مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

فواید و مضرات خوردن فست فودها

تاریخ ارسال : ۲۸ مرداد ۱۴۰۰

مضرات خوردن فست فود

اگر می‌خواهید بدانید که فواید و مضرات خوردن فست فودها چیست و این مواد غذایی چه تاثیری بر روی سلامتی شما می‌گذارند ادامه این مقاله را دنبال کنید.

در عصری که اکثر انسان‌‌ها از کمبود وقت گلایه می‌‌کنند، هیچ چیز به اندازه‌‌ی وعده‌‌های غذائی که سریع و راحت آماده می‌‌شوند، لذت بخش نیست. از نظر مصرف‌‌کنندگان استفاده از فست فودها در وعده‌‌های غذایی مختلف دارای فوایدی است که متاسفانه این فواید گاهاً در مقابل سلامتی آن‌‌ها قرار می‌‌گیرد. در این مقاله از مجله پزشکی سلامت سیب قصد داریم با استفاده از اطلاعات پزشکی و علمی به همه فواید و مضرات خوردن فست فود اشاره کنیم؛ با ما همراه باشید.

مزایای خوردن فست فود

مزایای خوردن فست فود را با یک مثال ساده شروع می‌‌کنیمِ؛ فردی که فست فودها را جزء وعده‌‌های اصلی غذائی خود قرار داده است نیازی به رفتن به فروشگاه، خرید میوه، سبزیجات و گوشت ندارد. در خانه‌‌ نیز وقتی برای شستن و آماده سازی آن‌‌ها و در نتیجه شستن ظروف پس از صرف غذا تلف نمی‌‌کند. پس مسلماً برای این فرد استفاده از فست فود یعنی صرفه‌‌جوئی در وقت و انرژی.

مضرات فست فود

بنابراین با یک حقیقت غیر قابل انکار در مورد فست فودها مواجه هستیم که آن راحتی آن‌‌‌هاست اما به چه قیمت؟ کاهش فعالیت بدنی برای رفع نیازهای اولیه زندگی یعنی خوردن و آشامیدن!

حقیقت غیر قابل انکار دیگر در مورد فست فودها صرفه جوئی در هزینه‌‌ هاست. هزینه‌‌ی تهیه بسیاری از فست فودها حتی از آشپزی در منزل و تهیه یک وعده غذائی مثل ناهار کمتر است. هم‌‌چنین فرد می‌‌تواند وقت خود را به جای آشپزی صرف انجام فعالیت‌‌های درآمد زا نماید. این مزیت فست فودها ناخوشایند است اما متاسفانه باید به آن پرداخته شود. اما این درآمد صرف چه خواهد شد؟ بله صرف تشخیص بیماری‌‌هائی که در ادامه به آن می‌‌پردازیم.

همچنین بخوانید
بهترین مکمل برای افزایش وزن

مزایا و معایب فست فود
از طرفی دیگر، فست فودها امکان انتخاب طعم‌‌های مختلف از فرهنگ‌‌های غذائی مختلف را فراهم می‌‌کنند. تنوع آن‌‌ها به حدی زیاد است که می‌‌توان هر روز از ماه یک طعم جدید را انتخاب کرد و شما بازهم گزینه‌‌های جدیدی برای انتخاب خواهید داشت.

مضرات خوردن فست فود

اما در کنار چند مزیتی که به آن‌ها اشاره شد، خوردن فست فود می‌تواند مضراتی جدی را برای سلامت شما به همراه داشته باشد.  این مضرات خوردن فست فود عبارتند از:

انتخاب غذاهای ناسالم

علی رغم اینکه بسیاری از فست فودها در تبلیغات خود از ارائه غذاهای سالم و گاهاً کم کالری سخن می‌‌گویند اما بایستی پذیرفت فست فودها از قبیل سیب زمینی سرخ شده، انواع پیتزا و برگر‌‌ها بسیار پر کالری و پر نمک هستند. هم‌‌چنین بسیاری از دسرها، بستنی‌‌ها و کیک‌‌ها حاوی درصدهای بسیار بالائی شکر هستند که برای افراد دیابتی مضر است. بایستی بدانیم بدن قندهای اضافی را به صورت چربی ذخیره می‌‌کند.

چاقی

یکی از ویژگی‌‌های شناخته شده فست فودها اثرات چاق کنندگی آن‌‌هاست چرا که حاوی کالری بالا هستند. طبخ بسیاری از این غذاها مستلزم استفاده از مقادیر بسیار بالایی از روغن است که صرف نظر از مقدار مصرفی، بسیاری از آن‌‌ها به خودی خود نا سالم هستند. مصرف این غذاها باعث بروز چاقی می‌‌شود.

خوردن غذاهای فست فود

امروزه در کشورهائی که استفاده از فست فود‌‌ها به یک فرهنگ تبدیل شده، شیوع چاقی یک معضل اساسی است. چاقی نه تنها ویژگی‌‌های ظاهری و فیزیکی شما را ناخوشایند می‌‌کند، زمینه‌‌ی بروز بسیاری از بیماری‌‌‌ها از قبیل قلبی‌‌‌عروقی و کاهش امید به زندگی را فراهم می‌‌نماید.

اثرات مضر نگهدارنده‌‌ها و افزودنی‌‌ها

بسیاری از فست فودها حاوی نگهدارنده‌‌ها و افزودنی‌‌ها هستند. این افزودنی‌‌ها برای سلامت انسان بسیار مضر می‌‌باشند و برخی از آن‌‌ها زمینه ساز بروز انواع مختلفی از سرطان می‌‌باشند. سیب زمینی سرخ شده و پیتزا حاوی مقادیر بالائی سدیم می‌‌باشند که در صورت مصرف بیش از حد با اختلال در عملکرد کلیه و سیستم قلبی‌‌‌عروقی همراه خواهد بود.

روغن‌‌ها و چربی‌‌های مورد استفاده در تهیه فست فودها، حاوی درصدهای بالائی از اسیدهای چرب ترانس می‌‌باشند. این ترکیبات سمومی برای کبد هستند و آسیب ناشی از آن‌‌ها روی کبد مشابه با مصرف منظم الکل است. در صورت تداوم مصرف این نوع چربی‌‌ها ممکن است عملکرد کبد مختل شود.

همچنین بخوانید
چند روش ساده برای یافتن غذاهای سالم تر در فروشگاه به توصیه انجمن قلب آمریکا

کیفیت پائین مواد مصرفی

بسیاری از رستوران‌‌ها از مواد اولیه فله‌‌ای و ارزان قیمت برای تولید فست فود استفاده می‌‌کنند. تعداد زیادی از رستوران‌‌های فست فود وجود دارد که فضائی غیر بهداشتی بر روند طبخ آن‌‌ها حاکم است. بسیاری از این واحد‌‌ها جهت تسریع در آماده سازی، فرآیندهای ساده‌‌ای مثل شست و شوی سبزیجات و گوشت را به درستی انجام نمی‌‌دهند یا کلاً از آن صرف نظر می‌‌کنند!

اثرات اجتماعی مصرف فست فودها

اگر بخواهیم اثرات مضر فست فود را کامل کنیم، بایستی به جنبه‌‌های اجتماعی آن نیز بپردازیم که یکی از اثرات آن تضعیف بنیان خانواده است. وعده‌‌های غذائی صبحانه، ناهار و شام زمانی هستند برای دور هم جمع شدن اعضای خانواده و در حالیکه مشغول به گفت و گو هستند، غذای خود را نیز میل می‌‌کنند.

چرا فست فود مضر است

با گسترش رستوران‌‌های فست فود، اعضای خانواده زمان کمی را برای یکدیگر اختصاص می‌‌دهند. آن‌‌ها غذا را سفارش می‌‌دهند و در حالیکه مشغول انجام کارهای خود هستند ( عموماً کار کردن با تلفن همراه، تبلت، رایانه و غیره) آن را می‌‌خورند.

شکل گیری عادت‌‌های غذائی بد در کودکان

فست فودها می‌‌توانند گهگاه برای کودک یک تفریح باشند اما بردن کودکان به این مکان ها به دفعات زیاد توصیه نمی‌‌شود چرا که الگوی غذائی نامناسبی در کودکان و نوجوانان شکل می‌‌گیرد. کودکان و نوجوانان از خوردن غذاهایی مثل پیتزا، سیب زمینی و برگرها لذت می‌‌‌برند و زمانی که این تبدیل به یک عادت برای آن‌‌ها شود، جایگزین کردن غذاهای سالم کاری سخت و فراتر از تصور شماست.

کلام آخر

غذاهای فست فود در صرفه جویی در وقت و کاهش هزینه تغذیه افراد بسیار موثر هستند. اما مضرات خوردن فست فود برای بدن خیلی زیاد است و می‌تواند مشکلاتی مثل چاقی، بیماری‌های قلبی و عروقی و همچنین افزایش خطر سکته را به همراه داشته باشد زیرا در تهیه این غذاها از روغن‌های نا سالم استفاده شده و همچنین مواد اولیه آن‌ها معمولا کیفیت بالایی ندارند.  به همین دلیل خوردن مداوم فست فودها به عنوان یک انتخاب دائمی تغذیه‌ای اصلا توصیه نمی‌شود.

دکتر مریم قادری

چرا خوردن فست فود برای سلامتی مضر است؟

به دلیل اینکه در این غذاها از روغن‌های اشباع استفاده شده و مواد غذایی آن‌ها نیز معمولا درجه یک نبوده و همچنین از بیشتر از نوع فرآوری شده هستند.

آیا فست فود رشد را متوقف می‌کند؟

بله غذا یکی از ارکان رشد است و ممکن است که تغذیه ناسالم از فست فود ها در روند رشد اخلال ایجاد کند.

آیا فست فود خانگی هم مضر است؟

در صورتی که مواد اولیه و سبک پخت متفاوت نباشد فست فود خانگی هم مضر است.

آیا با ورزش کردن می‌توان مضرات فست فود را کم کرد؟

بله اما در صورتی که به خوردن بیش از اندازه فست فود ها ادامه دهید ورزش کردن نمی‌تواند چندان برای این منظور موثر باشد.

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر