مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

علت زانو درد و موثرترین درمان درد زانو

تاریخ ارسال : ۰۱ شهریور ۱۴۰۰

علت زانو درد چیست

طبق مطالعات صورت گرفته، زانو درد دومین درد مزمن شایع در بین افراد است. علت‌های مختلفی می‌تواند موجب زانو درد شود و عوامل مختلفی در ایجاد آن تاثیر می‌گذارند. درکعلت درد زانو در درمان آن تاثیر بسیاری می‌گذارد. در واقع می‌توان گفت یافتن علت درد زانو، به روند درمان سرعت بخشیده و مانع از بروز آسیب‌های بعدی می‌شود. در این مقاله شما را با انواع علت زانو درد و عوامل تاثیرگذار بر آن، آشنا می‌کنیم.

عوامل موثر بر درد زانو

عوامل مختلفی در ایجاد درد زانو دخیل بوده که برخی از این عوامل، قابل کنترل بوده که  با برنامه صحیح و استفاده از لوازم طبی، از سرعت پیشرفت زانو درد و تبدیل آن به یک درد مزمن کم می‌کند.

 سن

یکی از عوامل موثر در ایجاد درد زانو، سن است. غضروفی که در زانو قرار دارد، مانع از ساییده شدن استخوان‌ها بر روی هم می‌شود. فشار استخوان‌های زانو بر روی یکدیگر، به مرور زمان موجب فرسایش این غضروف می‌شود. به همین دلیل، افراد در سن بالا، بیشتر در معرض درد زانو، به علت از بین رفتن غضروف، قرار دارند. علاوه بر آن، با بالارفتن سن و بی‌تحرکی، ماهیچه‌های زانو ضعیف می‌شوند، که این امر در زانو درد بی‌تاثیر نیست.

وزن

چاقی یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر درد زانو است. چاقی بیش از حد، علاوه بر تمام مشکلات و ضررهایی که به همراه دارد، می‌تواند موجب درد زانو یا حتی در رفتگی آن شود.

ورزش سنگین

ورزش کردن، همانطور که به قوی شدن عضله‌ها کمک می‌کند، می‌تواند موجب آسیب رساندن به زانو نیز بشود. از این رو، دوندگان و ورزشکاران، از جمله افرادی هستند که بیشتر در معرض خطر آسیب و درد زانو قرار دارند. علت زانو درد ناگهانی در این گروه افراد، آسیب دیدن غضروف و مفصل‌ها، در اثر عدم حفظ فرم صحیح بدن در هنگام ورزش است.

استفاده از وسایل طبی مانند زانوبند در هنگام ورزش، موجب شده که وضعیت نامناسب زانو اصلاح شده و در فرم صحیح قرار گیرد. البته لازم است قبل از خرید زانوبند طبی، حتما با پزشک متخصص خود در رابطه با استفاده از آن مشورت کنید.

استعمال دخانیات

مصرف دخانیات از جمله سیگار، عوارض فراوانی به همراه دارد. یکی از عوارض آن، فرسایش غضروف است.

موارد بالا، شایع ترین عوامل تاثیرگذار بر آسیب ناحیه زانو و زانو درد عصبی بود. در ادامه در خصوص دلایل درد زانو بحث خواهیم کرد.

دلایل درد زانو چیست؟

همانگونه که بالاتر بیان شد، زانو درد علت‌های مختلفی داشته که توسط پزشک متخصص و به کمک آزمایش‌های مربوطه، مشخص می‌شود. برخی از علت‌های شایع زانو درد در ادامه آمده است.

پارگی غضروف زانو

مینیسک نوعی غضروف هلالی شکل است که در مفصل زانو قرار داشته و نقش موثری در حرکات خم و راست شدن و چرخش زانو دارد. ممکن است در صورت پیچ‌خوردگی ناگهانی زانو، پارگی مینیسک رخ دهد.

بهترین روش درمان زانو درد

از این رو، علت زانو درد ناگهانی در ورزشکاران و افراد مسن را می‌توان پارگی غضروف دانست.

اگر این پارگی به صورت جزئی باشد، بدن به صورت خودکار آن را ترمیم می‌کند. اما در صورت پارگی شدید غضروف، این مورد باید تحت نظر پزشک متخصص، درمان شود.

تاندونیت زانو

تاندون‌ها در مفصل زانو، در قسمت جلوی پا قرار دارند. به کشیدگی و پارگی زانو، تاندونیت گفته می‌شود. در تاندونیت زانو، فرد به هنگام خم و راست کردن زانو، دچار مشکل می‌شود. از دیگر علائم تاندونیت، می‌توان به احساس سوزش و گرم شدن زانو، درد در قسمت جلوی زانو، تورم و احساس درد در هنگام کشیدن زانو اشاره کرد.

تاندونیت زانو می‌تواند به علت‌های مختلفی به‌وجود آید که از جمله آن‌ها می‌توان به ضعیف بودن عضلات و ماهیچه‌های اطراف زانو، پیری و انجام ورزش‌هایی مانند بسکتبال یا دویدن اشاره کرد.

بورسیت زانو

بورس‌ها بالشتک‌های مایع کوچکی هستند که مانع از اصطکاک تاندون‌ها می‌شوند. مفصل زانو از 11 بورس تشکیل شده است و زمانی که بورس‌ها ملتهب شوند، حرکت زانو با دشواری انجام می‌شود. علت درد پا از زانو به پایین را می‌توان التهاب بورسیت دانست.

آرتروز زانو

آیا تا به حال متوجه صدا دادن زانو در هنگام حرکت شده‌اید؟ علت صدا دادن زانو در هنگام حرکت، ممکن است آرتروز باشد. غضروف زانو، در بین دو استخوان قرار گرفته است تا مانع از ساییدگی آن‌ها بر روی یکدیگر شود. به مرور زمان، غضروف دچار فرسایش شده و نازک می‌شود یا از بین می‌رود. در صورت از بین رفتن غضروف، دو استخوان بر روی یکدیگر ساییده می‌شود. به این حالت، آرتروز زانو گفته می‌شود.

راه‌های مختلفی برای درمان آرتروز زانو وجود دارد، از جمله: استفاده از داروهای ضد التهاب و مسکن، تزریق کورتیزون و داروهای تقویت مفاصل مانند گلوکز آمین و کوندراتین.

سرطان استخوان

علت درد پشت زانو، در مواردی می‌تواند سرطان استخوان باشد. علت این بیماری، رشد یک زائده استخوانی است که در رده سنی کودکان و نوجوانان رواج دارد. سرطان استخوان، به طور معمول تشخیص داده نمی‌شود و از طریق عکس برداری می‌توان به وجود آن پی برد.

موثرترین درمان درد زانو

برای درمان درد زانو، تنها یک راه موثر نیست و باید چندین راهکار را در کنار یکدیگر پیش برد تا موثرترین درمان درد زانو را پیدا کرد. استفاده از مسکن یا داروهای ضدالتهابی، اصولاً اولین راهکار برای درمان است. درمان زانو درد برای همه یکسان نبوده و هر فردی باید در ابتدا، توسط پزشک معاینه شده و طبق علائم و مشکلات خود، برنامه درمانی دریافت کند.

فیزیوتراپی یکی از روش‌های درمانی است که مانند ورزش برای زانو درد موثر است. در فیزیوتراپی، حرکات مناسب و صحیح برای درمان درد زانو انجام می‌شود، تا به بهبودی و افزایش دامنه حرکت فرد کمک کند.

استفاده از زانو بند برای درمان درد زانو

شواهد نشان می‌دهد که استفاده از زانوبند طبی، به کاهش درد و التهاب کمک می‌کند. با این حال، قبل از خرید این محصول از فروشگاه لوازم طبی، لازم است تا با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید تا بتوانید بسته به شدت درد و محل آرتروز، زانو بند مناسب را انتخاب کنید.

سخن آخر

در این محتوا سعی کردیم شما را با شایع ترین عوامل و راهکارهای درمان درد زانو آشنا کنیم. امیدواریم این محتوا برای شما مفید بوده و توانسته باشید پاسخ مناسبی برای سوالات خود پیدا کنید.

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

Comments are closed.