مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

آشنایی با بهترین دکترهای متخصص مغز و اعصاب (نورولوژی) و روانشناس کرج

تاریخ ارسال : ۰۵ خرداد ۱۴۰۱

انتخاب بهترین پزشک در هر حوزه یکی از معضلاتی است که نیاز به وقت و هزینه زیادی دارد. درگذشته باید با جستجوی محلی یا پرس‌وجو از آشنایان به دنبال پزشکی با تخصص موردنظر می‌گشت.

اما امروزه با وجود خدمات آنلاین پزشکی می‌توان به‌راحتی به متخصصان زیادی دسترسی داشت و با توجه ‌به موقعیت مطب، میزان رضایت مراجعه‌کنندگان و میزان تخصص، پزشک موردنظر را پیدا کرده و برای تعیین وقت اقدام کرد.

دکتر متخصص مغز و اعصاب (نورولوژی) در کرج

سیستم عصبی یک سیستم پیچیده است و تخصص در هر بخش نیاز به سال‌ها مطالعه و کسب تجربه دارد. پزشکان فوق تخصص مغز و اعصاب تکامل یافته‌ی تخصص مغز و اعصاب (neurologists) هستند یعنی بسیاری از متخصصان پس از پایان دوره رزیدنتی خود به مطالعه زیرمجموعه خاصی از نورولوژی می‌پردازند و تمرکز خود را روی یک بخش خاص محدود می‌کنند تا بهترین راهکارهای درمان را در آن حیطه به بیماران ارائه دهند.

در ادامه بهترین دکتر متخصص مغز و اعصاب در کرج را به شما معرفی می‌کنیم:

 1. 1. دکتر همایون شقاقی (متخصص مغز و اعصاب)
 2. 2. دکتر علی راست منش (متخصص مغز و اعصاب)
 3. 3. دکتر محمدرضا حسین طهرانی (متخصص مغز و اعصاب)
 4. 4. دکتر فاطمه صدر (متخصص مغز و اعصاب)
 5. 5. دکتر الهه محقق منتظری (متخصص مغز و اعصاب)
 6. 6. دکتر عسل سپاهی (متخصص مغز و اعصاب)
 7. 7. دکتر ابوالفضل همتی (متخصص مغز و اعصاب)
 8. 8. دکتر محمدرضا فردوسی (متخصص مغز و اعصاب)
 9. 9. دکتر مهدی زریاب (متخصص مغز و اعصاب)
 10. 10. دکتر ناهید عباسی خوش سیرت (متخصص مغز و اعصاب)

 

شایع ترین علل مراجعه به دکتر متخصص مغز و اعصاب (نورولوژی)

متخصص مغز و اعصاب بیماری‌های مختلفی را درمان می‌کند و حوزه تخصص گسترده‌ای دارد. عمده‌ترین مشکل سیستم عصبی که افراد با آن درگیر هستند، سردرد و میگرن است. در ادامه شایع ترین علل مراجعه به دکتر مغز و اعصاب را با هم مرور می‌کنیم:

 • جراحت سر
 • سردردهای مزمن
 • میگرن
 • اسکلروز چندگانه
 • تشنج یا صرع
 • بیماری پارکینسون

 

سایر بیماری‌ها مرتبط با مغز و اعصاب

سایر علائم عصبی مانند سرگیجه، ازدست‌دادن حافظه یا درد غیر قابل توضیح می‌تواند ناشی از چندین بیماری باشد. به‌عنوان مثال، درد غیرقابل توضیح می‌تواند نتیجه شرایط متعددی باشد که باعث می‌شود اعصاب شما بیش‌از‌حد فعال شوند، در‌حالی که سرگیجه می‌تواند نتیجه آسیب یا التهاب مغز شما باشد.

از‌دست‌دادن حافظه، افزایش فراموشی و مشکل در تمرکز ممکن است مواردی باشند که پزشک عمومی شما را به متخصص مغز و اعصاب ارجاع دهد. متخصص مغز و اعصاب می‌تواند تشخیص دهد که علت این علائم زوال عقل است یا بیماری عصبی دیگری که بر حافظه تأثیر می‌گذارد.

برخی از شرایط دیگری که متخصص مغز و اعصاب درمان می‌کند عبارت‌اند از:

 • بیماری آلزایمر
 • کمر درد
 • مشکلات و بیماری های ستون فقرات
 • آسیب یا عفونت مغز و نخاع
 • نوروپاتی محیطی (بیماری که بر اعصاب شما تأثیر می‌گذارد)
 • لرزش (حرکات غیرقابل کنترل).

 

راهنمای مراجعه به پزشک متخصص مغز و اعصاب

بدن انسان دارای یک سیستم بسیار پیچیده عصبی است که برای ارسال و دریافت سیگنال‌های الکتریکی و کنترل هر کاری که انجام می‌دهیم تکامل یافته است. این سیگنال‌ها که بین سیستم عصبی (مغز و نخاع و اعصاب محیطی) و سایر سیستم‌ها و اندام‌های بدن در رفت و آمد است بدن را همانطور که ما قصد داریم حرکت می‌دهند. اما در برخی افراد، برخی مشکلات یا شرایط می‌تواند عملکرد سیستم عصبی را مختل کند.

در حال حاضر بیش از ۶۰۰ بیماری عصبی مختلف وجود دارد که افراد ممکن است در مقطعی از زندگی خود با آنها دست و پنجه نرم کنند. این شرایط می‌تواند از میگرن و سایر مشکلات سردرد گرفته تا صرع، سکته، بیماری آلزایمر و زوال عقل و دیستروفی عضلانی متغیر باشد. برای درمان و کنترل این بیماری‌ها تنها راه چاره مراجعه به متخصص مغز و اعصاب است.

 

دکتر متخصص روانشناسی در کرج

 

روانشناس فردی است که تحصیلات خود را در زمینه روانشناسی انجام داده و پزشک نیست. از نظر تحصیلات، روانشناس می‌تواند از همان ابتدا رشته روانشناسی را در دانشگاه در مقاطع لیسانس تا دکترا مطالعه کرده باشد و یا اینکه بر اساس قوانین وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه‌های ایران، می‌تواند ابتدا در مقطع فوق دیپلم یا لیسانس رشته‌هایی غیر از روانشناسی ادامه تحصیل دهد.

روانشناسی در حوزه سلامت روان اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا برخی از مراجعین، نیاز به درمان‌های غیردارویی دارند. انواع روانشناس کارهای مختلف درمان مانند زوج‌درمانی، خانواده درمانی و مشاوره را انجام می‌دهند.

بنابراین نباید افراد تصور بکنند که مراجعه به روانشناس امری بی‌فایده است. متاسفانه یکی از تصورات غلطی که در زمینه مراجعه به روانشناس وجود دارد این است که روانشناس توصیه‌هایی می‌کند که از کتاب‌ها می‌توان مطالعه کرد و نیاز به مراجعه حضوری یا غیرحضوری به او نیست.

روان درمانی یکی از مهم‌ترین مواردی است  که فرد باید به خاطر آن به روانشناس مراجعه کند. مواردی که فرد حتما نیاز به مصرف دارو ندارد یا فقط نیاز دارد که درمان‌های غیردارویی و روانشناختی برای او انجام شود. حوزه تشخیص و درمان روانشناس و روانپزشک شباهت زیادی به هم دارد.

روانشناس می‌تواند انواع اختلالات روانی را تشخیص داده و به درمان بپردازد اما شیوه درمان روانشناس با روانپزشک کمی تفاوت دارد.

 

در اینجا لیستی از بهترین متخصص روانشناسی کرج را برای شما آماده کرده‌ایم:

 1. 1. دکتر زهره برزگر (دکترای روانشناسی)
 2. 2. خانم مریم ناظریان (کارشناس ارشد روانشناسی مشاور خانواده/زوج درمانگر)
 3. 3. دکتر سیده فرسیما حسینیان (دکترای روانشناسی)
 4. 4. خانم فاطمه باجلان (کارشناسی ارشد روانشناسی)
 5. 5. خانم مریم شمس الدین میگونی (کارشناسی ارشد روانشناسی)
 6. 6. دکتر وحیده سمیعی (دکترای روانشناسی، روانشناسی خانواده)
 7. 7. خانم عاطفه سرزغیم (کارشناسی ارشد روانشناسی)
 8. 8. دکتر سمیه باستین (دکترای روانشناسی)
 9. 9. دکتر علی کریمی (دکترای روانشناسی، روانشناسی بالینی)
 10. 10. خانم زهره روددهقان (کارشناسی ارشد روانشناسی)

 

شایع ترین علل مراجعه به دکتر متخصص روانشناسی

دکتر روانشناس به درمان بیماریی هایی چون: افسردگی ، اضطراب ، وسواس ، فوبیا، بی اشتهایی و پرخوری عصبی و اختلالات خواب می پردازند همچنین روانشناسان خوب علاوه بر درمان قادر به مشاوره هاي تحصيلي ، شغلي ، ازدواج ، كودك مي باشند.

برای مشاوره خانواده (زوج درمانی، قبل از ازدواج، پیشگیری از طلاق، پرورش فرزند)، مشاوره کودک و نوجوان (بیش فعالی، اوتیسم، اختلال خواب)، روانکاوی، اختلال میل جنسی و درمان نعوظ،، درمان زودانزالی و دیرانزالی، سکس تراپی، واژینیسموس، ترک خودارضایی، درمان اضطراب، مسیر شغلی و تحصیلی، ترک اعتیاد، استرس و وسواس، افسردگی، فوبیا، اختلال دوقطبی، توانبخشی.

 

راهنمای مراجعه به دکتر متخصص روانشناسی

بسیاری از افراد روانشناس و روانپزشک را با هم اشتباه می‌گیرند. روانپزشک، پزشک متخصصی است که پس از اتمام دوره پزشکی عمومی در زمینه سلامت روان تخصص گرفته است. این پزشک می‌تواند انواع بیماری‌های روانی را تشخیص داده و به درمان آن بپردازد، مانند افسردگی، اختلال دوقطبی، ADHD، PTSD، OCD و بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات روانی دیگر.

همان‌طور که دیدید بسیاری از این بیماری‌ها در حوزه تخصص روانشناس هم قرار می‌گیرند، اما روش درمان روانپزشک و روانشناس تا حدی با هم تفاوت دارد و زمانی که کار به تجویز دارو می‌کشد، نقش روانپزشک پررنگ‌تر می‌شود.

یک روانپزشک خوب باید تمامی سؤالات مهم را از شما بپرسد و بدون بررسی تمامی جوانب دارویی تجویز نکند. اگر علائم مشکوکی دارید یا سلامت روانی شما دچار اختلال شده‌است و در زندگی شما تأثیر منفی ایجاد کرده‌است، باید به روانپزشک مراجعه کنید. ممکن است روانپزشک تشخیص دهد که شما از طریق مشاوره با روانشناس بهبود پیدا می‌کنید.

جمع بندی

 

در بالا سعی کردیم بهترین دکترهای متخصص و فوق تخصص کرج برای کسانی که به مشکلات مربوط به مغز و اعصاب و روانشناسی درگیر هستند را معرفی کنیم. همچنین شما را با رایج ترین علل مراجعه به این متخصصین آشنا کردیم.

 

این مقاله یک رپورتاژ تبلیغاتی است و مجله پزشکی سیب هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

Comments are closed.