مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

آیا ال – کارنیتین چربی سوز است؟ قرص ال کارنیتین یا ال کارنیتین مایع

تاریخ ارسال : ۳۰ بهمن ۱۴۰۱

ال کارنیتین چیست

کسانی که به دنبال مکمل‌های غذایی برای سوزاندن چربی می‌گردند، با تبلیغات بسیاری در مورد نقش معجزه آسای یکی از این مکمل‌ها به نام ال – کارنیتین در تقویت عضلات و سوزاندن چربی‌ها مواجه خواهند شد. اما ال کارنیتین چیست و آیا واقعا در چربی سوزی تاثیر دارد؟ چرا کمپانی‌های دارویی و تولید مکمل تا این اندازه L-CARNITINE را موثر و مفید معرفی می‌کنند؟ فواید یا عوارض استفاده از قرص ال کارنیتین چیست؟ در این مقاله از مجله پزشکی سلامت سیب قصد داریم تا با زیر ذره بین بردن این ماده و بررسی نقش آن در بدن، به پاسخ این سوالات برسیم؛ با ما همراه باشید.

 

ال کارنیتین چیست؟

ال – کارنیتین (L – Carnitine) یک مشتق اسید آمینه است که در بدن تولید می‌شود. این ماده به بدن کمک می‌کند تا چربی را به انرژی تبدیل کرده و بدن نیز می‌تواند ال – کارنتین را به ترکیبات شیمیایی دیگری به نام استیل الکارنیتین (acetyl-L-carnitine) و پروپیونیل الکارنیتین (propionyl-L-carnitine) تبدیل نماید.

 

منابع غذایی ال کارنیتین

علاوه بر اینکه ال – کارنتین در بدن تولید می‌شود، دریافت این ماده از برخی مواد غذایی نیز امکان پذیر است.  ال – کارنینین به صورت طبیعی در پروتئین های حیوانی یافت می شود. این ماده به میزان زیاد در بسیاری از منابع پروتئینی حیوانی یافت می‌شود.
بهترین منابع غذایی الکارنیتین به ترتیب غنی بودن از این ماده عبارتند از:

 • گوشت قرمز
 • شیر
 • ماهی کاد پخته
 • سینه مرغ پخته
 • پنیر چدار
 • نان غلات کامل

 

قرص ال کارنتین چیست؟

همانطور که عنوان شد، الکارنیتین در بدن تولید می‌شود و از طریق مواد غذایی قابل دسترس است. اما شرکت‌های دارویی و تولید کننده مکمل‌های غذایی، قرص، پودر و ال کارنیتین مایع را نیز به عنوان مکمل این ماده تولید و عرضه می‌کنند. به دلیل خاصیت تبدیل چربی به انرژی، مصرف قرص ال کارنیتین یا سایر انواع خوراکی آن با هدف چربی سوزی انجام خواهد گرفت؛ ادعایی که در بخش‌ بعدی صحت آن را بررسی می‌کنیم.

 

فواید مصرف ال – کارنیتین

الکارنیتین نقشی مهم در عملکرد بدن دارد اما آیا مصرف مکمل آن نیز می‌تواند برای ما مفید باشد؟ در این قسمت علاوه بر اشاره به فواید اثبات شده L – Carnitine، برخی ادعاهای متداول در مورد این ماده را نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد:

 

قرص ال کارنیتین

نقش ال – کارنتین در کمک به سوزاندن چربی‌ها و کاهش وزن

الکارنتین اسیدهای چرب و بعضی مواد سمی درون سلولی را به درون میتوکندری‌ها می‌برد تا بسوزند و انرژی آزاد نمایند. به همین دلیل وجود آن برای سوخت و ساز بدن حیاتی است. پس شکی نیست که L – Carnitine به سوزاندن چربی ها کمک می‌کند. اما اکثر افراد معمولی به اندازه کافی ال – کارنیتین در رژیم روزانه خود دریافت می‌کنند و یا بدن آن‌ها به کمک دو اسید آمینه متیونین و لیزین آن را می سازد. پس سوال مهم برای محققان این است که آیا مصرف قرص ال کارنیتین یا سایر انواع خارجی آن می‌تواند به سوزاندن چربی های اضافی و کاهش وزن منجر گردد؟

اکثر تحقیقات معتبر دانشگاهی نشان داده‌اند که مصرف مکمل ال – کارنیتین تاثیر چندانی بر سوزاندن چربی‌ها در افراد معمولی به صورت مجزا ندارد و برای رسیدن به نتایج دلخواه و کاهش وزن، مصرف این ماده باید با یک رژیم مناسب و ورزش مستمر روزانه همراه گردد. در حقیقت، این ماده زمانی می‌تواند به عنوان مکمل کاهش وزن عمل نماید که فرد کمبود آن را داشته باشد و یا تمرینات سنگین ورزشی انجام دهد.

 

کمک به بدنسازی و تقویت عضلات

الکارنتین اثر خوبی در بازسازی و ترمیم عضلات دارد. افرادی که تمرینات بدنسازی انجام می‌دهند و یا برای کاهش وزن تمرینات سنگین ورزشی انجام می‌دهند، افرادی که به دلایلی مانند بیماری دچار آسیب عضلانی و یا تحلیل رفتن عضلات گردیده‌اند و افراد مسن که هم تحلیل عضلانی دارند و هم به علت رژیم های خاص ال – کارنیتین کافی دریافت نمی کنند، بیشترین استفاده را از L – Carnitine می‌برند.

مصرف ال – کارنیتین در ورزشکاران و کسانی که تمرینات سنگین ورزشی و بدنسازی انجام می‌دهند آسیب های وارده به عضلات را محدود می‌سازد. مصرف قرص ال کارنتین در ورزش های استقامتی مانند دو استقامت و ماراتن، شنا، دوچرخه سواری و کوه‌‌نوردی باعث افزایش استقامت ورزشکاران می‌گردد.

 

همچنین بخوانید
مصرف کدام چربی برای لاغری مناسب است؟

 

بهبود عملکرد مغزی

سلول‌های مغزی معمولا در حالت طبیعی تنها از گلوکز برای تامین انرژی خود استفاده می نمایند. استیل ال – کارنیتین  (Acetyl-L-Carnitine) با قابلیت عبور از سد خونی محافظ مغز و ورود به سلولهای مغزی می‌تواند به این سلول‌ها کمک نماید تا علاوه بر گلوکز، اسیدهای چرب را نیز بسوزانند. نتیجه این موضوع افزایش انرژی در دسترس برای سلول‌های مغزی، رفع خستگی، تغییرات مثبت خلق، کاهش استرس، و بهبود عملکرد مغز خواهد بود.

اگرچه استیل ال – کارنیتین به طور طبیعی نیز در بدن تولید می گردد، ولی میزان آن در حدی نیست که تاثیر شایانی بر عملکرد مغزی بگذارد. از این رو محققان باور دارند که مصرف استیل ال – کارنیتین به عنوان مکمل می‌تواند تاثیرات مهم‌تری نسبت به مصرف L – Carnitine به خصوص برای بهبود عملکرد مغز داشته باشد.

تاکنون تاثیرات مثبت مصرف استیل ال – کارنیتین در افزایش قوای شناختی (cognitive ability) و تقویت حافظه در سالمندان، در بهبود کلی خلق (Mood) در بیماران با اختلالات خلقی مانند افسردگی، در کاهش علائم و مشکلات آلزایمر و کاهش علائم نوروپاتی دیابتی مورد بررسی قرار گرفته که بعضی از آن‌ها مورد تایید قرار گرفته است، ولی تحقیقات در تمامی این موارد ادامه دارد.

 

بهبود علائم بیماری ها

ال – کارنیتین نتایج مثبتی را در بیماران دچار درد قلبی ناشی از فعالیت که به آنژین قفسه صدری (Angina Pectoris) معروف است نشان داده و باعث افزایش استقامت آن‌ها در تمرینات ورزشی گردیده است. مشکلات بیماران دچار نارسایی قلبی (Heart Failure)، بیماران با التهاب بافت قلب (Myocarditis) و بیماران دچار پر کاری تیروئید نیز با مصرف ال – کارنیتین کمتر گردیده است.

اکثر تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف قرص ال کارنتین یا سایر انواع مکمل آن باعث افزایش تعداد اسپرم‌ها و میزان حرکت آن‌ها در مردانی می‌شود که دچار کمبود تعداد اسپرم و یا ضعف حرکت آن‌ها بوده و به همین دلیل به عقیم بودن نسبی دچار هستند.

در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه هم که مشکل از دست دادن پروتئین های خون را دارند، الکارنتین به جایگزین کردن پروتئین از دست رفته کمک نموده است.

 

همچنین بخوانید
تفاوت چربی سفید و چربی قهوه‌ ای چیست؟

 

دوز و نحوه مصرف قرص ال کارنیتین

میزان استاندارد مجاز روزانه برای ال – کارنیتین، ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی گرم است. این میزان دارای تاثیر کافی و حداقل عوارض جانبی توصیه می‌شود. البته، استیل ال کارنیتین می‌تواند تا ۲۵۰۰ میلی گرم در روز هم استفاده گردد. تا زمانی که میزان مورد نیاز الکارنیتین خود را از رژیم غذایی روزانه دریافت می‌کنید نیازی به مصرف مکمل آن نیست اما اگر به هر دلیل این قصد را دارید باید بدانید که نحوه مصرف ال کارنیتین چگونه است.

از آنجا که الکارنیتین می‌تواند به سرعت به بدن جذب شود، (بویژه ال کارنیتین مایع) بهترین زمان برای مصرف آن صبح یا قبل از تمرین است. قرص ال کارنیتین 500 میلی‌گرم متداول‌ترین دوز تولید شده این مکمل است. اگر فکر می‌کنید که این مکمل می‌تواند به اهداف ورزشی شما کمک کند و برای مصرف آن مصمم هستید، بهترین نحوه مصرف ال کارنیتین این است که حدود دو میلی‌گرم از آن را در دو وعده صبح و پیش از تمرین مصرف نمایید.

 

قرص ال کارنیتین چیست

 

 

عوارض ال کارنیتین چیست؟

اما عوارض قرص ال کارنتین چیست و مصرف این مکمل غذایی چه خطرات احتمالی برای سلامتی دارد؟ مصرف الکارنیتین همواره در کوتاه مدت با عوارض همراه نبوده اما در طول استفاده طولانی مدت و مداوم (مثلا یک سال) می‌تواند حالت تهوع، استفراغ، ناراحتی معده، سوزش قلب، اسهال، تشنج، بوی بد عرق و نفس را در پی داشته باشد.

سعی کنید D-carnitine و  DL-carnitine را مصرف نکنید زیرا این دو نوع کارنتین ممکن است در عملکرد الکارنیتین تداخل ایجاد کرده و شرایطی مشابه کمبود الکارنیتین را به وجود آورند. علاوه بر این‌ها، ممکن است که الکارنیتین در عملکرد داروهای هورمون تیروئید و دارو ضد انعقاد وارفارین تداخل ایجاد نماید.

لازم به ذکر است که عوارض ال کارنیتین مایع نیز مشابه نوع قرص یا پودر آن بوده و از این نظر تفاوتی میان دو نوع مختلف این مکمل وجود ندارد.

 

ال کارنیتین خوب یا بد؟

الکارنتین و مشتقات آن در صورت مصرف صحیح طبق نظر پزشک می توانند تاثیرات مثبتی در افزایش انرژی مورد نیاز بدن و عضلات، بازسازی عضلات، بهبود عملکرد مغزی و کمک به کاهش علائم ناخوشایند برخی از بیماری‌ها از جمله بیماری های قلبی، دیابت، پرکاری تیروئید و نارسایی کلیوی داشته باشند.

اگرچه اختلاف نظر در مورد اثر چربی سوزی الکارنیتین وجود دارد، اما به نظر نمی‌رسد که مصرف این ماده بدون رعایت رژیم غذایی و تمرینات نسبتا سنگین تاثیر چندانی در کاهش وزن و سوزاندن چربی‌ها در افراد معمولی داشته باشد. ال کارنیتین مایع و نوع قرصی، متداول‌ترین نوع این مکمل هستند که استفاده از آن‌ها در کوتاه مدت عوارضی را به همراه نخواهد داشت اما در بلند مدت ممکن است با برخی عوارض جانبی جزئی همراه باشد.

 

منابع

ods.od.nih.gov

umm.edu

webmd.com

 

سوالات متداول در مورد قرص ال کارنتین

آیا الکارنتین اسید آمینه است؟

خیر اما ترکیبات شیمیایی آن به اسید آمینه شبیه است

الکارنتین عوارض دارد؟

در کوتاه مدت خیر اما در بلند مدت ممکن است عوارض محدودی داشته باشد.

بهترین نحوه مصرف ال کارنیتین برای لاغری چگونه است؟

بهتر است صبح‌ها و قبل از تمرین مصرف شود

الکارنتین با کدام داروها تداخل دارد؟

داروهای هورمون تیروئید و دارو وارفارین

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

 • Zohreh گفت:

  خیلی عالی بود
  من بدنم خیلی ضعیفه میتونم ب مدت یک سال یا شش ماه استفاده

  • admin گفت:

   یک دوره یک ماه استفاده کنید، و در،صورت موثر بودن، برای ادامه با پزشک معالج مشورت کنید،
   در خصوص ضعف شدید بدن در مرحله اول چکاپ و معاینه پزشک ضروری است

 • بهنام اکبری گفت:

  صبحقبل تمرین ناشتا مصرف کنیم؟؟ یا بعد صبحانه؟؟؟

  • admin گفت:

   معمولا همراه غذا توصیه می،شود و حدودا ۲ ساعت قبل از تمرینات ورزشی

 • فاطمه عیدان گفت:

  سلام من قرص کم کاری تیروئید استفاده میکنم و ورزش بدن سازی انجام مبدم آیا استفاده از قرص ال کارناتین مشکلی ایجاد میکنه ؟؟

 • سارا حسینی گفت:

  سلام برای کسانی که اسپرم ضعیف دارند هم موثر هست؟

  • admin گفت:

   در یک سری تحقیقات، ال کارنیتین در افزایش تعداد و قدرت تحرک اسپرم ها موثر بوده است، که با قطع مصرف ال کارنیتین به مدت ۲ ماه، برگشت پذیر بوده است به حالت اول.
   ولی تحقیقات وسیع تری برای نقش ال کارنیتین در ناباروری مردان لازم است.

 • لیلا کریمی گفت:

  ممنون از مطالب مفیدتون

 • احمد منصوری گفت:

  سلام آیا استفاده ازین قرص ریزش مو بهمراه دارد؟

  • admin گفت:

   سلام در بعضی افراد بله. به دلیل خاصیت کاتابولیک این ماده

 • احسان سبحانی گفت:

  اول اینکه ال کارنتین را آیا باید با شکم خالی میل کنیم یا نه

  دوم اینکه آیا با مکمل آرژنین تداخل دارد یا نه

  • admin گفت:

   ال کارنیتین در زمان ترشح انسولین بیشترین سود را داره یعنی همزمان یا بعد از غذا خوردن
   ترکیب ال کارنیتین و ال آرژنین چربی سوز هست به شرطی که مقدار مصرف کربوهیدرات و پروتئین نیز همزمان تنظیم بشه

 • Arian گفت:

  سلام،من طی آزمایشی که داشتم اسید اوریک بدنم بالا بود و هنوز هم هست هموگلوبین خون هم همین طور،بدنسازی کار میکنم و مصرف پروتین ام بالاست دکتر گفت که باید مصرف پروتین رو نصف کنم،۵ کیلو کمبود وزن هم دارم،درصد چربی هم پایین است میخواستم بدونم به نظر شما میتونم از ال کارنیتین استفاده کنم؟

  • admin گفت:

   سلام دوست عزیز حتما با متخصص تغذیه مشورت کنید

   • admin گفت:

    بعلاوه باید از نظر افت قند خون مخصوصا اگر دیابتی باشید و بویژه اگر انسولین میزنید، و نیز عملکرد کلیوی بررسی دقیق بشید.
    تشنج یک عارضه مهم ال کارنیتین میتونه باشه

 • ولید پورمحمد گفت:

  طریقه مصرف جویدنی یا بلعیدنی مصرف بشه

 • سینا گفت:

  سلام.ایا برای سنین ۴۰ تا ۵۰ توصیه میشه؟و اینکه بجز چربی سوزی کمکی به حجم عضلانی میکنه؟و برای تمرین تقویت انرژی داره؟

  • admin گفت:

   حتما باید با نظر پزشک و با بررسی بیماری های احتمالی زمینه ای و سن شما تجویز بشه

 • پوریا گفت:

  سلام ببخشید
  استفاده از این دارو تو ی دوره همراه با رژیم و ورزش چقدر میتونه وزن پایین بیاره(بصورت تقریبی)؟و اینکه استفاده از این دارو تا چقدر مصرف ش خوبه تا دچار عوارض نشویم؟

  • admin گفت:

   سلام معمولا دوز تجویزی ال کارنیتین با نظر پزشک و اونهم در صورتی که شما مشکل کلیوی یا سابقه تشنج نداشته باشید روزی ۲ گرم طی ۶ ماه هست (همراه با ورزش).
   مقدار کاهش وزن هم بسته به ویژگی هر فرد متفاوته.

 • نسیم گفت:

  من آم آس دارم و ۵کیلو اضافه وزن داشتم که با مصرف ال کارنیتین به وزن اولیم برگشتم

 • ب-محمدی گفت:

  سلام، من جراحی تیروئید داشتم،لووتیروکسین میخورم.وزنم با هیچ روشی پایین نمیاد.میتونم ال کارنیتین مصرف کنم؟

 • Atm گفت:

  خسته نباشید
  کسی با۱۶سال سن
  و ۵کیلو اضافه وزن میتونه مصرف کنه؟
  فشار خون و دیابتی نیستم و
  تیروئید ندارم

  • admin گفت:

   خیر. در این مرحله و با این مقدار افزایش وزن و در این سن قدم اول برای کاهش وزن ورزش و تغذیه سالمه نه دارودرمانی

 • عرفان نیک خواه گفت:

  من ۱۷ سالمه بدن سازی کار میکنم نزدیک ۱۵ کیلو میخوام وزن کم کنم مشکل نداره استفاده کنم؟؟؟؟

 • سامان جلالی گفت:

  سلام.
  کلیه من سنگ ساز است مصرف این قرص مشکل ایجاد میکند؟

  • admin گفت:

   سلام. چون کلیه سنگ ساز دارید ابتدا باید آزمایش عملکرد کلیه بدید و در صورتی که کلیه شما کارکرد مناسبی داشته باشه حق دارید ال کارنیتین مصرف کنید.

 • اشکان اسکندری گفت:

  سلام من پرکاری تیرویید دارم ب دنبال اون ضعف عضلانی هم دارم آیا میتونم ال کارنتین استفاده کنم و دوز مناسب استفاده من در چه حدی هست سوال دوم اینکه چه موادی باعث میشه ال کارنتین بخوبی جذب نشه آیا چای و مواد کافئین دار در جذب ال کارنتین تاثیر دارند ؟

  • admin گفت:

   سلام راستش جواب سوال اول را واقعا نمیدونم. ولی کلا برای مصرف ال کارنیتین حواستون به چند تا چیز باشه. اینکه سابقه تشنج یا علایم مشکوک تشنج نداشته باشید و اینکه فانکشن کلیه باید نرمال باشه.
   سوال دوم هم جوابش اینکه ال کارنیتین با وارفارین و لووتیروکسین تداخل داره. ولی با چای و کافئین را نمیدونم.

 • حاجی زاده گفت:

  با سلام و خدا قوت .ببخشید قرص ال کار نیتین رو میشه بجای گلوکوزامبن استفاده کرد؟‌.یعنی تاثیر و اثر بخشی خوبی داره برا مفصل ها .ممنون از لطف و محبتتون

 • مهری اسلامی گفت:

  سلام برای درد ساق پای راست کودک ۷ ساله ام به متخصص روماتولوژی مراجعه کردم و مکمل مایع ال کارنیتین دادند ایا عوارض ندارد و مصرف ان برای این سن توصیه میشود

  • admin گفت:

   سلام به نظر بنده مصرف ال کارنیتین جایگاهی برای این مشکل در بچه با این سن نداره.

 • babak گفت:

  سلام خدا قوت
  من ۱۸ سال سن دارم حدود ۳ کیلو اضافه وزن دارم رژیم کم کالری و باشگاه مرتب میرم میتونم هفته ای ۳ روز استفاده کنم ؟

 • مهدی گفت:

  سلام میخواستم ببینم این قرص با اختلاف ۵ساعت با قرص فیناسراید تداخل نداره مشکل نداره بخوریم و باقرص ویتامین. چی روزی چند باید خورد چه موقعی بخوریم خوبه

  • admin گفت:

   سلام با فیناستراید تداخل نداره. با ویتامین نمیدونم ولی ترجیحا جدا از هم مصرف کنید . دوز و دفعات مصرف هم از پزشک تجویز کننده بپرسید

 • شمیم گفت:

  برای کسانی که بیماری قلبی دارن مصرفش مشکلی نداره؟،

  • admin گفت:

   چرا، باید با نظر پزشک و ارزیابی خطراتش تجویز بشه چون افرادی که بیماری قلبی دارند معمولا درجاتی نارسایی عملکرد کلیه هم ممکنه داشته باشند.

 • کریمی گفت:

  سلام ببخشید من خیلی لاغر شدم بچه هم شیر میدم عضلاتم تحلیل رفته دکتر اعصاب رفتم بهم یک بسته ال کارنتین مایع داده ک روزی یکی بخورم الان سرچ‌کردم نوشته چربی سوز یعنی بازم لاغرتر میشم؟من میخوام چاق بشم

 • حسین گفت:

  سلام من ۱۸ سالمه و چربی دارم در پهلو و شکم و بدنسازی کار میکنم و میگرن دارم یکم آیا شربت الکارنیتین برای من توصیه میشود یا نه؟

 • علی غلامی گفت:

  سلام؛ خدا قوت
  میخواستم بدونم میشه ال کارنیتین را همینجوری به عنوان مکملی برای تقویت سیستم ایمنی و بدن مصرف کنم پسری ۳۸ ساله هستم. دست حق نگهدارتون یا علی مدد

 • علی غلامی گفت:

  سلام؛ خدا قوت
  میخواستم بدونم میتونم قرص ال کارنیتین یا ال آرژنین یا هر دو رو به عنوان مکملی برای تقویت سیستم ایمنی و تقویت بدن مصرف کنم پسری ۳۸ ساله هستم که هر ۳ الی ۵ روز یه وعده غذای کم میخورم، در ضمن بیشتر از ۲۰ ساله اضطراب شدید داشتم و دارم و از دارو درمانی هم نتیجه نگرفتم ممنون میشم راهنمایی کنید.
  دست حق نگهدارتون یا علی مدد

  • admin گفت:

   سلام مصرف ال کارنیتین باید با نظر متخصص تغذیه یا فوق تخصص غدد باشه

 • م رزقی گفت:

  سلام من الان مدت یک هفته است که این قرص و مصرف می کنم بعلت کم انرژی بودن و فعالیت بدنی کم ولی از زمان مصرف اشتهام به غذا خیلی زیاد شده و زود به زود گرسنه می شم آیا این مساله باعث چاقی بیشتر من میشه و یا اینکه می تونه برای بدن من مضر باشه ؟؟؟؟؟

  • admin گفت:

   سلام بله دقیقا از اثرات ال کارنیتین میتونه باشه این موضوع
   و اتفاقا چون شما دایما گرسنه هستید ریزه خواری میکنید و ریسک کبد چرب و چاقی را بیشتر در خودتون بالا خواهید برد
   توصیه میکنم با پزشک تجویز کننده ال کارنیتین مشورت کنید

 • لیلا گفت:

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون.
  ببخشید ایا در ضمان بارداری هم میشه از کارنیتین استفاده کرد.
  یا اینکه اگر ندونیم باردار هستیم و از کارنیتین استفاده کنیم، ایا مشکلی برای جنین بوجود میاره.
  ممنون از شما.

  • admin گفت:

   سلام از نظر طبقه بندی بارداری الکارنیتین گروه B هستش و بنابراین داروی ایمنی هست ولی از نظر اینکه متابولیسم و سوخت و ساز را در بدن مادر تغییر میده بهتره استفاده نشه و یا با احتیاط و با نظر متخصص زنان تجویز بشه

 • هدیه فریدونی گفت:

  سلام من آزمایش داده بودم و مستعد تیروئد بودم ولی ندارم میشه الکارنتین مصرف کنم یا خیر

 • Fahi گفت:

  سلام. من ام اس دارم.پزشکم ال کارنتین تجویز کرده ، آیا با کلسیم_د تداخل داره؟

 • علیرضا گفت:

  سلام من29سالمه وبیماری ام اس دارم مشکلات تعادل ومشکلات راه رفتن دارم.الان هرروزتمرین وپیاده روی میکنم.میخاستم ببینم این داروبرای من اثری داره؟انرژیم بیشترمیشه؟

 • سعید گفت:

  تست دو پینگ با خوردن ال کارنتین مثبت میشود؟

  • admin گفت:

   اینا میدونم که الکارنیتین جز مواردی که برای دوپینگ تعریف شدند نیست ولی از طرفی بستگی به دوز مصرف و مقداری که توی خون باقی میمونه و میتونه برای سلامتی مضر باشه احتمالا از یک دوزی بالاتر دوپینگ حساب بشه

 • پژمان گفت:

  سلام
  من دکتر تغذیه رفتم و یک برنامه غذایی گرفتم با ورزش پیاده روی و ۷کیلو لاغر کردم در یکماه،البته دکتر به من گفته بود نباید بیشتر از ۲کیلو در ماه کم کنم ولی گویا من رژیم رو خیلی جدی گرفتم،بعد یکماه که پیش دکتر رفتم گفت ۲ کیلو باید وزنم رو بالا بیارم با توجه به قدم،ولی من گفتم من هنوز وسط شکمم آب نشده، بهم قرص الکارنتین ۵۰۰ تجویز کرد،فقط من بالا دیدم که تو عوارض گفته بودید با قرص ضد انعقاد وارفارین تداخل داره،من وارفارین مصرف نمیکنم ولی آسپرین میخورم،آیا میتونم الکارنتین رو مصرف کنم یا نه؟ اگر میتونم مصرف کنم, همزمان با آسپرین هم میتونم بخورم؟
  ممنون از پیج عالیتون

  • admin گفت:

   سلام به پزشک تجویز کننده ال کارنیتین مراجعه کنید تاشرایط شما کامل بررسی شود

 • محمد حسین گفت:

  سلام
  فقط خاستم تشکر کنم که چقدر با حوصله و صادقانه جواب مردم رو میدید.
  جواب سوالاتم رو توی کامنتهای بالا گرفتم

  پیروز و پاینده باشید.

  • fateme engashte گفت:

   سلام، ممنون از لطف شما، امیدواریم همیشه سلامت باشید

 • عادل گفت:

  سلام ۳۵سال دارم پنج کیلو اضافه وزن دارم و بشدت ورزش بدنسازی انجام میدم ولی در عضلاتم بعد از تمرین یکم احساس کوفتگی میکنم آیا مفید هست که استفاده کنم

 • فاطمه گفت:

  سلام وقتتون بخیر من بدنسازی کار میکنم چن ساله و دیابت هم دارم میخواستم ببینم میتونم از ال کارنتین استفاده کنم چون دیابت دارم میخوام ببینم مشکلی برام نداره ؟

  • admin گفت:

   سلام الکارنیتین را به شما توصیه نمیکنم. مخصوصا مواقعی که ورزش هم میکنید!!
   مصرفش به این خاطر که ممکنه در شما مخصوصا حین ورزش افت قند خون و هیپوگلایسمی ایجاد کنه خطرناکه

 • سارا گفت:

  سلام من باردارم انزیم کبدم بالا بود که دکتر کبد واسم قرص ال کارنیتین نوشته که نشون دکتر خودم یعنی دکتر بارداریم دادم گفت مشکل نداره ولی روی قرص نوشته واسه باردار توصیه نمیشود نگران شدم چیکار کنم؟

  • admin گفت:

   سلام الکارنیتین داروی ایمنی در بارداری هست ولی به دلیل تغییراتی که در پروفایل چربی و متابولیسم ایجاد میکنه به طور روتین در بارداری توصیه نمیشه…
   پزشکتون حتما دلیلی برای تجویزش داشته،
   البته کمبود کارنیتین در بارداری اتفاق میفته بهمین دلیل گاها تجویزش میکنن
   ولی با توجه به اطلاعاتی که به من دادید نمیدونم چرا تصمیم گرفتن براتون شروع کنن

  • admin گفت:

   وقتی این دارو را در بارداری مصرف کنید احتمال داره دچار تهوع استفراغ یا دل درد بشید
   اگر تحملش نکنید مجبورید قطعش کنید

 • فریبا کارگر گفت:

  سلام من فریبا کارگر هستم من ۳۸ سال سن دارم میخواستم ببینم من من کم کاری تیروئید دارم قرص لووتیروکسین مصرف می کنم و کم خونی هم دارم فیفول مصرف می کنم ببخشید قرص ال کارنتین برای کم خونی ضرر داره یا نداره ممنون میشم ازتون اگه جواب بدید خسته نباشید

  • admin گفت:

   سلام در آنمی فقر آهن تاثیری نداره مصرف ال کارنیتین
   عوارضی هم نداره

 • رضااحمدی گفت:

  سلام بنده 70روز رژیم گرفتم وزنم 20کیلو بالابود 40روربدون مصرف هیچ چیز فقط با رژیم و تمرین بدنسازی باشدت ودرهفته دوروز پیادروی،خوب پیش رفتم ولی روز چهلم ب بعد دیگه وزنم پایین نمیومد بدنم جون نداشت برا تمرین و ست اول تمرین دیگه، نمیتوانم ادامه بدم، 30روز آخر را روزی یک عدد ال کارنتین1000نیمساعت قبل تمرین مصرف کردم کلا شد 30تادونه، بشدت منو تو تمرین کمک کرد اصلا کم نیاوردم، تغذیه را بهتر کردم کنارش و تمرین باشدت، واقعا خیلی عجیب جواب گرفتم بعداز70 روز رژیم و تمرین ب همراه آل کارنتین1000نیمساعت اون هم فقط 30 روز آخر کلا 30تادونه، مصرف شد،! نتیجه!6کیلومفیدچربی کم کردم بدنم بسیار خوش استیل شد، چگالی بدنم افت نکرد عضلات زیباتر و چگالی بیشترشد،! ی توصیه اول اینکه قبل مصرف چکاب کنید بعد اصولی مصرف کنید بخدا من با این روش معجزه را توی تمرین لمس کردم با مصرف ال کارنتین،امیدوارم مفید بوده باشه ! فقط اصول را رعایت کنید در اول تا جایی که میتوانید با رژیم و تمرین خوب وزن رو پایین بیارید بعد تا جاییکه احساس کردید کم میارید،! ميتونه بهترین گزینه بدون عوارض باشه و شاید عوارض در حد 6th درصد و اونهم بعد دو هفته پاکی وعدم مصرف برطرف میشه یاحق

 • مریم گفت:

  سلام من جراحی تیروئید کردم وقرص لووتیروکسین می خورم دکتر مغز واعصاب قرص مارتین برایم داده میتوانم استفاده کنم ؟

  • admin گفت:

   به دکترتون اعتماد کنید، اینجا بدون بررسی علائم بالینی شما دور از انسانیته با یک خط شرح حال بخواهیم نظر قطعی بدیم
   سلامت باشید

 • احمد گفت:

  سلام من سندروم خستگی مزمن پساکرونایی گرفتم همش خستگی شدید دارم بنظرت برا خستگی ال کارنتین بخورم یا ال آرژنین.لطفا جوابشو ایمیل کنید خیلی ریختم بهم انواع ویتامین ها رو خوردم جواب نگرفتم

  • admin گفت:

   سلام هیچ کدوم از این دو مورد را بهتون توصیه نمیکنم برای این منظور استفاده کنید

 • محمد نوری گفت:

  سلام خسته نباشید من ۱۷ سالمه ۶ کیلو اضاف وزن دارم میتونم الکارنتین مصرف کنم یا نه
  ممنون میشم جواب بدید.

  • admin گفت:

   شما بهنره اول با اصلاح سبک زندگی و رژیم غذایی و ورزش این وزن کم کنید

 • تورج ن گفت:

  سلام . ببخشید شما تو یکی از جواباتون به دوستان نوشتید روزی ۲ گرم . واقعا ۲ گرم یا منظورتون چیز دیگه ست .بعدش من در هفته فقط دو بار فوتبال بازی میکنم و بقیه روزا سرصبح ۱۵ دقیقه پیاده روی دارم آیا مصرف روزی ۵۰۰ میلی گرم خوبه یا نه ؟؟؟ ممنون

  • admin گفت:

   سلام ال کارنیتین براساس وزن تجویز میشه بنابراین ۲ گرم مقدار زیادی نیست، و بر اساس اهداف مختلف درمانی دوز متفاوتی میتونه تجویز بشه
   که همه اینها باید زیر نظر متخصص غدد یا تغذیه باشه

 • موسوی گفت:

  سلام. من ۲۱ سال دارم و دانشجو هستم. زمانی که میخوام درس بخونم واقعا احساس کسلی میکنم و خیلی تغییر مود دارم. قرص زینک مصرف میکنم بعلاوه ویتامین دی اما مرتب نه. آیا الکارنتین میتونه برای من موثر باشه؟

  • admin گفت:

   سلام اگر شما کمبود ویتامینی و تغذیه ای دارید در کنار برطرف کردن اونها میتونید یک دوره زیر نظر پزشک متخصص و با مجوز ایشان الکارنیتین هم مصرف کنید

 • نیازی گفت:

  سلام من ۱۷ساله هستم و تنبلی تخمدان دارم بهم گفتند که چون سطح انرژی بدن و متابولیسم در این بیماری خیلی پایین میاد ال کارنتین مصرف کنم هم انرژیم بالا می‌ره و هم چربی سوزی به نظرتون مشکلی داره؟

  • admin گفت:

   سلام تنبلی یا نارسایی تخمدان باید در سن پایین حتما از نظر اختلالات ژنتیکی بررسی بشه

 • صدقی گفت:

  سلام بنده حدود دوماه پیش کیسه صفرامو برداشتم و از یک و نیم سال پیش تا الان شانزده کیلو وزن کم کردم و الان اصلا کم نمیشه رژیم وپیاده روی میکنم
  میخواستم ببینم میتونم این دارو رو مصرف کنم

  • admin گفت:

   این کاهش وزن بعد از برداشتن کیسه صفرا چه میزان بوده؟
   و اینکه شما نیازی به مصرف ال کارنیتین برای افزایش وزن ندارید بلکه باید بررسی بشه علت کاهش وزنتون چیه

 • ازاده اردکانی گفت:

  سلام خسته نباشید.من چهل سالمه ورزش پیلاتس انجام میدم قند و شکر مصرف نمیکنم . بیماری خاصی ندارم. فقط قرص بیوتین مصرف میکنم. بابت از بین بردن چربی شکم خواستم از الکارنتین استفاده کنم. ایا تاثیرگذار هست؟ و اینکه چه زمانی و چند بار در روز مصرف بشه؟ سپاس از شما

  • admin گفت:

   سلام قبل از شروع الکارنیتین حتما با متخصص غدد یا تغذیه مشورت کنید در صورت بیماری زمینه ای نباید باید با احتیاط مصرف کنید
   دوزش هم معمولا با ۳ گرم در روز شروع میشه برای ۱۲ هفته

 • محمد قلی گفت:

  سلام من ۱۸ سالمه
  فوتبال کار میکنم
  تو یک سال تونستم ۱۰ کیلو وزن کم کنم
  ولی الان باید تا ۳ ماه دیگه ۱۰ کیلو دیگه وزن کم کنم
  در اصل چربی دور شکم و پهلو زیاده
  با مصرف این مکمل و تمرین هر روز فوتبال امکان کاهش وزن هست؟
  ۱۸۸ قد و ۸۵ کیلو/چربی بدنم بالاست

 • نگار گفت:

  سلام من چهل سالمه و ۱۶۴ سانت قد و حدود ۶۰ کیلو وزنم هست
  میخوام حدودا هشت کیلو وزن کم کنم
  ورزش و رژیم رو تازه شروع کردم روز در میون ساعت پنج عصر میرم کلاس ورزش، چه میزان و چه موقع قرص مصرف کنم برای لاغری کمک میکنه؟
  ممنون

 • erfankazemi گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  ببخشید من با ۱۷ سال سن به نظرتون چطور و به مدت چند وقت مصرف کنم در کنار ورزش تکواندو و بدنسازی
  آخه مربی باشگاه بدنسازی هم بهم توصیفه کرده بود گفتم بزار نظرات شما هم بخونم .
  با تشکر

  • admin گفت:

   سلام باید به متخصص تغذیه یا غدد مشورت کنید چون تجویز بر اساس میزان سوخت و ساز و کالری بدن شمااست

 • میثم صفایی گفت:

  سلام دیروز ال کارنتین گرفتم خوردم وورزش هم کردم شبش سرما خوردم ودوتاقرص سرماخوردگی خوردم صب یبوست داشتم.عوارض ال کارنتینه ؟ من قبلن میخوردم ال کارنتین رو جواب میداد مشکلیم نداشتم

 • زهرا زعیم گفت:

  سلام ‌
  من ۲۸ سالمه استپ وزنی دارم هر چی رژیم میگیرم و ورزش میکنم هیچ تغییری نمیکنه .تا حالا قرص و دارویی هم استفاده نکردم .5 کیلو اضافه وزن دارم .میخاستم ببینم میتونم ال کارنیتین مصرف کنم .

  • admin گفت:

   سلام میتونید با نظارت پزشک الکارنیتین مصرف کنید ولی به شما توصیه میکنم اگر استپ وزنی پیدا کردید صبر داشته باشد چون چیز کاملا طبیعی هستش و بهتره علت های استپ وزنی را بر طرف کنید تا دوباره به روند مطلوب برگردید

 • رضا نزل آبلدی گفت:

  ایا با ال آرجنین تفاوت هم دارد

 • صادق اسدی گفت:

  سلام من ۳۳ سالمه ، الان چند روزه ال کارنیتین میخورم ، باشگاه بدنسازی هم میرم ، قبل از تمرین یه دونه میخورم اونم با دوز هزار ، بعد از خوردنش دل پیچه میگیرم و کلا از شروع ال کارنیتین هم مدفوع من حالت اسهال شده ، ممنون میشم بگید از ال کارنیتین میتونه باشه یا نه؟

 • Saeed گفت:

  سلام وقت بخیر
  من داروی کم کاری تیرویید مصرف میکنم لووکسین ۱۰۰
  پس نمیتونم ال کارنتین استفاده کنم

  • admin گفت:

   سلام میتونید ولی دوزش باید توسط پزشک غدد تنظیم بشه چون لووتیروکسین دفع ال کارنیتین را زیاد میکنه

 • دریا قاسمی گفت:

  سلام من مشکل روده دارم دارو استفاده میکنم تاثیری داره؟

 • بهار گفت:

  سلام.من 52 ساله هستم و الکارنیتین رو امروز برای اولین بار قبل از تمرین پیلاتس استفاده کردم. تعریق بسیار بالا بود. ولی الان که حدود 5 ساعت از مصرف اون میگذره مقداری تپش قلب دارم.
  قبلا حملات پنیک داشتم و دو سال و نیم دارو مصرف میکردم ولی الان فقط یه دونه آلپرازولام 20 صبح میخورم. ممنونم

  • admin گفت:

   سلام پس حتما قبل از مصرف ال کارنیتین با پزشک مشورت کنید، شاید لازم باشه قبلش یه اکوی قلب انجام بدید و در صورتی که منع کنن شما را نباید ال کارنیتین مصرف کنید

 • گودرزی گفت:

  آیا مصرف ال کارنتین با ال آرژنین تاثیر بهتری دارد ؟

  • admin گفت:

   در خیلی از مکمل ها، ترکیب این دو استفاده شده ولی اثر ثابت شده ای مبنی بر تاثیر بهتر داشتن نداره با این حال تداخلی با یکدیگر ندارند.

 • جواد نوریخش گفت:

  سلام
  مرسی از راهنماییتون
  من مشکل کلیه یا تیرویید ندارم
  اما اضافه وزن دارم
  تقریبا ۴۰ کیلو
  ایا مصرف ال کارنتین همراه با ورزش و رژیم رو توصیه میکنید ؟

  • admin گفت:

   سلام بله میتونید یه دوره به شرط انجام آزمایشات کبد و کلیه و در صورت نرمال بودن استفاده کنید

 • محمدی گفت:

  با سلام
  من به عنوان مکمل میخوام از ال آرژنین استفاده کنم؛ ۳۴ سالمه و اقدام به بارداری کردم؛ به نظر شما به عنوان خون رسان مفید هست یا نه؟ و اینکه چه تایمی از روز استفاده کنم؟ با تشکر از ادمین محترم

 • متین گفت:

  سلام وقت بخیر دکتر
  من اضافه وزن دارم پارسال یه دور کار کردم بدن سازی و هوازی و بدنم آب شد و یک ماه هم به دستور مربی آمینو اسید مصرف کردم
  ولی به خاطر این ک سال آخر بودم بازم باشگاه ول کردم و چاق شدم
  الان می‌خوام بازم شروع کنم اول یک ماهی میشه ک دارم بدون مکمل کار میکنم
  الان می‌خوام ال کارنیتین بخورم و امینو اسید هم در کنارش باشه تداخلی نداره؟
  شرایط بدنی هم سالمم

 • فاطمه گفت:

  آیا میشه یه دوره کوتاه یک ماهه هم ال کارنینین مصرف کرد و هم ونوستات؟

  • admin گفت:

   مصرف ونوستات همزمان با الکارنیتین باعث بیشتر آب شدن چربی ها نمیشه فقط نمیذاره ویتامین های ADEK جذب بشن که مسلما چیز خوبی نیست

 • M.S گفت:

  سلام بنده دچار غظلت خون و فشار خون هستم میخواستم بپرسم به عنوان مکمل بدنسازی الکارنتین مایع مصرف کنم تداخلی با فشار خون نداره!؟

  • admin گفت:

   سلام باید قبلش با پزشک متخصص قلب تون مشورت کنید. معمولا توصیه نمیشه در بیماری قلبی مصرف بشه

 • مرادی گفت:

  سلام ۴۰سالمه قرص کم کاری تیروعید(لیوتیروکسین) میخورم صبحها قبل صبحانه.الکارنتین و کی وچه موقع بخورم که تداخل نکنه.

  • admin گفت:

   سلام قرص تیرویید را صبح ناشتا، با ۲ ساعت فاصله بعدش الکارنیتین را میتونید مصرف کنید

 • حسینی گفت:

  سلام من قرص لوتیروکسین استفاده میکنم و دیابت هم دارم که با قرص کنترل میشه بنطرتون میتونم از ال کارنتین در کنار بدنسازی و رژیم غذایی استفاده کنم در یک دوره کوتاه مثلا دو ماه تا چربی سوزی شکم و پهلو تسریع بشه ؟مربی بدنسازیم بهم توصیه کرده ولی خواستم نظر شما رو هم بدونم

  • admin گفت:

   سلام شما باید با متخصص غدد مشورت کنید و اوکی از ایشون بگیرید

 • مهدی گفت:

  سلام خسته نباشید
  آیا قرص الکارنیتین جویدنی است ؟

 • مریم گفت:

  سلام من ۳۶ ساله و مبتلا به نوروپاتی هستم عضلات بدنم به شدت ضعیف شدن طوری که مچ پاک پیچ خورده و تمام مفاصلم ناپایدار شده آیا برای عضله سازی میتونم ال کارنیتین مصرف کنم؟ قرص یا شربت؟

 • Fahi گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من ام اس دارم
  به مدت ۵ ماه ال کارنیتین مصرف کردم و برا تنظیم وزنم خیلی خوب بود
  الان بعد ۳ ماه دکترم ال کارنیتین تجویز کرده
  آیا استفاده زیادش ضرر نداره چون فک کنم تو سایت خودتون خوندم که بیشتر از ۶ ماه نباید مصرف بشه
  حالا بعد از ۳ یا ۴ ماه استفادش دوباره مشکلی نداره؟

  • admin گفت:

   سلام این دارو باید به صورت محدود استفاده بشه و هر زمان بنا باشه دوباره شروع بشه با نظر متخصص تغذیه یا غدد باید باشه

 • هانا حسن زاده گفت:

  سلام.من ۲۰ کیلو اضافه وزن دارم.بیشتر وزن بدنم چربی هست.شکم دارم.یک ماه رژیم شروع کردم.۴ کیلو کم کردم.ولی بیشتر کاهش عضله بوده و اصلا شکمم کوچیک نشده.یه مقدار همیشه احساس ضعف عضلانی دارم.میتونم ال کارینتین مصرف کنم؟

  • admin گفت:

   سلام شما نیازی به مصرف ال کارنیتین ندارید چون در طی این یک ماه با رژیم تونستید ۴ کیلو کم کنید، پس همین روند را ادامه بدید. کوچک شدن شکم هم کار سختیه ولی در مراحل آخر کاهش وزن اتفاق میفته.
   ضمنا عضله کاهش پیدا نمیشه مگر اینکه شما بیماری متابولیک خاص یا سو تغذیه شدید داشته باشید.

 • مهسا محمودی گفت:

  برای درمان کرونا از آشنایان توصیه کردن ال کارنیتین استفاده کنم آیا درسته؟