مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

آب مروارید چیست ؟، علائم، دلایل ایجاد و درمان آن را بشناسید

تاریخ ارسال : ۱۰ فروردین ۱۳۹۷

آب مروارید چیست ؟، علائم، دلایل ایجاد و درمان آن را بشناسید

یکی از علل شایع کاهش دید چشم که معمولا با افزایش سن ایجاد می گردد، کاتاراکت ( Cataract ) یا آب مروارید می باشد. به علت شیوع قابل توجه این بیماری و جهت افزایش آگاهی عمومی، در این مقاله به این بیماری می پردازیم.

آب مروارید چیست؟

عدسی چشم طبیعی کاملا شفاف است و نور به خوبی از آن عبور می کند. عدسی از پروتئین ها و آب تشکیل شده است. اگر به دلایلی از جمله افزایش سن ترکیبات این پروتئین ها تغییر کند، نوری که از عدسی عبور می کند، متفرق می شود و نمی تواند به خوبی روی پرده شبکیه چشم متمرکز شود. در نتیجه وضوح اشیاء مشاهده شده از بین می رود و تصویر تار دیده می شود و یا نوری مزاحم در وسط میدان دید شکل می گیرد. در این حالت عدسی چشم کدر گشته و شفافیت خود را از دست می دهد که به آن آب مروارید می گویند.

علائم شایع آب مروارید کدامند؟

تار شدن دید یا ایجاد تصویر مه آلود تقریبا علامت ثابت و اصلی می باشد. سایر علائم عبارتند از: کاهش شدت رنگها، افزایش حساسیت به نور و تفرق نور به خصوص به هنگام رانندگی در شب، کاهش دید در شب، نیاز پی در پی به افزایش شماره عینک و احتیاج به نور بیشتر برای مطالعه و انجام کارهای دقیق.

دلایل ایجاد آب مروارید چه می باشند؟

مهم ترین دلیل افزایش سن است و در دوران سالمندی که باعث تغییرات در عدسی چشم و کدورت آن می شود. سایر دلایل به شرح زیر می باشند:

  • اشعه ماوراء بنفش نور آفتاب : تحقیقات نشان داده اند که عدم محافظت از چشم در برابر اشعه ماوراء بنفش برای مدت طولانی می تواند شانس ابتلا به آب مروارید را افزایش دهد.
  • تغذیه : بعضی مطالعات وجود ارتباط میان رژیم های غذایی با مقادیر کم آنتی اکسیدان و تشکیل آب مروارید را نشان داده اند. آنتی اکسیدان های مهم شامل ویتامین C، ویتامین E و ویتامین A و کاروتنوئیدها می باشند.
  • دیابت : متاسفانه افراد مبتلا به دیابت در خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری هستند.
  • داروها : بعضی داروها می توانند باعث شروع یا پیشرفت آب مروارید گردند. مهم ترین این داروها کورتون ها (Corticosteroids) و داروی کلرپرومازین (Chlorpromazine) می باشند.
  • سیگار و الکل : بر اساس تحقیقات انجام شده، احتمالا ارتباطی میان سیگار کشیدن و کدر شدن عدسی چشم وجود دارد. همچنین چند تحقیق مختلف نشان داده اند که کسانی که الکل زیاد مصرف می کنند، نسبت به کسانی که الکل کمتری مصرف می کنند یا اصلا مصرف نمی کنند، بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند.
  • ضربه یا جراحی چشم : سابقه ضربه یا آسیب به چشم و یا جراحی چشم به علل دیگر می توانند چشم را مستعد ابتلا به آب مروارید نمایند.

آیا می توان از آب مروارید جلوگیری کرد؟

اگرچه هیچ روش اثبات شده کلینیکی برای جلوگیری آز آب مروارید وجود ندارد، اما دستورات ساده زیر می توانند کمک کننده باشند :

از چشمان خود در برابر اشعه ماوراء بنفش محفاظت نمایید. بهترین راه، استفاده از عینک های آفتابی استاندارد است که در برابر هر دو نوع اشعه UVA و UVB از چشم به طور کامل محافظت می کنند.

سیگار نکشید و از مصرف بیش از حد الکل اجتناب نمایید.

میزان آنتی اکسیدان ها را در رژیم غذایی خود افزایش دهید.

 

درمان آب مروارید چیست؟

 

درمان آب مروارید چیست؟

درمان این بیماری بر اساس شدت تضعیف بینایی می باشد. در موارد خفیف ممکن است نیاز به هیچ درمانی نباشد. در موارد شدیدتر ممکن است با افزایش شماره عینک مشکل بیمار برطرف گردد. همچنین می توان شیشه عینک این بیماران را توسط لایه های ضد تفرق نور پوشاند که کمک شایانی به رانندگی در شب و مطالعه می نماید. به هر حال در بیشتر موارد، کدورت عدسی چشم به حدی می رسد که فرد در انجام فعالیت های روزانه خود نیز دچار مشکل می شود. در این مرحله بیمار نیاز به جراحی پیدا می کند. پس این تصور عامیانه که آب مروارید جهت عمل جراحی اصطلاحا باید « رسیده » باشد، صحیح نمی باشد. عمل جراحی درمان این بیماری شامل برداشتن عدسی کدر شده چشم و جایگزین کردن آن با یک عدسی شفاف مصنوعی می باشد. این عدسی ها به طور قابل توجهی باعث بهبود وضعیت بینایی در این بیماران می گردند. بعضی از این عدسی های مصنوعی حتی قدرت تطابق بالا در حد چشم یک فرد جوان و سالم را دارند. عمل آب مروارید اگر توسط جراح ماهر انجام شود، معمولا بدون عارضه است و فرد به سرعت دید خود را باز می یابد.
نتیجه: آب مروارید بیماری شایعی است که باعث کاهش دید مخصوصا در سنین بالا می گردد. در صورت وجود علائم ذکر شده در این مقاله، بهتر است به چشم پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید که علت علائم چه می باشد. اگر روند تشکیل آب مروارید شروع شده باشد، شما نیاز به معاینه مرتب چشمها توسط چشم پزشک خواهید داشت.

شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر در مورد اهمیت آگاهی و تشخیص آب مروارید در دوران سالمندی به این مقاله مراجعه کنید.

منبع:

https://www.aoa.org/patients- and-public/eye-and-vision- problems/glossary-of-eye -and-vision-conditions/cataract

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر