مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

نکات مهم برای پیدا کردن دکتر متخصص قابل اعتماد و دریافت نوبت

تاریخ ارسال : ۱۱ مهر ۱۴۰۰

نکات مهم انتخاب پزشک مورد اعتماد

مراقبت از سلامتی امری مهم برای داشتن زندگی سالم می باشد. برای حفظ سلامتی باید در صورت داشتن علائم بیماری در سریع ترین زمان به پزشک مراجعه کنیم. با این حال افراد خیلی زیادی هستند که زمانی که دچار یک بیماری می شوند و یا مشکلی برای سلامتی آن ها پیش می آید، مراجعه به دکتر را پشت گوش می اندازند و یا اصلا نمی دانند که باید به چه نوع  پزشک متخصصی مراجعه کنند.

شاید پیدا کردن دکتر متخصص قابل اعتماد و توانمند با توجه به نیاز های شما کار دشوار و زمانبری باشد. چرا که او شخصی است که شما سلامتی خود را در دستانش قرار خواهید داد. پس باید از لحاظ نوع برخورد، توانمندی ها، عملکرد و مهارت های لازم حس اعتماد نسبت به او داشته باشید. مردم اکثر مواقع در مورد خرید یک خودرو یا ملک اطلاعات بیشتری کسب می کنند و هم وقت بیشتری برای تحقیق می گذارند، نسبت به زمانی که برای انتخاب یک دکتر متخصص صرف می کنند.

انتخاب پزشک مورد اعتماد

چه تخصصی از پزشک را نیاز دارید؟

در موارد بسیاری تخصص های مختلف علایم و نشانه های واحدی از بیماریها را شامل می شوند. برای مثال، برای درد در ناحیه پشت میتوان به متخصص مراقبت های اولیه، یا حتی به متخصص ارتوپدی، جراح مغز و اعصاب، یک متخصص روماتولوژی و یا یک متخصص توانبخشی مراجعه نمود.

اینکه به طور مشخص به کدامیک از این متخصصین مراجعه شود به نوع و علت درد وابسته است. قدم اول برای یافتن یک متخصص قابل اعتماد و خوب این است که بدانید تشخیص احتمالی درد و یا مشکل شما چیست.

ویزیت کردن متخصص های مختلف برای پیدا کردن مشکل شما می تواند امر هزینه بر باشد که مطمئنا به صرفه و منطقی نیست، در این صورت چنانچه از این مسئله که چه نوع پزشکی در درمان بیماری یا وضعیت شما متخصص است (یا اگر هنوز بیماری شما تشخیص داده نشده است) اطمینان ندارید، ابتدا پیشنهاد می شود که به یک پزشک عمومی مراجعه کنید.

با در نظر گرفتن این نکته که منبع مشخصی برای تمامی پزشکان متخصص که بتوانیم به آن مراجعه کنیم وجود ندارد، اما وب سایت هایی مانند دکترتو وجود دارند که می توانید در آن به مشاهده ی لیستی از پزشکان متخصص در شاخه های مختلف و همچنین مشاهده بهترین کلینیک و بیمارستان ها بپردازید.

اما هنگام پیدا کردن پزشک مورد نظر باید به چه نکاتی توجه کنیم و چه مسائلی را در نظر بگیریم؟

نکات مهمی که باید هنگام انتخاب یک پزشک به آن دقت کنید

1.   از دیگران بپرسید

اولین قدم برای یافتن یک پزشک عالی: با خانواده و دوستان خود در مورد پزشکان آنها صحبت کنید. توصیه شخص مورد اعتماد شما، راه خوبی برای شناسایی یک پزشک بسیار ماهر است. اما به یاد داشته باشید؛ هر فردی متفاوت است. اینکه پزشک برای همسایه یا بهترین دوست شما عالی بوده به این معنا نیست که آنها برای شما مناسب هستند.

2.   مطب پزشک کجا واقع شده است؟

یکی از مهم ترین موارد، مکانی است که مطب دکتر در آن واقع شده است. زیرا باید بتوانید اگر حال شما وخیم شود، و یا ناگهان احساس ناراحتی کردید بتوانید در سریع ترین زمان به دکتر خود مراجعه کنید. و اگر مطب پزشک شما در موقعیت مناسبی قرار نداشته باشد این مسئله میتواند نگران کننده باشد.

3.   مطمئن شوید که پزشک بیمه شما را قبول می کند

از نکات خیلی مهم هنگام انتخاب پزشک، بیمه شما می باشد که باید قبل از مراجعه مستقیم و بعد از آن که چندین دکتر را برای خود مشخص کردید، حتما از بیمه های تحت پوشش پزشک معالج اطلاع پیدا کنید.

4.   سابقه پزشک را بررسی کنید

به احتمال زیاد شما فردی را برای تعمیر در خانه خود استخدام نمی کنید بدون اینکه کمی در مورد کیفیت کار وی تحقیق کنید. بنابراین چرا بدون انجام همین کار پزشک را انتخاب می کنید؟

برای این امر راه حل های مختلفی وجود دارد. که ساده ترین آن مراجعه به وب سایت هایی است که به صورت آنلاین می توانید از آن های علاوه بر دریافت نوبت دکتر به مشاهده تخصص ها و همچنین سوابق و نظر دیگر مراجعه کنندگان به این پزشکان را مشاهده کنید و اطلاعات خوبی بدست بیاورید.

5.   آیا پزشک امکان مشاوره آنلاین دارد؟

داشتن امکان مشاوره آنلاین برای مواقعی که شما امکان مراجعه حضوری به مطب دکتر را ندارید می تواند یکی از نکات مهم برای انتخاب یک دکتر باشد.

با استفاده از مشاوره آنلاین می توانید به صورت مستقیم با پزشک در تماس باشید و با استفاده از چت،تماس ویدئویی یا تلفنی مشکلات خود را با پزشک در میان بگذارید. مشاوره آنلاین با پزشکان یک راه سریع برای مشخص شدن وضعیت بیماری شماست و در بسیاری موارد پزشک از طریق ویزیت آنلاین می تواند مشکل شما را تشخیص داده و اقدامات درمانی مورد نیاز را به شما ارائه دهد.

نکات مهم برای انتخاب پزشک مورد اعتماد

6.   تحصیلات

از مهم ترین معیارهای انتخاب یک متخصص میزان تحصیلات وی می باشد. اینکه در کجا و در چه دانشگاهی مدرک خود را گرفته، تاثیر به سزایی در میزان مهارت های هر متخصص می تواند داشته باشد.

7.   تجربه

از دیگر نکات مهم؛ تجربه ی یک پزشک متخصص می باشد. زیرا همه می دانیم که داشتن تجربه ی بالاتر بیان گر میزان تسلط هر متخصص می باشد.

8.   اخلاقیات و طرز برخورد

یک دکتر باید همیشه با دقت به سوالات و مشکلات شما گوش دهد و پاسخ های شفافی بدهد. همچنین باید خوش رفتار باشد و برخورد مناسب و حس مسئولیت پذیری داشته باشد، تا بتواند رضایت شما را جلب کند.

9.   اعتبار و اعتماد؛ مسئله ای مهم برای انتخاب یک متخصص

این مسئله را در نظر داشته باشید که شما قرار است سلامتی خود را در دستان یک متخصص بگذارید و حتی در برخی موارد زندگی خود را؛ پس در انتخاب دکتر خود وسواس زیادی به خرج دهید تا بتوانید بهترین دکتر را که پاسخگوی نیاز های شما است را انتخاب کنید.

نکات مهم انتخاب پزشک مورد اعتماد

10. استفاده از فضای مجازی

یکی از اصلی ترین فضاهایی که این امکان را دارید تا در آن اطلاعات نسبتا مفیدی درباره یک پزشک متخصص و باتجربه‌ بدست آورید، فضای مجازی است. برای شروع میتوانید هشتگ‌هایی که به پزشک متخصص مورد نظر شما مرتبط هستند را به‌دست آورید و نظرات افراد در خصوص پزشک را مطالعه کنید.

این کار مطمئنا به شما کمک می‌کند تا بتوانید درباره پزشک اطلاعات بهتری بدست آورید. در انتها بعد از خط خوردن تعدادی از پزشکان، می‌توانید پزشک را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و افرادی که تجربه ویزیت توسط پزشک را داشته اند پیدا کنید. شما به راحتی می توانید از طریق این افراد اطلاعاتی را که راجب پزشک مورد نظر به دنبال آن هستید را پیدا کنید.

با گفتگو مستقیم با این افراد، می‌توانید از میزان رضایت آن‌ها از پزشک متخصص  و همچنین، مسائل دیگری که به دنبال آن هستید را بدانید. با جستجو در فروم های مرتبط پزشکی در وب سایت ها مختلف اطلاعات مفیدی پیدا کنید.

کلام آخر

انتخاب یک دکتر متخصص قابل اعتماد برای عده ی کسری از افراد امری بسیار مهم، تلقی می شود که نمی توانند به سادگی از آن بگذرند، ما سعی کردیم که مهم ترین نکات را به شما بگوییم اما چنانچه باز هم در پیدا کردن دکتر متخصص قابل اعتماد و دریافت نوبت از آن ها به مشکل برخورد کردید، می توانید از وب سایت دکترتو (doctoreto.com) استفاده کنید.

این مقاله یک رپورتاژ تبلیغاتی است و مجله پزشکی سیب هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

Comments are closed.