(949) 536-5799

The First Persian Medical Magazine by Healthcare Professionals In North America

Today Sunday, 11 April , 2021

ردیاب واکسن کرونا

مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

اثرات الکل بر بدن – قسمت اول

تاریخ ارسال : 08 آوریل 2019

امروزه نوشيدني هاي الکلي جزو رايج ترين نوشيدني هايي هستند که افراد به دلايل مختلف مصرف مي کنند. يک نظرسنجي در سال 2015 نشان داد که حدود 4/86 آمريکايي هاي بالاي 18 سال حداقل يک بار در عمر خود الکل نوشيده اند. برخي از افراد نيز نوشيدن برخي از نوشيدني هاي الکلي مانند شراب را براي سلامتي مفيد مي دانند. در ماه آوريل که ماه اطلاع رساني براي الکل نام گذاري شده است، بر آن شديم اثرات الکل را بر بدن در دو مقاله پياپي مورد مطالعه قرار دهيم.

   

تعريف نوشيدني استاندارد

حجم يک نوشيدني الکلي معيار خوبي براي دانستن ميزان الکل موجود در آن نمي باشد. براي بررسي اثرات الکل بر بدن، از واحد «نوشيدني استاندارد» استفاده مي شود. موارد زير را مي توان به عنوان يک واحد نوشيدني استاندارد در نظر گرفت:

  • يک قوطي بزرگ آبجوي 5 % (12 اونسي)

  • نصف ليوان (5 اونس) شراب 12%

  • 5/1 اونس از نوشيدني هاي حاوي 40% الکل مانند ويسکي، ودکا يا تکيلا

براي تبديل واحد، هر اونس حدود 30 سي سي (ميلي ليتر) مي باشد. پس در مورد آبجو 360 سي سي، در مورد شراب 12% حدود 150سي سي و در مورد نوشيدني هايي حاوي 40% الکل حدود 45 سي سي را مي توان به عنوان يک واحد نوشيدني استاندارد در نظر گرفت. براي بيشتر افراد اين ميزان مجاز الکل براي نوشيدن در يک نوبت است و مثلا اگر کسي بيش از اين مقدار بنوشد، مجاز به رانندگي نمي باشد. ميزان الکل در خون با نوشيدن يک نوشيدني استاندارد به 08/0 مي رسد. ضمنا وقتي کسي يک ليوان پر از شراب مي نوشد، به اندازه الکل موجود در 90 سي سي يا 3 شات ودکا وارد خون او مي شود.

   

ميزان الکل مجاز در روز

مرکز کنترل و پيشگيري بيماري هاي آمريکا (CDC) يک واحد استاندارد الکل را براي زنان و دو واحد استاندارد را براي مردان به عنوان حد مجاز الکل در طول روز اعلام کرده است. اين مرکز تاکيد مي کند که افرادي که الکل نمي نوشند، نبايد نوشيدن الکل را به هر دليلي آغاز کنند، زيرا الکل بر تمامي ارگان هاي بدن اثر سوء مي گذارد. اين مرکز همچنين تفاوتي بين شراب و آبجو با ساير نوشيدني هاي الکلي قائل نيست و مصرف بيش از حد مجاز اين نوشيدني ها را نيز توصيه نمي کند.

   

اثرات الکل بر ارگان هاي مختلف بدن

واکنش بدن افراد به ميزان الکل دريافتي مي تواند بسيار متفاوت باشد. سن، جنس، نژاد، وزن بدن، وضعيت سلامت جسمي و مصرف داروها از عواملي هستند که تعيين مي کنند که چه ميزان از الکل مي تواند باعث ايجاد علائم مصرف در افراد مختلف گردد.

اثر بر مغز

مغز تقريبا اولين ارگاني است که الکل بر آن اثر مي گذارد. براي بيشتر افراد اثراتي مانند احساس سرخوشي و آرامش با مصرف نصف نوشيدني استاندارد اتفاق مي افتد. با مصرف بيشتر الکل، کنترل فرد بر تکلم، تعادل، حرکت و رفتار کاهش مي يابد. با افزايش الکل به دو برابر حد مجاز در خون، بيشتر افراد براي ايستادن و راه رفتن مشکل پيدا مي کنند و ممکن است دچار سرگيجه، تهوع و استفراغ شوند. استفراغ کردن در حالت مستي با خطر ورود محتويات معده به درون برونش ها همراه است. مصرف مقادير بيشتر الکل مي تواند باعث از دست دادن هوشياري و اشکال در تنفس (به دليل تاثير بر مرکز تنفس در مغز) گردد. اگر ميزان الکل به بيش از چهار برابر حد مجاز در خون برسد، ممکن است فرد به کما برود و تنفس او متوقف گردد. براي اکثر افراد رسيدن الکل به پنج برابر حد مجاز در خون مي تواند باعث مرگ شود.

   

اثر بر قلب

نوشيدن مقادير زياد الکل در يک نوبت و يا در درازمدت باعث بروز مشکلات قلبي نظير کارديوميوپاتي (افتادگي و تضعيف عضلات قلب)، آريتمي (ضربان غيرطبيعي قلبي)، حمله قلبي و افزايش فشار خون مي گردد.

   

اثر بر کبد

نوشيدن بيش از حد الکل بار زيادي را به کبد تحميل مي نمايد، زيرا الکل پس از ورود به خون بايد از طريق کبد پاکسازي شود. هر چه ميزان نوشيدن الکل بيشتر باشد، ممکن است آسيب بيشتري به کبد وارد گردد. اين آسيب  ها شامل ايجاد کبد چرب، هپاتيت (يرقان) الکلي، تغيير بافت کبد به صورت فيبروز و سيروز کبدي (مرگ سلول هاي کبدي و کوچک شدن کبد) مي باشند.

   

اثر بر لوزالمعده

الکل باعث مي شود که لوزالمعده موادي سمي توليد کند که مي توانند باعث التهاب و تورم لوزالمعده
(Pancreatitis) گردند که اگر به صورت حاد اتفاق بيافتد مي تواند تهديدکننده حيات باشد.

   

تضعيف سيستم ايمني

نوشيدن دراز مدت الکل باعث تضعيف سيستم ايمني و بالا رفتن خطر ابتلا به بيماري هاي مختلف و سرطان مي گردد. افراد الکلي بيشتر به بيماري هايي نظير ذات الريه و سل مبتلا مي شوند که ناشي از تضعيف سيستم ايمني ايشان مي باشد. نوشيدن مقادير زياد الکل در يک نوبت هم سيستم ايمني را تا 24 ساعت تضعيف مي کند و خطر ابتلا به سرماخوردگي و ساير عفونت ها را افزايش مي دهد.

   

افزايش خطر ابتلا به سرطان

تحقيقات گسترده و متعد علمي ثابت کرده اند که بين نوشيدن الکل و تعدادي از سرطان ها ارتباط وجود دارند.

در شماره آينده با توضيح در مورد اين سرطان ها اين بحث را ادامه مي دهيم.

منبع

https://www.cdc.gov/alcohol/faqs.htm

https://www.niaaa.nih.gov/alcohol-health/overview-alcohol-consumption/what-standard-drink

https://www.niaaa.nih.gov/alcohol-health/alcohols-effects-body

https://americanaddictioncenters.org/alcoholism-treatment/body-effects

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر

  • نام و نام خانوادگی :
  • ایمیل :
  • پیغام :