مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

درمان پیر چشمی با لیزر

تاریخ ارسال : ۲۰ آذر ۱۴۰۰

درمان پیر چشمی با لیزر

ابتلا به پیرچشمی از بیماری‌هایی است که کیفیت زندگی افراد بالای چهل سال را عمیقاً تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. فرد در عرض یک یا دو سال دچار کاهش قدرت بینایی برای خواندن متون و انجام کارهای دقیق از فاصله نزدیک می‌شود. این موضوع احساس ناخوشایند افزایش سن و کاهش قابلیت‌های جوانی را به فرد القا می‌کند.

بهترین راه تصحیح این مشکل کماکان استفاده از عینک نزدیک‌بین است، ولی بسیاری از افراد تمایل به استفاده از عینک را ندارند. خوشبختانه در سال‌های اخیر، پیشرفت‌های شگرفی درزمینهٔ تصحیح پیرچشمی با دستگاه‌های لیزر حاصل شده است. در این مقاله از مقالات پزشکی جدید مجلۀ سلامتی سیب ابتدا ضمن بررسی پیرچشمی می‌بینیم که عمل پیرچشمی چیست سپس روش‌های درمانی مختلف آن خصوصاً عمل پیرچشمی با لیزر را بررسی می‌کنیم.

پیرچشمی چیست

چشم انسان ساختمانی کروی دارد. امواج نور که از اشیا به چشم می‌رسند حالتی موازی دارند، ولی پس از برخورد به سطح کروی چشم این امواج دچار شکست شده و به هم نزدیک می‌شوند و در انتهای چشم روی شبکیه متمرکز می‌شوند. برای دیدن اشیا دور و نزدیک، تصویر این اشیا باید دقیقاً روی شبکیه بیفتد و اگر تصویر کمی عقب‌تر و جلوتر از شبکیه قرار گیرد، حالت تار و مبهم خواهد داشت. وظیفۀ عدسی کروی چشم به همراه بافت کروی قرنیه، که روی عدسی را می‌پوشاند، کم کردن یا زیاد کردن انحنای این کره است تا تصویر دقیقاً روی شبکیه بیفتد که به این عمل تطابق می‌گویند.

در سنین کودکی و جوانی عدسی چشم حالت انعطاف‌پذیر دارد و به‌خوبی با تغییر انحنای خود عمل تطابق را انجام می‌دهد، ولی با افزایش سن و عموماً پس از چهل سالگی، عدسی چشم انعطاف‌پذیری خود را از دست داده و نمی‌تواند تطابق را به‌درستی انجام دهد. لذا تصویر به‌جای شبکیه در پشت شبکیه می‌افتد که باعث تار شدن دید اشیا و تصاویر نزدیک می‌شود. پیرچشمی با استفاده از عینک نزدیک‌بین و مطالعه قابل حل است. با کمک عدسی عینک نور در حد لازم شکسته می‌شود و دقیقاً روی شبکیه می‌افتد.

عمل پیرچشمی چیست

برای افرادی که تمایل به استفاده از عینک ندارند عمل پیرچشمی توصیه می‌شود. در این روش‌ها میزان انحنای قرنیه با کمک جراحی لیزر افزایش می‌یابد تا امواج نور بیشتر شکسته شده و، به‌جای پشت شبکیه، روی شبکیه متمرکز شوند. اصلی‌ترین روش‌های عمل پیرچشمی عبارت‌اند از:

کاشت لنز در قرنیه (Corneal Inlays)

در این روش، در قرنیۀ فرد مبتلا به پیرچشمی لنز کار گذاشته می‌شود تا بدون آسیب به دید دور و دید نزدیک فرد بهبود یابد. روش کاشت قرنیه معمولاً حدود 10 تا 15 دقیقه طول می‌کشد. یک فضای کوچک در قرنیه با لیزر فمتوثانیه ایجاد می‌شود و جراح لنز را روی مرکز مردمک قرار می‌دهد. این برش قرنیه خودبه‌خود بدون بخیه مهروموم می‌شود.

علاوه بر کم تهاجمی بودن، درصورتی‌که نتایج بصری آن ‌طور که می‌خواهید واضح نبود، این لنز‌ها را می‌توان برداشت و جایگزین کرد.

عمل-پیر-چشمی

عمل دید نزدیک CK (NearVision CK)

این عمل پیرچشمی یک روش جراحی کم تهاجمی است که از انرژی فرکانس رادیویی (RF) برای تغییر شکل قرنیه و ایجاد دید نزدیک واضح‌تر، بدون عینک، استفاده می‌کند. یک‌چشم با این روش نزدیک‌بین می‌شود درحالی‌که، چشم دیگر دست نخورده باقی می‌ماند.

محدودیت این روش این است که چشمی که از نزدیک به وضوح می‌بیند از فاصلۀ دور تار می‌شود. اما، با هر دو چشم ‌باز، اکثر افراد می‌توانند خود را با این شرایط وفق دهند و احساس کنند دید آن‌ها در تمام فواصل قابل قبول است.

عمل لیزیک تک دید (monovision LASIK)

این روش نیز مانند روش قبلی یک‌چشم را نزدیک‌بین می‌کند و چشم دیگر برای دیدن از فاصلۀ دور استفاده می‌شود، اما دائمی‌تر است. به‌طورکلی، لیزیک مونوویژن برای پیرچشمی درصورتی توصیه می‌شود که شما دارای عیوب انکساری (نزدیک‌بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم) باشید که با این روش درمان می‌شود.

عمل پیرچشمی تعویض لنز انکساری (RLE)

در این عمل پیرچشمی، عدسی طبیعی چشم برداشته شده و با لنزی داخل چشم، که مشابه لنز مورد استفاده در جراحی آب مروارید است، جایگزین می‌شود.

همچنین بخوانید
معرفی انواع عفونت های چشمی، شناسایی تا درمان

آیا پیرچشمی با لیزر درمان می‌شود

درمان پیرچشمی با لیزر یکی از جدیدترین روش‌هایی است که به کار می‌رود تا دید افراد مبتلا اصلاح شود. در این روش‌ها، علاوه‌بر اصلاح پیرچشمی، می‌توان سایر مشکلات چشمی مانند آستیگماتیسم را به‌طور هم‌زمان اصلاح کرد. مزایای عمل پیرچشمی با لیزر عبارت‌اند از:

 • عمل بسیار کوتاه
 • بهبود بسیار سریع بعد از عمل
 • درد و عوارض کمتر
 • کاهش نیاز به عینک مطالعه
 • هزینه کمتر

عمل پیرچشمی با لیزر در همۀ افراد انجام نمی‌شود. برای مثال شما باید حداقل 21 سال سن داشته باشید، بینایی ثابت داشته باشید و سابقه بیماری چشمی نداشته باشید. همچنین بسیار مهم است که انتظارات واقع‌بینانه از نتایج داشته باشید. در نهایت، اگر از روش‌های قرار دادن لنز مصنوعی، مانند تعویض لنز انکساری (RLE) استفاده کردید، گزینۀ مناسبی برای جراحی پیرچشمی با لیزر نیستید.

سه روش اصلی درمان پیرچشمی با لیزر عبارت‌اند از:

 • جراحی لیزر مونوویژن: این محبوب‌ترین روش از سه روش لیزر پیرچشمی است. در طول این عمل، جراح شما یک‌چشم را برای دید از راه دور تصحیح می‌کند و عمداً چشم دیگر را نزدیک‌بین خفیف می‌گذارد تا نیاز شما به عینک مطالعه کاهش یابد.
 • جراحی لیزر چند کانونی: در طول این روش، جراح شما حلقه‌هایی متحدالمرکز را با لیزر در قرنیه ایجاد می‌کند تا دید دور یا نزدیک شما را اصلاح کند تا بتوانید در فواصل متعدد ببینید و این گونه پیرچشمی با لیزر درمان می‌شود. نام دیگر این عمل لیزیک presby است.
 • جراحی لیزر اینتراکور: در این عمل پیرچشمی، شکل قرنیه چشم تغییر می‌کند تا قدرت بزرگ‌نمایی چشم افزایش یابد. این روش در داخل چشم انجام می‌شود. بنابراین، برخلاف بسیاری از روش‌های اصلاح بینایی با لیزر، فلپ قرنیه یا تبخیر بافت درگیر نیست. درنتیجه، برخی از عوارض احتمالی مرتبط با این فرایندها حذف می‌شوند.

افرادی که مناسب عمل هستند باید چه شرایطی داشته باشند

افرادی که دچار بیماری‌های چشمی نظیر آب‌مروارید (کاتاراکت)، آب سیاه (گلوکوم)، خشکی متوسط تا شدید چشم و بیماری تبخال چشمی هستند، افراد مناسبی برای این عمل نیستند. کسانی که دارای قوز قرنیه (کراتوکونوس) و یا نامنظمی در سطح قرنیه هستند، قرنیه آن‌ها نازک است و یا بیماری‌های نقص ایمنی مانند دیابت شدید و روماتیسم پیشرفته دارند شرایط لازم برای این عمل را ندارند. در سایر افراد معمولی نتایج درمانی در بیشتر موارد مطلوب و رضایت‌بخش است.

عمل-پیر-چشمی-چیست

عوارض عمل پیرچشمی

انواع عمل پیرچشمی گرچه خیلی شایع نیست؛ اما، ممکن است عوارضی را به دنبال داشته باشند. عوارض عمل پیر چشمی به دو گروه که بینایی را دچار تغییر می‌کنند و سایر عوارض تقسیم می‌شوند. عوارض عمل پیرچشمی که بینایی را تغییر می‌دهند ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • حساسیت به نور یا دیدن هاله اطراف نور چراغ‌ها
 • اصلاح‌ نشدن بینایی
 • کاهش کیفیت بینایی
 • تاری دید
 • دید دوتایی

سایر عوارض عمل پیرچشمی که ارتباطی با بینایی ندارند نیز عبارت‌اند از:

 • خشکی چشم
 • خارش چشم
 • عفونت
 • اشک ریزش
 • قرمزی چشم
 • سردرد
 • سرگیجه
همچنین بخوانید
همه چیز از تشخیص انحراف چشم تا درمان آن

پرسش و پاسخ متداول درباره درمان پیر چشمی با لیزر

آیا پیرچشمی با لیزر درمان می‌شود؟

بله. روش‌های جدیدی برای درمان پیرچشمی با لیزر وجود دارد که با کمترین عارضه باعث بهبود دید و بینایی در پیرچشمی می‌شود.

عمل پیرچشمی چیست؟

چندین عمل جراحی و غیرجراحی برای اصلاح دید در پیرچشمی وجود دارد که با توجه به شرایط فرد و سایر اشکالات چشمی استفاده می‌شوند.

آیا درمان پیرچشمی با لیزر عوارض دارد؟

مانند هر عمل دیگری، درمان پیرچشمی با لیزر نیز ممکن است یک سری عوارض جانبی داشته باشد؛ اما، این عوارض خیلی شایع نیستند و معمولاً مدتی بعد از عمل بهبود می‌یابند.

 

منبع

www.homaeyeclinic.com

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

 • امیر عباس متولی گفت:

  برای اصلاح پیر چشمی با لیزیک باید به کجا مراجعه کنم