مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا
ads

بهترین روش مصرف ویتامین C

تاریخ ارسال : ۰۲ فروردین ۱۴۰۱

نحوه مصرف قرص ویتامین c

ویتامین سی یک مکمل رایج و بی‌خطر است که در اشکال دارویی مختلفی در بازار وجود دارد و حتی مواد غذایی و محصولات خوراکی مختلف گاهی با این ویتامین غنی می‌شوند. در این مطلب از مقالات اطلاعات دارویی سایت سیب، به بررسی نحوۀ مصرف اشکال مختلف مکمل ویتامین سی می‌پردازیم.

میزان نیاز بدن به ویتامین سی

ویتامین سی یک ویتامین ضروری است که بدن برای سالم‌ماندن روزانه به دریافت آن نیاز دارد. ویتامین سی در منابع غذایی مختلفی ازجمله سبزی‌ها و میوه‌ها خصوصاً مرکبات وجود دارد.

ویتامین C یک ویتامین محلول در آب است و میزان اضافه آن به‌راحتی از بدن دفع می‌شود بنابراین مصرف مقادیر زیاد آن برای بدن مشکلی را ایجاد نمی‌کند. البته در مقادیر بسیار زیاد ممکن است موجب ناراحتی گوارشی مانند اسهال در بعضی افراد شود.

میزان مصرف توصیه‌شدۀ روزانه برای مردان 90 میلی‌گرم و برای زنان 75 میلی‌گرم است. در افراد مختلف و در شرایط مختلف ممکن است این نیاز افزایش پیدا کند مانند ورزشکاران و افرادی که دچار سوختگی شده‌اند. ممکن است در این افراد نیاز به مصرف مکمل‌های ویتامین C باشد. همچنین کسانی که دچار سوء تغذیه هستند یا از رژیم‌های غذایی نامتعارف استفاده کرده‌اند و دچار کمبود ویتامین سی شده‌اند نیاز به مصرف مکمل‌های این ویتامین است.

نحوه مصرف قرص ویتامین C

ویتامین C به شکل قرص‌های خوردنی، مکیدنی، جویدنی و جوشان موجود است. این قرص‌ها در دوزهای مختلف وجود دارند که دوز رایج آن‌ها معمولاً 250، 500 و 1000 میلی‌گرم است.

نحوۀ مصرف قرص ویتامین C به شکل یک قرص در روز است که می‌توانید در هر ساعتی که تمایل داشتید مصرف کنید. مصرف قرص ویتامین C می‌تواند همراه، قبل یا بعد از غذا باشد یا اینکه هر زمانی در روز بدون توجه به زمان خوردن غذا انجام شود.

باید گفت باتوجه‌به ماهیت اسیدی ویتامین سی، مصرف این ویتامین همراه با غذا بهتر است و موجب کاهش علائم ناشی از این خاصیت ویتامین سی می‌شود.

بهترین زمان مصرف قرص جوشان ویتامین C

قرص‌های جوشان ویتامین سی نیز یکی دیگر از اشکال دارویی رایج این ویتامین هستند. این قرص‌های جوشان اغلب در طعم‌های مختلف وجود دارند و ممکن است علاوه بر ویتامین سی حاوی ویتامین یا مواد معدنی دیگری باشند.

بهترین زمان مصرف قرص جوشان ویتامین C نیز بعد از غذاست هرچند که می‌توانید در هر ساعتی از شبانه‌روز این مکمل را مصرف کنید.

در روز یک قرص را در یک لیوان آب (حدود 200 میلی‌لیتر) حل کنید و میل کنید. بیشتر از یک قرص در روز مصرف نکنید. ممکن است به‌دلیل طعم خاصی که این قرص‌های جوشان دارند برای کودکان جذاب باشند لذا آن‌ها را دور از دسترس کودکان قرار دهید.

همچنین ممکن است به موادی که در ساخت این قرص‌ها به‌ کار می‌رود حساسیت داشته باشید بنابراین توجه به این نکته در زمان مصرف نیز ضروری است.

بهترین زمان مصرف قرص جوشان ویتامین c

طریقه مصرف آمپول ویتامین C

آمپول ویتامین سی نیز یکی دیگر از اشکال دارویی این ویتامین است. این ویتامین به‌خوبی از راه خوراکی جذب می‌شود و بهتر است از طریق خوراکی دریافت شود؛ اما، گاهی برای دریافت این ویتامین نیاز به تزریق آن است برای مثال در افرادی که توانایی خوردن ندارند به هر دلیلی (سرطان‌ها، سوختگی‌ها، افراد بستری که هوشیار نیستند)، افرادی که نیاز آن‌ها به این ویتامین بسیار بالاست (مانند افرادی که دچار سوختگی شدید شده‌اند) یا افرادی که علائم ناشی از کمبود این ویتامین را دارند.

آمپول‌های ویتامین سی نیز در دوزهای مختلفی در بازار عرضه می‌شوند. اغلب طریقه مصرف آمپول ویتامین C و اینکه آمپول ویتامین سی چند وقت یک‌بار باید مصرف شود را پزشک تعیین می‌کند و بهتر است سرخود از آمپول ویتامین سی استفاده نکنید و به جای آن از فرم‌های خوراکی این ویتامین استفاده کنید.

آمپول ویتامین سی عضلانی یا وریدی است؟

آمپول ویتامین سی اغلب در بیمارستان‌ها استفاده می‌شود. این دارو را هم می‌توان به شکل وریدی و هم به شکل عضلانی تزریق کرد. نحوۀ تزریق آن را باید پزشک تعیین کند. در تزریق وریدی، تزریق باید آهسته صورت گیرد که بهتر است در سرُم نرمال سالین یا دکستروز 5 درصد رقیق شود.

آمپول ویتامین سی عضلانی یا وریدی

طریقۀ مصرف سرم پوست ویتامین C

همان ‌طور که پیش‌تر در مطلب جداگانه‌ای به فواید ویتامین سی پرداختیم، ویتامین سی یک ویتامین مهم در حفظ سلامت پوست است. دریافت روزانه مقادیر کافی برای حفظ سلامت پوست ضرورت دارد. همچنین به شکل موضعی می‌توان از این ویتامین برای بهبود وضعیت پوست استفاده کرد.

سرم‌های پوست ویتامین سی هم به شکل آماده وجود دارند و هم می‌توانید خود در خانه آن‌ها را بسازید. برای اینکه طریقۀ مصرف صحیح سرم پوست ویتامین C را بدانید، مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. ابتدا ناحیه کوچکی از پوست مانند ساعد را انتخاب کنید که دور از دید باشد. مقداری از محصول را روی پوست خود بمالید و 24 ساعت صبر کنید تا مطمئن شوید که به آن حساسیت ندارید. (شما سعی در بهبود وضعیت پوست خود دارید و ایجاد یک واکنش حساسیتی حتی با اینکه احتمال ایجاد آن بسیار کم است می‌تواند همه چیز را بدتر کند)؛
  2. صورت خود را بشویید؛
  3. سرم را روی صورت خود بمالید؛
  4. بعد از چند دقیقه (باتوجه‌به نوع محصول) می‌توانید صورت خود را بشویید یا می‌توانید به مرحلۀ بعد بروید؛
  5. از یک مرطوب‌کننده استفاده کنید.

می‌توان یک یا دو بار در روز از سرم ویتامین سی استفاده کرد.

طریقۀ مصرف پودر ویتامین C

یک فرم دیگر مکمل ویتامین C ساشه‌های پودری است. طریقۀ مصرف پودر ویتامین C به این صورت است که می‌توان آن را در یک لیوان آب حل کرده و میل کنید. همچنین می‌توان آن را به اسموتی، شیک و آب‌میوه نیز اضافه کرد. درصورت تمایل می‌توانید در کپسول‌های خالی بریزید و به شکل کپسول نیز بخورید. اما بهتر است در آب یا آب‌میوه حل شود.

درصورتی‌که درمورد نحوۀ مصرف اشکال مختلف ویتامین سی سؤالی دارید، می‌توانید سؤال خود را در قسمت نظرات بپرسید تا پزشکان مجله سیب پاسخ‌گوی شما باشند.

همچنین بخوانید
هرآنچه که درباره فواید ویتامین C باید بدانید

سوالات متداول درباره نحوه مصرف قرص ویتامین C

بهترین زمان مصرف قرص جوشان ویتامین C چه زمانی است؟

هر زمان در روز و در هر ساعتی می‌توان مکمل ویتامین C را مصرف کرد. درصورتی‌که، ناراحتی گوارشی ایجاد می‌کند می‌توانید همراه یا بعد از غذا میل کنید.

آمپول ویتامین سی عضلانی یا وریدی است؟

آمپول ویتامین سی را می‌توان هم به شکل عضلانی و هم به شکل وریدی تزریق کرد. نحوۀ تزریق آمپول ویتامین سی را باید پزشک تعیین کند. تزریق وریدی باید آهسته باشد.

آمپول ویتامین سی چند وقت یکبار باید مصرف شود؟

آمپول ویتامین سی اغلب در بیماران بستری در بیمارستان استفاده می‌شود و توالی مصرف آن را پزشک باید تعیین کند. به‌عنوان مکمل بهتر است از فرم‌های خوراکی آن استفاده کرد.

کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

ارسال نظر