثبت لیدهای دست و پا را بر عهده دارند و 6 باند آخر مربوط به سیم های جلویی قلب هستند. علاوه بر این، معمولاً نوارهای بلندتر از سرب 2 گرفته می شود تا سلامت ضربان قلب در طول زمان مشخص شود.

کار های لازم برای آماده شدن جهت گرفتن نوار قلب

 • بیمار قبل از انجام تست نباید فعالیت فیزیکی شدید داشته باشد.
 • بیمار بهتر است به دور از استرس باشد.
 • بیمار قبل از مراجعه وعده غذایی سنگینی میل نکرده باشد.
 • در مورد آقایان تراشیدن موهای سینه ضروری است.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی آموزش نوار قلب و چکاپ در منزل پرداختیم و گفتیم که برای گرفتن نوار قلب فردی آموزش دیده این کار را انجام دهد زیرا محل قرار گرفتن لید ها بسیار مهم و حساس است. همچنین اگر مردان قصد گرفتن نوار قلب خود را داشته باشند باید موهای سینه خود را بتراشند.

 

این مقاله یک رپورتاژ تبلیغاتی است و مجله پزشکی سیب هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

Comments are closed.