مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

نقش مصرف قهوه بر لاغری و تناسب اندام

تاریخ ارسال : ۱۶ خرداد ۱۴۰۱

در برخی فرهنگ ها قهوه جزو جدایی ناپذیر رژیم های غذایی سالم است. قهوه به دلیل دارا بودن برخی آنتی اکسیدان ها در جلوگیری از بیماری های مختلف و پیری پوست موثر است. بر اساس بررسی ها مشخص شده است که بدن بیشتر از میوه و سبزیجات از قهوه آنتی اکسیدان دریافت می کند. در سال های گذشته برخی از محصولات که برای تناسب اندام و لاغری ساخته شده بودند از اثرات قهوه بهره بردند. برخی از انواع قهوه که از مواد قندی در تهیه آن ها استفاده نشده مانند قهوه های بو داده، قهوه فوری، قهوه آسیاب شده و قهوه هایی که با دیگر مواد مخلوط شده اند، محصولاتی طبیعی برای لاغری محسوب می شوند. در ادامه با علت اثر قهوه بر لاغری و تناسب اندام آشنا خواهید شد.

 

آشنایی با علت چربی سوز بودن قهوه

به دلیل وجود میزان زیادی کافئین در قهوه عمل سوخت و ساز در بدن و چربی سوزی بالا می رود. یک فنجان قهوه ی تلخ حاوی دو کیلوکالری قهوه و فاقد چربی است. بنابراین افرادی که به دنبال لاغری هستند و اضافه وزن دارند با اضافه کردن یک فنجان قهوه به برنامه و رژیم غذایی روزانه خود می توانند به هدفشان نزدیک تر شوند. همچنین در صورتی که شما وزن مطلوب و مناسبی دارید با نوشیدن قهوه می توانید وزنتان را ثابت نگه دارید. البته در صورتی که شما قهوه را با شکر و خامه میل می کنید دیگر چنین اثری بر تناسب اندام و لاغری شما نخواهد داشت. نوشیدن قهوه به تنهایی موجب لاغری و کاهش وزن نمی شود بلکه این نوشیدنی در کنار فعالیت بدنی کافی و رژیم غذایی مناسب لاغری شما را تضمین می کند.

 

تاثیر ورزشتان را با قهوه چند برابر کنید

یکی از نوشیدنی هایی که مصرف آن قبل از تمرین قطعا تاثیر شگفت انگیزی خواهد داشت و شما را به نتیجه ی دلخواهتان خواهد رساند نوشیدن یک فنجان قهوه است. همانطور که می دانید قهوه به دلیل داشتن مقادیر زیادی کافئین سوخت و ساز بدن شما را در طول روز افزایش می دهد که در نتیجه سبب از بین رفتن میزان بیشتری کالری در طول روز می شود. از دیگر مزایای نوشیدن قهوه قبل از فعالیت بدنی خاصیت چربی سوزی آن است که سبب می شود سلول های چربی به عنوان منبع و منشا انرژی به جای گلیکوژن استفاده شود.

 

کاهش اشتها با قهوه

بر اساس تحقیقاتی در سال 2013 که در مورد چاقی و اضافه وزن انجام شده ، نشان داده است نوشیدن قهوه به صورت متعادل در افرادی که اضافه وزن دارند سبب شده میزان کالری مصرفی در وعده ی غذایی بعد از قهوه و کل کالری مصرفی روزانه کاهش یابد.
این تحقیق بر روی افرادی که قهوه در زندگی آن ها یک عادت هر روزه است و همیشه قهوه می نوشند انجام شده است. نتیجه ی این تحقیق ثابت کرده این افراد بعد از نوشیدن قهوه غذای کمتری مصرف می کنند و احساس گرسنگی نمی کنند.

حال این سوال در ذهن شما ایجاد می شود که قهوه چگونه سبب کاهش اشتها و احساس سیری در افراد می شود؟  قهوه به دلیل اثر بر مرکز سیری در مغز سبب کاهش اشتها و میل به غذا می شود. همچنین وجود کافئین و دیگر ترکیبات  موجود در قهوه سبب مهار شدن اشتها می شود و در نتیجه افراد کمتر سراغ غذا و خوراکی  می روند.

بهترین زمان مصرف قهوه برای لاغری و تناسب اندام

قهوه در صورتی در روند لاغری و کاهش وزن موثر است که در زمان مناسب برای چربی سوزی مصرف شود. برای اینکه از حداکثر فایده ی قهوه برای لاغری و چربی سوزی بهره مند شوید فواصل مصرف قهوه در طول روز را بیشتر کنید. به طور مثال در صورتی که می خواهید در روز چهار فنجان قهوه مصرف کنید، اولین فنجان قهوه را در هنگام صبحانه یا قبل از آن بخورید. دومین فنجان قهوه را بعد از نهار میل کنید. یکی از دو فنجان بعدی را می توانید در بعد از ظهر و فنجان دیگر را قبل از شام میل کنید. نوشیدن قهوه با فواصل زمانی طولانی سبب می شود انگیزه ی شما در محل کار و هنگام ورزش افزایش یابد، میل شما به وعده های غذایی کمتر شود و در نهایت شما به این حد مجاز روزانه ی غذا خوردن عادت خواهید کرد. برای یافتن بهترین فواصل زمانی نیاز به چندین مرحله آزمون خطا دارید تا بهترین زمان را پیدا کنید.

 

انتخاب قهوه مناسب برای لاغری

معروف ترین قهوه ها که قطعا نام آن ها را شنیده اید قهوه عربی، ترک، فرانسه و اسپرسو هستند. این قهوه ها بر اساس دستور تهیه اشان از هم تمایز پیدا می کنند اما در میان این قهوه ها بهترین آن ها برای لاغری و چربی سوزی قهوه ی اسپرسو است. قهوه ی اسپرسو با عبور پر فشار آب داغ از میان دانه های آسیاب شده ی قهوه تهیه می شود. این قهوه بسیار تلخ و تیره رنگ است.

اثرات قهوه ی اسپرسو به نقل از یک مجله مربوط به فیتنس:

نوشیدن قهوه اسپرسو سبب افزایش سطح انرژی و کاهش گرسنگی به صورت موقت می شود که در نهایت موجب وزن کم کردن شما می شود. کم شدن اشتها نسبت به غذا از اثرات کافئین موجود در قهوه است. تا زمانی که شما قهوه ی اسپرسو را بدون شکر و خامه میل کنید، این نوشیدنی کم کالری و کمک کننده به لاغری شما باقی می ماند. قهوه اسپرسوی تلخ و بدون شکر در هر 30 گرم تقریبا سه کالری دارد. پس از مصرف اسپرسو دمای بدن شما بالا می رود و در نتیجه ی این افزایش حرارت بدن ممکن است کالری سوزی افزایش یابد.

بر اساس مقاله ی منتشر شده در آمریکا مصرف 100میلی گرم قهوه سبب سوزاندن حدود 80 تا150 کالری در طول روز می شود. میزان کالری سوزانده شده بر اساس کافئین موجود در قهوه شاید زیاد نباشد اما به مرور زمان می تواند شما را به نتایج دلخواهتان برساند. هشتاد کالری سوزانده شده در هر روز می تواند سبب کاهش حدود 4 کیلوگرم وزن در هر سال شود.

 

عوارض جانبی مصرف زیاد قهوه

مصرف بیش از اندازه ی قهوه عوارض جانبی دارد. ممکن است شما پس از نوشیدن زیاد قهوه عوارضی همچون سردرد، اضطراب و وابستگی فیزیولوژیکی یا اعتیاد به کافئین را تجربه کنید. همچنین قهوه های فرآوری شده یا بو داده ی کم کیفیت حاوی ترکیبات اسیدی هستند که مصرف آن ها سیستم گوارشی را تحریک می کند. بنابراین برای جلوگیری از این مشکل حتما از قهوه های با کیفیت که به خوبی تفت داده شده باشند استفاده کنید. حتما به این نکته دقت کنید پس از نوشیدن قهوه مقدار زیادی آب مصرف کنید. در صورتی که مبتلا به بیماری های خاص هستید یا در دوران بارداری هستید حتما در مورد مصرف قهوه و میزان آن با پزشک و متخصص مربوطه مشورت کنید.

 

این مقاله یک رپورتاژ تبلیغاتی است و مجله پزشکی سیب هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

 

منبع: farsibeauty.com

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

Comments are closed.