مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

در دوران شیمی درمانی چه غذاهایی بخوریم؟

تاریخ ارسال : ۲۱ مرداد ۱۴۰۰

چه غذایی برای شیمی درمانی خوبه

غذاهایی که در این مقاله به آن‌ها اشاره می‌کنیم می‌توانند تا حد زیادی در جلوگیری یا کاهش علائم شیمی درمانی موثر بوده و تحمل این شرایط را برای بیمار راحت‌تر سازند. در این مقاله از مجله پزشکی سلامت سیب با استفاده از جدیدترین اطلاعات پزشکی ده ماده غذایی مفید برای تغذیه در دوران شیمی درمانی را معرفی خواهیم کرد.

در دورا‌ن شیمی درمانی چه غذاهایی بخوریم؟

شیمی درمانی یکی از روش های شایع درمان سرطان است. عوارض آن نظیر خشکی دهان، حالت تهوع، تغییر حس چشایی و خستگی و ضعف که می توانند تغذیه روزانه را دچار اشکال می کند و این در حالی است که تغذیه سالم و رژیم غذایی متعادل در طول شیمی درمانی بسیار حاپز اهمیت است.

جو دوسر

جو دوسر یکی از مواد غذایی مهم برای تغذیه در دوران شیمیی درمانی است. این ماده حاوی مقدار زیادی کربو هیدرات، پروتئین، آنتی اکسیدان و اسید های چرب مفید می باشد. همچنین با فراهم کردن میزان کافی فیبر محلول برای تغذیه باکتری های مفید روده، سبب بهبود عملکرد انها می شود. قبل از جلسه شیمی درمانی تغذیه با جو دوسر توصیه می شود.

خوردن جو دو سر در دوران شیمی درمانی

تخم مرغ

خستگی یکی از عوارض شایع شیمی درمانی است. یک عدد تخم مرغ حاوی 6 گرم پروتئین و 4 گرم چربی است. از این رو می تواند منبع خوبی برای تامین انرژی و برطرف کردن خستگی باشد. چربی سبب تامین انرزی مورد نیاز می شود و پروتئین به ساخت عضله کمک می کند که هر دو این موارد در روند شیمی درمانی مفید و موثر است.

آبگوشت

تغییر حس مزه و چشایی در طی شیمی درمانی عارض می شود. حتی مزه آب هم ممکن است برای افراد تحت شیمی درمانی تغییر کند. در این شرایط برای پیشگیری از بی آب شدن بدن، آبگوشت انتخاب مناسبی برای تغذیه در دوران شیمی درمانی است. آبگوشت می تواند ترکیبی از گوشت، مرغ، ماهی و سبزیجات و مغز استخوان باشد. در طی پخت و تهیه این مواد غذایی با هم، الکترولیت هایی از جمله سدیم و پتاسیم و کلر و کلسیم در آب گوشت از مواد غذایی تراوش می کند که این الکترولیت ها برای حفظ عملکرد طبیعی بدن لازم است.

همچنین بخوانید
تومور غده هیپوفیز؛ از علائم تا راه‌های درمان آن

بادام و سایر دانه های روغنی

در طی شیمی درمانی ممکن است فرد تمایل به وعده های غذایی اصلی را تا حدودی از دست بدهد، در این مورد میان وعده هایی شامل بادام و دانه های روغنی کارساز است. این دانه ها نه تنها به راحتی سرو می شوند بلکه حاوی میزان کافی پروتئین و چربی و ویتامین و املاح هستند.

بادام سرشار از منیزیوم و مس است. همچنین این دانه ها حاوی میزان کافی انتی اکسیدان هستند. آنتی اکسیدان ها برای از بین بردن رادیکال های آزاد که سبب تخریب سلولی می شوند، مفید است. اگر در موارد زخم دهانی ناشی از شیمی درمانی، خوردن آجیل دشوار است، می توان از کره بادام استقاده کرد.

تخم کدو تنبل

همانند آجیل، تخم کدو تنبل هم انتخاب تغذیه ای خوبی برای اسنک است. تخم کدو تنبل حاوی پروتئین، چربی، آهن و انتی اکسیدان فراوانی است. این ماده همچنین سرشار از ویتامین ای است که در رفع التهاب موثر است.

خوردن کدو تنبل در دوران شیمی درمانی

بروکلی

خانواده کلم از جمله بروکلی، گل کلم و کلم برگ سرشار از مواد مغذی هستند و بسیار برای تغذیه در دوران شیمی درمانی ایده آل به حساب می‌آیند. به ویژه بروکلی میزان زیادی ویتامین ث دارد. این ویتامین برای تقویت ایمنی بدن مفید است. همچنین حاوی سولفورافان است که برای سلامت سلول های مغز مفید است.سولفورافان التهاب را کاهش داده و از صدمه سلولی پیشگیری می کند. این همان چیزی است که دردوران شیمی درمانی لازم است.

همچنین بخوانید
همه چیز درباره سرطان حنجره؛ علائم، انواع، پیشگیری و درمان

اسموتی های خانگی

اگر جویدن غذا برای فرد تحت شیمی درمانی دشوار است، اسموتی خانگی انتخاب تغذیه ای خوبی است. به عنوان مثال میتوان از میوه ها یا سبزیجات استفاده کرد و با افزودن پودر پروتئین و مقداری چربی اسموتی مقوی و خوشمزه ای را تهیه نمود. به جای میوه می توان از شیر یا ماست هم استفاده کرد و می توان از تخم کتان جایگزین چربی و از کره بادام زمینی جایگزین پروتئین استفاده کرد.

آووکادو

اگر در طی شیمی درمانی دچار کاهش اشتها شده اید، خوردن آواکادو می تواند انرژی مورد نیاز و مواد مغذی ضروری بدن شما را مهیا کند. این میوه سبز و شیری حاوی اسید های چرب غیر اشباع است که می تواند کلسترول بد خون را کاهش داده و کلسترول خوب خون را بالا ببرد. همچنین سرشار از فیبر است که به سهولت دفع مدفوع کمک می کند.

خوردن آووکادو در دوران شیمی درمانی

نان سفید

در مواردی که فرد به دنبال شیمی درمانی دچار اسهال و تهوع است، نان سفید انتخاب تغذیه ای مناسبی است. زیراکه هضم آن آسان است. غلات کامل در مواردی که سیستم گوارشی دچار اختلال نیست، توصیه می شود.

ماهی

خوردن دو وعده ماهی در طی هفته برای تامین امگا ۳ توصیه می شود.
ماهی سالمون و ماهی تن و ساردین حاوی میزان زیادی امگا ۳ هستند. امگا ۳ هم برای سلامت سلول های مغز و هم به عنوان ضد التهاب بسیار مقید است. امگا ۳ هم برای سلامت سلول های مغز و هم به عنوان ضد التهاب بسیار مقید است.

سخن آخر

شیمی درمانی سبب عوارضی از جمله، خشکی دهان و تغییر حس چشایی و خستگی و زخم دهانی و تهوع و اسهال می شود. این عوارض کیفیت زندگی و تغذیه را تحت تاثیر قرار می دهد. دانستن تغذیه مناسب کمک شایانی به حفظ سلامتی بدن شما در طی شیمی درمانی می کند و توصیه می‌شود مواد غذایی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم حتما در برنامه تغذیه در دوران شیمی درمانی مورد استفاده قرار بگیرند.

سوالات متداول‌

بهترین زمان مصرف جو دو سر در دوران شیمی درمانی چیست؟

بهتر است که جو دو سر را قبل از جلسه شیمی درمانی مصرف کنید.

اگر توانایی جویدن مواد غذایی را در دوران شیمی درمانی نداشته باشیم باید چکار کنیم؟

در صورت عدم توانایی جویدن می‌توانید غذاهای خود را به صورت اسموتی مصرف کنید.

در طول دوره شیمی درمانی نان سفید بخوریم یا نان غلات کامل؟

شیمی درمانی معمولا سیستم گوارش را دچار مشکل می‌سازد و به همین دلیل بهتر است که انتخاب با نان سفید باشد زیرا هضم آن آسان‌تر است.

در دوران شیمی درمانی چه نوع آجیلی مجاز است؟

بادام، تخم کدو و انواع دانه‌های روغنی

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر