مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

هرآنچه که درباره فواید ویتامین C باید بدانید

تاریخ ارسال : ۲۹ اسفند ۱۴۰۰

فواید قرص های جوشان ویتامین سی

پیش‌تر درمورد ویتامین سی مطالب مختلفی را در مجلۀ اطلاعات پزشکی سیب منتشر کرده‌ایم. در این مطلب قصد داریم به‌طور خاص درمورد فواید و نقش‌های ویتامین سی در بدن مطالبی را بیان کنیم.

فواید ویتامین C در بدن

بهتر است پیش از اینکه مفصلاً به خواص مختلف ویتامین C بپردازیم، ابتدا ببینم فواید ویتامین C در بدن چیست و این ویتامین در بدن چه نقشی را بر عهده دارد.

ویتامین ث یا اسید آسکوربیک یک ویتامین ضروری برای رشد و تکامل تمام بافت‌های بدن است. بسیاری از فرایندهایی که در بدن انجام می‌شود نیاز به این ویتامین دارند ازجمله: تشکیل کلاژن، جذب آهن، عملکرد صحیح سیستم ایمنی، بهبود زخم‌ها، حفظ و ترمیم غضروف‌ها، استخوان‌ها و دندان‌ها.

در بدن در ضمن واکنش‌های مختلف بیوشیمیایی و در ضمن فرایندهای مختلف ممکن است رادیکال‌های اکسیداتیو اکسیژن ایجاد شوند که بسیار آسیب‌زا هستند. این‌ها باید هرچه سریع‌تر خنثی شوند تا آسیب به بافت‌های مختلف وارد نشود. ویتامین سی یکی از آنتی‌اکسیدان‌هایی هست که می‌تواند، با خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد اکسیژن، بدن را در برابر بیماری‌های مختلفی مانند سرطان‌ها و بیماری‌های قلبی محافظت کند.

فواید اصلی ویتامین سی در بدن

ابتدا نقش‌های اصلی ویتامین سی در بدن را معرفی می‌کنیم و سپس به بررسی سایر فواید ویتامین سی می‌پردازیم که اغلب متأثر از همین فواید اصلی ویتامین سی هستند.

 1. ویتامین C یک آنتی‌اکسیدان قوی است که ممکن است به کاهش خطر بیماری‌های مزمن مانند بیماری قلبی کمک کند؛
 2. مکمل‌های ویتامین C هم در افراد مبتلابه فشارخون بالا و هم در بزرگسالان سالم فشارخون را کاهش می‌دهد؛
 3. مکمل‌های ویتامین C باعت کاهش خطر بیماری قلبی می‌شوند. این مکمل‌ها ممکن است عوامل خطر بیماری قلبی ازجمله: سطوح بالای کلسترول LDL (کلسترول بد) و تری گلیسیرید را کاهش دهند؛
 4. غذاها و مکمل‌های غنی از ویتامین C باعث کاهش سطح اسید اوریک خون و کاهش خطر ابتلا به نقرس می‌شوند؛
 5. ویتامین C می‌تواند جذب آهنی را که جذب ضعیفی دارد، مانند آهن منابع غیرگوشتی، بهبود ببخشد. همچنین ممکن است خطر کمبود آهن را کاهش دهد؛
 6. ویتامین C ممکن است با کمک به عملکرد مؤثرتر گلبول‌های سفید، تقویت سیستم دفاعی پوست و کمک به بهبود سریع‌تر زخم‌ها ایمنی بدن را تقویت کند؛
 7. سطوح پایین ویتامین C باعث افزایش خطر اختلالات حافظه و تفکر مانند زوال عقل می‌شود. درحالی‌که، مصرف زیاد ویتامین C از غذاها و مکمل‌ها اثر محافظتی دارد.
همچنین بخوانید
هرآنچه که درباره ویتامین C باید بدانید

فواید ویتامین C برای مو

همان‌ طور که گفتیم، ویتامین سی در ساخت کلاژن نقش دارد. کلاژن یک پروتئین در بدن ماست که نقش مهمی در ساختار پوست و مو دارد و فواید ویتامین C برای مو نیز به همین نقش وابسته است. ویتامین C به سلامت کلی موها کمک می‌کند و باعث کاهش ریزش موها و رشد بیشتر و بهتر موها می‌شود. کمبود ویتامین C می‌تواند منجربه خشکی مو و ایجاد موخوره شود.

فواید ویتامین سی روی پوست

همان‌ طور که گفتیم، کلاژن پروتئینی است که در سلامت و ساختار پوست نقش دارد و ویتامین C در تولید این پروتئین دخیل است. ازجمله فواید ویتامین سی روی پوست می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • جوانی و تازگی پوست؛
 • بهبود زخم‌ها؛
 • بهبود آسیب‌های پوستی و غضروف‌ها؛
 • کاهش خطوط و چین و چروک صورت؛
 • بهبود رنگ پوست؛
 • روشن‌شدن پوست؛
 • کاهش تیرگی لکه‌ها؛
 • جلوگیری از پیری زودرس.

فواید ویتامین سی روی پوست

فواید ویتامین سی برای دور چشم

برای سلامت پوست دریافت مقادیر کافی ویتامین C ضروری است و کمبود ویتامین C می‌تواند باعث بروز مشکلات مختلف در پوست شود ازجمله اینکه بیماری‌های پوستی شدت یابند، زخم‌ها دیرتر بهبود پیدا کنند و ظاهر پوست ایدئال نباشد.

ویتامین ث همچنین می‌تواند به‌صورت سرم، ماسک، اسکراب و… در ترکیب با مواد مختلف به شکل موضعی نیز استفاده شود که در این حالت از فواید ویتامین سی برای دور چشم و پوست می‌توان درخشندگی پوست، شفافیت و بهبود جای جوش و زخم‌ها را نام برد.

فواید ویتامین C در بدنسازی

بدن‌سازان به میزان ویتامین سی بیشتری نیاز دارند؛ چراکه هم تودۀ عضلانی بیشتری دارند و هم اینکه انجام ورزش باعث تولید رادیکال‌های آزاد بیشتری می‌شود. همان ‌طور که گفتیم، ویتامین ث یک آنتی‌اکسیدان است و می‌تواند عضلات را در برابر آسیب‌های اکسیداتیو محافظت کند.

ازجمله فواید ویتامین C در بدنسازی کمک به ریکاوری و رفع خستگی است از این ‌رو می‌توان تمرین بیشتری انجام داده و عضلات کمتری را از دست داد. بر اساس مطالعه‌ای که انجام شد مشخص شد که، تمامی ورزشکاران در تمام رشته‌ها باید ویتامین سی کافی دریافت کنند و بهتر است این ویتامین سی از مواد غذایی دریافت شود.

فواید ویتامین سی در بارداری

ویتامین سی یک ویتامین محلول در آب است و بدن آن را ذخیره نمی‌کند و مقادیر اضافی آن از بدن دفع می‌شوند. همان ‌طور که گفتیم، بدن برای سالم‌ماندن به ویتامین سی نیاز دارد و زمان بارداری نیز از این قاعده مستثنی نیست.

فواید ویتامین سی در بارداری هم برای مادر ضروری است و هم برای جنین. در دوران بارداری تغییرات مختلفی در بافت‌های مختلف بدن مادر ازجمله پوست ایجاد می‌شود که وجود ویتامین سی برای سالم طی شدن این تغییرات ضروری است. همچنین ویتامین سی در بارداری موجب بهبود رشد استخوان‌ها و دندان‌های کودک می‌شود.

ویتامین سی جذب آهن را بهبود می‌بخشد که موجب پیشگیری از کم‌خونی ناشی از فقر آهن در مادر می‌شود. همچنین در مطالعات مختلفی سطح پایین ویتامین سی در دوران بارداری باعث پره اکلامپسی (فشارخون دوران بارداری) می‌شود.

همچنین بخوانید
آیا مصرف ویتامین ها و مکمل ها به رشد مو کمک می کند؟

فواید قرص های جوشان ویتامین سی

همان‌ طور که گفتیم، ویتامین سی در بدن ذخیره نمی‌شود و باید مقادیر کافی آن از طریق رژیم غذایی دریافت شود. گاهی نیاز بدن به ویتامین سی افزایش می‌یابد یا اینکه ممکن است این احتمال وجود داشته باشد که مقادیر کافی ویتامین سی از طریق مواد غذایی دریافت نمی‌شود. در چنین حالاتی مصرف مکمل ویتامین سی پیشنهاد می‌شود که قرص‌های جوشان ویتامین سی از مکمل‌های خوب این ویتامین هستند که در طعم‌های مختلف موجودند.

گفتنی است که مقادیر اضافی ویتامین ث از بدن به‌راحتی دفع می‌شوند و خطر مسمومیت با این ویتامین وجود ندارد؛ اگرچه مصرف مقادیر بیش از حد آن ممکن است باعث ایجاد ناراحتی‌های گوارشی مانند اسهال شود.

همچنین کسانی هستند که به‌دلیل شرایط شغلی خود ممکن است نتوانند مدت‌های طولانی منابع غذایی گیاهی و میوه، که منابع مهمی از ویتامین سی هستند، مصرف کنند (مانند دریانوردان) در این صورت ازجمله فواید قرص های جوشان ویتامین سی تأمین نیاز روزانه این افراد به این ویتامین است.

ازجمله فواید قرص جوشان ویتامین C 1000 برای پوست در مصرف روزانه و منظم می‌توان به بهبود وضعیت پوست، بهبود رشد موها، کاهش سرعت پیری و بهبود سرعت التیام آسیب‌ها اشاره کرد.

فواید ویتامین ث برای لاغری

در یک مطالعه مشخص شد که، کمبود ویتامین ث می‌تواند باعث کم‌شدن سرعت کاهش وزن شود. بنابراین، فواید ویتامین ث برای لاغری گرفتن نتیجۀ مناسب با مداخلۀ انجام‌شده برای کاهش وزن است.

همچنین باتوجه‌به اینکه، در رژیم‌های غذایی کاهش وزن ممکن است مواد غذایی مختلفی وجود نداشته باشد یا مصرف مواد غذایی مختلفی، که منبع ویتامین سی هستند، منع شده باشد دقت در دریافت کافی این ویتامین برای حفظ سلامت بدن ضروری است.

فواید ویتامین C در بدن

خواص ویتامینC  برای مردان و زنان

خواص ویتامین C برای مردان و زنان درکل تفاوتی ندارد و در هردو جنس موجب انجام فرایندهای مشابهی می‌شود. باتوجه‌به اینکه در زمان قاعدگی خون زیادی از دست می‌رود ازجمله خواص ویتامین C برای زنان می‌توان کمک به جذب بهتر آهن و جلوگیری از کم‌خونی فقر آهن را که در زنان شایع‌تر است نام برد.

همچنین خواص ویتامین C برای زنان کمک به بهبود رحم در دوره‌های ماهیانه است.

چنانچه درمورد فواید ویتامین C سؤالی دارید، می‌توانید در قسمت نظرات سؤال خود را بپرسید تا پزشکان ما به سؤال شما پاسخ دهند.

 

پرسش‌وپاسخ

 1. آیا ویتامین سی موجب پیشگیری از سرماخوردگی می‌شود؟ طبق مطالعات انجام‌شده، مصرف مکمل‌های ویتامین سی تنها می‌تواند موجب بهبود وضعیت و حال عمومی در زمان سرماخوردگی شود و نقشی در پیشگیری از ابتلا به آن ندارد.
 2. چقدر ویتامین سی در روز باید دریافت شود؟ مقدار مناسب روزانه برای مردان 90 و زنان 75 میلی‌گرم است که در ورزشکاران ممکن است تا 250 میلی‌گرم افزایش یابد.
 3. آیا ویتامین C باعث لاغری می‌شود؟ خیر. کمبود ویتامین سی موجب کاهش سرعت از دست دادن وزن می‌شود؛ اما، مستقیماً در کاهش وزن نقشی ندارد.

 

منابع

https://www.mydcsi.com/

https://lazyplant.com/

https://www.whattoexpect.com/

https://www.healthline.com

 

 

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر