مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

تزریقات مناسب برای رفع چین و چروک پوست کدامند؟

تاریخ ارسال : ۱۶ آذر ۱۴۰۱

فرایند پیری همه شبیه به هم نیست و شاید شما زودتر از آنچه که فکر می کردید، شاهد چین و چروک ریز و درشت روی پوستتان باشید. خبر خوب آنست که با تزریق مواد مناسب می توانید به رفع این مشکلات کمک کنید. بسیاری از مراکز زیبایی برای کمک به درمان بدون جراحی و بدون نیاز به ریکاوری، استفاده از مواد مختلفی مثل تزریق بوتاکس یا تزریق ژل را به بیمارانشان پیشنهاد می کنند. خوب اما با استفاده از کدام مواد می توان از شر چین و چروک دور چشم و خطوط پیشانی خلاص شد؟ برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تزریق مواد مختلف، تا پایان این مقاله همراه ما بمانید.

تزریق بوتاکس

حالات چهره فرد به تشکیل خطوط سطحی و عمیق بسیاری در صورت منجر می شود. بوتاکس به عنوان یک راه برای درمان چین و چروک صورت، تاییدیه سازمان غذا و دارو را دریافت کرده است و برای این منظور به عضلات زیر پوست تزریق می شود. این کار باعث هموارتر شدن خطوطی می شود که با لبخند زدن یا اخم کردن ایجاد می شود. از بوتاکس معمولا برای درمان چین و چروک دور چشم، خطوط پیشانی و خطوط اخم بین ابروها استفاده می شود. در صورت وجود چین و چروک عمیق می توان از ترکیب تزریق فیلر و بوتاکس برای دستیابی به نتایج قابل توجه تر استفاده کرد. ترکیب تزریق ژل و تزریق بوتاکس نیز روش خاصی است و ظاهر جوان تری به بیماران می دهد.

موارد استفاده از تزریق بوتاکس

برای هموارتر کردن خطوط و چین و چروک صورت می توان از تزریق بوتاکس در عضلات خاصی استفاده کرد:

  • خطوط اخم بین ابروها
  • خطوط روی پل بینی
  • چروک پیشانی
  • چروک پنجه کلاغی کناره های چشم
  • خطوط گردن (گردن بوقلمونی)

مزایا و عوارض جانبی تزریق بوتاکس

بیشترین اثرگذاری بوتاکس در چین و چروکی است که هنوز کاملا شکل نگرفته اند – به عبارتی “دینامیک” هستند و با حرکت عضلات صورت، مثل حالت اخم یا خنده ایجاد می شوند. هرچه حرکات عضلات صورتتان کمتر باشد، چین و چروک ایجاد شده در صورتتان نیز کمتر خواهد بود.

اگر نوزاد شیرده دارید، باردار هستید یا قصد بارداری دارید، بهتر است قبل از تزریق بوتاکس با پزشکتان مشورت کنید.

از عوارض جانبی احتمالی تزریق بوتاکس می توان به سردرد، کبودی و خونمردگی، درد محل تزریق و در کمتر از یک درصد موارد، افتادگی پلک یا ابرو (که بعد از گذشت چند ماه به حالت عادی اش بر می گردد) اشاره کرد.

تزریق ژل

تزریق ژل یا فیلر پوستی از جمله روش‌های زیبایی بدون جراحی است. با کمک تزریق ژل می توان به هموار کردن چین و چروک، صاف کردن خطوط روی پوست و بازیابی حجم صورت دست پیدا کرد؛ پزشکتان این مواد را درست در زیر پوست تزریق می کند. مردم برای داشتن ظاهری جوانتر یا پوستی هموارتر به سراغ تزریق ژل می روند. این روش درمانی معمولا کمتر از نیم ساعت طول می کشد و زمان ریکاوری بسیار اندکی نیز دارد. نتایج تزریق ژل را می توان بلافاصله مشاهده کرد و بسته به ماده استفاده شده و محل تزریق، تا ماهها و یا حتی سالها نیز باقی می ماند.

موارد استفاده تزریق ژل

ممکن است به دلایل زیر از تزریق ژل استفاده کنید:

  • افزایش حجم و پر کردن نقاطی از صورت که پوست آویزان دارند
  • ایجاد تقارن بیشتر در صورت
  • بزرگ تر کردن لب ها و گونه ها
  • هموارتر کردن چین و چروک صورت

مزایا و معایب تزریق ژل

مزایا

مشاهده نتایج تزریق ژل در اکثر افراد به صورت فوری است. فرایند تزریق ژل معمولا کمتر از یک ساعت طول می کشد و می توانید بلافاصله مطب پزشک را ترک کنید. دوره ریکاوری تزریق ژل با توجه به ماهیت بدون جراحی بودن آن، بسیار مختصر است. ماندگاری نتایج تزریق ژل با توجه به مواد استفاده شده ممکن است از چند ماه تا چند سال باشد. ماندگاری بعضی از انواع ژل حتی تا بیش از دو سال خواهد بود. هزینه تزریق ژل در مقایسه با روشهای جراحی زیبایی بسیار کمتر است.

معایب

تزریق ژل به طور کلی یک روش کم تهاجمی است با این حال خطرات خاصی همچون خونریزی، کبودی، عفونت، آسیب پوستی، آسیب عصبی و.. را در بردارد.

تزریق چربی

در تزریق چربی از چربی فراوری شده بدن خود بیمار برای درمان چین و چروک های پوست استفاده می شود. این فرایند با اسامی دیگری مثل “میکرولیپواینجکشن” یا “انتقال چربی اتولوگ” نیز شناخته می شود. سلولهای چربی در فرایند لیپوساکشن و با استفاده از کانولا و یا یک چربی متصل به سرنگ از محل اهدا کننده چربی – معمولا از اطراف ناف یا ران و باسن – بیرون کشیده می شود. در این مرحله سلولهای چربی پاکسازی و فراوری، و سپس به کمک یک سرنگ به ناحیه دارای چین و چروک تزریق می شود.

موارد استفاده تزریق چربی

تزریق چربی نیز موارد استفاده مشابهی با تزریق ژل دارد، اما برای اطمینان از مناسب بودن تزریق چربی با پزشکتان مشورت کنید.

مزایا و عوارض جانبی تزریق چربی

با توجه به گرفته چربی از بدن خود بیمار، احتمال بروز واکنش های آلرژیک بسیار اندک است. تزریق چربی، گزینه ایمن تری در مقایسه با جراحی لیفت صورت به شما می رود و از ماندگاری بیشتری در مقایسه با تزریق ژل و بوتاکس برخوردار است.

از تزریق چربی نه تنها می توان به رفع نشانه های پیری، چین و چروک عمیق و خطوط ریز صورت کمک کرد، بلکه برای حجم دهی و بزرگ کردن سینه و باسن نیز استفاده می شود. بعلاوه چربی تزریق شده به پر شدن جای جوش یا نقاط خالی ناشی از آسیب دیدگی و زخم روی پوست نیز کمک می کند.

اگرچه شاید همه چیز خوب و مناسب بیاید، اما روش‌های درمانی زیبایی، خالی از عوارض جانبی هم نیستند. بخشی از تزریق بیش از حد چربی به دلیل سلول‌هایی است که شاید پیوند موفقی نداشته باشند. اما اگر نسبت مناسب در تزریق بیشتر چربی رعایت نشود، این مقدار اضافه می تواند جلوی تشکیل عروق خونی در سلول‌های چربی را گرفته و منجر به بافت مردگی در این سلول‌ها شوند. در نتیجه، فرد شاهد یک توده مرده در زیر پوستش خواهد بود. از سوی دیگر اما اگر مقدار چربی تزریق شده از حد مطلوب و بهینه اش کمتر باشد، بیمار به نتایج دلخواهش دست پیدا نمی کند و به یک جلسه ترمیمی نیاز خواهد داشت. البته بیمارانی که خواهان انجام تزریق چربی به نقاط مختلف بدن خود هستند، میتوانند با مشاوره گرفتن از پزشکان و جراحان زیبایی بسیاری به این نتیجه برسند که آیا جزو کاندیدای مناسب برای تزریق چربی هستند یا خیر. زیرا اگر شما جزو این دسته از افراد باشید، خطرات و عوارض این روش برای شما به حداقل خواهند رسید.

بهترین گزینه برای رفع چین و چروک کدام است؟

تزریق ژل و چربی معمولا با ماندگاری بیشتر، اما در عین حال با عوارض جانبی بیشتری در مقایسه با تزریق بوتاکس همراه هستند. یادتان باشد که تزریق بوتاکس، ژل و چربی از موارد استفاده نسبتا مختلفی برخوردارند و در نقاط مختلف صورت استفاده می شوند. از آنها می توان برای دستیابی به نتایج مطلوب، در کنار روشهای دیگر نیز استفاده کرد، بنابراین قبل از تصمیم گیری درباره استفاده از گزینه های مختلف ابتدا امتیازات و معایب آنها را با هم مقایسه کنید.

 

این مقاله یک رپورتاژ تبلیغاتی است و مجله پزشکی سیب هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

Comments are closed.