سکته مغزی - علائم، اقدامات تشخیصی و درمان آن | مجله سیب

+1 (949) 536-5799

The First Persian Medical Magazine by Healthcare Professionals In North America

Today Wednesday, 26 January , 2022
مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

سکته مغزی – علائم، اقدامات تشخیصی و درمان آن

تاریخ ارسال : ۰۸ مهر ۱۳۹۹

سکته مغزی، علائم، اقدامات تشخیصی و درمان آن

سکته مغزی اصطلاحی است که توسط پزشکان وقتی قسمتی از مغز بدلیل نرسیدن خون بمدت طولانی از بین میرود؛ استفاده میشود.

دو نوع اصلی سکته مغزی شامل موارد زیر است:

سکته ناشی از قطع جریان خون به مغز بدلیل انسداد رگهای مغزی ( ایسکمیک )
سکته ناشی از خونریزی مغزی ( هموراژیک )
در امریکا سالیانه تقریبا ۷۵۰۰۰۰ سکته مغزی اتفاق میافتد که میتواند باعث ناتوانی طولانی مدت فرد مبتلا و یا حتی مرگ شود.
علایم سکته معمولا به سرعت اتفاق میافتند و بسته به ناحیه مبتلا شده، بیمار ممکن است توانایی حرکت قسمتی از بدن، توانایی صحبت کردن یا دیگر قابلیت های سیستم عصبی را از دست بدهد. صدمات ناشی از سکته مغزی ممکن است بسته به میزان و شدت ضایعه و زمان تشخیص و شروع درمان، گذرا یا دايمی باشند. بنابراین دانستن علایم و درخواست کمک پزشکی در سریع ترین زمان ممکن بسیار حیاتی است.

فاکتورهای خطر ساز در سکته مغذی :

عوامل متعددی میتوانند زمینه ساز بروز سکته مغزی باشند. عواملی که باعث افزایش خطر سکته ایسکمیک در شرایط زیر بیشتر است :

سن بیش از ۴۵ سال، افزایش فشار خون، مصرف سیگار، دیابت، افزایش کلسترول، کم تحرکی و عدم ورزش و فعالیت فیزیکی مناسب، چاقی، سابقه بیماریهایی که باعث لخته خون میشوند و سابقه خانوادگی سکته مغزی و بیماریهای قلبی

عواملی که میتوانند باعث افزایش خطر سکته ناشی از خونریزی مغزی شوند شامل موارد ذیل است :

افزایش فشار خون، مصرف سیگار، مصرف مواد روانگردان نظیر کوکاییین و یا کریستال مت، مصرف داروهای رقیق کننده خون، بیماری انورسیم مغزی

علایم سکته مغزی:

دانستن علایم و نشانه های سکته مغزی بسیار مهم و حیاتی است. علایم سکته مغزی می توانند شامل ( و نه محدود به ) موارد زیر باشند :
نامتقارن شدن صورت و افتادگی یکطرف لب و پلک، مشکل ناگهانی در دیدن ( معمولا یکطرف )، مشکل ناگهانی در بلع، ضعف ناگهانی و ناتوانی در حرکت یک طرفه دست، پا یا هر دو، مشکل در صحبت کردن نظیر ناتوانی در سخن گفتن، تغییر ناگهانی حالت حرف زدن، صحبت نامفهوم و بی معنا و یا ناتوانی در پیدا کردن و بیان کلمات، مشکلات حسی ناگهانی نظیر احساس نکردن پوست صورت یا اندام ها، سرگیجه و عدم تعادل شدید
در فرم سکته ناشی از خونریزی مغزی سردرد ناگهانی و بی نهایت شدید میتواند از جمله علایم مهم اولیه باشد.

چه زمانی درخواست فوری کمک پزشکی لازم است؟

سکته مغزی یک اورژانس پزشکی است. اگردر مورد شما و یا فردی که نزدیک شماست؛ علایم مشکوک به احتمال سکته مغزی محتمل است فورا و بدون اتلاف هیچ زمانی؛ با اورژانس تماس بگیرید. در این بیماری هر دقیقه مهم و حیاتی است.

لطفا به دلایلی نظیر موارد زیر و یا هر دلیل دیگری؛ تماس با اورژانس را به تاخیر نیاندازید :

 • مطمين نیستیم این علایم مربوط به سکته باشند.
 • کمی مدت صبر کنیم؛ کمی استراحت کنیم شاید علایم بهتر شد.
 • اول به پزشک و یا پرستار خانوادگی زنگ بزنیم و نظر خواهی کنیم.
 • قرص آسپیرین بخوریم و صبر کنیم شاید علایم برطرف شد ( مصرف اسپرین در صورت وجود سکته همراه با خونریزی مغزی بسیار خطرناک می باشد ).
 • اول فشار خون را در منزل اندازه بگیریم و بسته به بالا و یا پایین بودن ؛ داروی فشار خون را بیشتر یا کمتر مصرف کنیم و منتظر نتیجه بمانیم.
 • قبلا هم مشابه این علایم اتفاق افتاده اند ولی بعد از اعزام به بیمارستان و بعد از همه بررسی ها گفته اند علایم ناشی از سکته نبوده است.
 • اگر در حال رانندگی دچار علایم مشکوک شدید پس از تماس با مرکز فوریت های پزشکی، در اولین زمان ممکن در محل مناسب و بی خطر پارک کنید ومنتظر تیم پزشکی بمانید. همانگونه که
 • در علایم گفته شد بعضی از انواع سکته های مغزی می توانند باعث اختلال حسی و حرکتی، اختلال هوشیاری، عدم تعادل یا تشنج شوند و رانندگی درین شرایط می تواند برای بسیار خطرناک و گاه مرگبار باشد.

 

سکته مغزی

اقدامات تشخیصی و درمانی :

پس از معاینات اولیه توسط تیم درمانی؛ بسته به تشخیص ابتدایی بالینی توسط تیم فوریت های پزشکی ممکن است داروهای مناسبی در محل و یا در حین انتقال به اورژانس تجویز شوند. پس از انتقال به اورژانس به طور معمول کد سکته مغزی فعال می شود و در زمان کوتاهی تصویر برداری های اولیه انجام و معاینه کامل عصبی توسط پزشک اورژانس و نورولوژیست انجام می شود و بسته به عوامل متعددی نظیر نوع و شدت سکته، محل درگیری، علایم عصبی، بیماری های زمینه ای و سابقه مصرف یا عدم مصرف داروهای خاص؛ توسط تیم درمانی تصمیم برای سایر مراحل درمانی اتخاذ می شود. این مراحل می توانند از تحت نظر بودن کوتاه مدت و معاینه مکرر و اطمینان بخشی، تا تجویز فوری داروهای ضد لخته خون؛ خارج کردن لخته از داخل عروق مغزی یا اقدامات جراحی در گروهی از خونریزیهای داخل مغزی متفاوت باشند.

سیر و عاقبت بیماری:

سکته مغزی از گروه بیماری های است که مرگ و میر و شدت و زمان ناتوانی ناشی از بیماری، جدای از نوع سکته، محل و وسعت درگیری بافت مغز، می تواند به میزان قابل توجهی بستگی به زمان شروع اقدامات تشخیصی و درمانی داشته باشد و بعد از گذشت این زمان طلایی، متاسفانه صدمه مغزی برگشت ناپذیر وعوارض اتفاق افتاده تا حد زیادی دایمی و مادام العمر خواهند بود حال انکه در صورت انجام به موقع درمانهای پیشرفته ای که امروزه در دسترس است میتوان بافت مغز را تا حد زیادی حفظ کرد و خطر ناتوانی را به حداقل کاهش داد. بنابراین لطفا بدون تاخیر، تیم پزشکی را مطلع کنید.

اقدامات پیشگیرانه :

در افرادی که به دلیل بیماری های زمینه ای که در بالا اشاره شد، در معرض خطر بیشتری برای بروز سکته مغزی هستند؛ کنترل و درمان عوامل زمینه ای نظیر درمان و کنترل مناسب فشار خون، کنترل و درمان دیابت و کلسترول، ترک سیگار، حفظ وزن مناسب و انجام فعالیت بدنی مستمر می توانند در پیشگیری اولیه و کاهش امکان سکته مکرر مفید باشند.

دکتر حمید خراسانی فر

ارسال نظر

پر وین مهین گفته :

با سلام حدودا ۴ سال پیش همسرم با سردرد شدید از خواب پرید فوق العاده درد شدید داشت که فریاد میزد بالفور رسوندمش بیمارستان شریعتی اونجا کارهای لازم انجام شد اسکن و… متوجه شدن خونریزی مغزی البته ایشون نه سیگارین نه هیچکدوم از مشکلاتی که بالا گفتید رو ندارند فقط پدرشون هم سکته مغزی کرده بود خدا رو شکر بهتر شدن خون جذب شد ونیاز به جراحی پیدا نکرد ، فشار خون همنداشتن ولی الان دارو مصرف میکنن و قرص رزواستاتین ،
ایا الان کار خاصی باید انجام بشه ؟؟؟ تحت نظر نیستند دیگه ولی فشار خون وچربی خونشون رو مرتبا چک میکنیم ،

سلام
چکاپ دوره ای فشار خون و آزمایشات دوره ای از نظر چربی خون و دیابت و … باید تحت نظر پزشک انجام شود.
بهتر است نزد یک متخصص مغز و اعصاب پرونده و معاینات دوره ای باتوجه به سابقه ای که فرمودید داشته باشند.

 • نام و نام خانوادگی :
 • ایمیل :
 • پیغام :