مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

آشنایی با جراحی بینی

تاریخ ارسال : ۰۳ آذر ۱۴۰۰

رینوپلاستی یک عمل جراحی است که با هدف تغییر شکل بینی انجام می شود و معمولاً به عنوان “جراحی تغییر شکل بینی” یا “عمل بینی” شناخته می شود. از آنجایی که بینی قسمت مرکزی صورت را اشغال می ‌کند، نقش مهمی در ظاهر کلی صورت دارد و جراحی زیبایی بینی یکی از رایج ‌ترین اعمال زیبایی برای بهبود چهره است.

اهداف جراحی بینی

هدف کلی از جراحی زیبایی بینی بهبود شکل بینی و در عین حال حفظ یا بهبود توانایی تنفس از طریق بینی است. نتایج حاصل از جراحی باید طبیعی و نامشخص به نظر برسد. رینوپلاستی به جای ایجاد ظاهر غیرطبیعی “عمل شده” باید یک نسخه زیباتر یا جذاب تر از بینی طبیعی فرد ایجاد کند که با سایر ویژگی های صورت تعادل داشته باشد. تغییر شکل بینی شامل مجسمه سازی دقیق ساختار زیرین بینی (غضروف و استخوان) و اجازه دادن به پوست برای پوشاندن یکنواخت روی این ساختارها است. هنگامی که بهبودی کامل شد، پیشرفت های ایجاد شده در بینی شما برای دیگران طبیعی به نظر می رسد.

ملاحظات جراحی بینی

هنگام تصمیم برای انجام جراحی زیبایی بینی، عوامل مختلفی وجود دارد که شما و دکتر مجید صالح با هم ارزیابی خواهید کرد. این عوامل به هدایت طرح جراحی کمک می کند و می تواند بر نتایج جراحی تأثیر بگذارد.

در زیر به این موارد می پردازیم:

• سن: به طور معمول جراحی بینی در سنین پایین تا زمانی که رشد تقریباً کامل نشده است توصیه نمی شود. این سن برای هر فرد متفاوت است، اما در دختران 15 تا 16 سال و برای پسران 17 تا 18 سال است. انجام عمل جراحی زودتر از این می تواند بر رشد نهایی بینی تأثیر بگذارد یا رشد طبیعی بعد از جراحی بینی ممکن است شکل کلی بینی را به شکلی ناخواسته تغییر دهد. ممکن است برای برخی از بیماران جوان با انسداد شدید بینی، انجام جراحی توصیه شود.

• ضخامت پوست: رینوپلاستی ساختار زیرین بینی را تغییر می‌ دهد و این تغییرات از طریق پوستی که بینی را می ‌پوشاند دیده می ‌شود تا شکل کلی بینی را بدهد. برخی از افراد پوست بینی بسیار نازکی دارند، به این معنی که تغییرات در غضروف و استخوان زیرین راحت ‌تر دیده می ‌شود، در حالی که در برخی دیگر پوست بینی ضخیم است و دیدن تغییرات کوچک در ساختارهای زیرین سخت ‌تر است. جراح شما در مورد تاثیر ضخامت پوست بر نتیجه جراحی زیبایی بینی صحبت خواهد کرد.

• تفاوت های جنسیتی و قومیتی: شکل بینی در نژادها و جنسیت های مختلف می تواند بسیار متفاوت باشد. روش “یک اندازه مناسب برای همه” در جراحی بینی وجود ندارد. شما و جراحتان درباره یک رویکرد مناسب برای جراحی بینی که با هویت قومیتی و جنسیتی شما مطابقت دارد، صحبت خواهید کرد.

• سابقه جراحی قبلی: رینوپلاستی قبلی یا جراحی انحراف تیغه بینی می تواند روی رویکرد انجام شده برای جراحی تجدید نظر تأثیر بگذارد. مهم است که جراح خود را در مورد تمام جراحی های بینی قبلی بگویید.

• هماهنگی صورت: بینی تنها یکی از ویژگی های مهم صورت است که ظاهر کلی یک فرد را می سازد. تغییرات مورد نظر در شکل بینی باید همراه با سایر ویژگی های صورت در نظر گرفته شود تا هماهنگی کلی صورت حفظ یا بهبود یابد. برای برخی افراد ممکن است ترکیبی از ویژگی ‌های صورت غیرعادی مانند بینی برجسته و چانه کوچک وجود داشته باشد. پرداختن به هر دو عامل به طور همزمان به بازیابی هارمونی بهتر صورت از جراحی بینی به تنهایی کمک می کند. جراح شما ممکن است یک شبیه ‌سازی عکس کامپیوتری را پیشنهاد کند تا نشان دهد که چگونه تغییرات جراحی بر هارمونی کلی صورت شما تأثیر می ‌گذارد.

• سابقه پزشکی: جراح شما در مورد سابقه پزشکی شما از جمله داروهای فعلی و هرگونه تأثیری که ممکن است بر جراحی یا بهبودی شما داشته باشد صحبت خواهد کرد.

نکته جراحی بینی

به فاصله ای که نوک بینی از صورت خارج می شود، نوک بینی می گویند. نوک بینی از دو تکه غضروف قوس دار تشکیل شده است که از سوراخ های بینی حمایت می کنند. این غضروف‌ ها در مرکز به هم متصل شدند و شکل آن ‌ها نواحی برجسته و سایه‌ هایی را ایجاد می‌ کند که در سراسر پوست روی نوک بینی قابل مشاهده است. این یکی از ویژگی های زیبایی شناختی بسیار مهم بینی است و تغییر شکل نوک بینی یکی از دلایل رایج جراحی بینی است. با مشاهده بینی از جلو، برخی از افراد احساس می کنند نوک بینی آنها بیش از حد پهن یا “پیازدار” است و مایلند نوک بینی را اصلاح کنند. برخی دیگر دارای نوک بینی هستند که بیش از حد فشرده یا باریک است، در حالی که برخی دیگر دارای نوک بینی نامتقارن هستند.

گزینه های جراحی مختلفی برای تغییر شکل نوک بینی با هدف ایجاد یک نوک ظاهری متقارن و صاف که ظاهری طبیعی دارد وجود دارد. با مشاهده بینی از پهلو به صورت نیم رخ، نوک بینی را می توان به روش های مختلفی تنظیم کرد. نوک بینی که بیش از حد بیرون زده است را می توان کوتاه کرد، در حالی که آنهایی که خیلی کوتاه هستند را می توان بلندتر کرد. علاوه بر این، نوک بینی از نظر زاویه ای که با لب بالایی ایجاد می کند بررسی می شود که به آن چرخش بینی می گویند. برخی از بینی ها در نوک آن بیش از حد آویزان هستند و باید بلند شوند در حالی که برخی دیگر بیش از حد به سمت بالا چرخانده شدند و باید نزدیک تر به لب تنظیم شوند. هدف کلی رینوپلاستی نوک بینی تغییر موقعیت و شکل نوک بینی برای ایجاد نتیجه ای متعادل و جذاب در هر سه بعد است.

جراحی بینی پشتی

پشت بینی به پل بینی اشاره دارد و از استخوان به سمت بالا بین چشم ها و غضروف به سمت نوک بینی تشکیل شده است. یکی از درخواست‌ های متداول رینوپلاستی، صاف کردن برآمدگی روی پل بینی است که به آن «قوز پشتی» می‌ گویند. با این روش، فرد می تواند از نیمرخ خمیده به بیرون در امتداد پشتی به نیمرخ مستقیم که با نوک بینی ترکیب می شود تغییر کند. رینوپلاستی پشتی شامل مجسمه سازی دقیق غضروف و استخوانی است که پل بینی را تشکیل می دهند تا نیمرخ بینی صافی ایجاد شود. اگر پل بینی خیلی پهن یا خیلی باریک به نظر می رسد، می توان عرض پل بینی را نیز تنظیم کرد.

اگر پل بینی پس از صاف کردن قوز پشتی بیش از حد باریک باشد، ممکن است به ظاهر بیش از حد نیشگون یا حتی مشکل در تنفس از طریق بینی منجر شود. در این شرایط اغلب از پیوندهای غضروفی گرفته شده از تیغه بینی برای حفظ عرض مورد نظر پل بینی و حفظ تنفس از طریق بینی استفاده می شود. از طرف دیگر، ممکن است پل پس از برداشتن قوز خیلی عریض به نظر برسد و ظاهری صاف یا “بریده” به پل بدهد که غیرطبیعی است. در این مورد، برش‌ های کنترل‌ شده ‌ای در استخوان‌ های بینی ایجاد می‌ شود تا استخوان ‌ها به سمت وسط بینی حرکت کنند و ظاهر صاف و منحنی پل بینی را بازیابی کنند.

اصلاح جراحی بینی

رینوپلاستی هرگز یک جراحی ساده نیست، اما زمانی که بینی قبلاً، گاهی بیش از یک بار جراحی شده باشد، چالش‌های دیگری برای جراحی وجود دارد. جراحی های قبلی باعث ایجاد مقداری اسکار در بینی می شود و ممکن است بخشی از غضروف بینی را برداشته یا تغییر داده باشد. در بسیاری از مواقع، رینوپلاستی اصلاحی نیاز به قرار دادن گرافت های غضروفی برای بهبود تنفس بینی یا تغییر شکل بینی به گونه ای دارد که عملکرد آن حفظ شود. تیغه بینی منبع خوبی از غضروف جهت استفاده برای پیوند است، اما پس از جراحی قبلی ممکن است غضروف کافی برای استفاده در تیغه بینی باقی نمانده باشد. منابع اضافی غضروف برای رینوپلاستی تجدیدنظر شامل بخشی از غضروف گوش یا قفسه سینه است. جراح شما در مورد نیاز به این گزینه ها و همچنین مزایا و معایب هر کدام بحث خواهد کرد.

رینوپلاستی ترکیبی عملکردی و زیبایی

مشکل در تنفس از طریق بینی می تواند ناشی از مسائل مختلفی باشد. برخی از این مسائل ممکن است به ساختار زیرین بینی و همچنین مشکلات سینوسی یا آلرژی مربوط باشد. جراح شما هر یک از این عوامل را به دقت ارزیابی می کند و در مورد اینکه چه مواردی ممکن است در انسداد شما نقش داشته باشد صحبت خواهد کرد. انواع روش های جراحی وجود دارد که می توان از آنها برای بهبود تنفس بینی استفاده کرد. بسیاری از این روش‌ ها از همان روشی استفاده می‌ کنند که در جراحی بینی استفاده می ‌شود و ترکیب جراحی برای بهبود تنفس و همچنین شکل بینی رایج است.

هنگامی که مسائل ساختاری وجود دارد که نیاز به جراحی برای بهبود تنفس دارد، این روش‌ ها معمولاً توسط اکثر شرکت‌ های بیمه پوشش داده می ‌شوند. جراحی برای تغییر شکل بینی که بر تنفس تاثیر نمی گذارد تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد و هزینه جداگانه ای را به همراه دارد، اما به راحتی می توان آن را با جراحی برای بهبود تنفس در همان عمل ترکیب کرد. به این ترتیب زمان بیهوشی و زمان بهبودی با هم ترکیب می شود.

این مقاله یک رپورتاژ تبلیغاتی است و مجله پزشکی سیب هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

Comments are closed.