مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

معرفی انواع تیپ شخصیتی مردانه

تاریخ ارسال : ۲۸ آذر ۱۴۰۰

انواع تیپ های شخصیتی مردانه

هر مردی دارای ویژگی‌های شخصیتی منحصربه‌فردی است که او را از بقیه متمایز می‌کند. علیرغم اینکه اعمال به ظاهر تصادفی و شیوه‌های زندگی برای همه مردان عادی است، راه‌هایی وجود دارد که اعمال مرد را به صفات و تمایلات خاص‌تر دسته‌بندی می‌کند. این طبقه‌بندی‌ها به ما کمک می‌کند بفهمیم که چگونه و چرا یک مرد زندگی می‌کند و چه تصمیماتی می‌گیرد. در این مطلب از سری مقاله های روانشناسی مجلۀ سیب، با شش دستۀ اصلی و انواع تیپ شخصیتی مردانه آشنا می‌شویم.

مرد آلفا

اصطلاح «مرد آلفا» از قلمرو حیوانات برای توصیف سردسته گروه یا گله نشئت گرفته است. به‌دلیل این طبقه‌بندی، مرد آلفا به نحوۀ رفتار و زندگی خود اطمینان دارد. همچنین اعتمادبه‌نفس و توانایی واردشدن به مجموعۀ وسیعی از موقعیت‌ها را دارد و می‌داند از آن عبور خواهد کرد؛ هرچند که شرایط نامطلوب باشند.

مرد آلفا یک گروه از تیپ شخصیتی مردان در روانشناسی است که با اعتمادبه‌نفس می‌تواند تقریباً با هرکسی تعامل داشته باشد که متأثر از شخصیت برون‌گرای اوست. اگر یک مرد آلفا بخواهد با کسی صحبت کند، هیچ‌چیز نمی‌تواند مانع او شود. برون‌گرا بودن به مرد آلفا اجازه می‌دهد تا ارتباطات اجتماعی بیشتری برقرار کند و روابطی با کارایی بیشتر نسبت به سایر تیپ‌های شخصیتی داشته باشد.

وقتی از کسی خواسته می‌شود که رهبری پروژه‌ای را در محل کار خود به عهده بگیرد این شخصیت آلفا است، که در بین انواع تیپ شخصیتی مردانه دیگر، مسئولیت و رهبری را بر عهده می‌گیرد. کاریزمایی که مردان آلفا دارند، دلیل اصلی گرایش مردم به سمت آن‌هاست. یک فرد کاریزماتیک کسی است که بودن در کنارش لذت‌بخش است و طبیعتاً در بین کسانی که به دنبال لذت‎بردن از زندگی هستند محبوب خواهد بود.

مرد بتا

دوستانه رفتارکردن از ویژگی‌های شخصیتی مرد بتا است. مرد بتا نسبت به مرد و زن، می‌خواهد دوستانه و مهربان باشد و امیدوار است که مورد تأیید و تحسین دیگران قرار گیرد.

یکی از صفات اصلی مردان بتا بسته‌بودن شخصیت آن‌هاست. این خصوصیت باعث می‌شود مرد بتا خجالتی به نظر برسد این‌گونه که مایل نیست نظرات خود را به اشتراک بگذارد. درست است که برخی از مردان بتا خجالتی هستند؛ اما، بسیاری از آن‌ها فقط می‌ترسند نظرات خود را آشکارا به اشتراک بگذارند.

یکی از بزرگ‌ترین ویژگی‌های مرد بتا این است که بسیار وفادار است. از دلایلی که مرد بتا دوست بسیار خوبی است وفاداری اوست؛ و با کسانی که به او احترام می‌گذارند دوستانه رفتار می‌کند. وفاداری مردان بتا همچنین آن‌ها را به کارمندانی عالی تبدیل می‌کند؛ زیرا، به‌احتمال ‌زیاد کارهای خود را انجام می‌دهند و ساختار کلی گردش کار را مختل نمی‌کنند. مرد بتا ممکن است همیشه نظر خود را بیان نکند؛ اما، در صورت نیاز همیشه کنار دوستانش خواهد بود.

همچنین بخوانید
اعتماد به نفس پایین چیست و چگونه آن را بالا ببریم؟

مرد گاما

مدل تیپ شخصیتی مردانه گاما بسیار جالب است. به نظر می‌رسد که او کمی از ویژگی‌های شخصیتی مردان دیگر در شخصیت خود دارد، بدون اینکه هیچ‌یک از آن شخصیت‌ها بر بقیه غالب باشد. یکی از دلایل اصلی این امر این است که گاما مردی است، که در زندگی ماجراجو است، و مسیر خود را به‌ دور از نظرات دیگران طی می‌کند.

مرد گاما احتمالاً فردی است که مشتاق به دست آوردن چیزهای زیادی در زندگی است. در کنار تجربه و لذت‌بردن از چیزهایی که دنیا ارائه می‌دهد؛ مرد گاما احتمالاً مشتاق یادگیری مهارت‌های جدید خواهد بود.

چیزی که به مرد گاما کمک می‌کند تا در میان انواع دیگر مردان متمایز شود توانایی او در آگاهی از اعمال خود و تأثیر آن اعمال بر دیگران است. همچنین می‌تواند کلید او برای رسیدن به مراحل بسیار دور در زندگی‌اش باشد.

همدلی به‌طور سنتی ویژگی‌ای است که در زنان بیشتر دیده می‌شود. بنابراین، دیدن یک مرد با احساس همدلی جالب و شاید تا حدودی غیرمعمول است. این ویژگی در مردان گاما کمی بیشتر از بقیه مردان است. درنتیجه دیگران را بیشتر درک می‌کنند و می‌توانند حامی خوبی برای آن‌ها باشند.

مرد امگا

در جایی که مرد آلفا برای اطمینان از شخصیت و موقعیت خود به گروه خود تکیه می‌کند؛ مرد امگا کاملاً برعکس آن رفتار می‌کند و توجه چندانی به اینکه دیگران او را چطور می‌بینند ندارد. به همین دلیل حس اعتمادبه‌نفس مرد امگا به او اجازه می‌دهد تا از رقابت‌های محبوبیت بی‌اهمیت دوری کند. نکته منفی این است، که یک مرد امگا اغلب از مراقبت از دیگران غافل می‌شود؛ زیرا، آن‌ها فقط می‌دانند که چگونه از خود مراقبت کنند.

با قدرت درونی بسیار زیادی که او را به جلو می‌برد، احتمالاً شاهد خواهید بود، که یک مرد امگا به سمت انجام آنچه می‌خواهد رانده می‌شود. او بهترین تشویق‌کننده خودش است و تمام انگیزۀ لازم برای انجام عمل یا موفقیت در انجام یک کار را به خودش می‌دهد. بی‌توجهی به اعتبارسنجی و تأیید خارجی به مرد امگا احساس آزادی می‌دهد تا هر کاری را که می‌خواهد به روش خودش انجام دهد.

بهترین-تیپ-شخصیتی-مردانه

مرد سیگما

در بین انواع دیگر تیپ شخصیت ‌شناسی مردان، شما باید در برابر مردان سیگما محتاط باشید؛ زیرا، آن‌ها می‌توانند به‌راحتی شما را درمورد چیزی متقاعد کنند که هیچ‌کس نمی‌تواند. آن‌ها حضور یا قدرت یک مرد آلفا را به اشتراک نمی‌گذارند؛ اما، با شخصیت پیچیده و مرموزی که دارند می‌توانند افراد و موقعیت‌ها را تغییر دهند و به همین راحتی مسیر خود را طی کنند. پیچیدگی یک مرد سیگما انکار‌ناپذیر است. مردان سیگما مطمئناً در بین دیگران محبوب هستند؛ اما، برای احساس خوب و اطمینان نسبت به خود نیازی به تأیید دیگران ندارند.

مرد دلتا

مدل تیپ شخصیتی مردانه دلتا معمولاً این‌گونه است که تجربه‌ای را پشت سر گذاشته است و به یک مرد دلتا تبدیل شده است. تجربه هرچه که باشد، یک مرد دلتا به‌خاطر آن محتاط‌تر می‌شود. مرد دلتا در اعتماد به افراد جدید اغلب بسیار محتاط است.

در بین سایر تیپ ‌های شخصیتی مردان در روانشناسی، مردان دلتا اغلب مقداری کینه نسبت به دیگران دارند؛ زیرا، گذشتۀ دشوار آن‌ها باعث شده به دیگران نزدیک نشوند. مرد دلتا به‌ندرت برای حل مسائل به درون نگاه می‌کند؛ زیرا، او به دیگران می‌نگرد تا برای مشکلات خود مقصر پیدا کند. تنهایی یک مرد دلتا باعث می‌شود که او فقط از دیگران عصبانی‌تر و عصبانی‌تر شود؛ زیرا، احساس می‌کند که تنهایی‌اش تقصیر شخص دیگری است.

بهترین تیپ شخصیتی مردانه در رابطه کدام است؟

اغلب همۀ مردان تمام ویژگی‌های نوع شخصیت را ندارند و درواقع ممکن است ترکیبی از دو یا چند ویژگی تیپ شخصیت شناسی مردان را داشته باشند. همچنین تیپ شخصیتی مردان در رابطه ممکن است با حالت عادی او متفاوت باشد. ممکن است یک فرد تیپ شخصیتی آلفا داشته باشد ولی، در رابطه گاما باشد.

آنالیز تیپ شخصیتی مردان در رابطه و در خارج از رابطه، کار آن‌چنان ساده‌ای نیست و تقریباً هر شخص ویژگی‌های خاص خود را دارد. در کنار این مسئله، خانم‌ها نیز دارای تیپ‌های شخصیتی متفاوتی هستند و هر تیپ با نوع خاصی از تیپ شخصیتی مردان در رابطه موفق خواهد بود.

همچنین بخوانید
بر طبق مدل روانشناختی تفکر، درست فکر کنیم ( با خود چه بگوییم ؟ )

سوالات متداول درباره انواع تیپ شخصیتی مردان

انواع تیپ‌های شخصیتی مردانه کدم‌اند؟

به روش‌های مختلفی می‌توان شخصیت شناسی مردان را دسته‌بندی کرد. در یک نوع متداول، شخصیت مردان به 6 گروه آلفا، بتا، گاما،دلتا، سیگما و امگا تقسیم می‌شوند.

بهترین تیپ شخصیتی مردانه در رابطه کدام است؟

به این سؤال نمی‌توان پاسخ قاطعی داد. چرا که افراد باهم تفاوت دارند و تمامی آن‌ها با یک گروه از تیپ شخصیتی مردان نمی‌توانند موفق باشند.

کدام تیپ شخصیتی موفق‌تر است؟

معمولاً در زمینه‌های مختلف، تیپ‌های شخصیتی مردان مختلف توانایی‌های مختلف دارند و هرکدام می‌توانند در زمینه و رشته‌ای خاص موفق‌تر باشند.

منابع

https://brandongaille.com

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر