مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

7 خوراکی برای رشد بهتر مو

تاریخ ارسال : ۲۴ بهمن ۱۴۰۱

7 خوراکی برای رشد بهتر مو

مصرف موادغذایی با ارزش غذایی بالا مانند تخم مرغ، سبزیجات برگ سبز و ماهی چرب برای کمک به رشد موها توصیه می شود. سرعت رشد و سلامت موها به عواملی مانند سن، سلامت عمومی، ژنتیک، محیط زیست، داروهای مصرفی و رژیم غذایی وابسته است. اگرچه عواملی مانند سن و ژنتیک را نمی توانید تغییر دهید، یکی از فاکتورهایی که می توانید کنترل بیشتری بر آن داشته باشید رژیم غذایی است. ویتامین ها و موادمعدنی موجود در مواد غذایی نقش مهمی بر چرخه رشد فولیکول های مو و گردش سلولی دارند.

رژیم غذایی فاقد موادمغذی مناسب می تواند منجر به ریزش مو شود. مطالعات نشان می دهد که کمبود ویتامین B12، ویتامین D، بیوتین، ریبوفلاوین، آهن و سایر موادمغذی با ریزش مو در ارتباط است. همچنین داشتن یک رژیم غذایی سرشار از ویتامین ها و موادمعدنی می تواند به بهبود رشد مو به ویژه در افرادی با مشکل کمبود موادمغذی کمک کند. در ادامه  به توضیح برخی موادغذایی غنی از موادمغذی برای حفظ سلامت و استحکام موها می پردازیم.

 

1.      تخم مرغ

تخم مرغ منبع خوبی از پروتئین و بیوتین بوده که این دو ماده مغذی برای رشد موها ضروری است. مصرف میزان کافی پروتئین برای رشد موها اهمیت دارد، زیرا فولیکول های مو بیشتر از پروتئین ساخته شده است. بیوتین نیز برای ساخت کراتین (پروتئین مو) ضروری است. تحقیقات نشان می دهد که مصرف بیوتین می تواند به بهبود رشد مو در افرادی با کمبود این ویتامین کمک کند. تخم مرغ همچنین منبع خوبی از ماده معدنی زینک و سلنیوم به حساب می آید که در حفظ سلامت مو موثر است.

 

همچنین بخوانید
فواید و مضرات مصرف تخم مرغ و تاثیر آن بر رشد کودکان

2.      توت ها

توت ها سرشار از ترکیبات مفید و ویتامین هایی هستند که به رشد مو کمک می کنند. ویتامین C موجود در توت دارای خواص آنتی اکسیدانی است که می توانند از فولیکول های مو در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت کنند. برای مثال 1 فنجان توت فرنگی 85 میلی گرم ویتامین C دارد که 113 درصد از نیاز روزانه به این ویتامین را تامین می کند. بدن همچنین از ویتامین C برای ساخت کلاژن استفاده می کند، به طوریکه این پروتئین از موها در برابر شکنندگی و نازکی محافظت می کند. ویتامین C در کمک به جذب آهن نیز نقش دارد. کمبود آهن باعث کم خونی و در نتیجه ریزش مو می شود.

 

3.      اسفناج

اسفناج از خانواده سبزیجات برگ سبز بوده که سرشار از موادمغذی مفیدی مانند فولات، آهن، ویتامین A و ویتامین C برای کمک به رشد موها است. مطالعات نشان می دهد که ویتامین A برای رشد موها اهمیت دارد، اما مصرف میزان بالای این ویتامین منجر به ریزش مو خواهد شد. بنابراین بهتر است میزان ویتامین A مورد نیاز بدن را از موادغذایی غنی از این ویتامین دریافت کنید. یک فنجان اسفناج تامین کننده ی 20 درصد از نیاز روزانه بدن به این ویتامین است. اسفناج همچنین منبع گیاهی از آهن محسوب شده که برای رشد موها ضروری است. آهن به سلول های قرمز خون برای حمل اکسیژن به سراسر بدن در جهت تقویت متابولیسم و رشد و ترمیم کمک می کند.

 

4.      ماهی چرب

ماهی های چرب مانند سالمون، شاه ماهی و خال مخالی منبعی غنی از اسیدهای چرب امگا3 برای بهبود رشد موها محسوب می شوند. ماهی چرب همچنین منبع خوبی از پروتئین، سلنیوم، ویتامین D3 و ویتامین های B برای حفظ سلامت و استحکام موها می باشد. مطالعات نشان می دهد که کمبود ویتامین D3 با ریزش مو در ارتباط است.

 

5.      سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین منبع خوبی از بتاکاروتن است، به طوریکه بدن این ترکیب را به ویتامین A تبدیل می کند. یک عدد سیب زمینی شیرین متوسط (تقریبا 114 گرم) حاوی میزان کافی بتاکاروتن بوده که تامین کننده ی 160 درصد از نیاز روزانه بدن به ویتامین A است. تحقیقات نشان می دهد که ویتامین A می تواند در تولید سِبوم برای کمک به حفظ سلامت موها موثر باشد.

 

6.      آووکادو

آووکادو منبعی از چربی های مفید محسوب می شود. آووکادو منبعی غنی از ویتامین E بوده که حامی رشد موها است. یک عدد آووکادو متوسط (تقریبا 200 گرم) تامین کننده 28 درصد از نیاز روزانه بدن به این ویتامین است. ویتامین E نیز یک آنتی اکسیدان می باشد و با خنثی کردن رادیکال های آزاد از استرس اکسیداتیو جلوگیری می کند. این ویتامین همچنین از پوست اسکالپ در برابر آسیب و استرس اکسیداتیو محافظت می کند. پوست آسیب دیده اسکالپ منجر به کیفیت ضعیف مو و کاهش فولیکول های مو می شود.

 

همچنین بخوانید
خواص آووکادو چیست و چه مضراتی دارد؟

 

7.      دانه سویا

دانه سویا حاوی ترکیبی به نام اسپرمیدین بوده که برای رشد موها مفید است. براساس مطالعات، مصرف اسپرمیدین به طولانی تر شدن فاز فعال رشد مو به نام آناژن کمک می کند، به طوریکه هر چه بیشتر موها در این فاز بمانند رشد بیشتری خواهند داشت.

شایان ذکر است از دیگر موادغذایی مفید در حفظ سلامت موها می توان به گوشت قرمز، انواع لوبیاها، صدف، مغزهای آجیل و دانه ها اشاره کرد.

 

 

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر