دیابت قاتل خاموش (قسمت اول) | مجله سیب

+1 (949) 536-5799

The First Persian Medical Magazine by Healthcare Professionals In North America

Today Wednesday, 26 January , 2022
مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

دیابت قاتل خاموش (قسمت اول)

تاریخ ارسال : ۲۹ شهریور ۱۳۹۶

امروزه رسانه ها پر از اخبار و مطالب گوناگون درباره دیابت یا بیماری قند می باشد ولی شاید بیشتر ما اطلاع درستی از آنچه در این بیماری در بدن فرد مبتلا اتفاق می افتد نداریم . چرا قند خون بالا می رود؟ آیا علت آن مصرف بیش از حد قند و شکر و مواد شیرین می باشد؟

با توجه به افزایش شیوع دیابت در دنیا و اهمیت پیشگیری از این بیماری برآن شدیم که در چند مقاله پی در پی به این بیماری بپردازیم.

تقریبا تمامی سلولهای بدن به «گلوکز» یا همان قند خون برای ادامه حیات خود نیاز دارند و از این لحاظ گلوکز را می توان به پول رایج در یک شهر یا کشور تشبیه کرد که نیازهای اولیه مردم (در اینجا سلولها) را می توان به توسط آن تامین کرد . گلوکز در درون سلول میسوزد و انرژی لازم برای حیات و سوخت و ساز سلولی (متابولیسم) را تامین می کند. اما ورود گلوکز به درون سلول بی ظابطه نیست و دروازه های مخصوص سلولی ورود گلوکز به بدن را تنظیم می کنند. مهم ترین و معروف ترین عامل ورود گلوکز به درون سلول، هورمون انسولین است که از غده پانکراس یا لوزالمعده به درون خون ترشح می شود. انسولین به دروازه های سلولی گلوکز که روی سطح خارجی سلولها واقع شده اند می چسبد و مانند کلیدی این قفل ها را باز می کند، تا گلوکز وارد سلول شود. به بیان ساده تر میتوان گفت آنچه در دیابت چاقی یا دیابت غیر وابسته به انسولین اتفاق می افتد این است که هورمون انسولین به دلایلی دیگر نمی تواند این قفل سلولی را باز کند و در نتیجه گلوکز هم نمی تواند وارد سلول شود (افزایش وزن و چاقی از مهم ترین این دلایل است). پس اگر کسی بپرسد آیا در دیابت چاقی ما کمبود انسولین داریم و یا تولید قند در بدن افزایش یافته است پاسخ خیر است!
بگذارید مثالی بزنیم: شهری را در نظر بگیرید که مردم شهر داخل خانه هایشان زندانی شده‌اند. درب خانه هایشان قفل است و افراد داخل خانه ها همگی گرسنه اند، ولی هیچ دسترسی به خارج خانه هایشان ندارند. در عین حال داخل خیابان ها و کوچه های شهر پر از غذا و آذوقه است، ولی این آذوقه امکان ورود به داخل خانه ها را ندارد! بدن فرد مبتلا به دیابت چاقی یا دیابت غیر وابسته به انسولین دچار یک مشکل متضاد است. سلول هایش از گرسنگی و کمبود گلوکز رنج می برند و دچار فقر غذایی هستند و در عین حال جریان خون این فرد پر از گلوکز و قند است و این قند فراوان نه تنها کمکی به سلولهای گرسنه نمی کند، بلکه به اندام ها و دستگاه هایی که این سلول ها در آنها واقع شده اند مانند کلیه، شبکیه چشم، عروق ریز و سیستم اعصاب نیز آسیب جدی می زند. پس در این حالت می توان گفت که بدن فرد نسبت به انسولین از خود مقاومت نشان می دهد و انسولین تزریقی کمکی به این افراد نخواهد کرد. اینکه چه اتفاقی می افتد که سلول های بدن به انسولین مقاومت نشان می دهند و فرق دیابت نوع یک و دو چه می باشد و راه های پیشگیری و درمان این مشکل چیست را در مقالات آینده مورد بررسی قرار خواهیم داد.

دکتر فرزاد فهیم تاش

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

  • نام و نام خانوادگی :
  • ایمیل :
  • پیغام :