مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

ده باور نادرست در مورد مغز انسان

تاریخ ارسال : ۳۰ بهمن ۱۳۹۶

مغز انسان مهم ترین عامل برتری او بر سایر موجودات است. از این رو در طول تاریخ، باورهای بسیاری در میان ملل مختلف در مورد مغز انسان رواج یافته اند، که گاهی نادرست و یا بسیار مبالغه آمیز بوده اند. برخی از این باورها با پیشرفت علم تصحیح گردیده و یا رد شدهاند، ولی شماری از آنها هنوز باقی ماندهاند. در این مقاله به ده باور رایج، ولی نادرست در مورد مغز انسان اشاره می کنیم.
۱) ما تنها از۱۰ درصد توانایی مغزمان استفاده می کنیم. این شاید رایج ترین باور غلط در مورد مغز انسان باشد. تقریبا هیچ ارگان یا اندامی در بدن وجود ندارد که ما تنها از ۱۰درصد تواناییهای آن استفاده نماییم، حال چطور ممکن است که ما از تواناییهای ارگان مهمی مانند مغز فقط در حد یک دهم استفاده نماییم؟ بافت خارجی مغز طی فرآیند تکامل، دچار فرورفتگیها و برجستگیهایی گردیده تا وظایف فراوان مغز را به نحو احسنت انجام دهد. بسیاری از فرآیندهای مغزی مانند فراموشی و یا انجام کارها به صورت عادت، به این منظور تکامل یافتهاند که مغز انسان با همین اندازه نسبتا کوچک، از عهده وظایف فراوان خود برآید. پس داشتن بازدهی در حد ده درصد برای مغز شاید بیشتر به طنز شبیه باشد، ولی جالب است که این باور بسیار شایع است. شاید مهم ترین دلیل رواج این باور این بوده که بسیاری از ما، به درستی از تواناییهای فراوان مغزمان استفاده نمی کنیم، ولی بازده ده درصد برای مغز هم بسیار اغراق آمیز است. از سوی دیگر، روشهای تصویربرداری از مغز مانند fMRI و PET نیز ثابت کرده اند که ما حتی برای انجام کارهای بسیار ساده هم از بیش از ده درصد مغزمان استفاده می کنیم.
۲) توانایی مغزی ما با افزایش سن کاهش می یابد. اگرچه بعضی تواناییهای شناختی مغز در سنین بالا کاهش می یابد، مغز انسان تواناییهای زیادی دارد که با افزایش سن پیشرفت مینمایند. به عنوان مثال درک مفاهیم زبانی (اعم از زبان مادری و یا زبانهای بیگانه)، گنجینه لغات، قدرت استدلال، مهارت حل مسئله و کنترل عواطف و احساسات با افزایش سن پیشرفت می نمایند. پس ممکن است بعضی تواناییها بهبود یابند و برخی نقصان پیدا کنند.
۳) آسیبهای مغزی همیشگی هستند و هیچگاه بهبود نمی یابند. این باور نادرست که ما با تعداد مشخصی سلول عصبی به دنیا میآییم و سیستم عصبی ما سلولهای جدیدی تولید نمیکنند، به این باور انجامیده است که تمامی آسیبهای مغزی همیشگی هستند. اما امروزه می دانیم که برخی سلولهای مغزی توانایی رشد دارند و می توانند با ایجاد ارتباط با سایر بخشها، وظایف قسمتهای آسیب دیده را به بخش های سالم منتقل کنند. پس مغز ممکن است با یک مکانیسم جبرانی، فعالیت مغزی از دست رفته را دوباره بازیابد.
۴) افرادی که نیمکره چپ مغزشان غالب است منطقی تر و منظم تر هستند، در حالیکه افرادی که نیمکره راست مغزشان غالب است دارای خلاقیت، قدرت تصور بالاتر و استعداد هنری بهتری می باشند. درست است که بخشهای خاصی از مغز برای فعالیت های خاصی اختصاص یافته اند، ولی در بسیاری از موارد این بخشها در هر دو نیمکره واقع شده اند و این بدان معناست که هر دو نیمکره با هم همکاری نزدیک دارند و تقسیم مغز به دو نیمکره غالب و مغلوب امروزه دیگر پذیرفته نیست. اگر این باور غلط توسط یک کودک در سنین پایین پذیرفته شود، می تواند جلوی شکوفایی استعدادهای مختلف او را بگیرد، زیرا به او برچسب نداشتن استعداد در بعضی زمینه ها را می زند.
۵) مصرف مواد مخدر باعث کوچک شدن مغز و حتی ایجاد حفره در آن می گردد. مصرف مواد مخدر تاثیرات کوتاه مدت و درازمدت فیزیکی بر روی گیرنده های عصبی مغز می گذارند که باعث اعتیاد می گردد، ولی این تغییرات باعث تغییر سایز مغز و ایجاد حفره نمی گردند.
۶) گوش دادن به موسیقی کلاسیک مثل موزارت باعث باهوش تر شدن یک کودک می شود. این باور شاید محصول دوره خاصی از تاریخ باشد که طبقه مرفه به کودکان خود موسیقی کلاسیک می آموختند، ولی امروزه هیچ مدرک علمی خاصی در اثبات این موضوع یافت نشده است.
۷) مغز انسان تحت فشار و در شرایط سخت بهتر عمل می کند. اگرچه شرایط سخت و اجبار به انجام یک عمل در یک بازه زمانی می تواند باعث افزایش انگیزه و سخت کوشی در افراد گردد، اما تحقیقات نشان می دهد که فشار زیاد بر مغز، بیشتر باعث مختل کردن عملکرد مغز می گردد.
۸) میزان هوش و IQ افراد یک خاصیت ذاتی است که از بدو تولد ثابت می ماند. امروزه دیگر تست IQ، یک تست کامل هوش قلمداد نمی شود و ثابت ماندن میزان IQ هم رد شده است. در یک تحقیق چهار ساله بر روی گروهی از دانش آموزان، میزان IQ در ۹ درصد افراد به اندازه ۱۵ امتیاز یا بیشتر افزایش یافت.
۹) مغز انسان عمدتا از سلولهای عصبی تشکیل شده است. اگرچه مغز دارای حداقل ۸۶ میلیارد سلول عصبی است، ولی ۶۰ درصد وزن مغز از چربی تشکیل شده و در حقیقت مغز پرچربی ترین بافت بدن است. البته این چربی مربوط به سلولهای محافظ عصبی و پوشش سلولهای عصبی می باشد که برای عملکرد مغز ضروریست.
۱۰) مغز انسان دارای پنج حس اصلی بینایی، شنوایی، بویایی، چشایی و لامسه می باشد. مغز انسان علاوه بر این پنج حس دارای توانایی های ادراکی دیگری نظیر حس تعادل، حس درد، حس فشار و تشخیص گرمی و سردی نیز می باشد.
http://www.sciencealert.com/these-are-the-top-10-myths-about-the-human-brain

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر