مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

خواص نشاسته برای پوست و عوارض آن

تاریخ ارسال : ۲۸ تیر ۱۴۰۱

بهترین زمان مصرف نشاسته

نشاسته یک کربوهیدرات پیچیده است. بیشتر گیاهان و میوه‌ها انرژی را به‌عنوان نشاسته ذخیره می‌کنند. غذاهای نشاسته‌ای منبع اصلی کربوهیدرات برای اکثر مردم هستند. آن‌ها نقش مهمی در یک رژیم غذایی مغذی و متعادل ایفا می‌کنند؛ زیرا، گلوکز را برای بدن تأمین می‌کنند که منبع اصلی انرژی برای هر سلول است. در این مطلب از مطالب پزشکی سایت سیب ابتدا فواید نشاسته را بررسی می‌کنیم و در پایان می‌بینیم که مضرات نشاسته ذرت چیست و درمجموع استفاده از نشاسته چه عوارضی به دنبال دارد.

نشاسته چیست؟

غذاهای غنی از نشاسته نیز مواد با ارزشی در آشپزخانه هستند؛ زیرا، می‌توانند سوپ‌ها و سس‌ها را بدون افزودن چربی غلیظ کنند.

استخراج نشاستۀ خالص از مواد غذایی پودری سفید، بی‌مزه و بی‌بو است که در آب سرد یا الکل حل نمی‌شود. نشاسته از مولکول‌های گلوکز تشکیل شده است.

وقتی فردی غذای حاوی نشاسته می‌خورد، بدن پلیمرهای طبیعی را به واحدهای گلوکز تجزیه می‌کند که انرژی را در سراسر بدن تأمین می‌کند. در صنایع مختلف ازجمله داروسازی، کاغذ و مواد غذایی از نشاسته در فرآیندهای تولید استفاده می‌شود.

هر فرد باید بیشتر کربوهیدرات‌های رژیم غذایی خود را هنگام صبح بخورد؛ بنابراین، بهترین زمان مصرف نشاسته صبح تا ظهر است.

مضرات استفاده از نشاسته

انواع نشاسته

باتوجه‌به ویژگی‌های تغذیه‌ای می‌توان نشاسته را در یکی از سه گروه زیر دسته‌بندی کرد:

  • نشاسته سریع هضم (RDS): این شکل از نشاسته در غذاهای پخته‌شده مانند سیب‌زمینی و نان وجود دارد. بدن به سرعت آن را به گلوکز تبدیل می‌کند؛
  • نشاسته دیرهضم (SDS): این نشاسته ساختار پیچیده‌ای دارد؛ به این معنی که بدن آن را به‌آرامی تجزیه می‌کند. این نوع نشاسته در غلات وجود دارد؛
  • نشاسته مقاوم (RS): بدن نمی‌تواند این شکل از نشاسته را به‌راحتی هضم کند و مانند فیبر که دست‌نخورده از دستگاه گوارش دفع می‌شود.

هر نوع غذایی می‌تواند حاوی انواع مختلفی از این نشاسته‌ها باشد.

خواص نشاسته

پزشکان خوردن مقدار زیاد غذاهای نشاسته‌ای را به‌عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل برای تأمین انرژی و فیبر و همچنین افزایش احساس سیری توصیه می‌کنند. در زیر مهم‌ترین خواص نشاسته را می‌بینیم.

انرژی

نشاسته مهم‌ترین منبع انرژی برای انسان است. بدن نشاسته را با متابولیزه‌کردن آن به گلوکز هضم می‌کند. گلوکز انرژی هر سلول، بافت و اندام بدن را تقریباً تأمین می‌کند. اگر گلوکز اضافی وجود داشته باشد، کبد آن را به‌عنوان گلیکوژن ذخیره می‌کند.

گلوکز برای عملکرد مغز ضروری است. مغز یک فرد بزرگسال 20 تا 25 درصد گلوکز بدن را مصرف می‌کند.

همچنین بخوانید
رژیم مناسب برای دیابتی ‌ها چیست؟

فیبر

فیبر یک منبع کربوهیدرات غیرقابل‌هضم است که فقط در غذاهای گیاهی وجود دارد. غذاهای غنی از نشاسته مانند ذرت، چغندر، سیب‌زمینی، لوبیا، میوه‌ها و غلات کامل منابع فیبر هستند. بدن فیبر را هضم نمی‌کند؛ اما، این کربوهیدرات‌ها بخشی ضروری از یک رژیم غذایی هستند.

متخصصان تغذیه فیبر را به دو شکل محلول و نامحلول تقسیم می‌کنند. میوه‌ها و سبزی‌ها منابع فیبر محلول هستند که می‌تواند آب را جذب کند. فیبر محلول باعث می‌شود که باکتری‌های خوب روده تغذیه کنند و از رشد باکتری‌های بیماری‌زا جلوگیری می‌شود، موجب هضم آهسته‌تر غذا می‌شوند و مدفوع را نرم می‌کنند.

فیبر نامحلول آب را جذب نمی‌کند. در عوض، از سیستم گوارشی عبور می‌کند و برای منظم نگه‌داشتن حرکات روده و جلوگیری از یبوست موجب افزایش حجم مدفوع می‌شود. غلات کامل، آجیل، دانه‌ها و سبزی‌ها سبزبرگ منابع خوبی از فیبر نامحلول هستند.

طبق گزارش سازمان غذا و دارو (FDA)، اکثر افراد در ایالات‌متحده فیبر کافی نمی‌خورند. دستورالعمل‌های دولتی نشان می‌دهد که زنان بالغ به ۲۸ گرم فیبر در روز نیاز دارند درحالی‌که مردان بالغ به ۳۴ گرم فیبر نیاز دارند.

افزایش سیری

خوردن غذاهای نشاسته‌ای ممکن است به افزایش احساس سیری بعد از غذا کمک کند. تحقیقات نشان می‌دهد که، خوردن غذاهای غنی از نشاستۀ مقاوم به افراد کمک می‌کند احساس سیری کنند.

این غذاها همچنین ممکن است حساسیت به انسولین را بهبود ببخشند و ذخیره چربی را کاهش دهند. علاوه بر این، خوردن غذاهای فیبری غنی از نشاستۀ مقاوم ممکن است به افراد در حفظ وزن ​​کمک کند.

در یک مطالعه کوچک در سال 2018، محققان دریافتند که مصرف نشاستۀ مقاوم در صبحانه و ناهار به شکل قابل‌توجهی باعث کاهش انرژی دریافتی شرکت‌کنندگان در این وعده غذایی می‌شود.

خواص نشاسته برای پوست

خواص نشاسته برای پوست و مو

باتوجه‌به اینکه سؤال‌های زیادی مانند آیا نشاسته پوست را سفید میکند درمورد خواص نشاسته برای پوست و مو پرسیده می‌شود در اینجا به بررسی خواص نشاسته برای پوست می‌پردازیم.

پودر نشاستۀ ذرت پراستفاده‌ترین پودر نشاسته است که اغلب در آشپزخانه‌ها برای ایجاد قوام غذاهای مختلف استفاده می‌شود. اما نشاسته ذرت می‌تواند برای درمان انواع مشکلات پوستی هم استفاده شود.

نشاسته ذرت سرشار از ویتامین A،B1، B2، C و مواد معدنی مانند روی، کلسیم و آهن است که به تحریکِ بازسازی سلول‌های سالم پوست و حفظ عملکرد سالم پوست کمک می‌کند.

ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در نشاسته ذرت برای سلامت پوست تلاش می‌کنند و آن را به یک عنصر مهم در دستورالعمل‌های مراقبت از پوست تبدیل می‌کنند.

نشاسته ذرت یک عامل خشک‌کننده طبیعی است که به جلوگیری از عفونت قارچی پوست کمک می‌کند. استفاده از پودر نشاسته ذرت می‌تواند به تسکین سوزش و خارش ناشی از عفونت کمک کند. همچنین موجب کاهش رطوبت یا عرق می‌شود که باعث جلوگیری از رشد قارچ‌ها می‌شود و این یکی از مهم‌ترین خواص نشاسته برای پوست است.

خواص نشاسته برای پوست صورت

نشاسته ذرت برای پوست‌های مستعد آکنه مفید است؛ زیرا، چربی اضافی پوست را جذب می‌کند. استفاده از نشاسته ذرت به حذف ناخالصی‌ها از منافذ پوست مانند کثیفی، گردوغبار نیز کمک می‌کند و شاید بتوان گفت مهم‌ترین خواص نشاسته برای پوست صورت این مورد است.

آیا نشاسته پوست را سفید میکند؟

نشاسته ذرت برای روشن‌کردن فوری و سفیدکردن کل بدن و صورت استفاده می‌شود؛ زیرا، حاوی ویتامین A و مواد معدنی مانند آهن و کلسیم است که به از بین بردن لکه‌های تیره و رنگ‌دانه‌ها و روشن‌شدن رنگ پوست کمک می‌کند. همچنین بازسازی سلولی را تحریک می‌کند و سلامت کلی پوست را ارتقا می‌دهد.

عوارض نشاسته چیست؟

تا اینجای مطلب دیدیم که نشاسته چیست و با خواص آن آشنا شدیم حال بهتر است ببینیم که عوارض نشاسته چیست و مضرات پودر نشاسته ذرت شامل چه مواردی است؟

برای بیشتر افراد نشاسته هیچ خطر یا عوارض جانبی ندارد. دستورالعمل‌های تغذیه‌ای توصیه می‌کند که افراد از یک رژیم غذایی متعادل که شامل غذاهای نشاسته‌ای است استفاده کنند.

بااین‌حال افراد مبتلابه بیماری‌های خاص، ازجمله دیابت و کمبود مادرزادی ساکاراز ایزومالتاز (CSID)، باید مصرف نشاسته خود را تعدیل کنند؛ چراکه مضرات استفاده از نشاسته برای این افراد زیاد خواهد بود.

انجمن دیابت آمریکا توصیه می‌کند که، افراد مبتلابه دیابت نوع 1 تعداد گرم کربوهیدرات خود را بشمارند و سپس با دوز انسولین خود متعادل کنند؛ چون مهم‌ترین مضرات استفاده از نشاسته برای این افراد افزایش قند خون است. افراد مبتلابه دیابت نوع 2 باید از مصرف مقادیر زیاد کربوهیدرات در یک نوبت اجتناب کنند و در عوض آن‌ها را مساوی در طول روز پخش کنند.

از دیگر مضرات پودر نشاسته ذرت افزایش وزن است. اگر نشاسته بی‌رویه مصرف شود و مواد غذایی حاوی نشاسته زیاد مصرف شوند، به‌دلیل بالابودن کالری موجب افزایش وزن می‌شوند که این مورد از مضرات نشاسته ذرت خصوصاً در افرادی که قصد کاهش وزن دارند باید موردتوجه قرار گیرد.

همچنین بخوانید
‌معرفی، بررسی اصول و کلیات رژیم کتوژنیک

اگر درمورد نشاسته سؤالی دارید، سؤالات خود را در قسمت نظرات مطرح کنید تا پزشکان سایت سیب به پرسش شما پاسخ دهند.

 

منابع

https://www.medicalnewstoday.com

https://www.credihealth.com

 

سوالات متداول در مورد نشاسته

آیا نشاسته پوست را سفید میکند؟

نشاسته ذرت برای روشن‌کردن فوری و سفیدکردن کل بدن و صورت استفاده می‌شود؛ زیرا حاوی ویتامین A و مواد معدنی مانند آهن و کلسیم است که به از بین بردن لکه‌های تیره و رنگ‌دانه‌ها و روشن‌شدن رنگ پوست کمک می‌کند.

بهترین زمان مصرف نشاسته چه موقع است؟

صبح تا ظهر بهترین زمان برای مصرف نشاسته است.

مضرات نشاسته چیست؟

برای بیشتر افراد مصرف نشاسته بدون ضرر است. افزایش وزن مهم‌ترین عارضه مصرف بیش‌ازحد نشاسته است. در افراد دیابتی نشاسته موجب افزایش قند خون می‌شود.

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر